دلگرم

معرفی فیلم سینمایی تیغ و ترمه + خلاصه داستان و بازیگران

فیلم سینمایی تیغ و ترمه به کارگردانی کیومرث پوراحمد

امسال کیومرث پوراحمد با معرفی فیلم تیغ و ترمه به عرصه سیمرغ‌ها قصد هماوردی با همکارانی جوانتر از خود کرده است. او کوله‎باری پر از سالها تجربه و موفقیت با خود دارد و بسیاری از فیلمسازان رقیبش در جشنواره، با دستی بر آتش نوآوری و شناخت روحیات نسل جوان مخاطبان، با او در این رویداد سینمایی به رقابت خواهند پرداخت.

پوراحمد اغلب فیلمنامه آثارش را خودش می‌نویسد.حتی آنهایی که حالت اقتباسی دارند. فیلمنامه تیغ و ترمه نیز از رمان «کی از این چرخ فلک پیاده می‌شوم» اثر گلرنگ رنجبر اقتباس شده است.

ساختار فیلمنامه‌های او اغلب داستان‌هایی پر رنگ و دارای اوج و فرود استاندارد یک درام مناسب هستند. داستان درست و جذاب در فیلمنامه‌های او نقش اصلی دارند.

فیلمنامه‌های او مانند برخی آثار مدرن‌تر نیست که پر از جزییات و خط کمرنگ داستانی باشد که بیشتر دنبال ایجاد نوعی حال‌وهوا و بدون پایان مشخص و آشکار هستند.

 داستان‌های او از جزییات در حد ضرورت بهره می‌برند و پایانی مشخص و آشکار دارند و حال و هوا در فیلم‌های او بیشتر بر اساس پی‌رنگ‌های فرعی اما ضروری داستان اصلی ایجاد می‌شوند.

در این فیلم نیز، می‌شود احتمال داد که مانند سیاق گذشته پوراحمد، با فیلمنامه‎ای با همین مختصات روبرو باشیم.  

کیومرث پوراحمد امسال را علاوه بر انجام روند ساخت فیلم تیغ و ترمه، به تهیه‌کنندگی فیلم دوطبقه روی پیلوت  گذارند که بنا به دلایلی از ادامه همکاری با آن فیلم انصراف داد.

اما تهیه‌کنندگی فیلم خودش را برعهده نگرفت و برای این فیلم با سید علی قائم مقامی به‌عنوان تهیه‌کننده همکاری کرد.

کیومرث پوراحمد: اول به فیلم پروانه ساخت ندادند و یکسال کلنجار رفتم که روی مادر بد کار کنم. در ارشاد به من گفتند تو اسطوره مادر خوب در فیلم هستی. خانم لاله اسکندری هم بازیگر خوبی است هم هنرمند به تمام معنایی است.

اگر همه بازیگران می توانستند نقش ترمه را بازی کنند ولی این نقش را قبول نمی کردند اما خانم اسکندری قبول کرد و چه خوب این شخصیت را درآورد.

 


 

 

خلاصه داستان فیلم سینمایی تیغ و ترمه 

ترمه دختر بیست و شش ساله‎ای است که با عموی خود زندگی می‎کند با آمدن مادرش از خارج از کشور اتفاقاتی رخ می‎دهد و رازی نمایان می‎شود. او در کودکی پدرش را از دست داده است و مادرش نیز اندکی بعد ترکش کرده و در خارج از کشور زندگی می‌کند.

فیلم سینمایی تیغ و ترمه دو نیمه دارد: یک نیمه به درگیری های ترمه با دوست و استاد خیانتکارش می‌پردازد و بخش دیگر به داستان ترمه و مادرش و مرگ رازآلود پدرش در کودکی. ترمه در نیمه اول فیلم متوجه خیانت دوستش امیر شده و با همدستی منشی عمویش کارگاه و تابلوهای نقاشی او را به آتش می‌کشد. داستان به سه ماه قبل بر می‌گردد و به ماجرای آمدن مادر ترمه برای گرفتن حق و حقوق از دوست همسر سابقش.

 


 

 

 

اطلاعات بیشتر از کیومرث پوراحمد و ساخت  فیلم سینمایی تیغ و ترمه

کیومرث پوراحمد، همانند دیگر هم‌نسلان خود هرچند سال یک‌بار اثری روانه پرده نقره‌ای می‌کند که با اشتیاق مخاطب حرفه‌ای روبرو می‌شود. او امسال با «تیغ و ترمه» به جشنواره می‌آید.

این سالها از نسل اول سینماگران بزرگ بعد از انقلاب، کمتر خبری هست و بی‌سروصدا جا را برای نسل‌های جدید فیلمسازان خالی کرده‌اند. با این حال، دیدن نام یکی از آنها بین فیلمسازان حاضر در جشنواره امسال، قطعاً خبری خوشایند است.

کیومرث پوراحمد، همانند دیگر هم‌نسلان خود هرچند سال یک‌بار اثری روانه پرده نقره‌ای می‌کند که با اشتیاق مخاطب حرفه‌ای روبرو می‌شود. اما در گیشه، معلوم نیست نسل تازه سینماروها، به‌اندازه قدیمی‌ترها به فیلم‌های کارگردان‌هایی از نسل پوراحمد اقبال نشان دهند.

هرچند در کارنامه پوراحمد فیلم‌های بسیار تحسین‌شده‌ای که چندان هم قدیمی نیستند، مانند «اتوبوس شب» و «شب یلدا» وجود دارند.

البته کیومرث پرواحمد هم در آشنایی با شیوه‌های نو، از همکاران خود کم ندارد. به‌عنوان مثال اوهم مانند بسیاری از فیلمسازان این دوره از جشنواره فجر، این بار تصمیم گرفته از داستان فیلم تیغ و ترمه هیچ نگوید و به‌عنوان خلاصه داستان فیلم تیغ و ترمه تنها به بیان این نکته بسنده کند که فیلمش در ژانر درام اجتماعی ساخته شده و حال وهوایی ملتهب و زنانه خواهد داشت.

به‌نوعی این حال و هوا از نام‌گذاری این فیلم نیز مشخص است: تیغ برای بیان التهاب و ترمه به‌مثابه نامی زنانه و سنتی شاید برای نشان‌دادن یک کاراکتر زنانه از فرهنگ سنتی ایران.

اگر بشنویم که یکی از نقش‌های اصلی این فیلم را هم لاله اسکندری با صورت شرقی تیپیکالش بازی کرده، واژه ترمه در ترکیب این اسم، معنای بیشتری خواهد یافت.

زن، در فیلم‌های پوراحمد اغلب نقش اصلی نیست. اما منفعل و برای پرکردن منافذ قصه هم نیست. اغلب نقشی موثر و فعال دارد.

تیغ و ترمه اما، بر خلاف اکثر آثار پوراحمد، نقش اصلی خود را به یک زن داده است و باید دید آیا پوراحمد در این روایت زنانه، بر فهرست فیلم‌های بسیار موفقش خواهد افزود یا این فیلم در کنار آثار متوسط او قرار خواهد گرفت.

 

عوامل و بازیگران فیلم سینمایی تیغ و ترمه

 

کارگردان فیلم سینمایی تیغ و ترمه

کیومرث پوراحمد

 

تهیه‌کننده فیلم سینمایی تیغ و ترمه

سید علی قائم‌مقامی

 

نویسنده فیلم سینمایی تیغ و ترمه

کیومرث پوراحمد بر اساس اقتباسی از رمان «کی از این چرخ فلک پیاده می‌شوم» اثر گلرنگ رنجبر

 

بازیگران  فیلم سینمایی تیغ و ترمه

برای تیم بازیگری این فیلم، پوراحمد سراغ ستاره‌ها نرفته است. البته او در فیلم‌هایش نشان داده که محدودیتی در استفاده از بازیگران اعم از ستاره‌ها، تازه‌کاران یا حتی نابازیگران ندارد. او برای فیلم موفق «اتوبوس شب» هم از حضور ستاره‌ای همچون مرحوم خسرو شکیبایی بهره برد، هم هنرپیشه‌ نوجوان و بسیار تازه‌کاری مانند مهرداد صدیقیان.

او با اعتبار و مهارت خود در بازی‌گرفتن از هنرپیشه‌ها، بارها هنرپیشه‌هایی ناشناس را به معروفیت رسانده؛ مانند هنرپیشه نقش مجید در مجموعه فوق موفق اقتباسی «قصه‌های مجید» و فیلم‌های سینمایی «شرم» و «نان و شعر». بر اساس کارنامه پربار پوراحمد، باید گفت چندان مهم نیست که او کدام هنرپیشه‌ها را برای کار خود، دعوت کرده است.

او معمولا توانسته بازی‌های بسیار خوبی از هنرپیشه‌های فیلم‌های خود بگیرد. با این حال بد نیست نگاهی به فهرست بازیگران فیلم تیغ و ترمه بیندازیم.

 

 • دیبا زاهدی

این هنرپیشه جوان، متولد سال ۱۳۶۸ با تیغ و ترمه، ششمین حضور خود را بر پرده سینما تجربه می‌کند. او قبل از این در فیلم‌های پنج ستاره محصول سال۱۳۹۲، به‌عنوان اولین تجربه و سپس در سایه و بادیگارد (۱۳۹۴)، آزاد به قید شرط  و اگزما (۱۳۹۵) بازی کرده است.

گویا در تیغ و ترمه نقش اول فیلم به او واگذار شده است. دیدن نتیجه اعتماد یک کارگردان معتبر و موفق به یک هنرپیشه جوان و کم‌تجربه، می‌تواند جزو دیدنی‌های جشنواره فجر باشد.

 

 • پژمان بازغی

پژمان بازغی از پرکارهای سینما و تلویزیون است. تعداد بسیار زیادی فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی  در کارنامه او به ‌چشم می‌خورد. از آثار موفقی چون «بارکد»، «دوئل» و «فصل نرگس» گرفته تا مجموعه‌های تلویزیونی بیادماندنی مانند «سرزمین کهن» و «پایتخت».

با این حال او هنوز نتوانسته جایگاه خودش را از هنرپیشه‌ای قابل‌قبول به بازیگری موفق و درخشان ارتقاء دهد. شاید این اتفاق تحت مدیریت کیومرث پوراحمد در تیغ و ترمه رخ دهد و پژمان بازغی بتواند توانایی‌های بیشتری از خود در حرفه بازیگری نشان دهد.

 

 • لاله اسکندری

لاله اسکندری هنرپیشه شناخته‌شده و موفقی است و اغلب نقش‌هایی که به‌عهده گرفته، خوب و بیادماندنی از آب درآمده‌اند. که البته همچنان مهم‌ترین آنها ایفای نقش بسیار قوی او در سریال «خاک سرخ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و بعد از آن سریال «رقص پرواز» بوده است.

علاوه بر این، او در تعداد نسبتاً زیادی فیلم سینمایی و ویدیویی و مجموعه تلویزیونی مانند «این زن حرف نمی‌زند»، «متولد ماه مهر» و «ماهور» ایفای نقش کرده است. همچنین او دستی بر آتش هنرهای دیگر، نظیر گرافیک و نقاشی هم دارد و به‌نوعی همه‌فن‌حریف است.

 

 • هومن برق‌نورد

این هنرپیشه تئاتر و سینما و تلویزیون ایران، گرچه بیشتر به‌عنوان هنرپیشه نقشهای طنز شناخته شده است، اما دو نکته را درباره‌ او نباید از نظر دور داشت: او تجربه‌های جدی و موفقی هم در ژانر‌های اجتماعی، جنگی و حادثه‌ای داشته است که از آن میان می‌توان به «سرو زیر آب»، «ملکه» و «آرایش غلیظ» و سریال نمایش خانگی «شهرزاد» اشاره کرد.

در همان حال، او در نقش‌های طنز خود هم، به سبکی دقیق و ماهرانه و مبتنی بر حس درست کاراکتر دست یافته است که توان او را برای ایفای نقش‌های متفاوت نشان می‌دهد. از میان بازی‌های طنز او، حضورش در سریال‌های «دودکش»، «دزد و پلیس» و «ساختمان پزشکان» بیشتر در خاطر مخاطبان ماندگار شده است.

 

 • مهران رجبی

او هنرپیشه طنز سینما و تلویزیون ایران است که نوعی خاص و مشخص از بازی را ارائه می‌کند و برای ایفای نقش‌هایی که با قالب بازیگری او تطابق داشته باشند، دعوت به کار می‌شود. آیا در «تیغ و ترمه» هم نقشی به فراخور سبک او وجود داشته است یا پوراحمد قصد داشته برای او تجربه‌ای متفاوت رقم بزند؟

 

 • کوروش سلیمانی

او بیش از هرچیز به‌عنوان کارگردان و هنرپیشه تئاتر شناخته می‌شود و در این حوزه نیز موفقیت‌های درخوری کسب کرده است. اما حضور گاه و بیگاهی نیز در عرصه بازیگری تلویزیون و سینما دارد که از آن میان سریال‌های «سرزمین مادری»، «فاکتور هشت» و «نرگس» و فیلم‌های سینمایی «متولد ماه مهر» و «یک گزارش واقعی» قابل ذکر هستند. او همچنین امسال فیلم «دوچ» را هم به‌عنوان هنرپیشه بر پرده سینماها خواهد داشت.

 

 • شراره رنجبر
 • سیمون سیمونیان
 • میترا قربانی
 • میعاد عابدی‌زاده
 • نوید کوه‌فلاح
 • فرانک کوشافر
 • پدارم آبدان
 • آویسا سجادی

 

 

فیلم‌برداری فیلم سینمایی تیغ و ترمه

علیرضا زرین‌دست

 

تدوین  فیلم سینمایی تیغ و ترمه

خشایار موحدیان

 

مصاحبه با کارکردان فیلم سینمایی تیغ و ترمه

پوراحمد ضمن خیرمقدم به حاضران درباره اظهارنظر محمود گبرلو، مجری نشست که او را از بزرگان سینما معرفی کرد گفت: قدم 195 سانت بود اما این اواخر به خاطر کمردرد دکتر رفتم و متوجه شدم قدم 192 شده است.

او با بیان اینکه چیزی که می‌تواند ما را نجات دهد، به نظرم جوان‌گرایی است، گفت: جوانگرایی در همه موقعیت‌ها می‌تواند شخص من را به آینده ایران امیدوار کند. جوان‌ها که خوب می‌تازند. می‌خواستم از حضور این همه جوان در عرصه فرهنگ و هنر ابراز خوشحالی کنم.

در ادامه این نشست پرسش و پاسخ، پژمان بازغی درباره جشنواره فیلم فجر گفت: این جشنواره یکی از بهترین رویدادهای سینمایی کشور است. خوشحالم دوتا از فیلم های من در بخش مسابقه است. یکی از لذت‌بخش‌ترین همکاری‌های من در طول این سال‌ها همکاری با آقای پوراحمد بود.

لاله اسکندری هم با اشاره به اینکه امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید، گفت: من با آقای پوراحمد از قصه‌های مجید خاطراتی داشتم و وقتی پیشنهادی بازی در این فیلم شد بسیار هیجان‌زده شدم. امیدوارم جلسه خوبی باشد.

دیبا زاهدی نیز با تشکر از حضور تماشاگران برای تماشای این فیلم، گفت: من هم حس نوستالژی نسبت به‌آقای پوراحمد داشتم. فکر می‌کنم 4، 5 ساله بودم که فیلم «خواهران غریب» را دیدم. تجربه حضور در این فیلم بسیار برایم خوشایند بود.

یزدانی نیز با اشاره به حضورش در فیلم های مختلف سینمای ایران بیان کرد: من در کارنامه کاری‌ام کیومرث پوراحمد را کم داشتم. بسیار خوشحالم که با او در این فیلم کار کردم.

خلعتبری از دیگر عوامل این فیلم در نشست پرسش و پاسخ فیلم «تیغ و ترمه» عنوان کرد: آشنایی طولانی من با آقای پوراحمد اصلا برایم عادی نمی‌شود. شما باید آهنگساز باشید و تجربه کارهای مختلفی با آقای پوراحمد داشته باشید، تا این صحبت را درک کنید.

خلعتبری ادامه داد: آهنگساز‌ها کارشان به ثمر نمی‌رسد، مگر اینکه صداگذار خوبی داشته باشند. می‌خواهم از آقای موسوی‌نژاد تشکر کنم.

در ادامه بازهم تریبون کیومرث پوراحمد باز شد که درباره رضا یزدانی گفت: اول خودش بعد صدایش و بالعکس. نوشتم صدای زخمی رضا یزدانی بسیار تاثیرگذار است.

شیرازی درباره همکاری‌اش با کیومرث پوراحمد گفت: من از فیلم «شب یلدا» همکاری‌ام را با‌ آقای پوراحمد شروع کردم و تا امروز در کنار ایشان بوده‌ام. سابقه همکاری طولانی با هم داریم. امیدوارم همه شما فیلم را پسندیده باشید.

اردلان در نشست خبری فیلم «تیغ و ترمه» گفت: من از فیلم «شب یلدا» همکاری‌ام را آقای پوراحمد شروع کردم، آنجا بوم‌من بودم ولی در این فیلم صدابردار هستم.

کوروش سلیمانی هم با اشاره به آثار درخشان پوراحمد عنوان کرد: کیومرث پوراحمد از معدود افرادی است که می‌دانم هنوز دردمند جامعه‌اش است و برای هنر ارزش قائل هست. برای همین با افتخار در کنار این گروه درجه یک حضور پیدا کردم.

در ادامه پرسش و پاسخ موحدیان درباره تدوین این فیلم گفت: آقای پوراحمد خودشان از بهترین تدوینگران است. ما شبانه‌روز برای تدوین این فیلم همکاری داشتیم. امیدوارم از ریتم فیلم لذت برده باشید.

موسوی‌نژاد، صداگذار تیغ و ترمه، با اشاره به سومین همکاری‌اش با کیومرث پوراحمد گفت: این همکاری‌ برایم بسیار لذت‌بخش بود، امیدوارم برای شما هم همین‌طور بوده باشد.

پوراحمد درباره تجربه ساخت «تیغ و ترمه» گفت: من حدود 50، 60 تا فیلم تاکنون ساختم. اما هربار که می‌خواهم فیلم بسازم همان‌قدر استرس دارم. هر شب فیلم‌برداری در استرس هستم. اما در این فیلم یک گوشه‌ ذهنم، خیالم راحت بود که اگر کمی تردید داشته باشم و مطمئن نباشم که دوربین را کجا بگذارم.

کسی هست که به من کمک می‌کند، او کسی نیست جز علیرضا زرین دست که جایش در اینجا خالی است. او صبح که از ساعت 8 می‌آمد تا آخرشب، لبخند از لب او نمی‌رفت. بسیار خوش اخلاق، پرکار و بدون‌حاشیه است.

او درباره انتقادی که درباره سرنوشت نامعلوم شخصیت امیر مطرح شد، بیان کرد: حق با شماست. ما دو سکانس داشتیم درباره این شخصیت، اما حذف شد. بعد از جشنواره باید فکری برای نبود این شخصیت در فیلم کنیم تا امیر یکدفعه از فیلم غیب نشود. قطعا آن سکانس‌ها را باید در جایی جا دهیم.

کیومرث پوراحمد درباره استفاده از برخی الفاظ در فیلم گفت: ما در فیلم کلی الفاظ داشتیم که آن را تغییر دادیم.در فیلم‌های آمریکایی همه جور حرفی به هم می زنند اما اگر به کسی بر خورده است من از شما و تاریخ سینما معذرت می‌خواهم.

او در پاسخ به انتقادی درباره بی هویت بودن فیلمش بیان کرد: من تلاشم را کردم و می کنم و مزخرف ترین فیلم ها را با یک میزان وسواس ساخته ام و اگر بی هویت است من تشخیص ندادم. آوینی می گفت فیلم قصه های مجید با هویت است و اگر این بی هویت است شاید دچار کج اندیشی هایی شدم.

موحدیان درباره پایان فیلم توضیحاتی به اهالی رسانه ارائه داد و بیان کرد: سه پایان برای فیلم می شد رقم بخورد ولی احساس من این بود که دغدغه بیننده شخصیت امیر نمی تواند باشد.

پور احمد در پاسخ به این سوال که آیا خودش از اثر راضی است، گفت:

کودن ترین فیلمسازان هم که فیلم می سازند فکر می کنند خوب است. من هر فیلمی را ساختم فکر کردم خوب بوده است و وقتی که نمایش داده شده و مردم دیدند متوجه شدم درنیامده است. بله من راضی است. مهم نیست که من راضی باشم مهم این است که شما اصحاب رسانه و بعد مردم راضی باشند و فروشکی بخورد. اگر این اتفاق بیفتد می رود جزو فیلم های خوب من و اگر اتفاق نیفتد می رود جزو فیلم های بد.

او ادامه داد: اول به فیلم پروانه ساخت ندادند و یکسال کلنجار رفتم که روی مادر بد کار کنم. در ارشاد به من گفتند تو اسطوره مادر خوب در فیلم هستی. خانم لاله اسکندری هم بازیگر خوبی است هم هنرمند به تمام معنایی است. اگر همه بازیگران می توانستند نقش ترمه را بازی کنند ولی این نقش را قبول نمی کردند اما خانم اسکندری قبول کرد و چه خوب این شخصیت را درآورد.

قائم مقامی درباره بودجه فیلم گفت: بودجه دو میلیارد تومان بود که کاملا شخصی است، 30 درصد متعلق به آقای پوراحمد است، 10 درصد متعلق به دوست او و مابقی هم متعلق به من است و اصلا هم رانت نیست.

او درباره اینکه فکر می کنید مخاطب این فیلم را به فرد دیگری پیشنها می کند؟ گفت: امید داریم فیلم فروش معمولی داشته باشد. سعی خودمان را کردیم و بستگی به شرایط اکران و تبلیغات دارد. من امید دارم به فیلم فروش نسبی برسد.

پوراحمد تاکید کرد: من و قائم مقامی دل شیر و کله خر داریم و که فیلم متفاوت بسازیم.

او همچنین درباره موسیقی فیلم گفت: موسیقی اتوبوس شب یکی از بهترین ها بود که کسی آن را نفهمید و این فیلم نیز یکی از بهترین موسیقی ها را دارد.

 

 


 

 

نظر کارشناسان و منتقدان سینما در باره

اکثر کارشناسان و منتقدان سینما بر این باور هستند که "تیغ و ترمه" شب یلدای دیگر پوراحمد است. اما از نظر فرم، داستان‌گویی و عدم قدرت بیان، پیرمردی خسته را تداعی می‌کند.

یک سوم آغازین فیلم داستانی باز می‌شود که مخاطب انتظار دارد در تمام لایه‌های سه چهارم بعدی فیلم تاثیر ویژه داشته باشد. گره ایجاد کند گره باز کند.

یک سومی آنقدر مهم که قطعاً مخاطب منتظر است یک سوم پایانی از نظر فرم هم رجوع به آن اتفاق بیفتد و یک گره‌گشایی شگفت‌آور رخ بدهد.

آنچه از ابتدای فیلم با آن مواجهیم خیانت است و خیانت، از روابط چندوجهی همسر «ترمه» گرفته تا گره اصلی فیلم که آن هم با خیانت گشوده می‌شود. اما دختر منفعل رمان «گلرنگ رنجبر» ترمه‌ی فیلم پوراحمد نیست.

ترمه در همان یک ربع اول فیلم خانه همسرش را به آتش می‌کشد و بعد فیلم به سه ماه قبل بازمی‌گردد. بازگشت به سه ماه قبل همانا و گم شدن خط زمانی فیلم همانا.

 

فیلم سینمایی تیغ و ترمه روح هاملت را در گور لرزاند

پرویز جاهد:

فکر می‌کنم هیچ‌کس تا به حال در سینما این قدر در حق هاملت جفا نکرده و او را این چنین خوار و ذلیل نشان نداده. کاری که کیومرث پوراحمد در فیلم تیغ و ترمه با شاهکار شکسپیر کرد، هرچند ایشان در تیتراژ فیلم نامی از هاملت و شکسپیر نبرد و منبع اقتباس‌شان گویا رمانی فارسی بود، اما اگر مادر و عموی شخصی (حالا این شخص مرد باشد یا زن فرقی نمی‌کند.

کوروساوا هم دختران شاه لیر را در فیلم ران به پسر تبدیل کرد) با هم توطئه کنند و پدر او را بکشند و مال او را صاحب شوند و آن شخص دنبال انتقام گرفتن از خون پدر باشد، شما را یاد نمایشنامه هاملت نمی‌اندازد؟

مشکل این نیست که هاملت در فیلم آقای پوراحمد به دختر تبدیل شده بلکه مشکل این است که آدم‌های فیلم همه قلابی و کاریکاتوری‌اند از دختر جوان گرفته تا مادر، دوست پسر و عموی قلابی‌اش و ما از همان اول می‌دانیم که این دو توطئه کرده‌اند و دخل پدر او را آورده‌اند، اما دخترک آنقدر احمق و ساده‌لوح است یا کارگردان ما را آنقدر احمق و ساده‌لوح فرض کرده که این دسیسه خانوادگی را که شکسپیر در هاملت در همان پرده اول افشا می‌کند، تا آخر فیلم کش می‌دهد و مثلاً می‌خواهد با افشای این حقیقت و راز مهم گره‌گشایی کرده و ما را سورپرایز کند.

فیلم با داستان خیانت و دون ژوان بازی امیر، دوست پسر دختر جوان شروع می‌شود، اما فیلمساز این داستان را رها کرده و ناگهان به سه ماه قبل می‌پرد تا داستان هاملت و عمو و مادر خیانتکارش را در تهران قرن بیست و یکم روایت کند و آخر فیلم هم یادش می‌رود که امیر و داستان خیانت‌ها و دختربازی‌های او جا مانده و از فیلم حذف شده است.

فیلم آنقدر بد و ناشیانه ساخته شده که آدم باور نمی‌کند فیلمساز کهنه کاری مثل پوراحمد آن را ساخته باشد. به نظرم برخی از فیلمسازان نسل اول انقلاب دیگر نباید فیلم‌هایشان را برای هیچ جشنواره‌ای در دنیا بفرستند تا به‌عنوان یک اثر هنری در معرض قضاوت قرار گیرد. آن‌ها حق دارند از راه فیلمسازی زندگی کنند و پول درآورند، اما لطفاً وقت ما را برای دیدن این فیلم‌های لوس و بی‌مزه‌شان تلف نکنند.

 

 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

بیشتر ببینید

دانلود و تماشای فیلم خانه پدری1:35:39

دانلود و تماشای فیلم خانه پدری

۱ هفته پیش - 29 بازدید
statcounter