alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
نکات و تکنیک های طلایی رانندگی در برف و بوران
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
یکی از مواقعی که رانندگی در آن بسیار دشوار است، شرایط برف و بوران می باشد. در این شرایط اگر نکات لازم به خوبی اجرا شود می توان به راحتی و بدون خطر به مقصد رسید. تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با این نکات طلایی آشنا نماییم.

نکات اساسی رانندگی در برف

با توجه به فرا رسیدن فصل زمستان و بارش برف و یخبندان جاده ها که ممکن است مشکلات و خطراتی را برای رانندگان ایجاد کند، بهتر است رانندگان از قبل با نکات ایمنی لازم آشنا شوند. این مطلب به شما کمک می کند تا برای رانندگی در فصل زمستان و پیشگیری از خطرات احتمالی این فصل آماده شوید.

1. مسیر حرکت را از قبل مشخص کنید

با شروع برف و یخبندان، ممکن است وضعیت بعضی جاده ها برای رانندگی نامساعد باشد و رانندگی در این مسیرها ممکن نباشد. بنابراین قبل از ترک کردن منزل، حتما مسیر را ارزیابی کنید و مشخص کنید که آیا رانندگی در مسیر مورد نظرتان ایمن است یا خیر. گاهی اوقات بهتر است مسیر را تغییر داده و از جاده های اصلی که پاکسازی شده و در آن ها شن و ماسه ریخته شده حرکت کنید، حتی اگر این کار باعث طولانی شدن زمان رانندگی شود.

بهتر است قبل از شروع سفر از تنظیم بودن باد تایرها و زاپاس اطمینان پیدا کنید تا در صورت پنچر شدن یکی از تایرها بتوانید آن را تعویض کنید، البته شاید تعویض لاستیک پنچر در این شرایط نامساعد جوی دشوار و سخت باشد.

بنابراین به شما پیشنهاد می شود که در این شرایط و در صورت پنچر شدن لاستیک خودرو از اسپری های پنچر گیری استفاده کنید. استفاده از این اسپری به شما این امکان را می‌دهد که در کمترین زمان پنچری تایر خودرو خود را بگیرید و دیگر نیازی به جک زدن خودرو و تعویض طاقت فرسا تایر ژاپاس نیست.

2. قبل از حرکت برف و یخ را کاملا از روی ماشین پاک کنید

در بعضی نقاط رانندگی با خودرویی که برف زیادی روی آن جمع شده باشد، غیر قانونی است. به همین خاطر بهتر است همیشه ده دقیقه زودتر آماده باشید تا زمان کافی برای پاکسازی برف و یخ جمع شده روی ماشین، بخصوص روی شیشه ها را داشته باشید.

برای این که حتی در آب و هوای خیلی سرد حداکثر میزان دید را داشته باشید، از یک شیشه پاک کن مخصوص و حاوی ضد یخ استفاده کنید. استفاده از مایعات شیشه شوی قوی علاوه بر جلوگیری از یخ ضدن مایع داخل مخزن، موجب افزایش دید راننده به میزان قابل قبولی خواهد شد.

نکات رانندگی در برف

3. انتظار تاخیر را داشته باشید و برنامه ریزی کارها را طبق این شرایط انجام دهید

رانندگی در برف به کندی و سختی انجام می شود و در این شرایط باید انتظار ترافیک سنگین را داشته باشید. حتی اگر برف روی زمین ننشیند، ممکن است به خاطر لغزندگی جاده ها و دید نامناسب راننده ها مدام مجبور به توقف شوند. پس این نکات را بخاطر داشته باشید و با توجه به اینکه احتمال تاخیر وجود دارد، همیشه سعی کنید در چنین شرایطی زمان اضافه را مدنظر قرار دهید و از شتاب زدگی در رانندگی پرهیز کنید.

4. حرکت را با دنده دو شروع کنید، کلاچ را گرفته و آرام حرکت کنید

هنگام شروع حرکت در برف و یخ احتمال لغزش چرخش ها وجود دارد اما شروع حرکت با دنده دو احتمال سرخوردن را کم می کند. هنگام خروج از تقاطع ها سعی کنید تا حد امکان کلاچ را آهسته بگیرید و سرعتتان را به آرامی کاهش دهید تا از سر خوردن خودرو به مسیر ناخواسته پیشگیری کنید.

5. هنگام حرکت روی تپه های برفی محتاط باشید

در هنگام حرکت روی قله های برفی باید محتاط باشید. اگر مسیر حرکت رو به بالا است، سعی کنید طوری رانندگی کنید که ماشین مدام در حال حرکت باشد، حتی اگر برای این کار نیاز باشد قبل از حرکت صبر کنید تا مسیر خالی شود. وقتی مسیر حرکت به سمت پایین است، قبل از رسیدن به سراشیبی سرعت را کم کنید، با یک دنده سنگین حرکت کنید و سعی کنید از ترمز استفاده نکنید.

6. از ترمز گرفتن ناگهانی خودداری کنید

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که ترمز گرفتن روی یخ ممکن است باعث قفل شدن چرخ ها و قرار گرفتن ماشین در مسیری کنترل نشده شود. تنها در صورتی که با سرعتی نسبتا کم رانندگی کنید امکان کاهش سرعت با برداشتن پا از رو گاز و حرکت با یک دنده سنگین وجود دارد. سعی کنید ماشین را در حال حرکت نگه دارید تا خطر سرخوردن حین توقف و حرکت های مکرر کاهش پیدا کند.

7. قبل از رانندگی بررسی کنید که کفش هایتان خشک باشند

هر چند این نکته، از نکات اصولی و بدیهی است اما یادآوری آن خالی از لطف نیست. اگر برای رسیدن به خودرو نیاز به حرکت روی برف دارید کفش های شما برفی و لغزنده می شوند و احتمال سرخوردن پا روی پدال ها وجود دارد که این وضعیت برای رانندگی در برف و یخ که نیاز به دقت دارد مناسب نیست.

8. استفاده از اسپری ضد بخار شیشه

با توجه با اختلاف دمای داخل و خارج خودرو در فصل زمستان ممکن است بر روی سطح شیشه بخار تشکیل شود که این امر در حین رانندگی ممکن بسیار خطرناک باشد و رانندگی را سخت و دشوار کند. بنابراین پیشنهاد می شود برای جلوگیری از تشکیل بخار و کاهش دید راننده از اسپرهای ضد بخار استفاده شود.

روش رانندگی در برف

اصول و تکنیک های رانندگی در برف

1. آمادگی پیش از حرکت

حتما قبل از آغاز حرکت یک وارسی سریع از تمام نقاط مهم وسیله نقلیه انجام دهید. ضد یخ کافی، شرایط و باد لاستیک و شرایط باتری می تواند از مهم ترین ها باشد.

علاوه بر تجیهزات مکانیکی مورد نیاز و زنجیر چرخ، یک باتری اضافه و چراغ قوه و همینطور پوشش مناسب می تواند به شما کمک بسیاری کند. در هنگام بارش برف انعکاس نور خورشید از طریق برف کف جاده بیشتر از فصل تابستان است پس حتما از عینک آفتابی در طول روز استفاده کنید.

2. رانندگی آرام به همراه شتاب گیری آرام از چرخش بیش از حد چرخ ها جلوگیری می کند

در شرایط برفی، رانندگی با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت با هر وسیله نقلیه ای خطرناک است. شتاب گیری ناگهانی و همینطور ترمزگیری ناگهانی باعث می شود تا وسیله نقلیه شما به یک وسیله غیرقابل کنترل تبدیل شود و به راحتی هرچه تمام تر به یک حادثه و برخورد منجر شود.

استفاده از دنده های سنگین تر کمک خوبی به شما می کند تا از چرخش بیش از حد چرخ ها و همینطور احتمال از دست دادن چسبندگی و اصطکاک چرخ ها جلوگیری کند.

در شرایطی که جاده لغزنده است رانندگی آرام تر می تواند فرصت بیشتری به شما دهد تا عکس العمل بهتری داشته باشید. ترمزگیری، چرخش و حتی شتاب گیری به میزان بسیار بیشتری در کنترل شما خواهد بود.

3. فضای بسیار بیشتری را به ترمزگیری اختصاص دهید

در مقایسه با شرایط رانندگی بر روی مسیر خشک، باید 3 برابر فضای بیشتری برای ترمزگیری به خود دهید و این رقم حتی در سرازیری ها می تواند بیشتر از این هم باشد. فاصله خود را با اتومبیل جلویی به مقدار بسیار مناسبی حفظ کنید زیرا خطر برخورد تحت چنین شرایطی بسیار بالاست.

حتی اگر این برخورد تنها منجر به شکسته شدن سپر شما شود باز هم ارزشش را ندارد که تحت چنین شرایطی تصادف را تجربه کنید. اگر فکر می کنید که اتومبیل جلویی بیش از حد کند حرکت می کند با صبر و فراهم شدن موقعیت مناسب سبقت گیری را انجام دهید.

4. سیستم تک مرحله ای را در حین پیچیدن اجرا کنید

در چنین شرایطی انجام دو کار مختلف همچون، ترمزگرفتن و چرخیدن چندان توصیه نمی شود. پس در حین گذر از پیچ ها تمامی مراحل را تک به تک انجام دهید، سرعت را کم کرده و سپس پا را از روی پدال ترمز بردارید. فرمان را به مقدار گردش پیچ بچرخانید و از پیچ گذر کنید. پس از آن مجاز به شتاب گیری هستید.

5. در حین گذر از پیچ ها از اقدامات ناگهانی اجتناب کنید

یک مانور ناگهانی، ترمز گیری ناگهانی، چرخش سریع فرمان و حتی شتاب گیری ناگهانی می تواند باعث برهم خوردن دینامیک وسیله نقلیه شود و جابه جایی وزن خودرو به راحتی تعادل آن را برهم خواهد زد، این مورد به خصوص خود را در شرایط گذر از سطوح لغزنده نشان خواهد داد.

6. آمادگی هرگونه لیز خوردن را داشته باشید

هنگامی که شروع به لیز خوردن می کنید و یا حتی محور عقب خودرو شروع به لیز خوردن می کند. هر دو پای خود را از روی پدال گاز و ترمز بردارید. فرمان را به سمت جهت لیز خوردن بچرخانید تا زمانی که خودرو به مسیر مورد نظر شما باز گردد. سیستم کنترل پایداری در چنین شرایطی می تواند به شما کمک کند اما توانایی غلبه بر قوانین فیزیک را ندارد.

7. سیستم های چهارچرخ متحرک کمکی به شما نخواهند کرد

به طور کلی می توان گفت که سیستم های چهارچرخ متحرک همچون 4WD یا AWD تنها اصطکاک بیشتری در حین شتاب گیری را برای شما فراهم می کند و کمکی بزرگی در زمینه ترمزگیری یا پیچیدن بهتر به شما نخواهد کرد، از این رو بهتر است در شرایط آب و هوایی سخت حساب ویژه ای بر روی خودرو دو دیفرانسیل خود باز نکنید و درست مانند یک خودرو تک دیفرانسیل محتاطانه رفتار کنید.

8. از کروز کنترل استفاده نکنید

استفاده از کروز کنترل تبدیل به عادت بسیاری از افراد در حین سفرهای طولانی و خارج شهری شده است. اما استفاده از آن در فصل زمستان شرایط خطرناکی را برای شما به وجود خواهد آورد. استفاده از این سیستم در شرایط برفی، یخی و حتی بارانی خطرناک است.

اگر خودرو دچار لیز خوردگی شود، به طور دائمی سعی در حفظ سرعت خودرو دارد و این باعث می شود تنها چرخ های شما بیش از حد چرخش کنند و کنترل را به راحتی از دست خواهید داد.

در فصل زمستان و حتی جاده های خشک هم به دلیل سردی هوا چسبندگی چرخ ها (اصطکاک) به میزان زیادی به نسبت دیگر فصل ها کم می شود. بنابراین در صورت برودت هوا حتی بدون بارش باران یا برف باید نسبت به شرایط دمایی متعادل محتاطانه تر رانندگی کنید.

بیشتر بخوانید:

رانندگی در باران : ۱۶ نکته حرفه ای برای رانندگی در باران

شروط رانندگی در بارندگیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • digiato.com
  • nilaka.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits