دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
معنی (اسقاط کافه خیارات) یعنی چه ؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اِسقاط کافه خیارات اصطلاحی است در حقوق قراردادها که اصولاً در جهت قوام و ثبات قرارداد به کار می‌رود.

اسقاط خیارات یعنی چه ؟

اسقاط خیارات چیست ؟ خیارات در حقوق به 9 دسته تقسیم می شوند :

  1. خیار مجلس
  2. خیار حیوان
  3. خیار عیب
  4. خیار تدلیس
  5. خیار غبن
  6. خیار تبعضه صفقه
  7. خیار شرط
  8. خیار تاخیر ثمن
  9. خیار رویت و تخلف از وصف .

در هر یک از این موارد بنا به دلیلی قرارداد منعقد شده شرایطی که موجب ترغیب دو نفر برای انعقاد قرارداد شده است را از دست داده است و به همین دلیل یکی از آنها دیگر تمایلی به ادامه قرارداد ندارد یا مایل است قرارداد به گونه ای دیگر موجب رضایت او شود یا به آن خاتمه دهد .

این حقی است که قانون گذار به طرفین قرارداد است مثلا وقتی خانه خریداری شده کوچکتر از موردی است که در قرارداد ذکر شده یا کالای خریداری شده دارای عیب است یا اینکه فروشنده کالای تقلبی به مشتری فروخته است در همه این موارد و مواردی از این دست ، خریدار حق بر هم زدن معامله یک جانبه معامله را دارد . بنابراین این حق طبق قانون برای طرفین قرارداد وجود دارد مگر اینکه طبق افراد این حق را از خود سلب کنند و در قرارداد اقدام به اسقاط کافه خیارات کنند .

معنی جمله اسقاط کافه خیارات

اِسقاط کافه خیارات اصطلاحی است در حقوق قراردادها که اصولاً در جهت قوام و ثبات قرارداد به کار می‌رود. با ورود این اصطلاح به قرارداد امکان بر هم زدن یک‌جانبه آن از بین می‌رود. اِسقاط خیارات می‌تواند ضمن عقد اصلی یا پس از آن صورت گیرد، چنان‌که ماده ۴۴۸ قانون مدنی ایران در این باره مقرر می‌دارد: «سقوط تمام یا بعضی از خیارات را می‌توان در ضمن عقد شرط نمود».

"اِسقاط" مصدر باب اِفعال از ریشهٔ «س ق ط» به معنای افکندن، انداختن و از ارزش انداختن است. در اصطلاح حقوقی به از اعتبار انداختن حقی اعم از مالی یا غیرمالی اِسقاط می‌گویند. "کافه" (با ف مشدد) به معنی "همه" است. "خیار" هم به معنای اختیار فسخ است.

اسقاط کافه خیارات یعنی چه ؟

اسقاط به معنی از بین بردن ، از ارزش انداختن
کافه به معنای تمام است .

اسقاط کافه خیارات یعنی از بین بردن تمام خیاراتی که به موجب آنها می توان قرارداد را به صورت یک جانبه از بین برد .

اسقاط کافه خیارات معمولا به صورت بندی در قرارداد اصلی آورده می شود یا اینکه بعدا موضوع توافقی جداگانه قرار می گیرد .

ما با امضای قرارداد و پذیرش اسقاط کافه خیارات در قرارداد ، دیگر هیچ راهی برای فسخ یک جانبه قرارداد نداریم و حق خود را در این باره به طور کلی از بین می بریم . حالت شدیدتر اسقاط کافه خیارات ، اسقاط خیارات ولو غبن فاحش است .

یعنی شما می پذیرید حتی اگر به صورت واضح و آشکار و مسلم در این قرارداد ضرر کردم باز هم حق فسخ معامله را ندارم . از این رو بهتر است بدانید که این جمله ، کاملا به ضرر خریدار است و باید در پذیرش آن احتیاط کرد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید