دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
نحوه پرداخت عوارض سالیانه خودرو
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
استعلام و پرداخت عوارض و خلافی خودرو/ طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا، عوارض سالیانه خودرو، خلافی و عوارض آزادراهی (آنی‌رو) .

پرداخت عوارض خودرو

مالکان خودرو به منظور مشارکت در آبادانی شهر و جبران عوارض ناشی از تردد در سطح شهرها ملزم به پرداخت عوارض سالیانه خودرو می باشند، از اینرو راهکارهای پرداختی متفاوتی برای آن در نظر گرفته شده است.

با توجه به اینکه امروزه مراجعه حضوری جهت پرداخت عوارض دغدغه‌ای است که بسیاری از شهروندان به هنگام خرید و فروش خودرو و یا تسویه حساب عوارض خودرو با آن روبرو هستند، پرداخت به صورت الکترونیکی راهکاری ساده و امن می‌باشد که ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه، فرار از ترافیک‌های شهری، آسودگی و راحتی را ممکن می‌نماید.

لازم به ذکر است عدم پرداخت به موقع عوارض سالیانه خودرو نیز جریمه‌ای معادل 2 درصد به ازای هر ماه به دنبال دارد که این مبلغ به عوارض سال آتی خودرو افزوده می‌گردد.

در سامانه‌ی آیتول می‌توانید به سادگی استعلام مفاصا حساب عوارض خودرو انجام دهید و با پرداخت اینترنتی عوارض سالیانه‌ خودروی خود، نسبت به دریافت مفاصا حساب اینترنتی خودرو اقدام نمایید.

لینک پرداخت عوارض خودرو

عوارض سالیانه خودرو

اگر قصد پرداخت عوارض سالیانه خودرو خود را دارید، باید با در دست داشتن اصل یا کپی کارت خودرو(اصل یا کپی برگه سبز) و آخرین فیش پرداختی عوارض خودرو، به نزدیک ترین شهرداری محل سکونت خود مراجعه کنید.

بیان این نکته ضروری است که بگوییم:«مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه به استناد تبصره شش ماده 42 از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده حساب می شود.» این قانون می گوید:«برای ماشین های داخلی، عوارض سالیانه خودرو براساس قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی، عوارض براساس مجموع ارزش گمرکی به علاوه حقوق ورودی آن ها است.»

سازمان امور مالیاتی کشور(سازمان دیگری هم به این غائله اضافه شد) مقدار تعرفه عوارض ماشین را هر ساله بر مبنای آخرین مدل خودروها تعیین و به شهرداری ها ابلاغ می کند. در گذشته، عوارض سالیانه خودرو برحسب بَند ب ماده ۴۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برابر با یک در ۱۰۰۰ ارزش خودرو حساب می شد. بر طبق این قانون، شهرداری ها نیز موظف بودند میزان عوارض سالیانه خود را با این فرمول تطبیق دهند.

عوارض آزادراهی خودرو

همه دارندگان خودرو به خوبی با عوارض آزادراهی آشنا هستند، شما در زمان عبور از آزادراه ها با مراکز عوارضی بین راهی مواجه می شوید و باید عوارض آن را پرداخت کنید. با مشاهده تابلوهای بالای عوارضی پی به این موضوع خواهید برد که مبلغ عوارض برحسب نوع خودرو اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس یا خودروهای سنگین متفاوت خواهد بود.

همچنین عوارض آزادراهی در برخی از شهرها به صورت الکترونیکی نیز امکان پذیر است، فقط شما کافی است از آزادراه کرج-قزوین عبور کنید، عوارضی قرار گرفته در این اتوبان قابلیت پرداخت نقدی(دستی) و اینترنتی را دارد. اگر می خواهید به صورت الکترونیکی مبلغ را پرداخت کنید، باید از باجه مخصوص عبور کنید تا دوربین های نصب شده در این باجه ها، پلاک خودرو شما را ثبت کنند. بعد از آن شما مجبور هستید در زمان مشخص اقدام به پرداخت عوارض کنید.

نکته: پرداخت عوارض آزاد راه های تهران-ساوه، تهران-قم، کرج-قزوین، قزوین-زنجان، مشهد- باغچه، زنجان- تبریز، تبریز-ارومیه، تهران-پردیس، قزوین-رشت، ساوه-سلفچگان، قم-کاشان، کاشان-اصفهان و بندرعباس-بندر شهید رجایی به صورت الکترونیکی قابل پرداخت هستند. برای آزادراه های دیگر کشور فعلاً شرایط پرداخت الکترونیکی امکان پذیر نیست.

پرداخت اینترنتی عوارض خودرو

برای کاهش ترددهای شهری و آلودگی های هوا، شرایط پرداخت عوارض خودر به صورت اینترنتی از برخی وبسایت ها امکان پذیر است. اما جهت پرداخت اینترنتی عوارض سالیانه خودرو برای ساکنین تهران می توان به وبسایت https://my.tehran.ir مراجعه کرد. با ورود به این وبسایت و با وارد کردن پلاک خودرو مبلغ عوارض نمایش داده می شود و شما می توانید هزینه مربوطه را از طریق اطلاعات کارت اعتباری بانکی خود پرداخت کنید. همچنین می توانید از طریق اَپلیکیشن های موبایل نیز اقدام به پرداخت عوارض خودروی خود کنید.

برای شهرهای دیگر کشور نیز وبسایت های زیر در دسترس هستند:

 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض خودروها تمام شهرهای کشور ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر تهران tehran.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض موتور سیکلت تهران tehran.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر مشهد mashhad.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر اصفهان ir/Services/CarTax
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر یزد avarezyazd.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر شیراز shirazcity.org
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر تبریز tabriz.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر اهواز ahvaz.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر همدان e-hamedan.ir/Services
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر قزوین ir/web
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر یاسوج yasuj.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر رشت rasht.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر ساری ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر ارومیه urmia.ir
 • وبسایت اینترنتی پرداخت عوارض شهر میبد cartax.meybod.irاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است