alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
شرایط مهاجرت به بلژیک : روش های مهاجرت و اخذ اقامت بلژیک
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
بلژیک یکی از کشورهای مهاجرپذیر است. همه ساله ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت می کنند. با ما همراه باشید تا شما را با شرایط و روش های مهاجرت به بلژیک آشنا نماییم.

مهاجرت به بلژیک چه شرایطی دارد ؟

برای مهاجرت به بلژیک بایستی یک سری شرایط خاصی را داشته باشید که این شرایط با توجه به راهی که برای مهاجرت انتخاب کرده اید متفاوت خواهد بود.

از جمله شرایط عمومی که می توان برای مهاجرت به بلژیک بیان کرد را به صورت زیر عنوان می کنیم:

  • داشتن سن قانونی که در برخی از موارد ممکن است فرد متقاضی سن کمتر از 18 را داشته باشد که در این صورت بایستی اذن پدر و والی خود را داشته باشد.
  • ارائه گواهی مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه سیاسی و اجتماعی و اقتصادی
  • ارائه کپی و اصل مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه
  • ارائه ویزای مربوط به مهاجرت خود که ممکن از افراد ویزای کاری، تحصیلی و غیره را برای مهاجرت خود انتخاب کنند.

نکته ی مهمی که در مهاجرت به بلژیک وجود دارد این است که بایستی قبل از سفرتان در مورد فرهنگ این کشور مطالعاتی را داشته باشید تا در بدو ورود خود دچار تهاجم فرهنگی نشوید و به راحتی بتوانید ارتباط برقرار کنید.

راهنمای سفر به بلژیک

شرایط اخذ اقامت بلژیک

دلایل مهاجرت ایرانی ها به بلژیک

متقاضیان ایرانی برای مهاجرت به بلژیک دلایل فراوانی دارند. از جمله مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت این است که کشور بلژیک به دلیل قرار گرفتن در مرکز تجارت جهانی و بین المللی به عنوان جامعه ای پویا و فعال و زنده یکی از کشورهای فعال اقتصادی و تجاری جهان محسوب می شود.

شهر بروکسل به دلیل دارا بودن امکانات زندگی دانشجویی در رتبه ۳۸ بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد.از دیگر عوامل مهم در مهاجرت ایرانی ها به کشور بلژیک می توان به پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل، تنوع زبان و فرهنگ و جذابیت های این کشور اشاره کرد.

دانشگاه های بلژیک بورسیه های دولتی و خصوصی و کمک هزینه های دانشجویی خوبی ارائه می دهند و متقاضیان فرصت تحصیل و زندگی در یکی از جذاب ترین کشورهای جهان را خواهند داشت.

علاوه بر این دانشجویان در حین تحصیل علاوه بر زبان انگلیسی فرصت فراگیری زبان های بین المللی فرانسوی، انگلیسی، هلندی و آلمانی را خواهند داشت. دانشجویان با زندگی در این کشور امکان زندگی در باکیفیت ترین کشور جهان را پیدا خواهند کرد.

متقاضیان با مهاجرت به بلژیک امکان رفت و آمد به شهرهای لندن، پاریس، آمستردام و شهرهای مطرح جهان با قطار از بلژیک در کمتر از ۲ ساعت را خواهند داشت.

راحت ترین راه مهاجرت به بلژیک

چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم ؟

روش های مهاجرت به بلژیک

1. مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

کشور بلژیک با دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی و بالا بودن امید به زندگی از جمله مقاصد مهاجرت تحصیلی جهان به شمار می آید.

کیفیت بالای آموزشی دانشگاه ها، بالا بودن استانداردهای آموزشی، اخذ پذیرش آسان و دانشگاه های معتبر در بلژیک موجب شده است تا این کشور مقصد بسیار خوبی برای مهاجران تحصیلی محسوب شود.

متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور بلژیک را دارند، باید دارای مدرک ۱۲ ساله دیپلم متوسطه باشند. شرکت در آزمون ورودی و دارا بودن مدرک مهارت زبان رسمی این کشور برای متقاضیان تحصیل در بلژیک الزامی می باشد.

دانشگاه های بلژیک تحصیل را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند. نظام آموزشی بلژیک بر اساس سیستم بولونیا می باشد و طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در حدود ۳ سال، مقطع کارشناسی ارشد در حدود یک تا ۲ سال و مقطع دکترا در حدود ۳ سال می باشد.

زبان مردم بلژیک زبان های آلمانی، هلندی و فرانسوی می باشد و بر این اساس متقاضیان باید علاوه بر مدرک مهارت زبان انگلیسی به یکی از این زبان ها نیز مسلط باشند. زبان تحصیل در دانشگاه های بلژیک زبان رسمی هلندی است. زبان آزمون های پذیرش نیز زبان هلندی می باشد.

البته برخی از دروس در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. زبان رسمی کشور بلژیک در برخی شهرها و نقاط این کشور هلندی و در برخی مناطق فرانسوی و یا آلمانی می باشد. متقاضیان تحصیل در دوره های پزشکی دانشگاه های بلژیک باید علاوه بر مدرک مهارت زبان انگلیسی به یکی از این زبان ها نیز مسلط باشند.

دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس برای تحصیل در بلژیک الزامی است. زبان تحصیل در برخی دانشگاه ها انگلیسی و در برخی دیگر فرانسوی و هلندی و اسپانیایی می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در دانشگاه های کشور بلژیک فراگیری چندین زبان بین المللی برای دانشجویان می باشد.

شرایط تحصیل در بلژیک

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

2. مهاجرت به بلژیک از طریق کار

اگر قصد مهاجرت به بلژیک از طریق تخصص و کار را دارید، باید سه نوع وجوز بگیرید. مجوز کاری نوع A برای تمام کارفرمایان و مشاغل عرضه شده و هیچ گونه محدودیتی برای گرفتن این نوع مجوز وجود ندارد.

با این حال برای به دست آوردن چنین مجوزی باید ابتدا مجوز نوع B را دریافت کرده و 4 سال هم در این کشو مشغول به کار بوده باشید. هر چند که این چهار سال کار شما در بلژیک می تواند به طور مدام یا گسسته بوده باشد.

مدت زمان چهار سالی که در بلژیک مشغول به کار هستید باید در یک دوره 10 ساله اتفاق افتاده باشد. شاید این موضوع کمی شما را گیج کرده باشد. بنابراین ابتدا مجوز نوع A را برایتان توضیح خواهیم داد.

برای کارمندان و کسانی که در زمینه های کاری دارای تخصص هستند همانند محققان، پژوهشگران و یا افرادی که در ماموریت های ویژه شرکت می کنند، این نوع مجوز دارای محدودیت هایی است.

کسانی که جزو تکنسین ها و متخصصین هستند، کسانی که مجوز نوع B را دارند و در مجموع افرادی که نیازی به مجوزهای کاری ندارند، نباید به سراغ مجوز نوع A بروند. چرا که این مجوز به آن ها داده نمی شود.

افرادی به غیر از افراد بالا که می خواهند مجوز نوع A را دریافت نمایند، باید ابتدا فرم های مربوط به این مجوز را دریافت نموده، سپس مجوز نوع B به همراه مجوز اقامت خود را هم درون پرونده قرار دهند.

اما مجوز نوع B که در بالا به آن اشاره نمودیم، چه نوع مجوزی است ؟ در واقع نوع دیگری از مجوزهای لازم برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار مجوز نوع B است. این نوع مجوز به مشاغل آزاد تعلق دارد.

به دلیل اینکه این مجوز برای کارفرماهای خاصی و برای یک دوره 12ماه ارسال می شوند، بسیار آسان تر از مجوز نوع A گرفته می شوند. اگر می خواهید که یک مجوز نوع B را بگیرید، نیاز به یک حمایت مالی دارید.

هر چند که فرد متقاض دهنده باید از قبل استخدام ارگانی مشخص باشد و مجوز کار هم داشته باشد. تمام این مجوزها به شما این اجازه و تضمین را می دهد که بتوانید در همان شرکت در بلژیک مشغول به کار شوید. برای اقدام از این طریق برای مهاجرت به بلژیک باید یک سری تست ها بدهید و مجوزهایی را دریافت کنید.

نوع دیگری از مجوزهای کاری بلژیک نیز وجود دارد که تنها به افراد خاصی داده می شود. دانش آموزان، اعضای خانواده سفیران و در مجموع گروه هایی که به دنبال پناهندگی هستند می توانند از این نوع مجوز کاری استفاده نمایند. این مجوز ابتدا با مدت اعتبار یک ساله ارائه می شود و پس از آن با شرایطی خاص می توانید آن را تمدید نمایید.

قوانین مهاجرت به بلژِک

اخذ ویزای کار بلژیک

3. مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

از آنجایی که کشور بلژیک قطب اقتصادی اروپا بوده و از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد، بنابراین کسانی که از طریق سرمایه گذاری قصد مهاجرت به بلژیک را دارند، روش آسانی را پیش روی خود خواهند دید.

کسی که در بلژیک سرمایه گذاری می کند، می تواند برای مدت 3 سال اقامت دائم این کشور را دریافت نماید. دانستن زبان انگلیسی برای این کشور بسیار مهم است. هر چند که بلژیک کشوری چند ملیتی است.

از مزایای گرفتن اقامت دائم این کشور، توانایی سفر و مهاجرت به بیش از 100 کشور دنیاست. با این حال اگر می خواهید که به طور رسمی تابعیت این کشور را از این طریق دریافت کنید، باید برای 7 سال سرمایه گذاری مثبت در این کشور داشته باشید.

پرونده شما مورد بررسی سازمان مهاجرت بلژیک قرار می گیرد و در صورت داشتن شایستگی های لازم می توانید وارد این کشور شوید. این شرایط شامل نداشتن سابقه کیفری، داشتن پس زمینه تجاری و مالی مناسب و در آخر ثبت یک شرکت با پشتوانه مالی خوب در این کشور است.

گزینه آخر در بیشتر برای افرادی است که عضو اتحادیه اروپا نیستند و در نتیجه باید ابتدا با یک وابستگی اقدام به مهاجرت به این کشور نمایند.

راه های مهاجرت به بلژیک

سرمایه گذاری در بلژیک

4. مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

یکی از راه های قانونی برای سفر و مهاجرت به بلژیک ازدواج است. اگر شخصی با یک فردی بلژیکی یا کسی که دارای تابعیت بلژیکی است ازدواج نماید، می تواند برای اقامت دائم در این کشور درخواست دهد.

همچنین در کشور بلژیک ازدواج همجنسگرایان به رسمیت شناخته شده است. کسی که برای ازدواج در بلژیک انتخاب می نماید باید 3 ماه از زمان گرفتن اقامت دائم او گذشته باشد یا اینکه حداقل 3 ماه تابعیت بلژیکی داشته باشد.

ویزای نوع C همان نوع ویزایی است که باید برای این نوع مهاجرت دریافت کنید. فردی که قصد ازدواج و مهاجرت به بلژیک را دارد باید بیش از 18 سال سن داشته باشد. یادتان باشد که پس از ازدواج با یک فرد بلژیکی به طور اتوماتیک تابعیت این کشور را دریافت نمی کنید و باید تمام روند قانونی آن را طی نمایید.

نحوه مهاجرت به بلژیک

اخذ اقامت بلژیک از طریق ازدواج

5. مهاجرت به بلژیک از طریق تولد

به طور کلی کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت بر اساس دو قانون خون و خاک عمل می کنند. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند.

بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند. کشور بلژیک از این لحاظ بر اساس قانون خون عمل می کند.

کشورهای کانادا، آمریکا، پرتغال و برزیل بر اساس قانون خاک عمل می کنند. بر طبق قوانین اعطای تابعیت بلژیک اگر کودکی که دارای پدر و مادر بلژیک است در این کشور متولد شود، این کودک تابعیت بلژیک را دریافت خواهد کرد.

کودکی که از پدر و مادر ازدواج نکرده در این کشور متولد می شوند، در صورتی که پدر و مادر دارای تابعیت و شهروندی بلژیک باشند، کودک نیز این تابعیت را دریافت خواهد کرد.

بر اساس قانون خون کودکی که در خاک بلژیک متولد شود بر اساس تابعیت پدر و مادرش می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند. علاوه بر این اگر زن و مرد اهل بلژیک سرپرستی یک کودک زیر ۱۸ سال را بپذیرند، این کودک می تواند تابعیت بلژیک را دریافت کند.

چگونه به بلژیک برویم

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

6. مهاجرت به بلژیک از طریق کارآفرینی

متقاضیان مهاجرت به بلژیک می توانند از طریق کارآفرینی و ارائه طرح تجاری اقتصادی خود اقامت این کشور را اخذ کنند. متقاضی باید با ارائه اسناد و گواهی های معتبر سوددهی این طرح تجاری را اثبات کند و سودآوری این طرح تجاری تا حدود ۳۵.۰۰۰ یورو در سال را ثابت کند.

به طور کلی مجوز اقامت از طریق کارآفرینی در بلژیک در حدود ۳ تا ۸ ماه زمان می برد. مدت اعتبار این مجوز اقامت در حدود یک سال می باشد و متقاضی می تواند تا ۳ سال این مجوز را تمدید کند و سپس مجوز اقامت دائم را اخذ کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • imohajerat.org
  • safarito.net
  • awatlaw.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits