مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
آموزش بستن زنجیر چرخ انواع ماشین + نکات مهم
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بستن زنجیر چرخ از جمله نکات ایمنی بسیار مهم برای رانندگی در سرما و یخبندان است. اگر قصد دارید، در زمستان سفر کنید، بهتر است به بستن زنجیر چرخ اهمیت ویژه دهید.

روش بستن زنجیر چرخ خودرو

زمستان است و سفیدی رویایی‌اش ولیکن همین فصل رویایی می‌توانند صدمات جبران‌‌ناپذیری را متوجه خانواده‌ها نماید چراکه رانندگی در زمستان به مراتب سخت‌تر از سایر فصول است.

رانندگی در جاده‌های برفی یا یخ‌زده، می‌تواند بسیار خطرناک باشد چراکه اصطکاک بین چرخ و جاده به سبب برف و یخ به شدت کاهش یابد؛ در این شرایط جهت مدیریت ایمن و کنترل بهتر خودرو، استفاده از زنجیر چرخ بهترین گزینه ممکن است.

در جاده‌های شیب‌دار و یا در زمین‌های کوهستانی، حتی ممکن است برای تمام طول سفر استفاده از زنجیر چرخ ضروری باشد چراکه هر لحظه امکان سر خوردن خودرو و ایجاد خطر وجود دارد؛ از همین روی است که گهگاه و به هنگام برف و کولاک، پلیس تردد بدون زنجیر چرخ را ممنوع می‌نماید.

اگرچه بستن و باز کردن زنجیر چرخ به نظر کاری بسیار سخت به نظر می‌رسد و حتی برای برخی ترسناک نیز است ولیکن ایده اصلی بسیار ساده است. زنجیرها را روی لاستیک های خود قرار دهید، به آرامی ماشین را به جلو حرکت دهید و در ادامه زنجیرها را محکم نمایید.

البته از آنجا که در هوای برفی و سرد، دشواری‌های بستن زنجیر چرخ چندین برابر است؛ بنابراین قبل از رسیدن به جاده‌های برفی زنجیرهای چرخ را روی تایرهای خود قرار دهید تا قبل از آنکه گرفتار برف و کولاک شوید زنجیرهایتان آماده باشد.

روش بستن زنجیر چرخ خودرو

نکات مهم پیش از شروع سفر

 1. ریختن ضد یخ در رادیاتور خودرو (برای جلوگیری از یخ زدن آب خودرو)
 2. تهیه زنجیر چرخ مناسب با تایرها
 3. تهیه اقلام لازم خودرو
 4. سرویس و بررسی ماشین

انوع خودرو برای بستن زنجیر چرخ

خودروها درکل به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. دسته نخست، خودروهای تک دیفرانسیل جلو هستند. در این نمونه، انتقال قدرت به وسیله دو چرخ جلو صورت می گیرد. درنتیجه، برای بستن زنجیر چرخ باید زنجیر چرخ را به دو چرخ جلو وصل کرد.
 2. دسته دوم، خودروهای تک دیفرانسل عقب هستند. انتقال قدرت به کمک دو چرخ عقب خودرو صورت می گیرد. در این مدل باید زنجیرها را به دو چرخ عقبی وصل کرد.
 3. دسته سوم، خودروهای دیفرانسل وسط هستند. چهار چرخ باهم وظیفه انتقال قدرت را دارند. تنها در این دسته از دیفرانسیل ها برای بستن زنجیر چرخ باید آن را به چهار چرخ خودرو وصل کرد.
نکته: خرید زنجیر چرخ باید بسته به ابعاد و اندازه تایر خودرو صورت بگیرد.

انواع زنجیر چرخ ماشین

 1. زنجیر چرخ تکی
 2. زنجیر چرخ پلیمری یا ژله ای
 3. زنجیر چرخ تسمه ای
 4. زنجیر چرخ ابریشمی یا ژله ای
 5. زنجیر چرخ نانو پلیمر (کارایی بیشتر آن در کشورهای اروپایی به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار سرد است.)

نکات مهم برای بستن زنجیر چرخ

 1. ابتدا در مکانی امن و هموار توقف کنید. خطرهای احتمالی را پیش بینی کنید و فاصله مناسب با حاشیه جاده داشته باشید.
 2. پیش از بستن زنجیر چرخ، تمام گره های زنجیر را به دقت باز کنید. سپس آن را کاملاً صاف نمایید، به شکلی که تمام خارهای آن درون زمین باشد.
 3. خودرو را کمی به سمت عقب حرکت دهید تا تایر دقیقاً وسط زنجیر قرار بگیرد.
 4. ابتدا و انتهای زنجیر را به هم وصل کنید. قسمتی از زنجیر زیر تایر است. شما باید هر دو قلاب را محکم به داخل زنجیر بیندازید و ببندید.
 5. به کمک آچار مخصوص بست های زنجیر را سفت کنید.

مراحل بستن زنجیر چرخ

مراحل بستن زنجیر چرخ

به منظور آنکه بستن زنجیر چرخ دارای نظمی سیستماتیک بوده و ساده‌تر باشد می‌توانید مراحل ذیل را طی نمایید.

مرحله اول بستن زنجیر چرخ

از زنجیر چرخ‌هایی استفاده کنید که با اندازه لاستیک‌های شما مطابقت داشته باشد؛ پیدا کردن اندازه دقیق تایر خودرو به شما در انتخاب زنجیر چرخ های مناسب کمک شایانی خواهد نمود. اما جهت اندازه‌گیری سایز لاستیک چه باید کرد؟

در امتداد لبه خارجی لاستیک‌ها یک رشته طولانی از حروف و اعداد وجود دارد که هنگام خرید زنجیر چرخ، به این اطلاعات نیاز دارید. به عنوان مثال P215 /65R18 89H نمونه‌ای از این نوشته‌ها است. فارغ از معنا و مفهوم حرف P یا هر حرف دیگری، سه عدد پس از آن (در اینجا 215)، بیانگر عرض تایر به میلی‌متر است.

دو عدد بعد از اسلش نشانگر ارتفاع دیواره جانبی تایر به صورت درصدی از عرض تایر است.

که در این مثال ارتفاع دیواره جانبی تایر، 65درصد عرض آن (215) بوده و تقریبا برابر با 140 میلی‌متر است. دو رقم پس از حرف R نیز اندازه رینگ تایر بر حسب اینچ را نشان می‌دهد که در این مثال 18 اینچ است.البته فروشندگان نیز می‌توانند در انتخاب زنجیر چرخ مناسب کمک نمایند به شرط آنکه دارای اطلاعات کافی باشند.

مرحله دوم بستن زنجیر چرخ

زنجیرها را از بسته بندی خود خارج نموده و پیچ و تاب‌های روی آن را باز نمایید به طوری که همه جای آزاد باشد. این روند ممکن است بیشتر از حد انتظار شما زمانگیر باشد (همانند پیچ و تاب هندزفری!)، پس بهتر است از قبل به این موضوع فکر کرده و زنجیرچرخ را آماده کنید.

مرحله سوم بستن زنجیر چرخ

اگر اهل مسافرت هستید یا در مناطق سردیر زندگی می‌کنید، در اوایل فصل سرما زنجیر چرخ‌ را آماده نموده و در کیف‌های مخصوص در صندوق عقب همیشه به همراه داشته باشید.

مراقبت از زنجیرهای چرخ باعث عمر طولانی و کارکرد مناسب آن‌ها می‌شود؛ سعی کنید همیشه آن‌ها را در جای خشک و به دور از رطوبت نگهداری نمایید.

اگر وسیله نقلیه شما تک دیفرانسیل است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافی است که برای دیفرانسیل جلو به چرخ های جلو و برای خودروهایی که دیفرانسیل عقب دارند به دو چرخ عقب بسته می‌شوند اما چنانچه خودرو 2 دیفرانسیل است بهتر است هر چهار چرخ خودرو مجهز به زنجیر چرخ شوند.

مرحله چهارم بستن زنجیر چرخ

برای نصب زنجیر چرخ‌ ابتدا خودرو را در جای مناسبی پارک نموده و قبل از شروع به کار از بالا بودن ترمز دستی اطمینان حاصل نمایید.

جهت اطمینان از درستی اندازه زنجیز چرخ و تایر آن را در بالای چرخ قرار داده و صاف نموده و به دو طرف بچرخانید، در این حالت باید حدود سه چهارم تایر توسط زنجیر چرخ پوشش داده شود.

مرحله پنجم بستن زنجیر چرخ

زنجیر چرخ را روی زمین و دقیقا جلوی تایر پهن کنید به صورتی که خارهای آن به سمت زمین باشد، نه به سمت لاستیک و سطح صاف آن نیز در تماس با لاستیک باشد.

در این حالت وسیله نقلیه خود را کمی به سمت جلو حرکت دهید به طوری که لاستیک خودرو دقیقا در وسط زنجیر چرخ قرار گیرد

مرحله ششم بستن زنجیر چرخ

برای دسترسی آسان‌تر به دو طرف زنجیر چرخ می‌توانید فرمان ماشین را به داخل بچرخانید این حرکت به شما اجازه می‌دهد تا دسترسی بهتری به دو طرف زنجیر برای اتصال به یکدیگر داشته باشید.

اگر می‌خواهید برای تایرهای سمت چپ زنجیر ببندید فرمان را به سمت راست بچرخانید و اگر می‌خواهید برای تایرهای سمت راست زنجیر چرخ ببندید فرمان را به سمت چپ بچرخانید.

مرحله هفتم بستن زنجیر چرخ

از قسمت داخلی تایر و در نزدیکی محور، دو لبه قلاب را به یکدیگر متصل کنید تا زنجیر چرخ بخش باقی‌مانده از چرخ را پوشش دهد. سپس لبه قلاب دوم را که در بخش خارجی لاستیک قرار دارد را به یکدیگر متصل نمایید، سپس برای محکم شدن زنجیر چرخ ، بست‌ها را به وسیله آچار مخصوص محکم نمایید.

البته زنجیرهای سنتی با استفاده از ابزارهای ساده نظیر پیچ گوشتی نیز سفت می‌شوند، اما توصیه می‌گردد که از این ابزارها برای زنجیرچرخ یک سره استفاده ننمایید چراکه ممکن است باعث آسیب رساندن به حلقه‌های آن گردد.

مرحله هشتم بستن زنجیر چرخ

اطمینان حاصل کنید که اتصالات درونی و بیرونی زنجیر چرخ همتراز باشند. چنانچه قسمت داخلی زنجیر سفت باشد و قسمت خارجی آن شل و یا بالعکس، ز نجیر عملکرد درستی نخواهد داشت و این نشان‌دهنده آن است که به درستی بسته نشده است.

باید دقت نمایید که زنجیر چرخ را طوری تنظیم کنید که کل عرض تایر را پوشانده باشد و برای اطمینان بیشتر یک بار دیگر آنها را سفت کنید.

مرحله نهم بستن زنجیر چرخ

زمانی که فرآیند مشابهی برای بستن تایرها در پیش بگیرید، موجب می‌شود زمان کمتری برای نصب آن‌ها صرف کنید و حتی توانایی آن را پیدا کنید که زنجیر چرخ را به طور همزمان بر روی تایرها ببندید. استفاده از این فرآیند پس از مدتی، سرعت شما در بستن زنجیر را بسیار بالا خواهد برد.

مرحله دهم بستن زنجیر چرخ

برای آنکه از محکم بودن زنجیر چرخ اطمینان حاصل نمایید ماشین را روشن نموده و حدود 30 متر به جلو حرکت دهید. پس از کنترل دوباره جهت داشتن سفری ایمن یک بار دیگر تمامی زنجیر چرخ ها را محکم نمایید.

چگونگی باز کردن زنجیر چرخ از تایر خودرو

چگونگی باز کردن زنجیر چرخ از تایر خودرو

لازم است پس از رسیدن به مکان خشک و خالی از برف توقف کنید. زنجیر چرخ ها را از تایر جدا نمایید.

 1. از قسمت داخلی خودرو بست ها و نقاط اتصال را جدا کنید.
 2. زنجیر را کاملاً صاف و تخت به روی زمین قرار دهید. سپس ماشین را کمی حرکت دهید تا زنجیر از زیر تایر خارج شود.
نکته: برای جلوگیری از زنگ زدگی زنجیر چرخ ها حتماً آن را خشک کنید. سپس درون کیف مخصوص قرار دهید.

بایدها و نباید های رانندگی با زنجیر چرخ

 1. با سرعت بیش از 30 کیلومتر در ساعت رانندگی نکنید.
 2. به هیچ عنوان با زنجیر چرخ در مکان های غیر برفی نروید.
 3. با زنجیر چرخ نباید ناگهانی ترمز کرد.
 4. از گازدادن و تغییر جهت آنی پرهیز کنید.
نکته: در هنگام گیر کردن خودرو در گل و لای نیز می توانید از زنجیر چرخ استفاده کنید.
توجه داشته باشید فاصله توقف خودرو با زنجیر چرخ افزایش پیدا می کند.

یکی از اقلام ضروری خودرو در روزهای برفی زنجیر چرخ است. به همراه داشتن و بستن زنجیر چرخ در هنگام ضرورت موجب افزایش ایمنی خودرو و سرنشینان آن می شود. کافی است پیش از شروع سفر تنها یک بار تمام مراحل بستن زنجیر چرخ را انجام دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  قرآن آنلاین
  ۱ دیدگاه

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

  فروشگاه یدک خواجه | ۲ سال پیش
  از مطلب خوبتون استفاده کردم با تشکر،
  0
  0