alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه در امتحان رانندگی شهری قبول شوم ؟

مسیر طلایی برای قبولی قطعی در آزمون رانندگی شهری

چگونه در امتحان رانندگی شهری قبول شوم ؟
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
اگر شما هم مانند دیگر کاربران بعد از آیین نامه رانندگی استرس آزمون شهری رانندگی را دارید و مدام این سوال که چگونه در آزمون رانندگی تو شهری قبول شوم ؟ مواجه میشوید، تا انتها این مقاله را خوانده و از تمام نکات مهم قبولی در آزمون رانندگی شهری آگاه شوید…

روش قبولی در آزمون رانندگی شهری

همیشه قبولی در آزمون شهری رانندگی که با حضور افسر محترم راهنمایی و رانندگی انجام می‌شود، دشوار به نظر می‌رسد.

اما با توجه به تجارب بقیه، وجود استرس در زمان آزمون باعث می‌شود که، خیلی‌ها دفعه‌ی اول رد شوند. سعی کنید کمی زودتر در مکان آزمون حاضر شوید، و کاملا آرامش خود را حفظ کنید، فرمان و ترمز در کنترل کامل شما هستند.

با تمرین زیاد می‌توانید کنترل کامل خود و ماشین را بدست بگیرید. برای شروع رانندگی حتما از کد تخلفات رانندگی با خبر باشید.

نکات قبل از شروع به حرکت در آزمون رانندگی

در این بخش یکسری نکات اولیه‌ی قبل از شروع به روشن کردن ماشین را بیان می‌کنیم، که رعایت آن‌ها الزامی است.

 1. تنظیم صندلی : وقتی که سوار ماشین شدید باید بعنوان اولین کار صندلی خود را طوری تنظیم کنید که دسترسی دست‌ها به فرمان و دنده، و همچنین دسترسی پاها به کلاچ و گاز و ترمز برایتان راحت گردد.
 2. تنظیم آینه‌ها : بعد تنظیم صندلی، باید آینه‌ی جلو و آینه‌های بغل را طوری تنظیم کنید که، آینه‌ی جلو بتواند کل شیشه‌ی عقب را پوشش دهد؛ و از آینه‌های بغل هم بتوانید انتهای چپ و راست بغل‌های ماشین را ببینید. تنظیم آینه های ماشین به رانندگی راحت تر شما کمک میکند.
 3. بستن کمربند : بعد از انجام این تنظیمات باید کمربند خود را ببندید.
 4. کلاچ خلاص باشد : دقت کنید که در هنگام توقف، ماشین باید در حالت خلاص باشد؛ و حتما ترمز دستی را بکشید.

حال ماشین را روشن کنید و سپس اقدامات بعدی را انجام دهید .

نکات پس از روشن کردن ماشین در آزمون رانندگی

نرم رانندگی کنید

ترمز شدید، گاز شدید، حرکت فرمان شدید بسیار مخرب است. سواری ماشین یکی از مهم‌ترین نکات است که افسر به آن توجه می‌کند. کافیست افسر یک بار بر اثر ترمز شدید شما به شیشه جلو متمایل شود. شاید همان لحظه رد نشوید اما مطمئن باشید کارتان در ادامه سخت شده، سواری نرم نشان دهنده تسلط شماست.

روش قبولی در آزمون رانندگی شهری

امتحان شهری رانندگی

خاموش نکنید

حواستان به خاموش نشدن ماشین باشد. در ایست کامل خلاص کنید، همیشه با اندکی فشار دادن گاز جلوی خاموش شدن ماشین را بگیرید. با کلاچ به نحوی کار کنید که ماشین خاموش نشود. بدانید که خاموش کردن ماشین یک نمره منفیست و اگر تکرار شود، در آزمون رد می‎شوید. اکثر موارد خاموش کردن به دلیل استرس زیاد اتفاق می‌افتد. برای کنترل استرس راه‌های موجود را امتحان کنید.

نکته: قبل از شروع به حرکت حتما کلاچ ماشین را کنترل کنید و یا قلق گیری کنید، توصیه هنرجویانی که قبلا در آزمون شهری رانندگی شرکت کرده اند بیشترین خاموشی ماشین در آزمون شهری عدم قلق گیری کلاچ است پس حتما قبل از حرکت کلاچ ماشین را قلق گیری و نیم کلاچ حرکت کنید.

روش قبولی در آزمون رانندگی شهری

اشتباهات آزمون عملی رانندگی

راهنما

استفاده از راهنما هنگام هر تغییر جهت ماشین به هر سمتی ضروری است، حتی وقتی دارید از پارک در می‌آیید استفاده از آن را فراموش نکنید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

قبولی در امتحان رانندگی

کلاچ

در بکار بردن کلاچ باید آرامش زیادی بخرج دهید. سعی کنید یکباره پای خود را از روی کلاچ رها نکنید، زیرا موجب خاموشی ماشین، و یا ایجاد صداهای ناهنجار و هول شدن شما می‌گردد. همچنین هنگام تعویض کلاچ آن را تا انتها فشار دهید. اگر هم از روی حواس پرتی کنترل آن را از دست دادید، با فشردن کمی گاز از خاموشی ماشین جلوگیری کنید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

دلایل رد شدن در آزمون رانندگی

3. ترمز

به آرامی ترمز بگیرید و از ترمز ناگهانی بپرهیزید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

تجربیات امتحان شهری رانندگی

4. حق تقدم

در همه‌ی جاها حق تقدم را رعایت کنید، و به همه‌ی علائم راهنمایی و رانندگی توجه کنید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

راهکار قبولی در امتحان عملی رانندگی

5. دنده عقب

در هنگام دنده عقب سعی کنید دستتان را پشت صندلی سرنشین جلو بگذارید و برای دیدن کامل پشت ماشین، عقب را ببینید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

چگونه در امتحان شهری رانندگی قبول شوم ؟

پارک دوبل

پارک دوبل، تکنیکی است که اکثر افسران در آزمون شهری، انجام آن را در هنگام آزمون از شما می‌خواهند؛ باید خیلی خوش شانس باشید که مفاد آزمون‌تان چیزی دیگر باشد. ؛) نکات مهم آزمون رانندگی را جدی بگیرید.

پارک دوبل زمانی انجام می‌شود که شما می‌خواهید با دنده عقب بین دو ماشین، ماشین خود را پارک کنید؛ توجه داشته باشید که فضای پارک باید 1/5 برابر اتومبیل شما باشد. اول از همه باید کنترل کلاچ را داشته باشید و در طول انجام پارک دوبل، خیلی آرام حرکت کنید. همچنین باید بتوانید در هنگام دنده عقب گرفتن فرمان اتومبیل را به خوبی کنترل کنید. تسلط روی این هماهنگی‌ها با تمرین زیاد بدست می‌آید و آمادگی شما را نشان خواهد داد.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

آمورش آزمون شهری رانندگی

دور با دو فرمان

یکی دیگر از کارهایی که در آزمون ممکن است از شما بخواهند دور زدن در کوچه‌های باریک، آن هم با دوبار چرخاندن فرمان است. که این هم باید با حرکات آرام ماشین انجام گردد، که می‌توانید مراحل آن را در تصویر زیر ببینید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

مسیر قبولی در آزمون رانندگی شهری

نکات هنگام توقف ماشین در آزمون شهری رانندگی شهری

وقتی می‌خواهید توقف کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. ابتدا راهنما را بزنید ( اگر در منطقه‌ی پارک ممنوع هستید، به افسر این را بگویید).
 2. بغل ماشین را از آینه بغل بررسی کنید، و اگر چیزی در آن سمت نیست، شروع به حرکت در آن جهت کنید.
 3. برای توقف در محل مربوطه باید حداقل فاصله‌ 30 سانتی‌متری و حداکثر 60 سانتی‌متری را رعایت کنید.
 4. حتما در آخر به آرامی ترمز کرده و ترمز دستی ماشین را بکشید.

افسر پلیس

خود افسر پلیس در بعضی مواقع ممکن است بخواهد شما را امتحان کند و دستور بدهد کارهای خلاف قانون را انجام دهید. در تمام مدت آزمون باید حواستان به قوانین و علائم باشد و در صورتی که در این شرایط قرار گرفتید، بتوانید حرفه‌ای عمل کنید.:) در اولین فرصت برای خرید طرح زوج و فرد اقدام کنید.

راههای قبولی در آزمون شهری رانندگی

در آزمون عملی رانندگی با افسر (تو شهری) چگونه قبول شوم ؟

سد بزرگ پیش پای شما استرس است. برای برداشتن این سد دستورالعمل زیر را در نظر بگیرید:

 1. اول آنکه تا جایی که می‌توانید به تسلط و مهارت خود بیفزایید. بدانید که کارهایی که بر آن مسلط هستید استرس کمتری در شما ایجاد می‌کند.
 2. دوم به شرایط ذهن شما باز می‌گردد. اگر همواره مشکل استرس را در خود داشته‌اید از راهکارهای کلی برای کنترل آن استفاده کنید. نوشیدنی آرامش بخش، آدامس یا موسیقی می‌تواند شرایط را براتان راحتتر کند. حواستان به خواب کافی باشد.
 3. سومین توصیه بازسازی شرایط آزمون است. یکی از بهترین کارهایی که برای کنترل استرس می‌شود انجام داد آن است که چندین بار خود را در شرایط آزمون قرار دهید. همه چیز را برای خود شبیه سازی کنید. بارها صندلی و آینه را تنظیم کنید. بارها راهنما زدن را تمرین کنید. بارها پارک دوبل و دور زدن را تمرین کنید. به این ترتیب حتی روز آزمون در شرایط فشار و استرس می‌توانید کارهای روتین را انجام دهید و زمانی که کارهای اول را به خوبی انجام دهید به مرور استرس شما کاهش خواهد یافت.
 4. از اشتباه نترسید. نهایت قرار است در آزمون رد شوید، فاجعه اتفاق نمی‌افتد. با اولین اشتباه دنیا به آخر نمی‌رسد، اگر در حین آزمون اشتباه کردید با خود بگویید که هنوز فرصت دارید و حتی اگر این آزمون موفق نشوید هم باز می‌توانید مجدد آزمون دهید. بخشی از استرس مربوط به فکرهای منفی است. فکرهای منفی را از خود دور کنید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

ترفند قبولی در امتحان رانندگی

نکات بسیار مهم قبولی در آزمون شهری رانندگی

توجه به دام افسر نیوفتید

بدون شک در مواردی افسر به شما خواهد گفت که روبروی پارکینگ خانه یا زیر تابلو توقف ممنوع، ماشین را نگه دارید، اگر بدون اشاره به ممنوع بودن توقف در محل به حرف افسر گوش کنید نمره منفی را گرفته‌اید!

افسر در حال آزمون گرفتن از شماست بنابراین حواستان باشد که در دام او نیوفتید. حتما به نشانه‌های توقف ممنوع دقت کنید. در هنگام توقف راهنما فراموش نشود و آینه را چک کنید.

اگر آینه را خوب بررسی نکنید و ماشین پشت سر شما با صدای بوق اعتراض کند، افسر نمره منفی بابت عدم توجه به آینه را برایتان ثبت می‌کند.

اگر جایی که دور ممنوع است گفت دور بزنید، اگر در کوچه ورود ممنوع خواست بپیچید یا از چراغ عبور کنید، در حال امتحان کردن شماست. هشیار باشید. افسر منطقه مورد آزمون را قدم به قدم می‌شناسد.

حق تقدم‌ها

فرعی به اصلی و میدان، در این موارد بسیار هشیار باشید. حتی ممکن است افسر از شما در این مورد سوال کند. با تمرکز به سوال پاسخ دهید.

برخی تصور می‎کنند که مباحث آیین نامه در امتحان عملی به کار نمی‌آید. این تصور اشتباه است. افسر اجازه دارد در مورد آیین نامه نیز شما را بیازماید و باید سربلند بیرون بیایید.

در واقع تسلط بر قوانین باید پیش از آزمون عملی ایجاد شده باشد و در صورتی که نتوانید سوالات حق تقدم را پاسخ دهید تاثیر زیادی بر نظر افسر خواهد داشت.

اصول دنده عقب

حواستان باشد که ممکن است طی آزمون یا برای پارک مجبور باشید دنده عقب بگیرید. حتما دستتان را پشت صندلی افسر بگذارید و بچرخید. برخی افراد برای دنده عقب تنها از آینه به پشت نگاه می‌کنند.

شاید از شرایط پشت آگاهی کامل داشته باشید و نیازی به چرخیدن کامل به عقب نباشد اما یادتان نرود شما در حال آزمون دادن هستید و افسر به دنبال کارهای اشتباه شماست. پس همه چیز را طبق اصول انجام دهید.

راههای قبولی در آزمون رانندگی

چطور امتحان رانندگی شهری را قبول شوم

مهم ترین نکات قبولی امتحان عملی رانندگی

حالا که با اشتباهات آزمون عملی رانندگی اشنا شدید چند نکته عملی مهم که حتما باید رعایت کنید تا در امتحان عملی رانندگی قبول شوید را برایتان شرح میدهیم.

 1. هنگام توقف و حرکت راهنما بزنید.
 2. هنگام حرکت به هر جهت راهنما زده و آینه ی آن سمت را چک کنید.
 3. سعی کنید ماشین زیر پایتان خاموش نشود. برای این کار به ارامی کلاچ را بالا بیاورد و در هنگام نیاز اندکی گاز بدهید.
 4. برای تعویض دنده حتما کلاچ را تا آخر فشار دهید.
 5. در هنگام ترمز گرفتن به آرامی پدال ترمز را فشار دهید و از ترمز ناگهانی پرهیز کنید.
 6. هنگامی که میخواهید به طور کامل توقف کنید حتما ترمز دستی را بکشید و دنده را خلاص کنید.
 7. هنگام پیاده شدن از خودرو در آینه امدن خودرو از عقب را چک کنید و با دست راست درب خودرو را باز کنید.
 8. حق تقدم در رانندگی را رعایت کنیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • virgool.io
 • test-drive.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits