در حال بارگزاری....

چگونه در تعطیلات عید نوروز درس بخوانیم ؟

۱,۶۸۲
در این پست قصد داریم راه‌های موثر درس خواند در عید چه برای کنکور و چه برای امتحانات پایان ترم را به شما نشان دهیم با دلگرم همراه باشید تا به پاسخ این سوال که چگونه در تعطیلات عید درس بخوانیم برسید.

چگونه در تعطیلات نوروز درس بخوانیم ؟

وقتی صحبت از تعطیلات عید می‌شود خوشحالی را می‌شود در چشمان دانش آموزان و دانشجویان دید که با خود میگویند " اخ جون عید دیگه راحت میشیم از درس " اما تعطیلات عید را نباید با تعطیلات تابستان اشتباه گرفت زیرا اگر در این تعطیلات دروس خود را مرور نکنید ممکن است هر چه که تا به حال یاد گرفته بودید را از یاد ببرید.

و اما یک سری از دانش آموزان نیز هستند که بعد از عید کنکور دارند و مجبورند در عید درس بخوانند اما با مسافرت ‌ها مهمانی و دید و بازدیدها چطوری می‌شود درس خواند؟

ویدیو زیر شما را خصوص برنامه ریزی و درس خواندن در ایام عید راهنمایی میکند.

 

برنامه ریزی درسی برای کنکور در ایام عید | برنامه ریزی و درس خواندن در ایام عید

برنامه ریزی و درس خواندن در ایام عید

از ماه فروردین کم کم تعداد ساعاتی که در طول شبانه روز، روز و روشن هستند به حدود ۱۲ ساعت می رسد. وقتی هوا روشن است انگار برای مطالعه هنوز هم فرصت باقی است و این زمان بهترین زمان برای مطالعه دانش آموزان است.

دلیل دیگری مبنی بر این که تعطیلات عید فرصت مناسبی برای مطالعه می باشد،این است که دانش آموزان نه به مدرسه می روند و نه به کلاس های فوق برنامه. پس از زمان بیشتری را برای مطالعه برخوردار هستند.

 

عملکردهای مختلف دانش آموزان در تعطیلات سال نو

دانش آموزان در تعطیلات سال نو، ۳ نوع عملکرد متفاوت را می توانند از خود نشان دهند.

۱- عده ای در تعطیلات سال نو فقط به استراحت و تفریح می پردازند. قطعا این دسته از دانش آموزان ضررهای زیادی را می توانند تجربه کنند که بعد به آن اشاره می شود.

۲- عده ای دیگر به جبران نقایص درسی خود و قوی کردن دروس ضعیفشان می پردازند. بدون شک این دانش آموزان می توانند موفقیت های زیادی را به دست بیاورند.

۳- عده ای هم که مشکلات درسی چندانی ندارند صرفا به دوره ی دروس خود می پردازند تا آن مطالب را برای خودشان تثبیت کنند. این دسته از دانش آموزان هم بسیار موفق می شوند.

 

برنامه ریزی درسی در نوروز

می‌توانید در روزهای ابتدایی نوروز استراحت کنید: شما روزهای ابتدایی نوروز رو می‌توانید به راحتی و خیال جمع استراحت کنید اما بعد از اینکه این روزهای ابتدایی به پایان رسید، بهانه های مانند مهمان داریم و مهمانی می‌رویم کارایی نداره و زمان برنامه ریزی درسی در نوروز که درست حسابی هم باشه رسیده تا کمی هم به کتاب های درسی نگاه کنیم .

کسانی که امسال کنکور دارند تعطیلات برای آن‌ها معنایی نداره و این می‌تواند یک فرصت طلایی برای پیشی گرفتن از رقیبان باشد.

در ادامه با ما همراه باشین تا با ذکر نکات مفید مطالعه برای محصلان و کنکوری ها و اینکه چگونه در ایام نوروز درس بخوانیم، بتوانین نوروزی طلایی رو پشت سر بگذارین و درس خواندن در نوروز براتون یه تفریح لذت بخش باشه ...

 

درس خواندن خوب و مؤثر در ایام نوروز

 

نکات مهم برای درس خواندن خوب و مؤثر در ایام نوروز

چگونه در ایام نوروز درس بخوانیم؟

برای درس خواندن خوب و مؤثر در دوران نوروز داشتن نقشه راه درست است به این صورت که بدانیم در ایام نوروز قرار است چه درس هایی را بخوانیم و چه درس هایی را نخوانیم ؟ کدام منابع را مورد استفاده قرار دهیم ، چند ساعت درس بخوانیم و کدام مباحث را بیشتر مورد مطالعه قرار دهیم.

برای داشتن نقشه راه صحیح لازم است به چند نکته توجه داشته باشیم :

1. تفریح تعطیل نیست

برخی از والدین فکر می کنند که فرزندانشان در طول مدت تعطیلات باید بیشتر به درس خواندن بگذرانند و فرصت های تفریحی کمتری را در اختیار آن ها می گذارند.

آنها ممکن است فکر کنند که فرزندانشان می توانند در این مدت تعطیلات به جبران نقاط ضعف خود بپردازند. در صورتی که تفریح یکی از پایه ای ترین نیازهای افراد است.

اگر این نیاز از دانش آموزان به صورت کامل گرفته شود همانند آن است که آنها را از خوراک و پوشاک، یعنی نیازهای اولیه برای زنده ماندن محروم کرده ایم.

پس بهترین راهکار این است که والدین قبل از فرا رسیدن تعطیلات سال نو، با همکاری خود دانش آموزان به یک برنامه ریزی مناسب بپردازند تا بتوانند از فرصت خود بهترین استفاده را داشته باشند.

 

2. از دست دادن فرصت ها

اگر دانش آموزان در تعطیلات به صورت کلی درس خواندن را کنار بگذارند، ممکن است که ضررهای زیادی را متوجه شوند. این ضررها می تواند شامل موارد زیر باشند:

  1. دانش آموزانی که به مدت تقریبا ۲ هفته درس خواندن را تعطیل کنند، بعد از تمام شدن تعطیلات، ممکن است که بی حوصله شوند و انگیزه ای برای درس خواندن نداشته باشند.
  2. این دانش آموزان ممکن است که در درس هایی که ضعیف هستند ضعیف تر و ضعیف تر بشوند زیرا همان مقداری را هم که یاد گرفته بودند در اثر عدم تکرار از یاد می برند.
  3. حتی بی اعتماد به نفس هم می شوند زیرا می بینند که نمراتشان از خیلی همکلاسی هایشان کمتر است.

 

چگونه در ایام نوروز درس بخوانیم؟

 

چگونه در ایام نوروز درس بخوانیم؟

1- برنامه مطالعاتی خود را از روز 3 فروردین تا 12 فروردین بنویسید.

2- چند روز مانده به شروع تعطیلات تمام کتاب های درسی خود را روی یک میز بگذارید.

3- کتاب های درسی خود را به صورت اولویت بندی از دروس سخت تر تا به دروس راحت تر بچینید.

4- دروس سخت تر دروسی هستند که ممکن است شما در آنها ضعیف تر باشید و یا اینکه مجبور باشید زمان بیشتری را برای یادگیری آنها صرف کنید.

5- دروس سخت را در برنامه ی هر روز خود بنویسید. حتما نباید مدت زمان زیادی را هر روز اختصاص به یک درس سخت بدهید. همین که حداقل 15 دقیقه در هر روز هر یک از دروس مشکل خود را بخوانید می تواند موثر واقع شود.

6- می توانید صبح یکی از دروس را بخوانید، ظهر یکی دیگر و عصر یک درس دیگر را. این جمله به این معنا است که حتما نباید تمام درس های خود را در یک روز پشت سر هم مطالعه نمایید.

7- دروسی را که برایتان آسان تر هستند را به صورت یک روز درمیان یا دو روز در میان در برنامه خود بگنجانید.

8- سعی کنید برای درس هایتان ساعت مشخص کنید. به طور مثال نگویید که ریاضی را هر روز ساعت 10 صبح می خوانید. زیرا ممکن است که مهمان سر برسد و شما نتوانید که به برنامه تان برسید. بهتر است مدت زمان مطالعه را مشخص کنید و هر زمان از روز که توانستید مطالعه خود را انجام بدهید.

 

با دید و بازدید های عید چه کنیم و چگونه درس بخوانیم ؟

1- دید و بازدید های عید را محدود کنید، آن‌ها را دریک تا دو روز انجام دهید و به میهمانی‌های مفصل تبدیل نکنید.

2- می‌توانید از مجموعه دید و بازدیدهایی که خانواده در نظر گرفته است، تعدادی را که “انرژی بخشند” انتخاب کنید.

3- گر امکان کنترل رفت و آمد میهمانان را به منزل ندارید، بهتر است مکان مناسبی مانند کتابخانه یا… را برای درس خواندن خود در نظر بگیرید.

درس خواندن: ۷ تکنیک عالی برای درس خوانی و درک مطلب

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

ویدئوهای پیشنهادی

باورهای غلط درباره کرونا

۲ هفته پیش - ۶,۵۰۱ بازدید