دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
فرودگاه جدید استانبول | معرفی و شناخت بزرگترین فرودگاه جهان
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فرودگاه جدید استانبول (ترکی استانبولی: İstanbul Yeni Havalimanı) یک فرودگاه بین‌المللی در حال ساخت در منطقه آرناوت کوی (Arnavutköy) در قسمت اروپایی استانبول در ترکیه است. این فرودگاه پس از آغاز به کار بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول قرار است با گنجایش ۲۰۰ میلیون مسافر در سال به بزرگ‌ترین فرودگاه جهان تبدیل شود. این فرودگاه که در چهار فاز تکمیل خواهد شد از ۶ باند پرواز، سه پایانه و ۱۰۰هزار مترمربع فضای فروش تشکیل می‌شود.

فناوری‌های هوشمند در تسریع روند فرآیندهای کنترل گذرنامه به مسافران این فرودگاه کمک خواهند کرد.

در حال‌ حاضر، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک پانزدهمین فرودگاه پرتردد جهان است. فرودگاه جدید که در زمینی به مساحت ۷۶٫۵ میلیون مترمربع در فاصله ۳۴٫۵ کیلومتری از مرکز استانبول درحال ساخت است به قطب اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد.

این فرودگاه به ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک مجهز است. پس‌از جایگزینی با فرودگاه آتاتورک، فرودگاه جدید استانبول به قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش تبدیل خواهد شد.

این شرکت هواپیمایی از استانبول به بیش‌از ۱۱۰ کشور جهان پرواز می‌کند و بسیاری از گردشگران بین‌المللی با این پرواز به شهر آسیایی‌اروپایی ترکیه می‌آیند.

ترکیه پس‌از کاهش تعداد گردشگران ورودی در سال ۲۰۱۶ به‌سبب حملات تروریستی، بار دیگر روند روبه‌رشدی را در بخش گردشگری درپیش گرفته است به‌طوری‌که این کشور در سال ۲۰۱۷ به ۳۲٫۴ میلیون گردشگر خوش‌آمد گفت که از این تعداد ۱۰٫۸ میلیون نفر از شهر استانبول بازدید کردند.

رقم گردشگران ورودی ترکیه در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۵ میلیون گردشگر سال ۲۰۱۶ با رشد قابل‌توجهی مواجه بود. سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۶ میلیون نفر از این کشور بازدید کردند که این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر با ۴۲ میلیون نفر بود.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول؛ در نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا

فرودگاه جدید استانبول در زمینی به مساحت 76.5 میلیون متر مربع احداث شده است و در شمال مرکز شهر استانبول (منطقه آرناوُت کوی) در فاصله 35 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است. ساخت کامل این فرودگاه در چهار مرحله (فاز) مختلف انجام خواهد شد و اولین فاز آن در تاریخ 29 اکتبر 2018 (روز جمهوری ترکیه) افتتاح گردیده است؛ این مرحله شامل سه باند و یک ترمینال با ظرفیت 90 میلیون مسافر می باشد.


فرودگاه جدید استانبول کجاست و مساحت و گنجایش آن چقدر است ؟

این فرودگاه وقتی کاملا راه اندازی شد، 6 باند پرواز را در خود جای می دهد. قرار است شرکت های هواپیمایی ترک که از استانبول به بیش از 300 مقصد خارجی پرواز دارند، در فرودگاه جدید مستقر می شوند.

این فرودگاه گنجایش 150 میلیون مسافر را دارد و از این توانمندی برخوردار است که گنجایش خود را به 200 میلیون نفر برساند و به بزرگترین فرودگاه دنیا تبدیل شود.

برج کنترل ترافیک فرودگاه جدید استانبول از تولیپ استانبول الهام گرفته شده است که نماد استانبول برای قرن ها بوده و مرجع فرهنگی مهم در تاریخ ترکیه اسلامی می باشد.

فرودگاه جدید استانبول ساخته شده تا جایگزین فرودگاه آتاتورک استانبول گردد. این فرودگاه بزرگ و دیدنی در اکتبر 2018 کار خود را شروع کرد و همزمان فازهای بعدی آن نیز در حال ساخت می باشد. فرودگاه جدید استانبول (IGA) سومین فرودگاه بین‌ المللی استانبول پس از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن می باشد.


چرا دولت ترکیه تصمیم به ساخت فرودگاه جدید استانبول گرفت ؟

دلیل اینکه استانبول به یک فرودگاه تازه نیاز دارد این است که آتاتورک که در حال حاضر پانزدهمین فرودگاه شلوغ دنیا می باشد، دیگر گنجایش این حجم عظیم مسافر را ندارد. آتاتورک قرار است که در اواخر سال 2018 با فرودگاه جدید جایگزین شود. همچنین به دلیل خساراتی که به آتاتورک در بمب گذاری سال 2016 وارد شد، کمی بعد از افتتاح فرودگاه جدید فعالیت خود را متوقف می کند و حتی کد یاتا آن به این فرودگاه جدید منتقل می شود.

فرودگاه جدید استانبول


آیا صنعت گردشگری ترکیه با این فرودگاه رونق می گیرد ؟

فرودگاه جدید استانبول قرار است روی صنعت دوباره احیا شده گردشگری ترکیه سرمایه گذاری کند. سال 2016 یک سال باور نکردنی برای ترکیه بود چراکه این کشور تعدادی حمله تروریستی و همینطور یک کودتای با شکست مواجه شده را پشت سر گذاشت.

البته در حال حاضر رشد مسافران فرودگاه آتاتورک نشان دهنده تمایل دوباره گردشگران برای سفر به این کشور و مخصوصا استانبول می باشد. رشد توریست های ترکیه در سال گذشته 6 درصد بود و تعداد کل مسافران به 64 میلیون نفر رسید.

امسال پیش بینی می شود تعداد مسافران ترکیه 10 درصد بیشتر شده و به 70 میلیون نفر برسد. این رشد ها نشانه ای از رونق دوباره تجارت گردشگری می باشد و نشان می دهد مردم یک بار دیگر از سفر به ترکیه احساس راحتی می کنند.


هتل فرودگاه جدید استانبول به چه صورت است ؟

در فرودگاه جدید همچنین قرار است بزرگترین هتل پایانه ای اروپا با کابین های نسل آتی پر طرفدار یوتل (Yotel) ساخته شود که از اتاق های جانبی در زمین و آسمان برخوردار است. هتل فرودگاه استانبول پنجمین برند مرسوم فرودگاهی با اتاق های بیرونی می باشد که هم اکنون در فرودگاههای هیتروی لندن و گاتویک یک نمونه از آن موجود است.

حاصل تعاملات بین شروع کننده کار و اپراتور فرودگاه iGA یک یوتل 451 اتاق خواهد بود (که 102 تای آنها از امنیت فراتر از حد تصوری برخوردارند) که در ترکیه هم دفتر دارد؛ دفتری که از آنجا افتتاح هتل دیگری در سیتی سنتر استانبول را برنامه ریزی و طراحی کرده است.

یوتل، کابین ها (یا کپسول های) مطابق مد روز جمع و جوری ارائه می کند که مسافران می توانند آنها را برای یک دوره چهار ساعته رزو نمایند. با وجود این کپسول ها، مسافران پروازهای زود هنگام یا با تاخیر می توانند یک محل توقف راحت را بصورت موقت در فرودگاه رزرو کنند.

مسافران بخش ترانزیت هم با وجود این مکان ها فرصت دارند در یک جای خصوصی بخوابند. هتل جدید یوتل در فرودگاه جدید استانبول امکاناتی مثل باشگاه 24 ساعته، رستوران و بار و امکانات سالن ملاقات و همایش را به رخ می کشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • lahzeakhari.net
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است