دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
راهنمای جامع خرید دستگاه جوش
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پروسه جوشکاری در شیوه های مختلفی صورت می گیرد و خرید ابزار مناسب نیز باید بر مبنای پروسه جوشکاری مورد نظر صورت گیرد. لذا می بایست ابتدا نوع جوشکاری خود را مشخص نمایید.

شاید از آن دست افرادی هستید که به تازگی قصد خرید دستگاه جوش را دارید، اما از دانش و تخصص کافی در این مورد برخوردار نیستید. در اولین قدم باید با توجه به نیاز خود اقدام به بررسی و تحقیق در مورد خرید دستگاه جوش بپردازید تا در نهایت ابزار مناسبی را تهیه و خریداری نمایید.

انتخاب یک روش خاص که بیشتر مد نظر شما می باشد، می تواند به انتخاب صحیح و مناسب تری جهت خرید دستگاه جوش بیانجامد.

بررسی انواع روش ها و دستگاه جوش

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد گسترش شیوه ها و روش های مختلف جوشکاری در دنیا می باشیم. در حال حاضر شاهد استفاده از سه روش متداول در جوشکاری هستیم، جوشکاری آرگون(TIG) ، جوشکاری میگ (MIG) و جوشکاری استیک از روش رایج در دنیا هستند که برای هر کدام دستکاه های مختلف ساخته شده است.

این سه روش نسبت به یکدیگر برتری خاصی ندارند چرا که هر کدام مناسب پروژه ای خاص می باشند و گاها نیز نیاز به استفاده از دو و یا هر سه روش فوق در یک پروسه جوشکاری خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از روش ها و دستگاه های جوش می پردازیم همچنین برای آشنایی بیشتر می توانید انواع مدل ها را در سایت آچاریست اینجا مشاهده کنید.

انواع دستگاه جوش

جوشکاری آرگون (TIG)

جوشکاری آرگون یکی از کاربردی ترین روش های جوش در صنایع مختلف می باشد که با استفاده از گاز آرگون یا گاز محافظ صورت می گیرد. معمولا از این روش جوشکاری برای فلزاتی مانند آلومینیوم، مس، برنج و ...استفاده می کنند. جوشکاری با آرگون مزیت های بسیاری دارد، برخی از این مزیت ها عبارتند از:

فرایند جوشکاری با کیفیت و دقت بیشتری صورت می گیرد. جوش دادن ورقه های فلزی در تمامی حالت های صاف و قوس دار امکان پذیر می باشد. جهت جوش دادن قطعات کوچک و ظریف بسیار مناسب می باشد. تنظیم حرارت جوش با استفاده از پدال پایی به راحتی صورت می گیرد.

جوشکاری میگ(MIG)

جوشکاری میگ از فرایند های جوشکاری می باشد که گرمای آن توسط قوس الکتریکی حاصل می شود و این قوس قطعات مورد نظر جهت جوش را داغ می نماید. این روش جوشکاری جهت اتصال قطعات فلزی غیر آهنی استفاده می شود. مهمترین ویژگی های استفاده از جوشکاری میگ عبارتند از:

جوشکاری میگ یک روش پر سرعت در میان سایر روش های جوشکاری می باشد و فرایند انجام پروژه ها را به صورت سریع امکان پذیر می سازد. جوشکاری میگ از ساده ترین روش های جوشکاری است که یادگیری آن بسیار آسان می باشد. در هنگام کار بر روی ورقه های نازک می توان بر روی خط جوش و سایر شاخص های آن کنترل بهتری داشت. عمل جوش در این روش جوشکاری بسیار تمیز است و هیچ گونه ضایعاتی از جمله براده و خاکستر از آن به جا نمی ماند و نیاز به تمیزکاری نیز نخواهد داشت. در صورت استفاده از جوشکاری میگ به همراه جوش هسته فلاکسی احتیاج به تامین تجهیزات مجزایی ندارد و در واقع هر دو از تجهیزات یکسان بهره می برند.

جوشکاری استیک(STICK)

جوشکاری استیک فرایندی از جوشکاری است که با استفاده از قوس دستی صورت می گیرد که به آن جوش چوب نیز می گویند و از محبوب ترین روش های جوشکاری می باشد. برخی از مهمترین ویژگی های جوشکاری استیک عبارتند از:

مناسب ترین روش جوشکاری جهت استفاده در فضای باز نسبت به سایر روش های جوشکاری می باشد و تحت تاثیر شرایطی مانند وزش باد مختل نمی شود. چنانچه با فلزات کثیف و زنگ زده سروکار دارید این روش جوشکاری بسیار مناسب تر است. جهت جوشکاری ورقه های فلزی با قطر ضخیم بسیار مناسب می باشد و از نفوذ جوش قابل قبولی برخوردار است.

جوشکاری فلاکس کورد و یا هسته پودری(FLUX -CORED)

جوشکاری فلاکس کورد از فرایند های جوشکاری قوسی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشد. این روش جوشکاری نیز دارای مزیت هایی به شرح ذیل می باشد:

این روش از جوشکاری نیز مانند جوشکاری استیک جهت کار با فلزات کثیف و زنگ زده مناسب است. جوشکاری فلاکس کورد جهت کار در موقعیت های ناموزون بسیار مناسب می باشد. (موقعیت هایی که عمل جوشکاری در حالت عمودی و خارج از جهت جاذبه زمین صورت می گیرد، موقعیت های ناموزون اطلاق می شود). جهت جوشکاری قسمت های ضخیم بسیار مناسب است چرا که از نفوذ عمیقی برخوردار است. در این روش جوشکاری نرخ رسوب فلز بسیار زیاد است، همچنین تشکیل حوضچه جوش بسیار آسانتر صورت می گیرد.

جوشکاری فلز

انتخاب بهترین روش جوشکاری بر مبنای نوع فلز

همانطور که ذکر شد جهت خرید دستگاه جوش شناخت روش جوشکاری مورد نیاز بسیار مهم است، اما نوع فلزی که بیشترین سر وکار را با آن دارید نیز در انتخاب روش جوشکاری بسیار تاثیر دارد. گاهی برای جوش دادن یک نوع فلز می توان، هر کدام از سه روش جوشکاری یا دو روش و گاهی تنها با یک روش را بکار برد.

به عنوان مثال جهت جوشکاری فولاد ضد زنگ، می توان از هر سه روش جوشکاری استفاده و نتیجه لازم را کسب نمود. در ادامه به بررسی فلزات متناسب با هر روش جوشکاری می پردازیم:

فلزات متناسب با جوشکاری میگ: آلیاژهایی از جنس فولاد، ورقه های فولادی و فولاد ضد زنگ از جمله فلزاتی می باشند که با استفاده از جوشکاری میگ به راحتی جوش داده می شوند.

فلزات مورد استفاده با جوشکاری استیک: جوشکاری استیک علاوه بر اینکه مناسب کار با ورقه های فولادی و فولاد ضد زنگ می باشد، جهت جوش چدن نیز بسیار مناسب است. در واقع از میان روش های جوشکاری فوق تنها جوشکاری استیک قابلیت جوش ورقه های چدنی و سایر پوشش های چدنی را دارا می باشد. به همین منظور توصیه می شود چنانچه با چدن سروکار دارید جهت خرید دستگاه جوش، این نکته را مد نظر داشته باشید.

فلزات متناسب با جوشکاری آرگون: جوشکاری آرگون سطح وسیعی از فلزات را جهت انجام جوش، تحت پوشش قرار می دهد. فلزاتی نظیر فولاد ضد زنگ، ورقه های فولادی، آلیاژهای آلومینیوم، برنج، مس، آلیاژهای کرومولی فولاد و همچنین فلزات خارجی مانند تیتانیوم و منیزیم از این دسته می باشند. البته توجه داشته باشید جوشکاری آرگون جهت کار با چدن مناسب نمی باشد.

خرید دستگاه جوش مرتبط با ضخامت ورقه

همانطور که جنس فلز ورقه جهت انتخاب روش جوشکاری و خرید دستگاه جوش موثر می باشد، ضخامت ورقه نیز در خرید دستگاه مناسب جهت جوش بسیار تاثیر گذار است. به عبارتی دیگر هر چه ضخامت ورقه بیشتر باشد، میزان ولتاژ برق مورد نیاز دستگاه جوش نیز به همان اندازه افزایش می یابد.

به همین منظور در هنگام خرید دستگاه جوش به قطر ضخامت ورقه هایی که با آن سروکار دارید و همچنین میزان ولتاژ برقی که در اختیار دارید را مورد توجه قرار دهید. همچنین میزان استفاده از حداکثر ولتاژی را که در اختیار دارید بستگی به مشخصات و قدرت دستگاه جوشی است که قصد خریداری آن را دارید.

البته ضخامت ورقه باید متناسب با جنس فلز سنجیده شود، اما به طور کلی جهت ورقه هایی تا ضخامت یک هشتم اینچ به 110 ولت برق و جهت ورقه هایی تا ضخامت یک چهارم اینچ به 220 ولت برق نیاز خواهید داشت.

خرید دستگاه جوش بر اساس کاری که انجام می دهید

علاوه بر اینکه روش جوشکاری در خرید دستگاه جوش مناسب مهم است، کاری که قرار است با دستگاه جوش انجام دهید نیز بسیار مهم است. ضخامت ورقه هایی که با آن سروکار خواهید داشت ارتباط مستقیمی با نوع کاری که می خواهید انجام دهید، دارند. در ادامه لیستی از کارها و میزان قطر ورقه های مورد نیاز با آنها را نشان می دهیم. البته اعداد فوق مطلق نیستند و یک میانگین منطقی از اجزا، اتصالات و قطعاتی که است که با توجه به کاربردشان مورد نیاز خواهد بود.

در یک تعمیرگاه خودرو که معمولا با بدنه خودرو سروکار دارید به قطر ورقه هایی به میزان کمتر از سه شانزدهم اینچ نیاز خواهید داشت. جهت دامداری و یا مزرعه به ورقه هایی با قطر پنج شانزدهم الی سه هشتم اینچ نیاز دارید. جهت ساختار های فلزی ضخیم و اجزای سازه ها به قطر ورقه هایی بیش از سه هشتم اینچ نیاز دارید. جهت ادواتی مانند ماشین چمن زن، لوله ها و دوچرخه به ورقه هایی به قطر یک شانزدهم اینچ نیاز دارید. جهت وسایل موتوری مانند، قایق موتوری و موتور به ورقه هایی با قطر یک شانزدهم الی یک هشتم اینچ نیاز دارید. جهت تعمیرات ابزار صنعتی سنگین و پیشرفته به ورقه هایی با قطر سه شانزدهم الی یک چهارم اینچ نیاز خواهید داشت.

منبع: Acharist.comاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits