دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ مارس ۲۰۲۴ میلادی
مراحل و مدارک لازم برای پیگیری کارت خودرو
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نحوه پیگیری کارت خودرو نیز مانند پیگیری کارت سوخت خودرو، یکی از موضوعاتی است که خصوصا برای کسانی که به تازگی و برای اولین بار خودرویی را خریداری کرده اند، بسیار مورد سوال است که در ادامه این امر را کاملا توضیح خواهیم داد .

پیگیری کارت خودرو

همان‌طور که می‌دانید کارت خودرو همان کارتی است که شامل تمام اطلاعات و مشخصات خودرو مانند شماره پلاک، شماره VIN، نوع و مدل خودرو، رنگ و مشخصات فنی خودرو و همچنین مشخصات مالک خودرو از قبیل نام، کد ملی، نام پدر و کدپستی است.

کارت ماشین نشان‌دهنده مالکیت شما است که باید تا زمان استفاده از خودرو خود به‌همراه داشته باشید.

به‌همراه داشتن دائمی کارت ماشین باعث می‌شود تا شما در هر لحظه قادر به احراز هویت خودرو و مالک آن باشید. مخصوصا زمانی ‌که تخلفی صورت گرفته و پلیس از شما می‌خواهد تا مدارک ماشین را ارائه دهید؛ اگر کارت خودرو همراهتان نباشد، قطعا دچار دردسر خواهید شد. درصورتی‌که خودروی شما توقیف شده و به پارکینگ فرستاده شود، برای ترخیص خودرو ارائه کارت ماشین الزامی ‌است.

مدت زمان صدور کارت خودرو

صدور کارت خودرو تقریبا ده روز زمان لازم دارد؛ البته گاهی ممکن است به‌دلایل متعددی زمان انتظار شما اندکی افزایش پیدا کند. تجربه نشان داده که حتی ممکن است پروسه رسیدن کارت ماشین به دست مالک آن تا دو ماه هم به طول بینجامد.

نحوه پیگیری کارت خودرو

اگر در فضای اینترنت گشتی بزنید متوجه خواهید شد که در حال حاضر یکی از موضوعات پرجست‌وجو، نحوه پیگیری کارت خودرو و چگونگی دریافت آن است.

این مساله مخصوصا برای کسانی ‌که برای اولین‌بار صاحب خودرو شده‌اند بسیار پردغدغه است.

معمولا در این مواقع همه به‌دنبال یافتن راه‌های موجود برای حل مشکل خود هستند. در ادامه راه‌های پیگیری کارت خودرو برای شما شرح می‌دهیم:

پیگیری کارت خودرو

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست

ارسال کارت خودرو توسط اداره پست انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود تا داده‌های بانک اطلاعاتی پلیس راهور نیز تصحیح و تایید شود.

به‌همین دلیل شما موظف هستید برای دریافت کارت ماشین، اطلاعات دقیقی از محل سکونت خود را ثبت کنید.

زمانی‌‌که به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنید، باید اطلاعاتی شامل آدرس محل سکونت و کدپستی را در فرم درخواست کارت خودرو وارد کنید.

لطفا آدرس خود را بدون کوچک‌ترین اشتباه و ابهامی، با ذکر دقیق خیابان، کوچه، پلاک و کدپستی درج کنید. در این مراکز خریدار باید هزینه پست را پرداخت کرده تا کارت خودرو را در آدرس پستی خود دریافت کند.

پس متوجه شدیم که ارسال کارت ماشین توسط اداره پست انجام می‌شود. شاید فکر کنید که برای رهگیری کارت خودرو خود باید به اداره پست مراجعه کنید؛ اما صبر کنید.

اداره پست مدت زیادی است که فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات اینترنتی آغاز کرده‌است. برای استفاده از این خدمات باید وارد سایت اداره پست به آدرس http://post.ir شوید. در این سایت خدمات زیادی ازجمله پیگیری کارت خودرو ارائه می‌شود.

وقتی وارد این سایت می‌شوید در قسمت راست صفحه و در ستون «خدمات الکترونیکی پست» باید بر روی «رهگیری مرسولات سازمانی» کلیک کنید.

از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی، می‌توان موارد زیادی مثل کارت سوخت، گواهینامه، شناسنامه، ابلاغیه‌ها و مرسولات مختلف را پیگیری کرد که در این‌ قسمت ما به‌دنبال پیگیری کارت خودرو هستیم.

پس از ورود به سامانه، در قسمت جست‌وجو باید گزینه «کارت خودرو» را انتخاب کنید. مرحله بعدی وارد کردن شماره پلاک خودرو است که با درج آن و ثبت کد کپچا(کد امنیتی) می‌توانید از روند ارسال کارت ماشین خود مطلع شوید.

پیگیری کارت خودرو از طریق تماس با اداره پست

اگر به هر دلیلی نتوانستید از طریق سایت اداره پست نسبت به رهگیری کارت خودروی خود اقدام کنید؛ می‌توانید با برقراری تماس نیاز خود را برطرف کنید.

برای این منظور با شماره تلفن 84470000-021 واحد ارتباط با مشتریان شرکت پست تماس بگیرید و مراحل کار خود را پیگیری کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق کد دستوری USSD

شما می‌توانید از طریق شماره‌گیری کد دستوری(#110*)، مرسولات سازمانی مربوط به پلیس+10 و ناجا را پیگیری کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق پیامک (SMS)

اگر شما هم دنبال شماره‌ای هستید تا از طریق ارسال پیامک بتوانید کارت خودروی خود را پیگیری کنید، باید بدانید که چنین شماره‌ای وجود ندارد.

برای انجام خدمات زیادی شماره پیامکی اعلام شده‌است(مانند استعلام خلافی خودرو)، اما برای پیگیری کارت ماشین چنین شماره‌ای وجود ندارد. درنتیجه برای انجام این کار باید یکی از روش‌های موجود را انتخاب کنید.

مراحل پیگیری کارت خودرو

مدارک لازم برای صدور کارت المثنی خودرو

  • اصل مدارک شناسایی مالک خودرو شامل کارت ملی و شناسنامه(اصل وکالتنامه برای نماینده قانونی او همراه با مدرک شناسایی معتبر)
  • اصل سند فروش کارخانه سازنده، برای خودروهای تولید داخل
  • اصل سند مالکیت خودرو که توسط پلیس راهور ناجا صادر شده‌است.
  • مالک خودرو بایستی یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مبنی بر فقدان شناسنامه مالکیت خودرو خود را درج کند؛ و تا 10 روز پس از تاریخ انتشار آگهی صبر کند.(مالک باید در این مدت تمام مسئولیت کشف فساد احتمالی را بپذیرد).
  • در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه توسط مالک، ارائه گواهی مفاصا حساب اجرائیات الزامی است.
  • واریز فیش بانکی با مبلغ تعیین شده به شماره حساب 0100801426004 بانک ملی بابت هزینه صدور کارت المثنی
  • پرداخت هزینه پستی با مبلغ تعیین شده بابت ارسال کارت خودرو به آدرس مالک
  • اخذ تعهد کتبی از مالک خودرو (یا نماینده قانونی او)

برگشت خوردن کارت خودرو

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، حتما در ثبت آدرس و اطلاعات خود بسیار دقت کنید تا بسته پستی بدون دردسر به‌دست شما برسد، اما درصورتی‌که کارت خودرو به هر دلیلی به‌دست مالک آن نرسد چه خواهد شد؟

در این حالت کارت ماشین برگشت می‌خورد و کارت شما اصطلاحا برگشتی می‌شود

. اگر آدرس‌ پستی شما دقیق نباشد یا زمانی‌‌که مامور پست به آدرس شما مراجعه می‌کند، شخصی در محل حضور نداشته باشد؛ پستچی موظف است 3 مرتبه مرسوله را به‌همان آدرس ببرد، اگر بعد از سه بار ارسال، باز هم بسته برگشت بخورد، کارت ماشین تا 3 ماه در اداره‌پست نگهداری خواهد شد.

در این مدت شما باید فقط با مراجعه حضوری به باجه‌های معطلعه‌ اداره‌پست نسبت به دریافت کارت خودروی خود اقدام کنید.

اگر در این مدت سه ماهه کارت خود را دریافت نکرده باشید، دیگر اداره پست پاسخگوی شما نخواهد بود و مجبور هستید تا از طریق ناجا پیگیری کنید.

برای این‌کار باید به یکی از ادارات پلیس+10 مراجعه کرده و از وضعیت کارت ماشین خود مطلع شوید.

بنابر گفته‌های معاون فنی مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا، اگر از زمان صدور سند کمتر از 6 ماه گذشته باشد، مجدد چاپ شده و توسط پست به آدرس مربوطه ارسال می‌شود، اما چنانچه این زمان بیشتر از 6 ماه باشد، باید مالک یا نماینده قانونی او به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کند(در گذشته این کار از طریق مراجعه به شهرک آزمایش انجام می‌شد).

در زمان مراجعه به این مراکز، مالک باید وسیله نقلیه و مدارک مالکیت و احراز آدرس خود را به‌همراه داشته باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits