دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
چه موقع ماشین بخریم ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
انتخاب فصل مناسب برای خرید و فروش خودرو تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت نهایی خودرو دارد؛ بهترین زمان فروش خودرو، فصل بهار و تابستان است و...

بهترین زمان فروش خودرو

استفاده از خودرو و به اصطلاح دواندن آن باعث می‌شود که به مرور نیاز به خرج کردن روی بخش‌های مختلف پیدا کنید.

زمانی که کارکرد از یک حدی بالاتر می‌رود مقدار هزینه‌ای که صرف تعمیرات خودرو خواهید کرد ممکن است بیش از حد شود و مجبور به فروش شوید اما خریداران حرفه‌ای نیز کارکردهای حساس را می‌دانند.

بنابراین زمانی که کارکرد خودروی شما بالا باشد قاعدتا پول کمتری برای خرید به شما می‌دهند چون می‌دانند آن خودرو به خرج افتاده است.

پس بهترین راه این است که بدانید زمان مناسب برای فروش خودرو روی چه کارکردی است و با نزدیک شدن به چه عددهایی باید حواستان را جمع کنید و به فکر بیفتید.

حال نوبت به آن رسیده است که به بحث اصلی یعنی بهترین زمان فروش خودرو بپردازیم تا با آشنایی و علم کامل بتوانید در زمان مناسب خودرو را به فروش برسانید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای فروش خودرو تنها دو شرط لازم و ضروری است؛

اول آن‌که ماشین سالم و بدون آسیب باشد و دوم آن‌که قیمت خودرو کارکرده عادلانه و منطقی تعیین شده باشد، اما چند فاکتور دیگر نیز در موفقیت فروش خودرو تاثیرگذار هستند که کمتر به آن‌ها توجه شده است

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

1. فصل مناسب برای فروش خودرو

متخصصین در حوزه فروش خودرو معتقدند که انتخاب فصل مناسب برای خرید و فروش خودرو تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت نهایی خودرو دارد؛ بهترین زمان فروش خودرو، فصل بهار و تابستان است.

  1. نخستین دلیل این است که فرآیند خرید خودرو بسیار زمان‌بر است و در فصل سرما ملاقات با فروشنده و تست خودرو برای خریداران به احتمال بسیار زیادی دشوار خواهد بود.
  2. دومین دلیل این است که در فصل سرما به‌خصوص فصل زمستان که اکثر مردم مشغول خرید عید و آماده شدن برای سال جدید و همچنین سفرهای نوروزی هستند، آن‌قدرها جیبشان پرپول نیست که بخواهند خودرو بخرند،ذکه البته درصد بسیار کمی هم این‌کار را می‌کنند، اما برعکس در فصل تابستان و اواخر بهار که خانواده‌ها در پی محیا شدن برای تعطیلات تابستانی هستند یا عده خیلی زیادی نیز دلشان می‌خواهد سفرهای تابستانی و گشت‌و‌گذار خود را با خودرو جدید آغاز کنند.
  3. سومین و آخرین دلیل تاثیر فصل بر روی فروش خودرو این است که در بعضی از ماه‌های سال، تعداد خودروهایی که برای فروش گذاشته می‌شوند، افزایش پیدا کرده و در نتیجه بازار با کاهش قیمت خودرو مواجه می‌شود که البته این اتفاق برای فروشندگان خوشایند و دل‌چسب نیست.

فصل مناسب برای فروش خودرو

2. توجه به وضعیت تقاضا در بازار خودرو

در چند ماه گذشته، قیمت خودرو دچار نوسانات شدیدی شد که احتمالا نیز این روند افزایشی قیمت خودرو ادامه پیدا خواهد کرد.

بنابراین تعداد زیادی از افرادی که خودرو خود را در زمان ارزانی خریداری کرده‌اند، ممکن است برای کسب سود بیشتر خودرو خود را به فروش بگذارند.

افزایش تعداد خودرو برای فروش و اشباع شدن بازار از خودروهای کارکرده، نهایتا نتیجه‌ای جز کاهش ارزش خودرو کارکرده نخواهد داشت.

بهتر است که بازار خودرو را زیر نظر داشته باشید و زمانی اقدام به فروش خودرو خود کنید که تقاضا برای آن زیاد شده باشد، نه زمانی که به‌دلیل اشباع بازار از خودرو کارکرده قیمت خودرو کاهش یافته باشد.

بهترین زمان خرید و فروش ماشین

3. خودرو را با تغییر نیاز عوض کنید

یکی‌دیگر از بهترین زمان فروش خودرو، زمانی است که نیازهای شما تغییر کند.

عواملی چون تشکیل خانواده، وجود بچه‌ها، رسیدن سن آن‌ها به مدرسه رفتن، تغییر فاصله منزل شما تا محل کار یا حتی محل زندگی‌تان می‌توانند به‌طور کلی نیازهای شما و انتظاراتی که از یک خودرو دارید را تغییر دهد

احتمالا با خود فکر می‌کنید که بهتر است کمی صبر کرده و بعدا خودرو خود را تغییر دهید، ولی حقیقت این است که هرچقدر بیشتر در فروش خودرو خود تعلل کنید، ارزش خودرو شما بیشتر کاهش می‌یابد.

وضعیت تقاضا در بازار خودرو

4. فروش خودرو پیش از بالا رفتن کارکرد خودرو

می‌توان گفت که هنگام کارشناسی خودرو و تعیین قیمت خودرو، مهم‌ترین عامل، میزان کارکرد خودرو است.

معمولا خودروها پس از گذشتن از مرز 160 هزار کیلومتر کارکرد، دچار افت شدید قیمت می‌شوند. به گفته برخی کارشناسان، گذشتن کارکرد خودرو از مرز 95 هزار کیلومتر نیز باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود.

پس درواقع به پایان رسیدن گارانتی خودرو با گذشتن از مرز مشخصی از کارکرد نیز یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا خودرو قیمت پایینی پیدا کند.

فروش خودرو

5. فروش خودرو در زمان سلامت آن

افراد زیادی هستند که صبر می‌کنند تا خودرو دچار آسیب‌های فنی شود و بعد برای فروش آن اقدام می‌کنند.

این تفکر یکی از اشتباهات بزرگ است که هنگام فروش خودرو می‌تواند به ذهن هر کسی برسد.

بهترین زمان فروش ماشین زمانی است که هنوز مشکل خاصی ندارد. هنگام کارشناسی و قیمت‌گذاری خودرو، خرابی‌ها تاثیر زیادی بر روی کاهش ارزش خودرو گذاشته و برای خریداران منصفانه به نظر نمی‌رسد که خودرویی که به تعمیرات گسترده نیاز دارد را خریداری کنند.

بهترین زمان فروش خودرو

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر

معمولا خودروها تا ۵۰ هزار کیلومتر نخست خرج زیادی ندارند ضمن این که در این میزان مسافت گارانتی هستند.

بنابراین احتیاج به تعمیر و نگهداری خاصی ندارید و به نوعی خودروی شما جوان است پس نیازی به حساس بودن تا ۵۰ هزار کیلومتر ندارید.

بنابراین اگر خودروی شما به مشکل خاصی نخورده نیازی به فروش نیز پیدا نخواهید کرد.

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر

از ۵۰ هزار کیلومتر به بعد شرایط کمی فرق می‌کند و به مرور خودروی شما نیاز به یک سری سرویس‌ها در بخش‌های مختلف پیدا خواهد کرد.

تعویض برخی از قطعات در این دوره نسبتا خرج بالایی خواهد داشت. به عنوان مثال معمولا تسمه تایم باید بین ۵۰ الی ۷۰ هزار تعویض شود که قیمت این قطعه و اجرت تعویض آن نسبتا بالاست.

اگر خودروی شما از نوع گیربکس دستی باشد احتمالا احتیاج به تعویض دیسک و صفحه کلاچ پیدا خواهید کرد که هزینه خرید قطعات، اجرت تعویض آن به مراتب بالاتر از تسمه تایم خواهد بود ضمن این که انجام این کار نسبتا زمان‌بر است.

با تمام این وجود همچنان کارکرد ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر نیز خرج خیلی بالایی روی دست شما نمی‌گذارد و تنها به تعویض چندین مورد قطعه ختم خواهد شد.

بنابراین اگر روی چنین مواردی بسیار حساس هستید بهتر است خودرو را بفروشید در غیر این صورت انجام این کار ضرورت بسیار بالایی ندارد.

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار کیلومتر

اگر می‌خواهید نهایت استفاده بهینه از خودرو را داشته باشید تا همین کارکردهای ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار کیلومتر است.

پیشرانه، گیربکس و سایر بخش‌های یک خودرو معمولا می‌توانند تا چنین مسافت‌هایی را به خوبی پوشش دهند اما بعد از آن دیگر نیاز به تعمیرات اساسی پیدا خواهد کرد.

بنابراین می‌توان گفت با رسیدن به این کارکردها بهتر است گوش به زنگ باشید و دیگر کم کم به فکر فروش بیفتد.

متخصصان بهترین زمان برای فروش خودرو را روی همین میزان مسافت‌ها اعلام می‌کنند چرا که دیگر افت قیمت خودرو صورت گرفته و شما نهایت استفاده را از خودرو بابت مبلغ پرداختی داشته‌اید.

هرچند که ممکن است خریداران از چنین کارکردهایی کمی ترس داشته باشند اما با این وجود ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار کیلومتر بهترین زمان برای فروش یک خودروی کارکرده است.

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

۱۵۰ هزار کیلومتر به بالا

زمانی که کارکرد خودروی شما به بالای ۱۵۰ هزار کیلومتر می‌رسد مشتریان این خودرو نیز کم خواهند شد چون اکثرا می‌دانند این خودرو برای آن‌ها خرج می‌تراشد بنابراین ترجیح می‌دهند آن را نخرند.

هرچند که در این میان افرادی هستند که قیمت‌های پایین را برای خرید پیشنهاد می‌دهند و در صورتی که شما مشتری زیادی نداشته باشید مجبور خواهید شد خودرو را زیر قیمت بفروشید تا به نوعی از شر آن خلاص شوید.

بنابراین بهتر است که قبل از رسیدن به چنین کارکردهایی هرچه زودتر به فکر بیفتید.

کارکردها مناسب برای فروش خودرو

نتیجه :

معمولا زمانی که خودروها به مرز 95 تا 100 هزار کیلومتر کارکرد می‌رسند، نیاز به تعمیرات زیاد و تعویض قطعات خواهند داشت و این تعمیرات و تعویض قطعات نیز باعث تشدید کاهش ارزش خودرو می‌شوند.

بنابراین بهتر است که پیش از آن‌که خودرو شما مستهلک شود، آن‌ را به فروش برسانید.

بیشتر بخوانید :

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفاتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits