ریپ زدن ماشین نشانه چیست ؟

۲,۵۵۹
۲
۰
دوشنبه, ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ ۱۴:۱۳
به خاموش و روشن‌شدن ناشی از وجود عیب و ایراد در حین کار موتور ریپ زدن گفته می‌شود که احتمالا به سبب تنظیم نبودن دلکو، عیوب شمع، زمان نامناسب احتراق و... رخ می‌دهد و برخی اصطلاحی معادل آن که "پت‌پت‌کردن" است نیز برای آن به کار می بندند.
ریپ زدن ماشین نشانه چیست ؟

علت ریپ زدن ماشین

یکی از ضروری ترین وسایل نقلیه ماشین می باشد که در برخی مواقع دچار عیوب و مشکلاتی می شود. یکی از این مشکلات ریپ زدن ماشین در حین حرکت است که می توان بدون اینکه نیاز به افراد متخصص باشد آن را برطرف نمود .

مولد قدرت در خودرو پیچیدگی‌ها و گستردگی‌های خاص خود را دارد. همین پیچیدگی موجب شده است تا سری مقالات عیب‌یابی موتور نیز گسترده شود اما سعی کرده‌ایم مانند موتور خودرو این مباحث به سمت پیچیدگی پیش نروند.

علت ریپ زدن موتور در سرعت بالا

 1. پلاتین شمع سوخته است. آن را با برس زبر تمیز کنید. در صورتی که سوختگی عمقی بود و باعث تغییر شکل پلاتین شده بود، تعویضش کنید. در شمع‌هایی که تعداد پلاتین بیش از یک عدد است، تمام آنها رابررسی و رفع عیب کنید.
 2. فاصله دهانه پلاتین تنظیم نیست. طبق اندازه اعلام شده توسط سازنده، با استفاده از فیلر اندازه را تنظیم کنید.
 3. وایرها یا اتصال محکمی ندارند یا سر آنها کثیف است. ابتدا آنها را باز کرده و تمیز کنید، سپس محکم سر جایشان نصب کنید. تمامی اتصالات داخلی دلکو را نیز تمیر و محکم کنید.

ریپ زدن ماشین

علت ریپ زدن ماشین در سربالایی

وقتی در زمان فعالیت‌، موتور روان کار نمی‌کند و ضربه می‌زند‌

 1. محفظه‌های احتراق موتور آلوده هستند. موتور را باز کنید و تک تک محفظه‌های احتراق را از وجود هرگونه دوده و جرم‌های آلوده پاکسازی کنید. کربن زدایی کنید.
 2. دمای موتور بیش از حد بالا رفته است. سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید.
 3. شمع‌ها داغ می‌شوند. دهانه پلاتین را تنظیم کنید. در صورت رفع نشدن مشکل داغی، شمع‌های مناسب را جایگزین کنید.
 4. آوانس دلکو بیشتر از میزان استاندارد است. مقدار آوانس را آنقدر کاهش دهید تا با اندازه استاندارد درج شده در کاتالوگ، برابری کند.
 5. آوانس اتوماتیک گریز از مرکز، عملکرد صحیح و ایده‌آلی ندارد. فنرهای آن را بررسی و در صورت مشاهده هرگونه نقص، تعویض کنید.

علت ریپ زدن ماشین

ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری

با وجود استاندارد بودن دما، آب از اگزوز خارج می شود‌

سرسیلندر ترک خورده است. وجود ترک در سرسیلندر باعث شده آب سیستم خنک‌کاری در قسمت‌های دیگر مجموعه مولد قدرت جریان پیدا کند و نهایتا از اگزوز خارج شود. برای رفع این عیب ممکن است متحمل هزینه زیادی شوید.

واشر سر‌سیلندر سوخته است. در صورتی که تخصص و ابزار مورد نیاز را دارید، سر سیلندر را از بلوکه جدا کنید، واشر سر سیلندر سوخته شده را با کاردک (احتیاط کنید آسیبی به مجوعه نزنید) و همچنین تینر یا یک حلال دیگر، کامل از بین ببرید تا سطح مورد نظر کاملا تمیز شود.

سپس واشر سر سیلندر نو را به چسب مخصوص آغشته کنید و در جایش قرار دهید. توجه داشته باشید که برای انجام تعمیرات تخصصی موتور، باید اصول و قواعد زیادی را مد نظر قرار دهید که نیاز به کسب تجربه دارد.

علائم ریپ زدن ماشین

علت ریپ زدن ماشین در حالت درجا

زمانی که موتور در دور آرام خاموش می شود

 1. در لوله‌های مکش نشتی وجود دارد. منیفولد و تمام قطعاتی که به آن مرتبط هستند را کنترل کنید تا نشتی نداشته باشند. سپس تمام اتصالات را محکم کنید.
 2. پیچ گاز تنظیم نیست. تا جایی که دور آرام موتور افزایش پیدا کند و از خاموش شدن موتور جلوگیری شود، به تنظیم آن بپردازید.
 3. سوراخ هوا دور آرام مسدود است. گرفتگی را باز کنید.

وقتی در همه شرایط موتور ریپ می‌زند ‌

 1. مسیر خروج دود گرفتگی دارد. هر گاه مسیر خروجی دود گرفتگی داشته باشد و رفع گرفتگی نشود، دود حاصل از احتراق به سختی از خودرو خارج می‌شود و همین باعث ریپ زدن می‌شود. اگر مسیر خروجی دود به طور کامل مسدود شده باشد، خودرو اصلا روشن نمی‌شود و به قول معروف خفه می‌کند.
 2. مدار جرقه خراب است. مدار جرقه، چکش‌برق و وایرها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام اجزای سیستم خشک و تمیز هستند و به درستی از پس وظایف خود بر‌می‌آیند.
 3. شمع‌ها خراب هستند. آنها را بشویید و سپس پلاتین را تنظیم کنید و در مدار قرار دهید. اگر مشکل از جانب شمع‌ها پا بر جا بود، شمع‌های نو را جایگزین کنید.
 4. بنزین به اندازه کافی در مخزن وجود ندارد یا با آب قاطی شده است. در صورت نیاز مخزن را کاملا تخلیه، پاکسازی کنید و نهایتا بنزین بدون خالص بدون آب را جایگزین کنید.
 5. بنزین به اندازه کافی به سمت موتور ارسال نمی‌شود. لوله‌ها را بررسی کنید تا در صورت وجود گرفتگی، آن را برطرف کنید. همچنین مخزن بنزین را از وجود هرگونه رسوب و اجسام آلوده، پاک کنید.

ریپ زدن ماشین

علت ریپ زدن ماشین کاربراتوری

زمانی که قدرت موتور افت کرده ‌

 1. فیلر سوپاپ‌ها صحیح نیست. فیلرگیری کنید.
 2. فشار کمپرس کمتر از میزان مجاز است. ایراد را در مجموعه داخلی سیلندرها جست‌وجو کنید.
 3. در مسیر لوله‌های هوا نشتی وجود دارد. تمام قطعات متصل به منیفولد را محکم کنید.
 4. بنزین به اندازه کافی به موتور نمی‌رسد. مدار را از وجود هرگونه رسوب که باعث گرفتگی شده‌اند، پاک کنید. در خودروهای کاربراتوری، والوهای سوزنی را بررسی کنید.
 5. اهرم گاز تنظیم نیست. مطمئن شوید که تمام گاز پدال با تمام گاز دریچه گاز برابر باشد.
 6. دلکو نیاز به تنظیم دارد.
 7. آوانس اتوماتیک خلأ خراب است. ابتدا آن را تنظیم کنید، اگر مشکلش برطرف نشد، تعویض نمایید.

در خودروهای پژو (206 تیپ 2،3،5،6، SD، 405 پارس) سمند، تندر 90 (ال90) و پراید :

اگر موتور خودرو درست کار کند، هیچ لرزش و صدای غیر عادی از آن شنیده نمی شود، اما اگر بعد از روشن شدن، ریپ بزند، یکی از ایرادهای زیر را دارد:

 • سیستم برق رسانی مشکل دارد که شامل شمع، وایر و کوئل است
 • اگر به هر دلیل سوخت یا برق به یکی از سیلندرها نرسد، مثلا کوئل به یکی از سیلندرها برق ندهد، یا سوزن انژکتور در یکی از سیلندرها بنزین را درست تزریق نکند، آن سیلندر کار نکرده و نقش خود را در چرخه حرکت های موتور بازی نمی کند، در نتیجه موتور دچار لرزش و ریپ زدن می شود

یکسان نبودن مخلوط بنزین و هوا

دلایل یکسان نبودن مخلوط بنزین و هوا

نسبت مخلوط بنزین و هوا مناسب نیست که دلایل آن عبارتند از :

 1. ضعیف بودن فشار بنزین به دلیل خرابی پمپ بنزین یا کیپ شدن فیلتر بنزین.
 2. خرابی سوزنهای انژکتور ماشین.
 3. خرابی یا کثیفی دریچه گاز و یا سنسورهای مربوط به هوای ورودی. (که در اینصورت، با استفاده از اسپری شوینده "گانک" در دریچه گاز مشکل حل می شود).
 4. مخلوط بودن بنزین با آب یا مواد دیگر.
 5. سیستم برق رسانی موتور و خرابی آن علتهای لرزش موتورلرزش بسیار خفیف صبحگاهی برای موتور طبیعی است، ولی علل لرزش شدید و دائمی عبارتند از:۱. به هم خوردن نسبت تراکم محفظه احتراق که از شایع ترین دلایل است. آب بندی نبودن کامل سوپاپها یا خرابی آنها، سفت بودن فیلر سوپاپ می تواند باعث به هم خوردن نسبت تراکم شود
 6. نشتی برق یا اصطلاحاً برق دزدی سیستم، که دلیل آن می تواند فرسوده شدن وایرها، کهنه شدن یا مناسب نبودن شمعها باشد
 7. خراب شدن یکی از سنسورها که مستقیماً با ترکیب سوخت و هوا، و موتور در ارتباط هستند مثل سنسور اکسیژن، سنسور دمای موتور و یا سنسور فشار هوای ورودی
 8. خراب شدن سوزن انژکتور.۵. هر موضوعی که کامپیوتر مرکزی موتور خودرو (ECU) را به اشتباه می اندازد و ECU نتواند لحظه درست پاشش سوخت و مقدار آن و زمان جرقه زدن را تشخیص دهد.
 9. لرزش موتور در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر برای بالانس چرخ می باشد
 10. لرزش موتور در حین حرکت و سر یالایی برای سه شاخ پلوس می باشد
 11. لرزش درحین دنده زدن و رها کردن کلاج برای فلایویل و صفحه کلاج می باشد
 12. لرزش در حالت نیم کلاج و تنه زدن به شاسی خودرو برای دسته موتور ها می باشد.

ریپ زدن ماشین

بررسی دیگر علل ریپ زدن ماشین

اگر خودرویتان هنگام حرکت یا تعویض دنده ها با گاز دادن بیشتر اصطاحا ریپ می زند، علت آن را در موارد زیر جستجو کنید:

1. شمع ها باید تعویض شوند

زمان تعویض شمع خودرو: هر 30000 کیلومتر

این اصلی ترین دلیل ریپ زدن خودرو است. وقتی احتراق ناقص صورت بگیرد، بنزین به صورت خام می سوزد و در سیلندر جمع می شود و با جرقه ضعیف (گاهی شانسی) که ایجاد می شود، بطور ناگهانی محترق شده و انفجار خفیفی ایجاد می کند. مصرف بنزین در این حالت بسیار بالا است و خودرو شتاب خوبی ندارد و در سربالایی کم می آورد.

2. شستشوی انژکتور

زمان شست و شو: سالی یکبار

3. تنظیم نبودن موتور

زمان تنظیم: سالی یک الی دوبار به صورتی که صدای خروج دود از اگزوز یکنواخت باشد و کم و زیاد نشود.

4. پمپ بنزین

زمان تعویض: سرویس های دوره ای (زمان تعویض روغن موتور و فیلترها)

کثیفی پمپ بنزین خودرو نیز عامل دیگری در ریپ زدن آن است

بیشتر بخوانید :

چگونه صداهای غیر عادی خودرو را عیب یابی کنیم ؟

آموزش قدم به قدم عیب یابی بالابر شیشه خودرو


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits