دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
نداشتن بیمه شخص ثالث خودرو چه عواقب و خطراتی دارد؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
با بیمه ی شخص ثالث و بدنه می‌توانید به خودروهای خود حیات تازه‌ای ببخشید! این دو بیمه به ترتیب بیمه اجباری و اختیاری هستند. در حقیقت، خرید هر یک از بیمه های خودرو، می‌تواند خسارت ناشی از حوادث و خطراتی را کاهش دهد که اتومبیل شما را تهدید می‌کنند.

چرا باید بیمه شخص ثالث داشته باشیم؟

به گزارش دلگرم : در قانون بیمه شخص ثالث، داشتن این بیمه برای همه دارندگان ماشین اجباری شده است.به همین دلیل حرکت وسایل نقلیه بدون داشتن این بیمه ممنوع است و جرم محسوب می‌شود.بر اساس این قانون همه افرادی که بیمه شخص ثالث دارند، باید آن را موقع رانندگی همراه خود داشته باشند.از آن طرف هم پلیس‌های راهنمایی و رانندگی وظیفه دارند ماشین‌های بدون بیمه ثالث را شناسایی کرده و طبق قانون با آن‌ها برخورد کنند.به یاد داشته باشید که تمدید نکردن ‌بیمه‌نامه شخص ثالث فرقی با نداشتن آن ندارد.

چه می‌شود اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشیم؟

یکی از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث و یا تمدید نکردن به موقع آن، این است که پلیس شما را جریمه می‌کند و همچنین ماشین شما به پارکینگ منتقل می‌شود. بعد از این شما باید ‌بیمه‌نامه شخص ثالث را به همراه جریمه دیرکرد آن بخرید تا بتوانید ماشین خود را از پارکینگ نیروی انتظامی بیرون بیاورید.

به جز جریمه پلیس، شما باید جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث را هم پرداخت کنید. سخت ترین عاقبتی که نداشتن بیمه برای شما به همراه دارد، در زمان حادثه و پرداخت خسارت است. اگر شما بیمه ثالث نداشته باشید یا آن را تمدید نکرده باشید و در حادثه ای شما مقصر شناخته شوید، تمام خسارت‌ها را باید خودتان از جیب پرداخت کنید.

چه خسارت جانی باشد چه مالی.حتی اگر در همین شرایط شما مقصر حادثه نباشید، باز هم نمی‌توانید خسارت خود را از بیمه بگیرید.پس اگر این بیمه را ندارید، هرچه زودتر برای خرید آن اقدام کنید تا گرفتار عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث نشوید.

 بیمه شخص ثالث

روش محاسبه حق بیمه شخص ثالث

در محاسبه بیمه شخص ثالث چندین فاکتور موثر می باشند که در زمان استعلام بیمه ثالث روی قیمت بیمه شخص ثالث اثر گذار می باشند. در ادامه به بررسی همه فاکتورها خواهیم پرداخت:

قیمت پایه بیمه ثالث : معیار اصلی محاسبه بیمه شخص ثالث و میزان پوشش های جانی و مالی که روی بیمه نامه منظور می شود ، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. میزان دیه هر ساله و عموما در پایان سال و ابتدای سال جدید بر اساس تصمیم قوه قضائیه اعلام می شود که بطور مثال: برای سال ۱۳۹۶ دیه کامل در ماه حرام ۲۸۰ میلیون تومان و برای ماه های عادی ۲۱۰ میلیون تومان تصویب شده است.
با توجه به میزان دیه اعلام شده چنانچه فردی در حادثه رانندگی دچار خسارت جانی شود، خسارت ها بر اساس این دیه تعیین می شود و طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث در شروع هر سال شمسی و اضافه شدن مبلغ دیه ، الحاقیه افزایش دیات از سوی بیمه مرکزی بدون دریافت هر گونه حق بیمه اضافی از بیمه گذار بصورت اتوماتیک اعمال می گردد و همچنین بر اساس دیه مصوب ، پوشش های مالی بیمه شخص ثالث نسبت به دیه تعیین شده تغییر می یابد بطور مثال در بیمه ثالث مبلغ مالی برای سال ۹۶ میزان ۷ میلیون تومان تعیین گردیده است.

نکته: سقف مالی بیمه نامه به اختیار شخص بیمه گذارو با تایید شرکت بیمه می تواند بیشتر انتخاب گردد مانند ۳۰ میلیون تومان پوشش مالی. بر اساس دیه ماه های حرام و عادی و میزان پوشش مالی پایه، قیمت پایه برای بیمه ثالث محاسبه می شود که با اضافه و کم شدن تخفیفات و سایر شرایط بیمه نامه، قیمت بیمه ثالث محاسبه و اعلام می شود.

نوع وسیله نقلیه : در بیمه ثالث نوع وسیله نقلیه بر اساس قدرت و سیلندر ماشین تقسیم بندی می شود با بالا رفتن تعداد سیلندر ماشین حق بیمه ثالث بیشتر می شود.

سال ساخت وسیله نقلیه : سال ساخت وسیله نقلیه یکی از مهمترین فاکتورهای محاسبه بیمه شخص ثالث است ، با بالا رفتن سن خودرو به علت فرسودگی وسیله نقلیه و افزایش ریسک حادثی ، حق بیمه افزایش می یابد.

کاربری خودرو : نوع کاربری خودرو در میزان ریسک خودرو بسیار مهم بوده، چراکه خودروهایی که کاربری همچون تاکسی داشته باشند، در معرض حوادث رانندگی بیشتری بوده و بالتبع باید حق بیمه های بیشتری را پرداخت کنند. برای همین موضوع در بیمه ثالث کاربری خودرو بر اساس شخصی، بارکش، آمبولانس و … تقسیم بندی می شود.

پوشش های بیمه نامه : پوشش های بیمه نامه در واقع همان تعهد های مالی و جانی شرکت بیمه در مقابل خسارات بیمه گذار می باشد. همانطور که در بالا گفته شد میزان این پوشش ها بر اساس دیه همان سال محاسبه می شود.

پوشش مالی : این پوشش برای جبران هزینه های مالی است که در اثر حادثه رانندگی به اموال تحت مالکیت شخص ثالث وارد می شود.. میزان پوشش مالی برای سال ۱۳۹۶ ، از ۷ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان می باشد ، محاسبه حداقل پوشش مالی در هر سال با دیه در آن سال نسبت دارد و یک چهلم دیه ماه حرام می باشد. اما هر فردی می تواند به هر میزان پوشش مالی که لازم داشته باشد را با توافق شرکت بیمه بر روی بیمه شخص ثالث خود خریداری نماید.

پوشش جانی : که برای جبران آسیب های جانی و صدمه های وارد شده از حادثه رانندگی به انسان ها می باشدکه شامل دیه فوت، دیه نقص عضو و دیه جرح و هزینه های پزشکی بوده که ناشی از تصادف وسیله نقلیه باشد.

پوشش سرنشین : تمامی خسارت وارد شده به راننده را شامل نقص عضو و هزینه پزشکی و فوت را شامل می شود.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

تخفیفات بیمه شخص ثالث

تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

این تخفیف بیمه شخص ثالث در واقع همان تعداد سال هایی می باشد که بیمه نامه خودرو خسارتی را نداشته است. تخفیف بیمه شخص ثالث با نداشتن خسارات، با افزایش تعداد سال های عدم خسارت بیشتر می شود. یک نکته جالب این که بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه ثالث با یک بار خسارت و کنده شدن یک کوپن بیمه نامه از بین نمی روند و فقط تخفیفات بیمه نامه بر اساس خسارات ایجاد شده پلکانی کاهش می یابند که در ادامه به این موضوع هم می پردازیم.

 • ۱ سال عدم خسارت ۵ درصد
 • ۲ سال عدم خسارت ۱۰درصد
 • ۳ سال عدم خسارت ۱۵ درصد
 • ۴ سال عدم خسارت ۲۰ درصد
 • ۵ سال عدم خسارت ۲۵ درصد
 • ۶ سال عدم خسارت ۳۰ درصد
 • ۷ سال عدم خسارت ۳۵ درصد
 • ۸ سال عدم خسارت ۴۰ درصد
 • ۹ سال عدم خسارت ۴۵ درصد
 • ۱۰ سال عدم خسارت ۵۰ درصد
 • ۱۱ سال عدم خسارت ۵۵ درصد
 • ۱۲ سال عدم خسارت ۶۰درصد
 • ۱۳ سال عدم خسارت ۶۵ درصد
 • ۱۴ سال عدم خسارت ۷۰ درصد

تخفیفات ویژه بیمه شخص ثالث

همه شرکت های بیمه هر ساله با مجوز بیمه مرکزی تخفیفاتی را برای بیمه گذارانش اعلام می کنند. تخفیف ویژه بیمه شخص ثالث در شرکت های بیمه برای بازه زمانی معینی ارائه می شوند. میزان نرخ تخفیفات ارائه شده در همه شرکت های بیمه محدود می باشد و معمولا بیمه مرکزی اجازه ارائه تخفیفات بالاتر را به شرکت های بیمه نمی دهد.

جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث

هر فرد بیمه گذار باید تمدید بیمه نامه خود را قبل از پایان تاریخ اتمام بیمه نامه و یا در همان تاریخ انجام دهد. اگر تمدید بیمه نامه به تاخیر بیافتد، بابت هر روز دیر کرد جریمه ای پرداخت شود. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به مبلغ بیمه نامه شخص ثالث اضافه می شود.

نرخ جریمه بیمه بر اساس نوع خودرو و به صورت روز شمار در شرکت های بیمه با نرخ های متفاوتی محاسبه می شود. البته جریمه دیرکرد حق بیمه به صورت روز شمار بوده و تا یکسال یعنی ۳۶۵ روز محاسبه می شود و بعد از گذشت یکسال شمسی کلیه تخفیفات عدم خسارت از بیمه ثالث حذف گردیده و حق بیمه بیمه نامه دوبرابر می گردد . نکته: در بیمه شخص ثالث از تمدید بیمه نامه یکسال بگذرد یا چند سال ، جریمه دیر کرد برابر است با جریمه دیر کرد یکسال.

چگونه جریمه دیر کردن بیمه شخص ثالث را کاهش دهم؟

با توجه به این که بیمه شخص ثالث اجباری می باشد ، نداشتن بیمه ثالث می تواند برای دارندگان وسیله نقلیه دردسر ساز باشد. شاید علت فراموشی سررسید بیمه نامه به علت مشکلات مالی، مشغله کاری، فراموشی و … باشد. با به اتمام رسیدن تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث جریمه ای به صورت روزانه محاسبه شده و به حق بیمه ثالث اضافه می شود و به هیچ عنوان قابل تخفیف و بخشودگی نمی باشد. اگر نمایندگی و یا هر کارگزاری بیمه چنین کاری را برای کاهش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث انجام دهد به عنوان تخلف بیمه ای به شمار می رود.

تنها استثنای کاهش جریمه بیمه ثالث

همانطور که در بالا گفتیم هیچ گونه بخششی در جریمه های بیمه ثالث وجود ندارد، مگر در یک مورد آن هم ، بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای اعتبار بیمه نامه خودروهایی که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده است نه در پارکینگ راهنمایی و رانندگی و به علت تخلف در رانندگی.با ارائه مدارک لازم در جهت رفع توقیف به شرکت بیمه ، از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه ثالث معاف می شود.

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث معمولا بخشوده نمی شود، بلکه در مواردی که اعتبار بیمه ثالث آن ها زمان به پایان برسد که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده باشد. که در این شرایط حتما مالک خودرو باید با مجوز توقیف به شرکت بیمه مراجعه کرده و درخواست بخشش بیمه ثالث را ارائه دهند. در صورت موافقت شرکت بیمه ، از جریمه های دیرکرد بیمه شخص ثالث چشم پوشی می شود.

مدت اعتبار بیمه نامه ثالث

معمولا همه بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند چرا که خرید بیمه ثالث یک ساله از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه است. البته مدت اعتبار این بیمه نامه می تواند از چند روز تا یک سال باشد. این نکته را بدانید که قیمت بیمه نامه شش ماهه از نصف قیمت بیمه نامه یکساله بیشتر است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !