دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت خودروهای یورو ۲ و یورو ۴ در چیست ؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
یورو 4 به شدت سخت‌گیرانه‌تر از یورو 2 بوده و با توجه به این اختلاف، خودروهای یورو2 و 4 تفاوت‌هایی در کاتالیزور و سنسور گاز اکسیژن دارند.

بررسی فرق بین خودروهای یورو 2 و یورو 4

خودروهای یورو 2 و یورو 4 : موضوع هوای آلوده در جهان که بیش تر در شهرهای بزرگ نمود پیدا کرده است، امروزه به بحث اصلی حوزه صنعت و محیط زیست تبدیل شده است، به طوری که برای مثال، چند دوره اخیر نمایشگاه‌های بزرگ خودرو در جهان با محوریت و زمینه اصلی «هوای پاک» و «محیط زیست» برگزار می‌شوند.

در این میان، شرکت‌های خودروساز داخلی نیز بنا بر وظیفه اجتماعی خود و مقررات حاکم، در صددند تا حد امکان محصولات خود را به تجهیزات و استانداردهای کنترل آلایندگی مجهز سازند تا در کاهش مضرات این پدیده در کشور، سهمی ایفا کنند.
این استانداردهای آلایندگی در اصل میزان مجاز برای انتشار گازهای آلاینده‌ خودروی نو که در کشورهای اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند را تعریف می‌کند.

انتشار اکسیدهای نیتروژن (NOx)، هیدروکربن‌ها (THC)، هیدروکربن‌های بدون متان (NMHC)، مونوکسید کربن(CO) و ذرات معلق (PM) را در این استانداردها لحاظ می‌شوند.
استاندارد بودن موتور خودرو با تست موتور در یک چرخه آزمون معین، بررسی می‌شود. موتورهایی که با این استاندارد مطابقت نداشته باشند قابل فروش در اروپا نیستند.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

سوخت های یورو از یورو 1 تا یورو 6

 1. یورو ۱ (۱۹۹۳) برای خودروهای سواری و کامیون‌های سبک
 2. یورو ۲ (۱۹۹۶) برای خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها
 3. یورو ۳ (۲۰۰۰) برای کلیه وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها
 4. یورو ۴ (۲۰۰۵) برای کلیه وسایل نقلیه
 5. یورو ۵ (۲۰۰8) برای خودروهای سواری سبک و وسایل تجاری
 6. یورو ۶ (۲۰۱۴) برای خودروهای سواری سبک و وسایل تجاری

این استانداردها میزان آلاینده‌های خروجی را بر حسب گرم بر ثانیه (gr/sec) یا گرم بر کیلومتر پیموده شده (gr/km) تعریف می‌نمایند.

خودروهای بنزینی یورو 2

 • کربن مونوکسید: 2.2 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • اکسید نیتروژن و هیدروکربن‌ها: 0.5 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده

خودروهای دیزلی یورو 2

 • کربن مونوکسید: 1 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • اکسید نیتروژن و هیدروکربن‌ها: 0.7 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • تیتانیوم: 0.08 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده

خودروهای بنزینی یورو 4

استاندارد یورو 4 برای اولین بار در سال 2005 و برای کلیه خودروها انتشار یافت و همانند یورو2 برای موتورهای دیزلی و بنزینی سطوح متفاوتی را تعریف نموده است:

 • کربن مونوکسید: 1 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • هیدروکربن‌ها: 0.1 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • اکسید نیتروژن: 0.08 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده

خودروهای دیزلی یورو 4

 • کربن مونوکسید: 0.5 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • اکسید نیتروژن و هیدروکربن‌ها: 0.3 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده
 • تیتانیوم: 0.025 گرم بازای هر کیلومتر پیموده‌شده

همانطور که ملاحظه می‌گردد یورو 4 به شدت مصمم تر از خودروهای یورو 2 بوده و با توجه به این اختلاف، خودروهای یورو2 و 4 تفاوت‌هایی در کاتالیزور و سنسور گاز اکسیژن دارند.

یورو 4

آلاینده های اصلی

1. ذرات معلق Particulate Matters

ذرات معلق به گروهی از ذرات جامد یا مایع اطلاق می شود که به اندازه کافی برای معلق ماندن در هوا سبک باشند. بعضی ذرات مثل دوده سمی نیستند ولیکن بعضی ذرات مثل آزبست سمی اند.

مهم‌ترین مشکل ذرات معلق، باقی ماندن تا مدتی در جو زمین است: قطر بیش‌تر از 10 میکرون پس از یک یا چند روز انتشار روی زمین می نشیند و ذرات کوچک تر و سبک‌تر با قطر کم تر از یک میکرون چندین هفته در هوا می ماند.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

2. منوکسید کربن CO

گازی است بی‌رنگ، بی‌بو و سمی که از احتراق ناقص سوخت های کربن دار به وجود می آید. غلظت این گاز در مناطق اصلی شهرهاکه تعداد خودروها زیاد است، بیش‌ترین مقدار است. منوکسید کربن پایداری زیادی در جو ندارد.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

3. دی‌اکسید گوگرد (SO2)

گازی است بی رنگ که بیش‌تر، از سوختن سوخت‌های حاوی گوگرد نظیر زغال سنگ و نفت پدید می آید. این گاز می تواند اکسید شده و آلاینده ثانویه نظیر تری‌اکسید گوگرد به وجود آورد. از ترکیب این گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسید بسیار خورنده، اسید سولفوریک تشکیل می شود.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

4. اکسیدهای نیتروژن NOx

زمانی‌که اکسیژن هوا با نیتروژن موجود در دمای بالا احتراق ترکیب شود، اکسید نیتروژن به وجود می آید. دوآلاینده مهم آن، مونوکسید و دی‌اکسید نیتروژن هستند.

از ترکیب این گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسید بسیار خورنده، اسید نیتریک تشکیل می شود. منابع اصلی اکسیدهای نیتروژن، خودروها، نیروگاه‌ها و سیستم دفع زباله است.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

5. ترکیبات آلی فرّار VOC

ترکیبات فرار، گروهی از ترکیبات آلی است که انواع هیدروکربن‌ها را نیز شامل می شوند. این گروه گاهی به گروه متان و گروه هیدروکربن های غیر متان تقسیم می شود.

ترکیبات فرار در دمای اتاق ممکن است به سه حالت جامد، مایع و گاز موجود باشد. بیش‌ترین مقدار در این ترکیبات را متان که خطری برای سلامتی ندارد، تشکیل می دهد. بعضی از voc ها جذب کننده قوی اشعه مادون قرمز هستند و به اثر گل‌خانه ای و گرم شدن زمین کمک می کنند.

تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4

استاندارد یورو 2 و یورو 4

استاندارد یورو 2 و یورو 4 در اصل استاندارد آلایندگی هواست و به دید من ارتباطی به مردم نداره جزء سلامتیشون منظورم اینه که مردم نباید اختلاف چند میلیونی بابت این قطعه پرداخت کنند و این وظیفه کارخانه سازنده اس که طبق تعهدش و سودآوریش خودرو هایی پاک تولید کنه و به مردم نحویل بده در اصل این چرخه کامل نمی شه مگر اینکه حتی استاندارد آلایندگی بنزین یورو 2 در حد یورو 2 باشه نه بیشتر!!!

در حالی که بسیاری دم از عرضه خودرو با استاندارد یورو 4 می زنن کجاس بنزین یورو 4 ؟و کدام جایگاه ها عرضه می کنند این در حالی است که خودرو سازان در این سالها پا فرا تر گذاشته و ایربگ خودرو ها را کم می کنند همانند تندر 90 ولی صحبت از سلامتی و حفظ محیط زیست!

خودرو های یورو 2 و یورو 4 جزء در کاتالیزور و سنسور گاز اکسیژن خودرو (میزان خروجی گازهای سمی متساعد از سوخت بنزین خودرو) ، از نظر طراحی و یا حجم موتور و میزان قدرت خودرو و یا کشش خودرو هیچ تفاوتی ندارند .این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است