دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی رشته کوه کرکس و آشنایی با قله‌های آن
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کوه کرکس، عجیب‌ترین مسیر کوهنوردی : کوه کرکس یا بهتر است بگوییم کوهستان کرکس که احتمالا شما هم اسمش را شنیده‌اید کوهستانی حوالی نطنز در استان اصفهان است.

چند سالی می‌شود که کوه کرکس در شهرستان نطنز استان اصفهان معروف شده و کوهنوردها طرفدار آن شده‌اند. با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا ویژگی‌های کوه کرکس اصفهان را یاد بگیرید و بدانید چرا تا این حد معروف شده است.

معرفی کوه کرکس

چند سالی می‌شود که این جاذبه طبیعی پاتوق هزاران نفر از کوهنوردان داخلی و خارجی شده؛ اما چه چیزی باعث شهرت کوه کرکس شده است؟ اولین و مهم‌ترین موضوعی که کوه کرکس را برای کوهنوردان به یک بهشت بی‌رقیب تبدیل کرده مسیرهای دسترسی متنوع، نسبتا ایمن و مناسب هستند. کوه کرکس یکی از زیباترین و بکرترین مناطقی است که به عنوان یک کوهنورد در این ناحیه از کشور پیدا خواهید کرد.

 کوه کرکس

از قدیمی‌ترها شنیده‌اند شاه‌عباس صفوی گاهی اوقات برای شکار به این کوهستان می‌آمد. در حین شکار یک کرکس شاه‌عباس را همراهی و به او کمک می‌کرد. یک روز که شاه‌عباس قصد نوشیدن آب از ظرف مخصوص آب را داشت کرکس مانع کار او می‌شود و شاه‌عباس از شدت عصبانیت کرکس بی‌زبان را می‌کشد.
بعدها که مشخص می‌شود ظرف آب آغشته به زهر بوده و کرکس شاه را از مرگ نجات داده بود شاه‌عباس برای کرکس یک آرامگاه در دامنه کوه می‌سازد. شاید به همین خاطر ما امروزه این کوه را به اسم کوه کرکس می‌شناسیم.

عکس کوه کرکس

زیبایی‌های کوه کرکس

همان‌طور که از رنگ کوه هم می‌شود حدس زد، اینجا یک اثر هنری است که طی هزاران سال در اثر خارج شدن گدازه‌های آذرین از دل زمین شکل گرفته است.
بارندگی‌های مناسب در کوه کرکس، دره‌های پرپیچ‌وخم اینجا را تبدیل به زمین‌های سرسبز و بسیار تماشایی کرده‌اند که انواع بوته‌ها و گیاهان زینتی در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورند.

بهترین فصل برای سفر

اینکه چه موقع از سال به کوه کرکس سفر کنیم بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ مثلا اگر با سرما میانه خوبی ندارید باید نیمه اول سال خصوصا تابستان را برای زدن به دل کوه انتخاب کنید.

در مورد کوه کرکس

چه چیزهایی به همراه داشته باشیم؟

برای کوهنوردی در این نقطه و صعود به قله کرکس به تجهیزات کامل کوهنوردی نیاز دارید. اگر در فصل زمستان قصد صعود به قله را دارید علاوه بر تجهیزات اولیه کوهنوردی به تجهیزات زمستانی هم نیاز خواهید داشت.

بهترین مسیر دسترسی

برای دسترسی به این مسیر باید از آزادراه نطنز – اصفهان به روستای طرق رود در ۳۳ کیلومتری نطنز بروید. کشه روستای کوچکی است که در ۶ کیلومتری شمال طرق رود قرار دارد. از روستای کشه مسیر صعود به کوه کرکس آغاز می‌شود. طی کردن این مسیر حدود ۵ ساعت طول خواهد کشید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits