دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی ضربه گیر کمک فنر و تأثیرات فوق العاده آن
9
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ضربه گیر کمک فنر یکی از آپشن‌ های مفید برای کاهش هزینه‌ های تعمیرات اتومبیل است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی راجع به این ضربه گیرها در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتها ما را همراهی نمایید.

ضربه گیر کمک فنر چیست ؟

ضربه گیر کمک فنر با متعادل و کم کردن فشارهای وارد شده به جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو، از صدمات ناشی از ناهمواری‌های جاده به خودرو می‌کاهد.

انواع مختلفی از این ضربه گیرها را می‌ توانید در بازار پیدا کنید؛ ولی در صورت تهیه انواع غیر اصلی و نامرغوب، علاوه بر صرف هزینه، فایده‌ ای هم برای خودرو نخواهد داشت. با استفاده از این ضربه گیر کمک فنر اتومبیل شما عملکرد بهتری خواهد داشت.

در هنگام ترمزهای شدید، اتومبیلی که از ضربه گیر کمک فنر استفاده می کند در مسافت کمتر متوقف خواهد شد. از دیگر فواید استفاده از ضربه گیر کمک فنر در پیچ ها مشخص می شود بطوری که با استفاده از این قطعه اتومبیل راحت تر عبور می کند و نوسان زیادی نخواهد داشت.

گرچه فنر، نقش موثری در کم کردن ضربه های ناشی از جاده های ناهموار را در خودرو دارد اما در بعضی موارد انعطاف زیاد هم برای خودرو مفید نمی باشد. با استفاده کردن از ضربه گیر کمک فنر نوسانات غیر مفید فنر کاسته شده و سواری بهتری خواهید داشت.

چه ماشین‌هایی می‌توانند از این ضربه‌گیر استفاده کنند؟

ضربه‌گیر کمک فنر بر روی انواع ماشین‌ های سواری، شاسی بلند، کوپه، کف خواب و .... قابل استفاده است.

موقعیت مناسب برای نصب ضربه گیر کمک فنر

به دلیل ویژگی های این ضربه گیرها، کار غلطی است که آن ها را فقط بر روی چرخ های جلو یا عقب نصب کنید. در صورتی که این ضربه گیرها بر روی تمام چرخ های جلو و عقب خودرو نصب شوند، عملکرد بهتری دارند.

بعضی اوقات بعضی از مشتریان می خواهند آن را فقط بر روی چرخ های عقب نصب کنند، چرا که وسایل نقلیه آن ها گازسوز است یا تجهیزات سیستم صوتی یا RV با ظرفیت بار سنگین در عقب خودروی آن ها نصب شده است.

در چنین مواردی، ممکن است این خودروها دارای دو ضربه گیر کمک فنر در چرخ های عقب باشند. با این حال، اگر این ضربه گیرها تنها در چرخ های جلو و یا عقب نصب شوند، هنگامی که وسیله نقلیه چرخش ناگهانی، عبور از سرعت گیر یا عبور از یک مسیر ناهموار را تجربه می کند، جذب موثر لرزش برای کمک فنر دشوارتر خواهد شد.

توصیه ما در خصوص موقعیت مناسب نصب این ضربه گیرها، وسط فنر است. فاصله بین مارپیچ فنرها در بالا یا پایین کمتر از وسط آن است. بنابراین، اگر شما این ضربه گیرها را در نواحی انتهایی نصب کنید، طول عمر آن ها کمتر می شود.

اگر قطر فنر مارپیچ کوچک باشد، دو انتهای ضربه گیر ممکن است یکدیگر را لمس کنند. در چنین مواردی، برای جلوگیری از وقوع این اتفاق بهتر است کمی از دو انتهای آن ها را ببرید، و بعد از برش، ضربه گیر را نصب کنید.

برای برخی از خودروها اگر بخواهید یک ضربه گیر کمک فنر در چرخ عقب نصب کنید، باید اندازه ای را انتخاب کنید که دو لبه آن به همدیگر نرسند. اگر دو لبه آن یکدیگر را لمس کنند، ضربه گیرها ممکن است از فنر جدا شوند.

مزایا و معایب نصب دو ضربه گیر در یک فنر

زمانی که فنر به اندازه کافی بلند باشد، شما می توانید دو ضربه گیر را بر روی آن نصب کنید. برخی از فنرها دارای فضای کافی برای قرارگیری دو ضربه گیر نیستند.

اما، بعضی دیگر از فنرها در اغلب موارد می توانند با دو ضربه گیر به کار برده شوند. در این موارد، اگر اندازه ضربه گیر کوچک باشد، تأثیر بیشتری در جذب ارتعاشات خواهد داشت.

با این حال، اگر جلوی خودرو پس از نصب دو ضربه گیر در چرخ های جلو، بلندتر از عقب آن به نظر برسد، به منظور ارتقای ایمنی باید از یک ضربه گیر استفاده کنید.

اگر ضربه گیر کمک فنر برای جذب ارتعاش بر روی چرخ جلو نصب شود، می توانید آن را از فضای خالی بالای چرخ ببینید. به طور مشابه، در صورتی که بر روی چرخ عقب نیز نصب شود، قابل مشاهده خواهد بود.

اما، برخی از وسایل نقلیه جدید، کمک فنر جذب ارتعاش در پشت چرخ عقب نصب شده است که در این صورت به راحتی از فضای بالای چرخ قابل مشاهده نخواهند بود.

برای این نوع خودروها، پس از بالا بردن وسیله نقلیه با جک خودرو، باید ضربه گیر را از سمت مخزن اگزوز نصب کنید.

مزایای نصب ضربه گیر کمک فنر

1. کاهش نیروی وارده به خودرو در پیچ های تند

استفاده از ضربه گیر باعث می شود خودروی شما در هنگام عبور از پیچ های تند با ثبات تر عمل کند. دلیل این امر این است که با ضربه گیر نیرویی که در هنگام عبور از پیچ خودروی شما را به سمت خارج پیچ می کشد را کاهش می دهد.

2. حفظ ارتفاع و کاهش لرزش خودرو

استفاده از ضربه گیر کمک فنر باعث می شود سریع تر فنر خودروی شما به حالت اولیه برگردد و ارتفاع خودرو شما بازیابی شود. همچنین استفاده از با ضربه گیر لرزش خودرو ناشی از ناهمواری های سطح جاده و همچنین لرزش خودرو در سرعت های بالا را کاهش می دهد. این موضوع باعث کاهش خستگی ناشی از رانندگی در مسیرها و فواصل طولانی می شود.

3. کوتاه کردن زمان ترمز

در هنگام ترمز، ضربه گیر کمک فنر متمایل شدن وزن خودرو شما به سمت جلو را کاهش داده و با این کار باعث کاهش فاصله زمان ترمز و توقف خودرو می شود.

4. حفاظت از کمک فنر

ضربه گیر در جاده های ناهموار از کمک فنر شما در مقابل ضربات وارده ناگهانی محافظت می کند.

5. جلوگیری از انحراف خودرو در پیچ های تند

بعد از ورود به یک پیچ تند نیرویی خودروی شما را به سمت خارج پیچ می کشاند. استفاده از ضربه گیر باعث کاهش این نیرو شده و در نتیجه باعث ثبات بیشتر خودروی شما در هنگام عبور از چنین پیچ هایی می شود. با کاهش این نیرو شما می توانید عبوری نرم و بدون انحراف از پیچ های تند را تجربه کنید.

6. کاهش تکانه ای شدید در جاده های پر دست انداز

استفاده از این ضربه گیر کمک فنر ضربات ناشی از سرعت بالا یا جاده های پر دست انداز را کاهش می دهد و به شما تجربه یک رانندگی نرم و با ثبات را هدیه می کند. ضربه گیر در سرعت های بالا و همچنین در جاده های پر دست انداز ضربات را جذب می کند و تا حد چشمگیری باعث افزایش طول عمر سیستم تعلیق خودروی شما خواهد شد.

7. کاهش لرزش در رانندگی با سرعت بالا

استفاده از ضربه گیر لرزش در سرعت های بالا را در هنگام رانندگی کاهش می دهد و باعث می شود که تجربه رانندگی نرم و راحتی به وجود بیاید. قدرت موتور و اصطحکاک سطح جاده باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود.

استفاده از ضربه گیر این لرزش را نیز کاهش داده و همچنین باعث بهبود وضعیت تعلیق خودرو می شود و شما می توانید رانندگی با ثبات و پایداری را تجربه کنید.

8. کاهش خستگی در هنگام رانندگی

کاهش لرزش و ضربات باعث می شود که رانندگی راحت تر شود و همچنین خستگی ناشی از رانندگی کاهش بیابد. استفاده از ضربه گیر باعث می شود شما تجربه متفاوتی در رانندگی داشته باشید.

انعطاف پذیری فنر خودروی شما افزایش پیدا می کند و کنترل فرمان و چرخ ها نیز بهبود پیدا می کند. کاهش لرزش و ضربات باعث می شود که شما در طول رانندگی خستگی کمتری را حس کنید و همچنین اثرات مثبتی بر روی وضعیت جسمی خودروی شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

لیست قیمت انواع کمک فنر در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits