مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
سیستم تشخیص و هشدار خواب آلودگی راننده | چرا به این سیستم نیاز است؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سیستم تشخیص و هشدار خواب آلودگی راننده یکی از سیستم‌های ایمنی در خودروهای مدرن به شمار می‌رود. این سیستم می‌تواند میزان هوشیاری راننده را تشخیص دهد.

نحوه عملکرد سیستم تشخیص و هشدار خواب آلودگی راننده

رشد علم همه چیز را به خدمت انسان درآورده است و در کنار آن تلاش می‌کند تا از آسیب‌های احتمالی ناشی از تکنولوژی جدید بکاهد. خودروها نسبت به شکل نیاکان خود تغییرات زیادی داشته‌اند به گونه‌ای که در گذشته اضافه کردن یک امکان رفاهی به خودرو تعجب برانگیز بود اما در حال حاضر امکانات رفاهی خودروها بسیار مجهز شده‌اند که نه تنها برای مشتری‌های خارق العاده نیست بلکه به دنبال دستیابی به بهترین‌ها است.
سیستم‌هایی مانند هشدار نقطه کور، حافظه صندلی، سنسور باران و … به خودروها اضافه شده تا رانندگی آسان و بی خطری را به ارمغان آورد. سیستم هشدار هوشیاری راننده یکی از امکانات ایمنی خودرو است که می تواند خواب آلودگی راننده را تشخیص دهد. در صورتی که آنالیز چشمان راننده به این سیستم خواب آلودگی راننده را اطلاع دهد، سیستم هشدار هوشیاری از طریق صدا و یا تصویر به راننده اخطار می‌دهد.

سیستم هشدار هوشیاری راننده چگونه کار می‌کند؟

خواب آلودگی راننده

این سیستم راننده را در یک زمان معین زیر نظر می‌گیرد و با استفاده از داده‌های دریافتی تشخیص می‌دهد که راننده بیدار یا خواب است. در واقع سیستم هشدار هوشیاری رفتارها و واکنش‌های راننده را مورد بررسی قرار می‌دهد و فرمان دادن آن را زیر نظر دارد. مدل‌های پیشرفته‌تر این سیستم در پشت آمپر خودرو یک دوربین دارد که چشمان راننده را در نطر می‌گیرد؛ بی ام و X7 یا برخی مدل‌های سوبارو به مدل‌های این سیستم مجهز است. هشدار این سیستم ایمنی می‌تواند به صورت لرزش فرمان، صوتی و تصویری باشد همچنین امکان خاموش و روشن کردن آن نیز فراهم است.

روش های تشخیص خواب آلودگی راننده

روش‌های تغییر فیزیولوژیکی راننده
زاویه فرمان، تغییر لاین ممتد و موقعیت عرضی خودرو
بررسی سیگنال‌های قلبی و مغزی
تغییرات ظاهری مانند زاویه سر، پلک زدن‌ها و باز و بسته شدن چشم

براساس آمارها بیشترین تصادفات جاده‌ای در شب‌ رخ می‌دهد و بیشتر رانندگان دچار خواب آلودگی‌ هستند. این یکی از مهمترین دلایلی است که شرکت‌های بزرگ خودروسازی را مجاب به استفاده از سیستم‌های ایمنی بیشتری کرده است. شرکت خودروسازی ولوو برای اولین بار استفاده از سیستم تشخیص خواب آلودگی راننده را پیشنهاد داد. این پیشنهاد تا حد زیادی بر رفتار رانندگی افراد متمرکز شد تا از دست رفتن هوشیاری را قبل از وقوع به راننده هشدار دهد.

سیستم تشخیص خواب آلودگی در خودرو

دوربین، حسگر و چندین پردازنده این سیستم را می‌سازد. برخی از سیستم‌ها تنها حسگر و پردازنده دارند و دوربینی برای آن در نظر گرفته نشده است. دوربینی که در پشت شیشه جلو خودرو نصب شده است در بازه‌ زمانی مشخصی فاصله بین خودرو و علامت‌های جاده‌ای را اندازه‌گیری می‌کند و حسگرها نیز الگوی حرکت خودرو را ثبت می‌کنند و اطلاعات این دو در پردازشگر ذخیره می‌شود. هنگامی که احتمال خطر زیاد شود، این سیستم به صورت صوتی و لرزش فرمان به راننده هشدار می‌دهد. این سیستم قادر است الگوی رفتاری راننده را در دراز مدت ثبت و آن را رتبه بندی کند. اگر رانندگی پایدار باشد، پنج ستاره روشن می‌شود و در صورت کاهش ثبات، تعداد ستاره‌ها کم خواهد شد.

تصادفات رانندگی در ایران نیز بسیار بالا است البته این اتفاق تنها به ایران مربوط نیست و در سراسر جهان این مشکل وجود دارد به همین دلیل خودروسازان بزرگ در سراسر جهان در تلاش‌اند تا با استفاده از فناروی‌های نو اشکال گوناگون تصادف را کاهش دهند. به نظر می‌رسد سیستم هشدار هوشیاری بسیار سریع تر از آنچه که تصور می‌شود جای خود را در خودروهای معروف و ناشناخته باز کند. استفاده از این سیستم می‌تواند تا حجم بسیار زیادی تصادفات جاده‌ای را کاهش دهد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است