alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
نحوه گرفتن اقامت دائم بعد از فارغ التحصیل شدن
0
1.3K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اقامت پس از تحصیل در بلژیک :کشور بلژیک که برای سال های متعددی به عنوان سومین کشور توسعه یافته جهان شناخته شده است یکی از بهترین گزینه ها مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است

اقامت پس از تحصیل در بلژیک :کشور بلژیک که برای سال های متعددی به عنوان سومین کشور توسعه یافته جهان شناخته شده است یکی از بهترین گزینه ها مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است. کشور بلژیک در سال های اخیر در زمینه توسعه علم و دانش بسیار فعال بوده و از دانشجویان نخبه و محققان استقبال می کند.

کسانی که خارج از اتحادیه اروپا ، قصد ادامه تحصیل در بلژیک را دارند می بایست درخواست ویزای دانشجویی کنند. ویزای دانشجویی از نوع ویزای نوع D و یا ویزای بلند مدت است که به دانشجو اجازه می دهد تا پایان دوره تحصیل خود در بلژیک بمانند. اقامت تحصیلی که به دانشجویان داده می شود موقتی بوده و هرسال می بایست تمدید گردد. دانشجویان خارجی می بایست در موسسات آموزش عالی که توسط دولت بلژیک به رسمیت شناخته شده اند ، تحصیل کنند.

دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در بلژیک هستند مجوز کار نوع C را دارند که به آن ها این اجازه را می دهد تا حد اکثر ۲۰ ساعت در هفته بتوانند کار کنند. البته در هنگام تعطیلات مدارس و دانشگاه ها ، دانشجوی خارجی برای کار کردن نیازی به مجوز کار نخواهد داشت.

چگونه میتوان پس از تحصیل اقامت در بلژیک گرفت؟

اقامت گرفتن بعد از تحصیل با استفاده از کار

طبق قانون ، پس از آنکه تحصیل تبعه خارجی و اعتبار ویزای تحصیلی وی به پایان رسید ، این شخص می بایست به کشور خود بازگردد. با این حال ، بسیاری از مهاجران ، به دنبال این هستند تا بتوانند اقامت پس از تحصیل در بلژیک را دریافت نمایند.
برخلاف برخی کشور های دیگر مانند هلند ، مقامات دولتی اجازه اقامت پس از تحصیل در بلژیک را بعد از انقضای ویزای دانشجویی به آن ها نمی دهند و بنابراین فارغ التحصیلان اجازه ماندن و جستجوی کار را نخواهند داشت.

به این ترتیب دانشجویان خارجی می بایست قبل از اتمام دوره تحصیلشان ، نسبت به اقامت بعد از تحصیل در بلژیک خود را آماده کنند و اقدامات لازم را انجام دهند. با توجه به اینکه کشور بلژیک هیچ طرح و برنامه ای برای تسهیل کردن مهاجرت دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی در این کشور ندارد ، به همین دلیل دانشجویان می بایست که فرایند مهاجرت را به صورت استاندارد پیگیری و دنبال کنند.

ساده ترین گزینه برای فارغ التحصیلان اخیر که قصد اقامت پس از تحصیل در بلژیک را دارند این است که اقامت خود در بلژیک را با اشتغال در این کشور تضمین نمایند. این امر مستلزم آن است که شخص خارجی واجد شرایط دریافت یکی از انواع مجوز های کار بلژیک را داشته باشد تا بتواند به واسطه آن اقامت دریافت نماید.

چگونه میتوان پس از تحصیل اقامت در بلژیک گرفت؟

انواع مجوز کار برای فارغ التحصیلان

ساده ترین نوع ویزای کار ، ویزای کار B می باشد که برای جویندگان کار از کشور های خارجی که مهارت های بالا و خاصی دارند در نظر گرفته شده است. با این حال ، در عمل ، فارغ التحصیلان کشمکش و تلاش بسیاری می کنند تا بتوانند از حقوق و دستمزدی که برای کارکنان با مهارت بسیار بالا درخواست شده است ، بهره مند شوند. این حقوق تقریبا به میزان ۴۰,۰۰۰ یورو در سال می باشد.

بنابر این پیشنهاد می شود که دانشجویان ، در جستجوی گزینه کار آموزی باشند. اگر یک تبعه خارجی دارای مدرک آموزشی عالی و دانشگاهی باشد و همچنین در یک دوره ی کارآموزی قرار داشته باشد که این دوره بتواند مهارت های او را در زمینه رشته تحصیلی خود ارتقا دهد ، دولت بلژیک ممکن است یک مجوز کار به عنوان کار آموز به این شخص بدهد.

برای این منظور ، کارآموز باید کمتر از ۳۰ سال داشته باشد و دوره کار آموزی وی نیز می بایست تمام وقت باشد. علاوه بر این کارآموز نمی تواند در هیچ فعالیت مالی دیگری شرکت نماید و قرارداد کار آموزی باید برنامه آموزشی ، تعداد ساعات کار و همچنین حقوق و دستمزد را در خود داشته باشد. لازم به ذکر است که این حقوق نباید کمتر از حد اقل حقوق تضمین شده قانونی در بلژیک باشد.

مدت اعتبار مجوز کارآموزی در بلژیک و اقامت مربوط به آن یک سال است. با این حال ، تجربه های کاری بسیاری که کارآموز در این یک سال به دست می آورد باعث می شود که بتواند موقعیت شغلی خود را در غالب کارمند با مهارت بالا حفظ کند و در بلژیک بماند.

چگونه میتوان پس از تحصیل اقامت در بلژیک گرفت؟

خود اشتغالی فارغ التحصیلان در بلژیک

برای دانشجویان خارجی این امکان فراهم است که بتوانند در طول تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی در یک فعالیت تجاری خاص شرکت داشته باشند. آن ها می توانند یک تجارت جدید را راه اندازی نموده و خود را به عنوان یک خود اشتغال ، ثبت نام نمایند. در بعضی موارد، این گروه از اتباع خارجی می بایست برای فعالیت های اقتصادی و کاری خود در بلژیک نسبت به دریافت کارت حرفه ای (Professional Card) اقدام نمایند.

چگونه میتوان پس از تحصیل اقامت در بلژیک گرفت؟

اقامت دائم پس از تحصیل در بلژیک

بسیاری از دانشجویان خارجی در مورد دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در بلژیک پرس و جو می کنند. بنابر قاعده کلی ، تمامی اتباع خارجی می بایست به صورت قانونی به مدت ۵ سال در کشور بلژیک حضور داشته باشند تا بتوانند اقامت دائمی بلژیک را دریافت کنند. با این حال ، لازم به ذکر است که در هنگام محاسبه این ۵ سال ، نصف مدت زمانی که صرفا از طریق ویزای دانشجویی در بلژیک حضور داشته اید محاسبه خواهد شد.

چگونه میتوان پس از تحصیل اقامت در بلژیک گرفت؟

بیشتر بخوانید :

نحوه گرفتن ویزای کار در بلژیک و انواع آن

قوانین گرفتن اقامت از طریق ازدواج در بلژیک (۲۰۱۸)

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، نظر یا پیشنهادی دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • ملک پور
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits