مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
بررسی کامل دلایل صدای بوق ممتد ماشین و رفع آن
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گیر کردن بوق ماشین یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای است که هم می‌تواند آلودگی صوتی زیادی ایجاد کند و هم در صورتی که زیاد طول بکشد، باتری ماشین خالی می‌شود.

چگونه مشکل بوق ممتد خودرو را رفع کنیم؟

برخی از قسمت های ماشین هستند که شما هیچ وقت انتظار خراب شدن آن ها را ندارید مانند بوق خودرو. شما شاید هیچ وقت تصور نکنید که ممکن است بوق خودرو هم گاهی اوقات درست کارنکند. خرابی بوق معمولا به دو صورت می تواند اتفاق بیفتد یا بوق اصلا کار نمی کند و یا برعکس آن، بوق گیر می کند و به صورت ممتد صدا می هد.

از کار انداختن بوق ممتد خودرو

برای تعمیر و رفع مشکل بوق ممتد خودرو ابتدا لازم است تا صدای آن را قطع کنیم. اگر بوق اتومبیل شما گیر کرده است و به طور ممتد بوق می زند، مراحل زیر را دنبال کنید تا آن را از کار بیندازید.

جعبه فیوز برای رفع مشکل بوق ممتد خودرو

جعبه فیوز خودرو را پیدا کنید و درب آن را باز کنید.
داخل جعبه فیوز خودرو به دنبال فیوز بوق بگردید (معمولا با برچسب بالای آن horn fuse نوشته شده است. اگر موفق به پیدا کردن آن نشدید، دفترچه راهنمای خودرو را چک کنید).

 بوق ممتد خودرو

نکته: محل قرار گرفتن جعبه فیوز را می توانید از داخل دفترچه راهنمای ماشین پیدا کنید.

فیوز بوق را خارج و یا قطع کنید.

نکته: اغلب جعبه های فیوز یک ابزار کوچک مخصوص قطع کردن فیوز داخل خود دارند. اگر نمی توانید فیوز را با دست بردارید، به دنبال
یکی از این ابزارها در داخل جعبه فیوز یا درب آن بگردید.

اگر فیوز یا رله درست را قطع کنید صدای بوق بلافاصله قطع می شود و بوق دیگر کار نمی کند.
حال که بوق خودرو را از کار انداختید می توانید به بررسی دلایل خرابی بوق بپردازید.

عیب یابی و رفع مشکل بوق ممتد خودرو

حال که بوق را از کار انداخته اید و شنوایی شما و اطرافیان دیگر در خطر نیست، عیب یابی و تعمیر مشکل بوق ممتد خودرو دیگر کار ساده ایست. اما از آن جایی که سیم کشی در خودرو های متفاوت با هم فرق می کند، شاید مجبور شوید تا به دفترچه راهنمای خودرو خود برای تشخیص سیم کشی ها مراجعه کنید.
ممتد کار کردن بوق خودرو در اغلب اوقات به دلیل خرابی سوییچ و یا رله است. البته بسیاری اوقات هم پیش آمده که با قطع و وصل کردن فیوز این مشکل حل شده است.

خرابی رله بوق

برای تست خرابی یا اتصالی کوتاه در داخل رله می توانید رله بوق را با یک رله مشابه تعویض کنید (رله بوق گران قیمت نیست و می توانید آن را از فروشگاه های اینترنتی و یا نمایندگی های مجاز تهیه کنید). اگر مشکل بوق ممتد خودرو با تعویض رله حل شد پس یعنی مشکل از رله بوده است و نیاز به اقدام دیگری نداریم.
اگر امکان تعویض رله را ندارید و یا یک رله سالم برای تعویض در اختیارتان نیست. باید با استفاده از مولتی متر از وضعیت سلامت رله مطلع شوید.

 رفع مشکل بوق ممتد خودرو

خرابی سوییچ بوق

در مرحله بعد باید سلامت سوییچ بوق را برسی کنیم، برای این کار مولتی متر را به دو سر سیم سوییچ وصل میکنیم، اگر سوییچ سالم باشد، با فشار دادن بوق، عدد نشان داده شده در نمایشگر مولتی متر تغییر می کند. اگر با قطع و وصل فیوز و تعویض رله مشکل حل نشود پس حتما مشکل از سوییچ بوق است.
توجه داشته باشید که در برخی از خودرو ها مانند 206، پرشیا و … ماژول کیسه هوا با سوییچ بوق ادغام شده است. باید توجه داشته باشید تا در هنگام بررسی سوییچ بصورت تصادفی باعث از کار افتادن عملکرد کیسه هوا نشوید. بهتر است برای جلوگیری ازاین اتفاق که می تواند یک اشتباه خطر افرین باشد به یک مکانیک خودرو مراجعه کنید.

علت بوق ممتد خودرو

بوق خودرو چگونه کار می کند؟

“بوق خودرو“ از تکنولویی بسیاری ساده ای استفاده می کند و از گذشته تا کنون تغییر زیادی در سیستم آن ایجاد نشده است. اصل قضیه این است که یک سوییچ در قسمتی از فرمان قرار داده شده است. و با فشار دادن آن مدار بوق فعال می شود و بوق به صدا در می آید. بعضی خودرو ها یک بوق دارند و بعضی دیگر از خودروها از دو بوق در دو محدوده فرکانسی متفاوت استفاده می کنند.
در یک مدار بوق معمولی، سوییچ(دکمه ای که راننده برای بوق زدن فشار می دهد) به یک رله متصل است. این رله، سوییچ را به قطب مثبت باطری و بوق خودرو متصل می کند و بوق به صدا در می آید. رله نیروی باتری را به بوق می رساند و برق لازم برای بوق را تامین می کند. هنگامی که یکی از این بخش ها به درستی کار نکند، بوق خودرو خراب می شود.

مشکلات احتمالی می تواند این باشد که سوییچ خراب شده و رله را فعال نمیکند، سوییچی که گیر کرده و باعث بروز مشکل بوق ممتد خودرو می شود، رله خراب شده و نیرو را به بوق نمی رساند و یا بوقی که خودش دچار خرابی شده و دیگر بدرستی صدا نمی دهد. اگر سیستم بوق در خودرو شما از دو بوق الکتریکی استفاده می کند، درصورتی که یکی از آنها از کار کردن بیافتد شما متوجه تغییر صدای بوق خودروتان می شوید.

حتماً بخوانید:
علت قطعی و صدا ندادن بوق خودرو چیست؟

علت قطعی و صدا ندادن بوق خودرو چیست؟

بوق وسیله ای کاربردی در خودرو است که برای اعلام حضور یا اعلام خطر خودرو به هنگام رانندگی استفاده می‌شود. بوق ها از ابتدا تا به امروز بخاطر تکنولوژی…

خطرات خرابی بوق خودرو

خرابی بوق خودرو می تواند بسیار خطرناک باشد، برای مثال تصور کنید که در جلوی یک اتوبوس قرار گرفته اید و راننده اتوبوس شما را نمی بیند، برای این که خود را از خطر دور کنید و راننده اتوبوس را از وجود خود مطلع کنید چه راهی جز بوق زدن دارید؟
اگر عابر پیاده ای بدون توجه به سرعت خودروی شما به وسط خیابان می آید، چگونه می خواهید او را از خطر مطلع کنید؟
برای دور ماندن از خطراتی مانند این ها بهتر است قبل از حرکت از سلامت بوق خودروتان مطمئن شوید. و این کار ساده ایست که می توانید با زدن یک بوق قبل از حرکت خیال خودتان را از سالم بودن بوق راحت کنید.
رفع مشکل بوق ممتد خودرو خیلی پر هزینه نیست و معمولا با هزینه های بسیار کم مشکل حل می شود. توصیه می کنیم که اگر خیلی به مکانیک خودرو خود مسلط نیستید برای جلوگیری از پیشامدن مشکلات دیگر در خودرو به یک مکانیک خودرو مراجعه کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است