دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
عوامل موثر بر قیمت دستگاه جوجه کشی کدام است؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در این مقاله با بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت دستگاه های جوجه کشی ویژگی های آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اگر قصد خرید دستگاه جوجه کشی را داشته باشید مطمئنا با قیمت‌ها و مدل‌های مختلف دستگاه‌های جوجه‌کشی مواجه شده‌اید و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که دلیل تفاوت قیمت دستگاه های جوجه کشی چیست؟

در این مقاله با بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت دستگاه های جوجه کشی ویژگی های آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آیا دستگاه جوجه کشی برای هر پرنده به صورت اختصاصی ساخته میشود ؟

به صورت کلی خیر، اما استفاده از تجهیزات دقیق برای برخی پرندگان ضروری است. بدین معنا که خریدار دستگاه جوجه کشی در زمان خرید دستگاه باید دستگاهی متناسب با پرنده ی خود خریداری کند. در بسیاری از مواقع دستگاه جوجه کشی مناسب برای اردک ممکن است برای کاسکو مناسب نباشد و ... . در سیستم جوجه کشی از اردک، چرخش هوا اهمیت بسیار بالایی دارد و از این رو دستگاه هایی که دارای فن بزرگتر هستند برای جوجه کشی از اردک مناسب تر می باشند و در مقابل در جوجه کشی از کاسکو، چرخش 360 درجه و دقت بالا در سنجش و تغییر دما و رطوبت اهمیت بالاتری نسبت به فن دارد.

مهمترین عوامل تاثر گذار در قیمت دستگاه های جوجه کشی

دستگاه های جوجه کشی نیاز به امکانات و ابزارهایی دارند که بتوانند فرایند شبیه سازی مرغ مادر را انجام دهند. این امکانات و ابزارها تاثیر مستقیم بر قیمت انکوباتورها یا ماشین های جوجه کشی دارند که عبارتند از:

  • ظرفیت دستگاه جوجه کشی
  • سنسور دستگاه جوجه کشی
  • امکانات دستگاه جوجه کشی
  • بدنه دستگاه جوجه کشی
  • استانداردهای ملی و بین المللی

ظرفیت دستگاه

یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت ماشین های جوجه کشی ظرفیت آنها می باشد این دستگاه ها از لحاظ ظرفیت به 2 دسته کلی، دستگاه های جوجه کشی خانگی و دستگاه های جوجه کشی صنعتی، تقسیم می شوند.

انکوباتورهای خانگی معمولا ظرفیتی کمتر از 100 تخم نطفه دار مرغ دارند و در حالت استاندارد در ظرفیت های 12، 24، 40، 48، 72و 96 تایی در بازار وجود هستند. اما ظرفیت دستگاه های صنعتی معمولا بیشتر از 100 عدد تخم نطفه دار مرغ می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که در استاندارد ظرفیت دستگاه های جوجه کشی ، ظرفیت برای مرغ بیان میشود و ظرفیت سایر پرندگان بر اساس نسبت اندازه تخم آن پرنده به مرغ در نظر گرفته میشود. برای مثال در تخم نطفه دار اردک ، اندازه حدودا 1/3 بیشتر از اندازه ی تخم مرغ است و از این رو در دستگاهی که ظرفیت 96 تخم مرغ دارد، ظرفیت اردک در حدود 70 عدد می باشد.

سنسورهای دستگاه جوجه کشی

سنسورهای به کار رفته در انکوباتورها یکی از عوامل مهم و حیاتی در دستگاه های جوجه کشی است که تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده این دستگاه ها دارند.

بهترین سنسور موجود در بازارهای جهانی که شرکت های بزرگ تولید کننده ماشین های جوجه کشی مانند آرکام نیز از آن استفاده می‌کنند، سنسور فوق حساس SHT می باشد که در نسل های مختلفی توسط شرکت سوئیسی Sensirion تولید شده و آخرین نسل موجود آن نسل 4 می باشد. این سنسور از دقت بسیار بالایی برخوردار است و قادر به سنجش دما و رطوبت با دقت بسیار بالایی است.

برد دستگاه

برد دستگاه های جوجه کشی که به عنوان مرکز کنترل دستگاه عمل می کند از اصلی ترین اجزاء دستگاه‌های جوجه کشی است که می تواند در تعیین قیمت دستگاه جوجه کشی موثر واقع گردد.

امکانات دستگاه جوجه کشی

امکانات و فناوری مورد استفاده در دستگاه های جوجه کشی نیز در قیمت تمام شده تاثیر گذار است. ستر و هچر همزمان، سخنگو بودن، امکان اتصال به برق اضطراری، سیستم جوجه کشی اتوماتیک، نمایشگر دما، رطوبت و روز شما و ... از جمله امکاناتی هستند که در تعیین قیمت دستگاه جوجه کشی موثر هستند.

ستر و هچر همزمان: این ویژگی به شما امکان می دهد که بتوانید تخم نطفه دار جدید وارد دستگاه نمایید و همزمان عملیات ستر و هچر را انجام دهید که در برخی دستگاه ها این امکان وجود ندارد و برای افزودن تخم نطفه دار جدید باید دوره قبلی تمام شود.

سخنگو بودن: ویژگی سخنگو بودن، وضعیت های مختلف دستگاه، دما، رطوبت و ... را به شما می گوید.

امکان اتصال به برق اضطراری: این ویژگی از موارد مهم و حیاتی در زمان قطع برق می باشد. در صورتی که در دوره جوجه کشی برق قطع شود و رطوبت و دما تامین نشود تخم های نطفه دار تلف می شوند. این ویژگی به شما امکان می دهد تا در مواقع اضطراری از باتری خودرو برای تامین برق دستگاه استفاده نمایید.

سیستم جوجه کشی اتوماتیک: سیستم جوجه کشی اتوماتیک با انتخاب پرنده مورد نظر از روی دستگاه توسط شما، دما و رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی از آن پرنده را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و نیاز به اعمال تنظیمات از سمت شما نمی باشد.

نمایشگر رطوبت، دما و روز شمار: وجود نمایشگری برای نشان دادن میزان دما و رطوبت و همچنین روز شماری برای محاسبه تعداد روزهای سپری شده از جوجه کشی می تواند کمک شایانی به شما نماید.

بدنه دستگاه جوجه کشی

بدنه دستگاه های جوجه کشی نیز از مهمترین عوامل موثر در قیمت و راندمان انکوباتور می باشد. چرا که بدنه ماشین جوجه کشی باید به عنوان یک عایق دما و رطوبت داخل دستگاه را در یک شرایط ایده آل نگه دارد تا از کاهش راندمان و تلف شدن تخم های نطفه دار جلوگیری شود.

برخی از دستگاه های موجود در بازار دارای بدنه ای فلزی هستند. بدنه این دستگاه ها علاوه بر اینکه عایق مناسبی برای دما و رطوبت نیستند بلکه در اثر دما و رطوبت دستگاه نیز پوسیده شده و شروع به زنگ زدن می کنند که منتج به کاهش راندمان دستگاه می شود.

مناسبترین متریال مورد استفاده در بدنه دستگاه های جوجه کشی pvc است این متریال مشکلات بدنه فلزی مانند زنگ زدگی و سنگینی را ندارد و قابل شستشو نیز می باشد. اولین کارخانه ای که در داخل کشور اقدام به استفاده از PVC در دستگاه های جوجه کشی خود کرد گروه صنعتی اسکندری می باشد.

دستگاه جوجه کشی اسکندری در نمونه های صنعتی از PVC های سه لایه استفاده میکند که دو لایه رویی و یک لایه ی عایق در وسط دارد که کاملا عایق بندی دستگاه را مهیا می کند. چنین عملکردی سبب افزایش قابل توجه راندمان دستگاه شده است.

سیستم سیرکلاسیون و تهویه

از اجراء مهم و اصلی اجزاء دستگاه های جوجه کشی، فن دائم کار جهت گردش هوا و تهویه دستگاه می‌باشد که کیفیت و برند آن می تواند بر قیمت تمام شده و راندمان دستگاه تاثیر گذار باشد.

موتور دستگاه جوجه کشی

موتور دستگاه جوجه کشی نقش عمده ای در شبیه سازی چرخش تخم توسط پرنده مادر را دارد. از این رو استفاده از موتور مناسب می تواند باعث افزایش راندمان دستگاه شود.

این موتورها با توجه به برند و کشور سازنده قیمت های مختلفی در بازار دارند و انتخاب هر کدام از آنها می تواند بر قیمت نهایی تاثیرگذار باشد.

استانداردهای ملی و بین المللی

اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی همچون استاندارد ملی ایران، استاندارد ISO 9001، استاندارد CE اروپا و ... توسط سازندگان دستگاه های جوجه کشی داخلی نشان دهنده کیفیت بالا و همگام بودن فناوری و تکنولوژی ساخت دستگاه جوجه کشی با استانداردهای داخلی و خارجی می باشد.

سخن پایانی

همانطور که در متن مقاله نیز اشاره شد پارامترهای مختلفی می تواند در تعیین قیمت دستگاه جوجه‌کشی تاثیر گذار باشد. افزایش راندمان در دستگاه های جوجه کشی نیازمند استفاده از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits