دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
20 مورد از موارد استفاده و کاربرد چای مانده و کهنه دم
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کاربرد چای مانده را نادیده نگیرید | چای مانده چه کاربردهایی دارد؟ چای یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است که علیرغم محبوبیت آن، تفاله های چای سیاه و سبز مانده نیز حتی دارای کاربردهای موثری در زندگی هایمان می باشد.

کاربرد حیرت انگیز چای مانده و کهنه

کاربرد چای کهنه و مانده بعنوان کمپوست ، به گزارش دلگرم : حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای دم شده و مانده شد.
قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای کیسه ای و .... مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.

فواید حیرت انگیز تفاله چای

1. کمپوست

می توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید زیرا برگ های چای مرطوب باقی مانده روی سطح به راحتی کپک می زنند.

2. ساخت کود با برگ چای

می توانید برگ های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه ی کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه ی چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده نمایید.

3. آب دادن گیاهان خانگی

می توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری نمایید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی می باشد و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.

4. تمیز کردن سطوح چوبی با چای کهنه دم

برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه استفاده کنید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.

کاربرد تفاله چای

5. ماسک چشم با استفاده از تفاله چای

می توانید از برگهای چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشمهای خسته استفاده کنید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم ها کمک کند.
میتوانید از چای استفاده شده استفاده کنید یا اینکه کیسه های چای ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آنها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.

6. چای خشک : خوشبو کننده کمد لباس

از ترکیب برگهای خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید. چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگهای چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آنها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.

7. ماسک صورت با استفاده از چای مانده و کهنه دم

شما می توانید از چای باقیمانده تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید
یا اگر چای سبزی که تهیه کرده اید، را ننوشیده اید و باقی مانده تا وقتی که سرد نشده درون کاسه ای بریزید وسپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه ی پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می شود، در نتیجه بخارها در اطراف صورت شما حرکت می کنند.

8. برگ چای برای خوشبو کردن کفش ها

از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگهای خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آنها را خارج کنید.

9. خوشبو کننده یخچال

برای خنثی سازی بوی یخچال می توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آنها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.

کاربرد چای مانده

10. رفع بوی فر

بعد استفاده از فر، برگهای چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.

11. تمیز کردن پنجره ها

چای سیاه به درخشش پنجره ها کمک می کند! در هر لیتر آب حدود 3 گرم برگ چای سیاه تازه یا 10 گرم استفاده شده بریزید و بعد از 20 دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود سپس پارچه تمیزی را در آن خیس و آب آن را بگیرید و پنجره ها را تمیز کنید.

12. رنگ کردن لباس با چای سیاه

می توانید پیراهن های نخی ، ابریشمی یا کتان ، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر 200 میلی لیتر آب حداقل 3-5 گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.برگهای چای را حداقل 30 دقیقه خیس کنید.
برگها را صاف کرده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه ی تمیز بگذارید. کاسه ی تمیزی که پارچه ی رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرکرده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آن را بخاطر بسپارید.

حتماً بخوانید:
با خواندن این مقاله دیگر تفاله چای را دور نمیریزید!

با خواندن این مقاله دیگر تفاله چای را دور نمیریزید!

تفاله‌ های چای معمولا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اما دارای فواید بسیار زیادی است، یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تفاله چای هم برای گیاهان و…

13. کیسه خوشبو کننده حمام

برای خوشبو کردن حمام، کیسه های چای را با برگ های چای سبز پر کنید. یک کیسه چای خشک کافی نخواهد بود و حداقل به 15 گرم چای نیاز خواهید داشت. می توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید اما مطمئن شوید برای استحمام بی خطر است.

هشدار: اگرچه می توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه دار کند.

14. حمام پا

چای سبز نه تنها برای معطر سازی کفش های بدبو مفید است ، بلکه به عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری ، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بوها و مبارزه با باکتری ها کمک می کند. یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود.

15. تازه سازی فرش ها

می توانید از برگهای یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش های خود استفاده کنید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه ای خشک شود ، سپس برگهایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید ، سپس مخلوط را روی لکه های مبهم یا بد بو روی فرش خود بپاشید. اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می اندازند و بوها را جذب کنند.

16. هیدراته کردن پوست خشک با کیسه های چای

برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه های چای استفاده کنید. اجازه دهید چای دم کرده خنک شود ، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه ای بصورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز برای آبرسانی به پوست خشک موثر است.

17. کاهش تیرگی زیر چشم

چای کیسه ای استفاده شده می تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند. آنها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند ، سپس کیسه ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید.کافئین موجود رگ های خونی اطراف چشم را منقبض می کند تا ظاهری شاداب تر داشته باشید.

18. تسکین آفتاب سوختگی

همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم ، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد! چای می تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند کافیست از یک چای کیسه ی استفاده شده یا چای دم کرده و مانده استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
خواص بی نظیر تفاله چایی

خواص بی نظیر تفاله چایی

فواید حیرت انگیز تفاله چای تفاله چای یکی از بهترین ماسک های زیبایی و از جمله پرخاصیت ترین دارو های گیاهی به شما می آید.با این بخش از دلگرم همراه…

19. آبکشی مو با چای مانده

می توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم کرده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می شود موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.

20. از بین بردن چربی

اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنیدو اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی ها در طول شب کمک کند.

در زمینه استفاده از چای مانده به چه نکاتی توجه می شود؟

در زمینه کاربرد چای مانده باید از چای مصرف شده کاملا خشکی استفاده گردد و خیس بودن چای باعث می شود که چای در زمان کوتاهی کپک بزند.
چای مانده را برای ماسک صورت نیز استفاده می کنند، به کار بردن چای مانده طراوت پوست را بیشتر می کند.
در این موارد پس از شستشوی صورت از چای مانده استفاده می شود و با این اقدام طراوت پوست صورت افزایش می یابد.
کاربرد چای مانده مختلف است و در بیشتر موارد برای استفاده از چای، خشک کردن آن در محیط مناسب اهمیت دارد.
مخلوط کردن چای خشک شده با خاک از ایجاد کپک جلوگیری می کند و کمپوست تهیه شده کیفیت بیشتری دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !