نکاتی که باید درمورد سفر با اتوبوس در عید نوروز بدانید

۱,۳۱۱
۰
۰
سه شنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۲۷
تعطیلات نوروز ایام شلوغ و پر ازدحام جاده هاست. از این رو بهتر است با وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس مسافرت کنید. با ما همراه باشید تا شما را با مزایای سفر با اتوبوس و نکات ضروری آن آشنا کنیم.
نکاتی که باید درمورد سفر با اتوبوس در عید نوروز بدانید

سفر با اتوبوس در عید نوروز

با نزدیک شدن به زمان نوروز ۹۹ و بازار داغ سفر با اتوبوس و رزرواسیون بلیط اتوبوس مسافرانی که قصد دارند برای سفرهای خود از اتوبوس استفاده کنند به دنبال این هستند که هرچه زودتر رزرو بلیط اتوبوس خود را انجام دهند.

افزایش تعداد اتوبوس ها و مدرن شدن ناوگان حمل و نقل عمومی باعث شده است که اقبال عمومی برای استفاده از اتوبوس های برون شهری برای سفرها بیشتر شود.

در سال‌ های اخیر و با افزایش تعداد سفرهای تفریحی، تجاری و تحصیلی و آسان بودن رفت و آمد در شهرهای مختلف جهان و ازدحام مسافران سفر با هواپیما همیشه همراه با مشکلاتی بوده است.

تاخیر در پروازها، لغو پروازها به دلیل شرایط آب و هوایی نامطلوب و مشکلات امنیتی، عدم ایمنی برخی ایرلاین‌ ها و سوانح مختلف و همچنین افزایش قیمت پروازها به خاطر بالا بودن هزینه سوخت، دست به دست هم می‌ دهند تا زرق و برق سفرهای هوایی از چشم مسافران بیافتد و به فکر جایگزینی مناسب برای آن باشند.

یکی از این وسایل نقلیه که اتفاقا مسافرت با آن مزایای بسیاری هم دارد، سفر با اتوبوس است. همه گروه‌ های سنی می‌توانند با این وسیله نقلیه سفر کنند. از کودک خردسال گرفته تا پدربزرگ پیر در کنار هم.

سفر با اتوبوس/مزایای سفر با اتوبوس

مزایای مسافرت نوروزی با اتوبوس

1. مسافرت نوروزی با اتوبوس: روشی برای پس انداز

اولین مزیت سفر با اتوبوس، کم بودن هزینه آن است. حتی پروازهای ارزان قیمت هم در مقایسه با اتوبوس بسیار گران قیمت هستند. سفر با اتوبوس فقط شامل پرداخت هزینه سوخت می شود و هیچ هزینه اضافه ای را شامل نمی گردد.

2. در سفر با اتوبوس تنها نخواهید ماند

حتی اگر قصد داشته باشید به تنهایی سفر کنید باز هم در اتوبوس تنها نخواهید بود. پیدا کردن هم صحبت و گفتگو در طول سفر و حتی همراهی در توقف گاه‌ ها برای صرف غذا، چه بسا که به دوستی‌ های ماندگاری تبدیل شود.

3. اتوبوس همیشه در دسترس است

سفر با اتوبوس همیشه آسان ترین راه است چون حتی اگر همه پروازها در مسیر مورد نظر شما تکمیل ظرفیت شده باشند، باز هم می‌ توان یک جای خالی در اتوبوس پیدا کرد و راهی سفر شد. تعداد مسیرهایی که می‌ توان با اتوبوس سفر کرد هم بیشتر از تعداد پروازها است و برای رزرو اتوبوس حتی در آخرین ساعات هم می توان اقدام کرد.

سفر در عید نوروز با اتوبوس/چرا سفر با اتوبوس خوب است

4. اطمینان از سفر نوروزی با اتوبوس

خیلی کم اتفاق می افتد که برنامه سفر با اتوبوس لغو شود و یا با تاخیر مواجه گردد. زمانی که شما یک بلیط اتوبوس رزرو می کنید می توانید از به موقع بودن حرکت آن در زمان مقرر کاملا مطمئن باشید و در زمان پیش بینی شده خود را به ترمینال برسانید.

5. کمک به حفظ محیط زیست با سفر اتوبوسی

بسیاری از تحلیل گران مشکلات زیست محیطی ادعا می کنند که هر پرواز به میزان بسیار زیادی گاز دی اکسید کربن و سایر گازهای مضر دیگر وارد جو زمین می‌کند.

در واقع آسیبی که پرواز با هواپیما به اتمسفر زمین وارد می‌سازد جبران ناپذیر است در حالی که میزان آلودگی‌ های محیط زیستی ناشی از مسافرت با اتوبوس در مقایسه با هواپیما بسیار ناچیز است و سفر با اتوبوس سفری سالم تر و پاک تر خواهد بود. هم برای ما و هم برای کره زمین.

6. امنیت بالا سفر نوروزی با اتوبوس

رانندگان اتوبوس همیشه حرفه ای و آموزش دیده هستند. تجربه بالا و مهارت در رانندگی باعث شده که به عنوان راننده اتوبوس فعالیت داشته باشند. پس می توانید با خیال راحت راهی سفر شوید و هر زمان که از تماشای مناظر اطراف و چشم اندازهای زیبای جاده سیر شدید با خیال راحت به خواب رفته و استراحت کنید.

در سفر با اتوبوس چه کارهایی باید انجام دهیم/مسافرت با اتوبوس در عید نوروز

قوانینی که در سفر نوروزی با اتوبوس باید بدانید

1. در مسافرت نوروزی با اتوبوس حقوقتان را بدانید

این حق شماست که بدانید در یک سفر نوروزی با اتوبوس، اتوبوس چه مسیری را برای رسیدن به مقصد طی و از چه جاده‌ ها و شهر‌هایی گذر می‌کند. معمولا شرکت‌های حمل و نقل، هنگام صدور بلیط، مسیر سفر را به شما اطلاع می‌دهند.

نرخ خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس هر سال را وزارت راه و ترابری از سوی سازمان حمل و نقل پایانه‌های کشور صادر می‌کند.

شرکت‌ های مسافربری باید در صورت درخواست شما بدون دریافت وجه اضافی، بلیط صادره را تمدید کنند. برای کودکان زیر ۵ سال که صندلی جداگانه‌ای به آن‌ها اختصاص نمی‌یابد، خدمات حمل و نقل رایگان است.

شرکت‌های مسافربری ملزم هستند در همان ساعتی که در بلیط شما درج شده وسیله نقلیه مناسبی برای سفر شما آماده کنند، ولی در صورت تاخیر بیش از یک ساعت در حرکت وسیله نقلیه عمومی، شرکت ملزم به تامین وسیله نقلیه جایگزین و یا استرداد کل مبلغ بلیط در صورت درخواست مسافر است.

اگر شما تا یک ساعت قبل از آغاز سفر نوروزی از سفر منصرف شوید شرکت‌های مسافربری با کسر ۱۰ درصد کل مبلغ بلیط، پول بلیط را به شما باز می‌گردانند.

فراموش نکنید اگر اتوبوس شما در طول سفر دچار نقص فنی شد و از ادامه سفر بازماند، شرکت حمل و نقل موظف است بدون ایجاد هزینه اضافی و در اسرع وقت، وسیله مناسب را برای انتقال مسافران فراهم کند.

2. سلامت در اتوبوس در سفرهای نوروزی

رانندگان اتوبوس‌ها را شرکت‌ های حمل و نقل از میان افرادی که صلاحیت اخلاقی و حرفه‌ای دارند و آزمون‌های لازم را گذرانده‌اند، برمی‌گزینند. کارکنان اتوبوس در طول سفر نوروزی موظفند اصول اخلاقی و شئونات اسلامی را رعایت کنند.

همچنین در زمان و مکان مناسب برای بجا آوردن نماز توقف کنند. فراموش نکنید رعایت اصول بهداشتی اتوبوس تحت نظارت مسوولان شرکت مسافربری است و شما می‌توانید اگر شکایتی در این زمینه داشته باشید این شکایت را با این مسئولان در میان بگذارید.

3. ایمنی در اتوبوس در سفرهای نوروزی

اگر طول سفر نوروزی شما بیش از هشت ساعت است باید حتما یک راننده کمکی در اتوبوس شما حضور داشته باشد تا در هنگام خستگی و خواب‌آلودگی راننده اول جایش را با او عوض کند.

هیچ راننده‌ ای حق ندارد با سرعت غیرمجاز براند. فراموش نکنید سرنشینان اتوبوس برای حوادث احتمالی نزد شرکت بیمه دانا بیمه شده‌اند و اگر خدای‌ نکرده حادثه‌ای در طول سفر رخ دهد شرکت بیمه‌گر در حد تعهدات خسارات وارده به مسافران را جبران می‌کند.

4. چند کیلو بار در اتوبوس مجاز است

شما در طول مسافرت با اتوبوس می‌ توانید ۲۰ کیلوگرم بار را به ازای هر نفر همراه ببرید و اصلا لازم نیست بابت آن هزینه اضافی به شرکت اتوبوسرانی بپردازید. وقتی شما بار و وسایل‌ تان را تحویل می‌دهید مسئولیت نگهداری آن برعهده شرکت مسافربری است.

مسافران باید در قبال تحویل بارشان به شرکت مسافربری، برچسب شماره‌ دار مربوط به بار خود را دریافت کنند.

5. مسافرت نوروزی با اتوبوس برای بدخواب‌ ها

اگر شما در طول سفر با اتوبوس خواب‌ تان نمی‌ برد و چندین ساعت کلافه می‌ شوید می‌ توانید قبل از سفر یک عدد قرص خواب‌ آور ضعیف با تجویز پزشک‌ تان مصرف کنید.

6. هدفون در مسافرت نوروزی با اتوبوس

اگر سر و صدای مسافران، گریه کودکان و حتی رفت و آمد ماشین‌ ها در جاده شما را ناراحت می‌کند می‌ توانید یک هدفون همراه ببرید و در طول سفر با اتوبوس به‌ خصوص در طول شب گوش‌ هایتان را با آن بپوشانید.

7.برای مسافرت نوروزی با اتوبوس شرکت مسافربری را با دقت انتخاب کنید

ممکن است شما بلیط گران‌ تری بخرید، ولی در عوض سفر نوروزی‌ تان را در اتوبوسی سپری می‌کنید که ایمن‌ تر است. خدمات بیشتری به شما ارائه می‌شود و صندلی‌های بهتری دارد بنابراین شرکت‌های مسافربری برتر را انتخاب کنید.

8. هنگام مسافرت های نوروزی با اتوبوس در رستوران‌ های بین‌ راهی غذا نخورید

باید گفت در رستوران بین‌ راهی، استانداردی وجود ندارد. سطح بهداشت این واحد‌ها در حد ابتدایی است. اگر مجبورید در این مکان‌ها غذا بخورید دست‌ کم آن‌هایی را برگزینید که معتبرتر هستند.

اگر چه معمولا رانندگان اتوبوس در رستوران‌ های خاص توقف می‌کنند و استفاده از رستوران بهتر، مقدور نیست، ولی برای ارزیابی سطح بهداشت این رستوران‌ها به وضعیت دستشویی‌ها، لباس کارگران، نظافت میزها، حضور حشرات و تمیزی وسایل غذا مثل چاقو و چنگال و لیوان دقت کنید.

ملزومات مورد نیاز در سفر با هواپیما

نکاتی برای مسافران هواپیما و قطار

ملزومات سفر و نکات طلایی برای مسافرتی دلپذیر

سفر نوروزی به باکو : راهنمای سفر به باکو

بهترین شهرها و کشورهای خارجی برای مسافرت را اینجا انتخاب کنید


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits