دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
با تحصیل در کانادا برای آینده خود سرمایه گذاری کنید.
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج های کانادا،داشتن مدرک زبان با حدنصاب نمره مثلا آیلتس آکادمیک 6 برای مقطع کارشناسی برخی از دانشگاه های کانادا لازم است.

این روزها اکثر مردم از سراسر دنیا علی الخصوص ایرانیان برای داشتن یک زندگی بهتر تمایل دارند به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. در حقیقت هر کدام از آن ها با دلایلی از قبیل ادامه تحصیل، یافتن فرصت های شغلی بهتر با درآمدهای بالا، سرمایه گذاری و غیره روانه کشورهای پیشرفته از جمله کانادا می شوند.

مسلما تحصیل در چنین کشوری با این همه مزایا، از رشته های تحصیلی متنوع و پردرآمد گرفته تا دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر و مدارک بین المللی، آرزوی هر شخصی به شمار می رود.

خوب. حالا با همه این تفاسیر باید ببینیم تحصیل در چنین کشوری و همچنین پذیرش در دانشگاه ها دارای چه شرایطی است؟ پس در ادامه مبحث با هم به شرایط و پذیرش تحصیلی در کانادا می پردازیم.

شرایط تحصیل در کانادا چیست؟

به طور کلی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا چه در مدارس و چه در دانشگاه ها و کالج ها، باید از شرایط خاصی برخوردار باشید که البته به یک سری فاکتورهایی بستگی دارد که به هر کدام مختصرا اشاره ای می کنیم.

سن و گپ تحصیلی

از جمله فاکتورهای مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا سن است که البته به آن گپ تحصیلی هم گفته می شود. یعنی اینکه هر چه از تاریخ گرفتن آخرین مدرک تحصیلی شما زمان کمتری بگذرد، شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی افزایش می یابد.

نمره زبان

از آنجاییکه کانادا یک کشور دوزبانه است، متقاضیان باید بر زبان انگلیسی و فرانسه تسلط داشته باشند. اما در مورد مدارس این قضیه متفاوت است.زیرا برای تحصیل در مدارس کانادا نیازی به داشتن مدرک زبان نیست.

برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج های کانادا،داشتن مدرک زبان با حدنصاب نمره مثلا آیلتس آکادمیک 6 برای مقطع کارشناسی برخی از دانشگاه های کانادا لازم است.

تمکن مالی

یکی دیگر از شرایط تحصیل در کانادا، تمکن مالی است. برای اخذ پذیرش تحصیلی باید ثابت کنید که می توانید حداقل به مدت یک سال هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنید.

خوب. این هم از شرایط تحصیل در کانادا.اما قبل از تصمیم به مهاجرت، مهم ترین چیزی که متقاضیان باید بدانند، هزینه تحصیل است.این مسئله ممکن است در ابتدا کمی نگرانی و دغدغه ایجاد کند که البته می توان با کمی تحقیق و بررسی، با برنامه ریزی لازم گام بردارید.

البته در این میان برخی هم به تحصیل رایگان در کانادا فکر می کنند و این سوال برای آن ها مطرح است که آیا امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در کانادا وجود دارد یا خیر؟

خوب. اگر موافق باشید با هم ببینیم که آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد یا خیر؟ و اگر وجود داشته باشد، دارای چه شرایطی است؟ پس با ما همراه باشید.

گذری به شرایط تحصیل رایگان در کانادا

به طور کلی نمی توان به صراحت گفت که آیا امکان تحصصیل رایگان در کانادا وجود دارد یا خیر. چرا که فاکتورهای متعددی از قبیل استان محل تحصیل، دولتی یا خصوصی بون موسسات آموزشی در این موضوع دخیل هستند.

در واقع تحصیل رایگان در کانادا متعلق به دانش آموزان و دانشجویان کانادایی است یا کسانی که شهروندی این کشور را داشته باشند. البته دانشجویان و دانش آموزان بین المللی با توجه به شرایطی خاص می توانند در این کشوربه طور رایگان به تحصیل بپردازند.

از آنجاییکه این مبحث برای بسیاری از عزیزان سوال برانگیز شده بهتر است برای شفاف سازی بیشتر، به بررسی تحصیل رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی بپردازیم.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

مسلما همه به دنبال تحصیل در بهترین موسسات آموزشی دنیا از جمله مدارس کانادا هستند. البته با توجه به هزینه ها، مدارس کانادا شامل دو مدرسه دولتی و خصوصی هستند. البته مدارس دولتی مختص به شهروندان کانادا است و معمولا رایگان هستند. اما تحصیل رایگان دانش آموزان بین المللی در مدارس دولتی کانادا به شرطی امکان پذیراست که یکی از والدین که با داشتن ویزای کار یا تحصیل همراه فرزند خود در کانادا حضور داشته باشد.

در ضمن بد نیست بدانید که فرزندان زیر ۱۸ سال و در برخی استانها هم مثل بریتیش کلمبیا فرزندان زیر ۱۹ سال می‌توانند به تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بپردازند.

تحصیل رایگان مقطع کارشنا سی در کانادا

تحصیل رایگان در مقطع لیسانس کانادا تقریبا غیرممکن است. به طور کلی در صورتی می توان به تحصیل رایگان در کانادا فکر کرد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا شوید.

البته تحصیل رایگان در کانادا آن هم در مقطع کارشناسی بیشتر مخصوص افرادی است که مقیم یا شهروند این کشور هستند. بعلاوه این شرایط یعنی تحصیل رایگان یا تحصیل با ‌هزینه های پایین هم در کالج‌های کانادا برای شهروندان این کشور مهیا است.

گفتنی است که میزان و تعداد بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در کانادا بسیار محدود است و دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع نسبت به سایر مقاطع دشوارتر به نظر می رسد. اما دانشجویانی که قصد دریافت بورس تحصیلی در مقطع لیسانس را دارند باید توجه داشته باشند که در ابتدا باید به‌ قصد تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. سپس با گذراندن یک یا دو ترم تحصیلی، می توانند از دانشگاه درخواست بورسیه تحصیلی کنند.

تحصیل رایگان مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

در مقطع ارشد در کانادا، معمولا دانشجویان به دنبال تحصیل در کانادا رایگان هستند. اما تحصیل رایگان در این مقطع تنها با اخذ بورسیه تحصیلی یا یافتن سوپروایزر امکان پذیر است. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، دانشجویان باید رزومه تحصیلی قوی، نمره زبان عالی، مقالات علمی داشته باشند.

البته قابل به ذکر است که بورسیه تحصیلی در کانادا بیشتر مختص به دانشجویان ارشد پژوهش محور آن هم با شرایط خاص است.

بدین صورت که دانشجو باید روی پروژه تعیین شده از طرف استاد کار کنند تا در قبال آن کمک هزینه ای بگیرد .

تحصیل رایگان مقطع دکترا در کانادا

تحصیل رایگان برای دانشجویان مقطع دکترا در کانادا هم می تواند یک فرصتی عالی و بی نظیر برای دانشجویان باشد. چرا که اکثر آن ها دغدغه و نگرانی هزینه تحصیل را دارند. اما خبر خوب برای دانشجویان مقطع دکترا این است که شانس پذیرش تحصیلی به صورت رایگان در این مقطع بالا است. با این وجود تحصیل رایگان در مقطع دکترای کانادا دارای یک سری شرایط خاص است.

شرط اول این است که ابتدا باید شخصی را به عنوان استاد یا سوپروایزر در دانشگاه محل تحصیل انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که داشتن معدل و نمره زبان (آیلتس 7) بالا، رزومه کاری و علمی قوی، مقالات بین المللی و کتب چاپ شده و شرکت در کنفرانس های بین المللی می تواند در پیدا کردن سوپروایزر به شما کمک کند.

جالب است بدانید که اساتید هم می توانند برای دانشجویان دکترا فاند صادر کند. دانشجویان هم باید برای گرفتن فاند از طریق مکاتبه با استاد در ارتباط باشند.

و کلام آخر

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که کانادا همواره جزء کشورهای مهاجرتی پرطرفدار در بین متقاضیان خصوصا ایرانیان محسوب شده است. شکی نیست که با مهاجرت به کشوری مرفه با اقتصاد روبه رشد، دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر با سطح کیفی آموزشی و مدارک بین المللی می‌توانید آینده ای روشن را پیش رو داشته باشید. پس درنگ نکنید و برای دست یافتن به یک زندگی ایده آل درست‌ترین تصمیم ممکن را بگیرید.

در این پروسه حساس می‌توانید روی کمک مشاورین و وکلای مجموعه smartapply حساب کنید. مجموعه اسمارت اپلای با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت به کانادا و اخذ انواع ویزاها می‌توانند به شما کمک کنند.

پس برای بهره‌مندی از کمک کارشناسان و مشاورین مجموعه، می‌توانید وارد سایت شده و فرم ارزیابی اولیه را تکمیل کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است