معرفی فیلم سینمایی آشفتگی + خلاصه داستان و بازیگران

۲,۸۷۷
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۳
فیلم سینمایی آشفتگی اثری از فریدون جیرانی می‌باشد این فیلم در باره عشق و جنایت است.برای جزییات بیشتر از خلاصه بازیگران، داستان فیلم آشفتگی با دلگرم همراه باشید.
معرفی فیلم سینمایی آشفتگی + خلاصه داستان و بازیگران

فیلم سینمایی آشفتگی از فریدون جیرانی

فیلم سینمایی آشفتگی جدیدترین ساخته‌ی فریدون جیرانی در حوزه سینما محسوب می‌شود. فریدون جیرانی کارگردان نام آشنای سینمای ایران پس از تجربه متفاوت کارگردانی فیلم سینمایی "خفه‌گی" این بار به سراغ اثری با نامی هم خانواده یعنی "آشفتگی" رفته است.

در توضیحات این فیلم سینمایی آمده است که آشفته‌گی رئالیستی و اجتماعی نیست. یک فیلم است درباره عشق و جنایت، این تعریفی است که فریدون جیرانی طی یادداشتی درباره تازه‌ترین ساخته خود گفته است. فیلمی که با توجه نوع طراحی صحنه باز هم حال و هوایی کلاسیک را تداعی می کند.

از آن‌جایی که غالب فیلم‌های ایرانی به نوعی از مکتب رئالیسم پیروی می‌کنند، توضیحات فیلم سینمایی «آشفته‌گی» می‌توانند به دنبال‌کنندگان سینمای ایران نوید فیلمی متفاوت بدهد.

فریدون جیرانی پیش از این فیلم‌هایی مانند «خفه‌گی» را ساخته است و اکنون نیز مشغول ساخت سریال «نهنگ آبی» است.

در فیلم سینمایی آشفته‌ گی، بهرام رادان، مهناز افشار، مهران احمدی، نسیم ادبی، علی میلانی، احسان حاج محمدی و نازنین صلح جو به عنوان بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند.

بهرام رادان بازیگر مطرح سینمای ایران نقش اول این اثر سینمایی را ایفا می کند. این فیلم اولین همکاری بهرام رادان با جیرانی است و این بازیگر سینما در "آشفتگی" در نقشی بسیار متفاوت جلوی دوربین رفته است.

پیش از این قرار بود فیلم جیرانی به سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برسد اما وی اعلام کرد به دلیل ایجاد مشکل در امر تهیه و تولید پروژه موقتاً تعطیل شده است.

"حامد بهداد" و "نوید محمدزاده" اولین گزینه های بازی در "آشفتگی" بودند که حضورشان نسبتاً قطعی شده بود اما بعد از توقف پروژه حضور آنها نیز منتفی شد.

رادان در جشنواره سی و ششم فجر فیلم "چهارراه استانبول" ساخته مصطفی کیایی را روی پرده داشت. فیلمی که با وجود تلاش عوامل ساخت نتوانست اکران نوروزی را از آن خود نماید. رادان همچنین فیلم "سونامی" را نیز آماده اکران می بیند.

جدیدترین فیلم جیرانی اول اسفند ماه در تهران کلید خورده و هم اکنون فیلمبرداری آن تهران ادامه دارد. به تازگی مهران احمدی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به مجموعه بازیگران این اثر اضافه شده است.

احمدی امسال نخستین فیلم خود به نام "مصادره" با بازی رضا عطاران را در چرخه اکران دارد. این فیلم که در اکران نوروزی به نمایش در آمده تاکنون به فروش موفق 8 میلیارد تومانی دست پیدا کرده است.

آشفتگی تازه‌ترین فیلم فریدون جیرانی با موضوع عشق و جنایته

علاوه بر بهرام رادان و مهران احمدی تاکنون حضور بازیگرانی همچون مهناز افشار، علی میلانی، احسان محمدی در فیلم آشفتگی قطعی شده است.

جیرانی این فیلم را برای حضور در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر آماده می کند.

 

دانلود فیلم سینمایی آشفتگی از فریدون جیرانی


 

خلاصه داستان فیلم سینمایی آشفتگی از فریدون جیرانی

روایت فیلم درباره دو برادر دوقلو به نام بردیا و باربد است که نقش هر دو بهرام رادان بازی می‌کند. البته بازی کردن هنوز شایسته رادان نیست و او نیز از آن دسته سوپر استارنماهایی است که صرفاً جلوی دوربین ظاهر می‌شود و خیلی با مرحله بازی کردن فاصله دارد. بردیا و باربد از دوران کودکی، در هر مسیری در انتخاب‌ها و شیوه زندگی، در رقابت بودند.

باربد نویسنده‌ای ناموفق است و بهرام صاحب شرکتی است و موقعیت مالی خوبی دارد. بردیا و باربد چهار سالی است با هم رابطه ندارند و پس از چهار سال همدیگر را ملاقات می‌کنند و قرار است که این دو برای عقد قرار دادی به شمال بروند.

زمان وقوع رخدادها هم ظاهراً مربوط به دهه پنجاه است. بردیا اهل نوشیدن است و دائماً مشروب مصرف می‌کند و در مسیر شمال این دو برادر که عقده‌ای دیرینه نسبت به یکدیگر دارند، دعوایشان می‌شود و برادر دست پا چلفتی، یعنی باربد، برادر دوقلویش را به قتل می‌رساند و جسد او را می‌سوزاند و آرایش خود را شبیه برادر دوقلویش می‌کند و به شمال می‌رود.

از این نکته غافل نشویم که جیرانی عاشق کشتن شخصیت‌هایی است که خلق می‌کند و گاهی قلق کشتن از دستش در می‌رود. کشتن انگیزه‌های می‌خواهد و انگیزه‌های باربد برای کشتن بردیا، علت دراماتیک معقولی ندارد.

نمی‌شود دو شخصیت را در مقابل هم قرار داد و با یادآوری چند از لحظه از گذشته آن‌ها، ناگهان یکی از برادرها، برادر دوقلوی دیگر را بکشد.

این دو قرار است که در شمال قراردادی را امضا کنند که از قلم می‌افتد و باربد به تهران بازمی‌گردد. او به شرکت می‌رود. شرکت بردیا که حالا متعلق به باربد است، ظاهراً دو پرسنل بیشتر ندارد. یعنی چگونه شرکتی می‌تواند باشد که انتفاع مالی فراوانی دارد، اما یک پرسنل بیشتر ندارد؟!

کلمه شرکت اسم دهان پرکنی دارد و با توجه با حجم ثروت بردیا این شرکت باید حداقل بیست پرسنل داشته باشد. ضمن اینکه چرا در طول روایت هیچ مراجعه کننده‌ای ندارد. تنها یک مشاور مالی با بازی نسیم ادبی به این شرکت مراجعه می‌کند.

مهمترین پرسنل این شرکت هم دریا مشرقی (مهناز افشار) است که قدرت تشخیص ندارد تا این دو برادر از هم تشخیص دهد. فم فتال (زن اغواگر) جیرانی در رابطه دریا و باربد بردیا شده، سرباز می‌کند و مشرقی افشا می‌کند که همسرسابق بردیا را توسط او و برادرش، در یک نقشه مشارکتی، به قتل رسانده‌اند تا املاک و شرکت لیدا، همسر سابق بردیا را تصاحب کنند.

حالا باربد در کالبد جدید صاحب اموال برادر است که خلاصه می‌شود به چند بسته ۱۰۰ دلاری که اگر زمان فیلم در دوران پهلوی باشد (با ارجاع به تصویر گواهینامه شاهنشاهی بردیا در یک صحنه با احتساب دلاری هفت تومان) عدد خاصی نمی‌شود.

دریا هم برای خودش ماجرایی دارد. پرسوناژ مهناز افشار در نقش دریا مشرقی در گذشته یک دختر خیابانی بوده، که با یک لات لاابالی به نام ارژنگ (مهران احمدی) ازدواج کرده و پس از مدتی از او طلاق می‌گیرد و معشوقه سابق بردیا می‌شود. باربد هم در خلوت به دریا می‌گوید او بردیا نیست و برادر دوقلویش از کشور خارج شده است.

ترانه نامزد بردیا هم به پلیس مراجعه کرده تا احتمالاً ردی از بردیا پیدا کند، اما تحقیقات پلیسی به نتیجه نمی‌رسد. از آن طرف ارژنگ متوجه شده که قتل همسر بردیا یک توطئه مشارکتی توسط بردیا متوفی و همسر اوست و در ملاقات با باربد که تصور می‌کند بردیاست از او می‌خواهد اگر همسرش را به او بازنگرداند، ماجرای قتل همسر او را فاش می‌کند.

تقابل این دو مرد بر سر دریا مشرقی ادامه دارد تا اینکه دریا مشرقی دو مرد خواستارش را با توطئه در مقابل هم قرار می‌دهد و با اسلحه شوهر سابقش را می‌کشد و باربد را زخمی می‌کند و با صد دلاری‌های باربد از کشور خارج می‌شود. باربد هم زنده می‌ماند و به قتل بردیا اعتراف می‌کند و راهی زندان می‌شود.

با دیدن این فیلم دل هر مخاطبی برای فریدون جیرانی در این سن و سطح خواهد سوخت. او یک کارگردان متوسط گیشه است که فیلمنامه‌های خوبی نوشته، فیلم‌های مسئله‌دار ضعیفی ساخته، اما مجموعاً کسی به او انگ نمی‌زند که فیلمساز بدی بوده.

اخیراً یک مشت روشنفکر نوپا محاصره‌اش کرده‌اند و یک کلمه نئو نوآر را به جیرانی آموخته‌اند و جیرانی را هم سرپیری به معرکه‌گیری انداخته‌اند، برای اینکه زورکی قاطی روشنفکران شود. او هم تلاش می‌کند یک فیلم شبه نئونوآر بسازد و در نهایت موفق به انجام این کار نمی‌شود.

 

 


 

 

بازیگران و عوامل فیلم سینمایی آشفتگی

کارگردان فیلم سینمایی آشفتگی   

 • فریدون جیرانی

 

تهیه‌کننده فیلم سینمایی آشفتگی

 • فریدون جیرانی

 

نویسنده فیلم سینمایی آشفتگی

 •  فریدون جیرانی

 

بازیگران فیلم سینمایی آشفتگی

 

 • بهرام رادان
 • مهناز افشار
 • نسیم ادبی
 • نازنین صلح‌جو
 • مهران احمدی

 

موسیقی فیلم سینمایی آشفتگی

 • کارن همایون‌فر

 

فیلم‌برداری فیلم سینمایی آشفتگی

 • مسعود سلامی

 

تدوین فیلم سینمایی آشفتگی

 • بهرام دهقان

 

فریدون جیرانی کارگردان فیلم سینمایی آشفتگی از فریدون جیرانی

فریدون جیرانی فیلمسازی متعلق به سینمای بدنه است. سینمای بدنه، مختصات و قاعده‌های خودش را دارد و جیرانی در طول سال‌های اخیر در ساخت فیلم‌های بدنه، کارگردان نسبتاً موفقی بوده است.

اما با فیلم خفگی سعی کرد، مسیر حرفه‌ای‌اش را تغییر دهد و متأسفانه هر فیلمسازی که سعی کند، تغییر مشی در مسیر فیلمسازی‌اش را تغییر دهد، یعنی از مسیر سینمای بدنه به ناصراط سینمای روشنفکری حرکت کند، اگر قاعده را بلد نباشد، شکست خواهد خورد. ضمن اینکه جیرانی در مسیر تازه‌اش یعنی خفگی و آشفتگی، به شکلی مقلدانه سعی می‌کند فیلم روشنفکری بسازد.

مثلاً خفه‌گی را سیاه و سفید می‌سازد. تمام قاب‌بندی فیلم جدیدیش به شکل منطقی کج است و جیرانی از سینمای روشنفکری سردستی‌ترین گزاره‌های دراماتیک را انتخاب می‌کند. لذا این خطر حین دیدن فیلم جیرانی وجود دارد که به جای اینکه فک مخاطب بیفتد، گردنش به دلیل قاب‌بندی کج فیلمساز بشکند.

به این نکته هم اشاره کردیم که جیرانی از سینمای روشنفکری یک ساختار را مبتنی بر ادا بازی متنوع بیشتر بلد نیست. یعنی فتم فتال (زن اغواگر)، اغواگری، مازوخیسم درونی شخصیت‌های و فضای سرد و تیره، ابزار ساختاری فیلمساز محسوب می‌شود.

فریدون جیرانی

جیرانی در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با فیلم "خفه گی" حضور یافت که نتوانست اقبال چندانی را در بخش جوایز از آن خود نماید و حالا با یکسال غیبت می خواهد بار دیگر شانس خود برای کسب سیمرغ را بیازماید.

وی با وجود تحسین اکثر منتقدین با نگاه بسیار سرد داوران جشنواره فیلم فجر روبرو شد. این عدم نامزد شدن تا حدی بود که برخی از عوامل فیلم که در جشنواره نامزد شده بودند به دلیل بی تفاوتی جشنواره به خفه گی از نامزدی خود انصراف دادند.

بیشتر بخوانید

معرفی فیلم سینمایی قسم + خلاصه داستان و بازیگران

خلاصه داستان و اسامی بازیگران فیلم سینمایی مجبوریم + عکس

خلاصه داستان و معرفی فیلم سینمایی مسخره‌باز + اسامی بازیگران

بانوی عمارت : بازیگران و خلاصه داستان سریال بانوی عمارت

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

ویدئوهای پیشنهادی

برنامه اعجوبه ها قسمت ۱۰

۱ روز پیش - ۴,۹۴۹ بازدید

سریال چاق و لاغر قسمت ۵

۱ روز پیش - ۲,۰۴۳ بازدید

سریال شهرزاد فصل اول قسمت ۲

۱ روز پیش - ۳,۲۱۰ بازدید

سریال دردسرهای عظیم قسمت ۴

۱ روز پیش - ۱,۷۲۲ بازدید

سریال دردسرهای عظیم قسمت ۳

۱ روز پیش - ۱,۰۲۸ بازدید

سریال شهرزاد فصل اول قسمت ۳

۱ روز پیش - ۹,۹۸۶ بازدید

سریال فوق لیسانسه ها قسمت ۲۸

۲ روز پیش - ۴,۰۴۲ بازدید

سریال باغ مظفر قسمت ۲۵ و ۲۶

۲ روز پیش - ۴,۳۶۷ بازدید