alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
معروف ترین مساجد یزد را اینجا بشناسید
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
استان یزد یکی از استان های تاریخی ایران است که دارای مساجد بسیار زیبا و معروف است. در ادامه قصد داریم مساجد معروف این استان را معرفی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی مساجد مشهور یزد

معرفی مساجد معروف یزد موضوع مورد بحث ماست. نگاهی گذرا به مساجد تاریخی و فرهنگی دارالعباده یزد که در طول سال و به خصوص تعطیلات نوروز میزبان خیل مسافران و مهمانان است.

در دارالعباده و دارالعلم یزد مساجد متعددی وجود دارد که به لحاظ تاریخی، هنری و معماری، حائز اهمیت هستند. این اماکن به دو نوع محله ای و جامع تقسیم می شوند که نوع نخست آن ساده و بی پیرایه و شامل گنبد خانه، صحن، گرمخانه و شبستان زمستانی است.

تعداد مساجد محلی استان در تمامی مناطق تابعه یزد خیلی زیاد است.

معروف ترین مساجد استان یزد

1. مسجد جامع یزد: معروف ترین مسجد یزد

مسجد جامع یزد یکی از مسجدهای معروف یزد است که در قلب استان می درخشد که با ارزش ترین میراث تاریخی، هنری و گنجینه ای از معماری اسلامی در این خطه است.

بانی ساختمان اصلی مسجد را گرشاسب آل بویه (قرن ششم) می دانند ولی مسجد کنونی مربوط به آل مظفر و تیموریان (قرن هشتم و نهم) است.

این بنا مجموعه ای از درخشندگی کاشی ها و بلندی مناره ها به ارتفاع ‎ 48متر، زیبایی گچبری، خوابیدگی گنبد و شبستان زمستانی وسیع که هر یک عنصر و عاملی از بزرگی، زیبایی و هنرمندی این اثر را به نمایش می گذارد.

غرفه ها، گوشواره ها، قوس های جناغی خوش اندام که تناسب چهار به سه را دارد در عین ظرافت، باریک بینی و ژرف نگری، معماری ایرانی را در طراحی، اجرا و استواری بنا نشان می دهد.

سر در بلند این مسجد با قامتی بسیار کشیده بر شانه نازکی از گل، استوار ایستاده و فشار عمومی مناره های آسمانی را بر روی خود به نمایش گذاشته است. همچنین روشنایی گنبد با وجود تاقچه های گچ اندود در برابر روزنه های مشبک به نحوی لطیف تامین شده است.

وجود دو کتیبه نفیس، یکی به خط کوفی و دیگری به خط ثلث بر روی کاشی لاجوردی معرق در کنار تزئینات کاشی کاری شده و دیوارهای داخلی شبستان از امتیازات هنری دیگر این مسجد است.

در کنار این مسجد، کتابخانه ای وجود دارد که گنجینه ای نفیس از قرآن ها و کتاب های خطی را در خود جای داده است.

اسامی مساجد یزد

تحقیق درمورد مساجد تاریخی یزد

2. مسجد امیر چخماق یزد: مسجد تاریخی یزد

مسجد امیر چخماق یزد بنای دیگری است که در دل مجموعه ای تاریخی به همین نام واقع و در سال ‎ 841ساخته شده است. مسجد یاد شده به دست امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری، حاکم یزد با همکاری همسرش فاطمه خاتون ساخته شده است.

در قسمت کریاس مسجد که در آن به میدان باز می شود، سنگی نصب شده که بر آن متن وقف نامه ای به خط نسخ نوشته شده است. وجود شبکه هایی ظریف از کاشی های معرق در پنجره های دو طرف، راهرو شمالی و قسمتی از سر در ایوان زیبایی خاصی به بنا داده است.

دور خارجی گنبد و کتیبه پیرامون آن به خط کوفی تزئین شده و محراب ایوان اصلی آن نیز با کاشی معرق و طاق نمای مقرنس، تزئین گردیده که در وسط آن، سنگ مرمر بسیار خوش تراشی به اندازه ‎ 38/3در ‎ 15/1سانتیمتر نصب شده است.

این مسجد از نظر مرتبه و زیبایی بعد از مسجد جامع کبیر یزد قرار دارد و آن را به نام مسجد جامع نو نیز خوانده اند.

مساجد شهر یزد/ مساجد تاریخی شهر یزد

مساجد مهم یزد

3. مسجد ملا اسماعیل یکی از مساجد مهم شهر یزد

دیگر مسجد قدیمی و معروف استان یزد که دارای معماری خاص اسلامی است، مسجد ملا اسماعیل محل برپایی نماز جمعه شهر یزد است. این بنای مذهبی دیدنی توسط آخوند ملا اسماعیل عقدایی از علمای مشهور قرن ‎ 13هجری ساخته شده است.

این مسجد مشتمل بر ایوان وسیع با دهنه ‎ 75/15متر، شبستانی با ‎ 31ستون، گنبدی عالی با نقش و نمای آجری درگاه ها و تلفیق شده به کاشی و سنگ مکتوب است و بر سر در ورودی آن نوشته هایی به خط نستعلیق و سنگ لوحه های مختلف است.

آیت الله صدوقی، سومین شهید محراب انقلاب در این محل به شهادت رسید و همه ساله آیین های عزاداری سیدالشهدا (ع) با شکوه خاصی در این مکان برپا می شود.

مساجد تاریخی یزد

مساجد زیبای یزد

4. مسجد جامع بفروئیه مسجد معروف استان یزد

مسجد جامع بفروییه یا مسجد "حاجی ملک" در "بفروییه" از توابع شهرستان میبد قرار دارد. این مسجد یک تابستانخانه با پوشش گنبدی و ایوانی بلند دارد و در قسمت جلو، دو طبقه است.

حیاط مسجد دارای چند غرفه در طرفین و دو ورودی در ضلع های شمالی و غربی است. گرمخانه مسجد در ضلع شرقی تابستانخانه با اندکی اختلاف سطح بنا شده است.

گل ساختمان مسجد از خشت و گل است و فقط در شرقی بام، از آجر استفاده شده است. تنها اثر کاشیکاری مسجد، کتیبه معرق بالای سر در و ورودی غربی است.

مساجد معروف شهر یزد

مساجد قدیمی یزد

5. مسجد جامع عقدا مسجدی قدیمی در استان یزد

این مسجد در "عقدا" از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. بنای این مسجد از خشت، گل و آجر در نما است. این مسجد دارای تابستانخانه و گرمخانه که در سطحی پایین تر از تابستانخانه قرار دارد است.

حد واسط گرمخانه و تابستانخانه حیاط است. گرمخانه مسجد، پوشش طاق و تویزه با قوس هایی با قد پای کم دارد. تابستانخانه دارای گنبد، ایوان و غرفه هایی در طرفین حیاط است.

ماذنه مسجد و همچنین پله هایی که دسترسی به مسجد را از حسینیه امکان پذیر می سازد، از جمله ویژگی های این مسجد و کاربندی آجری و گچبری سر در ورودی، از جمله تزیینات آن است.

تحقیق درباره مساجد یزد

معرفی مساجد شهر یزد

6. مسجد جامع اردکان یکی از مساجد تاریخی استان یزد

مسجد جامع اردکان در بافت قدیمی شهرستان اردکان و در کنار بازار آن واقع شده است. این بنا به قرن دهم هـ. ق تعلق دارد و فاقد تزیینات در کاشی کاری و گچبری است.

در ورودی چوبی آن تزیین شده است. روی دماغه سمت چپ در، هشت قطعه فلزی (الله، محمد) به خط کوفی کنده کاری شده است. در این مسجد یک زیلو با تاریخ 1038 هـ. ق موجود است.

مسجد معروف یزد

ویژگی های مساجد یزد

پارک کوهستان یزد | با یکی از زیباترین پارک های یزد آشنا شویم

با مجموعه حمام و بازار خان یزد آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • tebyan.net
  • irna.ir
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits