دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
به نظر شما بهترین شهر برای زندگی کردن در ایران کجاست؟

بهترین شهرهای ایران از نظر آب و هوا کدام مناطق است؟

به نظر شما بهترین شهر برای زندگی کردن در ایران کجاست؟
17
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بهترین شهر ایران از نظر اقتصادی و آب و هوا برای زندگی کدام است؟ اگر دنبال آب‌ و‌ هوای خوب هستید باید شمال کشور رو انتخاب کنید چون حداقل از آلودگی خلاص میشید.

بهترین شهرهای ایران از نظر آب و هوا

ایران آب و هوایی متغیر دارد، از یک سو چهار فصل می باشد و از سویی دیگر دارای تنوع اقلیمی متفاوتی نیز است. در شمال کشور اقلیم سبز و هوا اغلب در طول سال مطبوع است، در مرکز کشور اقلیم بیابانی و هوا معمولاً بسیار گرم است، در شمال غربی و غرب کشور اقلیم کوهستانی با شرایط هوایی سرد و یخ بندان مشاهده می شود، در شرق نیز اغلب اقلیم خشک بوده و هوا غالباً در روز گرم و در شب سرد است.

پس به همین راحتی می توان فهمید که ایران تا چه اندازه دارای تنوع آب و هوایی گسترده است، ولی پرسش اساسی در این است که: «بهترین شهرهای ایران از نظر آب و هوا کدام هستند؟» یقیناً افرادی که این پرسش را دارند، یا به دنبال جایی برای مسافرت هستند یا برای زندگی!

به طور کلی هوا اگر خوب باشد، شهر مورد نظر هم برای سفر و هم زندگی جایی مناسب خواهد بود. از این رو، جستجو برای یافتن چنین شهرهایی در داخل ایران در نگاه اول ممکن است ساده باشد، زیرا همه افراد انگشت اشاره خود را به سمت شمال کشور نشانه خواهند گرفت، ولی باید بگوییم اشتباه فکر می کنید!


همدان

بهترین شهر ایران از نظر اقتصادی و آب و هوا

شهر همدان در یک منطقه کوهستانی معتدل و در شرق زاگرس قرار دارد. دشت های وسیع شمال و شمال شرقی استان تحت تأثیر وزش باد شدید هستند که تقریباً در طول سال تکرار می شوند. این شهر با زمستان های نسبتاً طولانی و سرد (بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ روز یخبندان) و تابستان های معتدل شناخته می شود.

با حرکت از ارتفاعات شمالی به سمت جنوب، هوا به تدریج ملایم تر می شود. دره های شمالی و دشت های وسیع نیز در زمستان در معرض بادهای شمالی و غربی قرار دارند که با سرعت متوسط ​​۴ متر در ثانیه می وزد.

جریان های هوایی مختلف این منطقه عبارت‌اند از: وزش باد شمال و شمال غربی در فصول بهار و زمستان که معمولاً مرطوب بوده و بارندگی را به همراه دارند. جریان های هوای غرب به شرق که در پاییز می وزند و وزش باد محلی که به دلیل اختلاف فشار هوا بین مناطق مرتفع و دشت ها ایجاد می شود.

درجه حرارت بین ۳۲- درجه سانتی گراد در زمستان تا ۳۹ درجه سانتی گراد در تابستان متغیر است و میانگین دمای آن بین ۴- (در ماه آذر و دی) و ۲۵ (در ماه تیر و مرداد) است. قله‌های کوهستانی همدان از شش تا هشت ماه از سال پوشیده از برف است.

در واقع همدان یکی از سردترین شهرهای ایران است. دما در سردترین روزها ممکن است زیر ۳۰ درجه سانتی گراد (۲۲ درجه فارنهایت) کاهش یابد. بارش برف سنگین در زمستان معمول است و این امر می تواند برای دوره هایی تا دو ماه ادامه داشته باشد. در طول تابستان هوا معتدل، دلپذیر و عمدتاً آفتابی است.

میزان بارندگی در سال های اخیر بین ۲۸۰ تا ۴۲۰ میلی متر تغییر کرده است که میانگین آن ۳۱۵ میلی متر است. این باعث شده است که همدان بتواند کشاورزی نسبتاً مناسبی داشته باشد. تقریباً بارندگی از آبان تا فروردین به دو دوره شش ماهه تقسیم می شود. از تیر ماه تا شهریور عملاً باران در همدان نمی بارد.

ویژگی مهم: هوای تمیز، خنک و دلپذیر در بیشتر ماه‌های سال


رشت

بهترین شهر ایران از نظر اقتصادی و آب و هوا

رشت، شهری است که در فاصله کمی از قسمت غربی ساحل واقع شده است. میزان بارش سالانه ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر (۳۲/۴۷ اینچ) است که بیشترین میزان آن در پاییز و حداقل آن در تابستان است.

در رشت، خورشید به ندرت از ماه مهر تا پایان اسفند می درخشد، اما حتی در تابستان نیز آن‌قدرها هم دیده نمی شود؛ به طور متوسط ​​فقط در تیر و مرداد به مدت فقط ۷ ساعت در روز می توان درخشیدن خورشید در آسمان رشت را مشاهده کرد. در حقیقت، تابستان همیشه آفتابی نیست، برخی روزها ابری است و همان‌طور که گفته شد، ممکن است در برخی موارد همراه با بارش پراکنده و رعد و برق نیز باشد.

دریای خزر برای شنا از خرداد تا شهریور به اندازه کافی گرم است. در دامنه های رشته کوه های البرز، مناظر بسیار سرسبز و پوشیده از گیاهان و جنگل‌ ها وجود دارند که چشم اندازهایی زیبا را به وجود آورده اند. در ناحیه شرق دریای خزر که توسط دشت ها و تپه ها (گلستان) اشغال شده است، آب و هوای خشک با تابستان های گرم را پیش رو داریم.

در این شهر، پاییز اگرچه هوایی معتدل دارد اما بارانی است. به طور کلی، اگر می خواهید از این منطقه بازدید کنید، باید بدانید رشت یکی از بهترین شهرهای ایران برای مسافرت به ویژه در بهار و ماه های فروردین و اردیبهشت است.

ویژگی مهم: هوای تمیز، معتدل و مرطوب در بیشتر ماه های سال


قزوین

بهترین شهر ایران از نظر اقتصادی و آب و هوا

طبق طبقه بندی اقلیم ها، قزوین دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و اغلب مدیترانه ای است. این منطقه در گرم ترین ماه های سال دارای دمای متوسط و بالای ​​ ۱۰ درجه سانتی گراد (۵۰ درجه فارنهایت) است و میانگین آن در سردترین ماه سال بین ۱۸ تا ۳- درجه سانتی گراد (۶۴ تا ۲۷ درجه فارنهایت) می باشد.

تابستان ها با دمای کمتر از یک سوم از مرطوب ترین ماه زمستان و کمتر از ۳۰ میلی متر (۱٫۱۸ اینچ) بارش در یک ماه تابستان، دارای آب و هوایی بسیار مطبوع است. بسیاری از مناطق قزوین با آب و هوای مدیترانه ای دارای زمستان ای نسبتاً معتدل و تابستان های گرم هستند.

در این شهر متوسط ​​دما در سال ۱۱٫۷ درجه سانتی گراد می باشد. گرم ترین ماه مرداد است که متوسط ​​دمای آن ۲۵٫۶ درجه سانتی گرا است. کمترین میانگین دما در دی ماه است که متوسط ​​آن ۱٫۱- درجه سانتی گراد می باشد.

میانگین میزان بارش در سال در قزوین ۲۳۱٫۱ میلی متر است. بیشترین میزان بارش در اواخر اسفند و اوایل فروردین به طور میانگین با ۱۶۶ میلی متر رخ می دهد. در تیر و مرداد در قزوین اغلب بارش باران رخ نمی دهد.

ویژگی مهم: تمیزی، خنکی و مطبوع بودن هوا


مازندران

مازندران

استان مازندران به طور طبیعی تحت تأثیر عرض جغرافیایی، ارتفاعات البرز، ارتفاع از سطح دریا، فاصله از دریا و مناطق جنوبی ترکمنستان، جریان های هوایی محلی و منطقه ای و پوشش گیاهی قرار دارد. به همین دلیل، مازندران به یکی ازبهترین استان های ایران از نظر یونسکو انتخاب شده است.

آب و هوای این استان شمالی کشور به سه نوع تقسیم شود، اولی آب و هوای معتدل خزر با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و مرطوب، دومی آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان های طولانی، سرد و یخ زده و تابستان های معتدل و کوتاه و سومی هوای سرد کوهستانی با زمستان های یخ زده و طولانی و تابستان های سرد. در بیشتر مناطق فصلی استان اغلب بارش باران وجود دارد که تا اواسط تابستان ادامه دارد.

دشت های غربی و مرکزی استان تا کوهپایه های شمالی رشته کوه البرز، آب و هوای معتدل منطقه خزر را می توان تجربه کرد. در ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری، آب و هوای معتدل کوهستانی وجود دارد که دارای زمستان های طولانی و سرد و تابستان های کوتاه و معتدل است. در این منطقه، برف بخش هایی از استان را حتی تا اواسط فصول گرم سال نیز پوشش می دهد. در حقیقت، حتی در گرم ترین ماه های سال، برف در این منطقه مشاهده می شود.

ویژگی مهم: هوای تمیز، خنک، دلپذیر و بسیار مطبوع


تبریز

بهترین شهرهای ایران از نظر آب و هوا کدام مناطق است؟

شهر تبریز در شمال غربی و در ارتفاع ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد که دارای زمستان های قطعاً سرد است؛ به طوری که میانگین دمای در دی ماه ۳- درجه سانتی گراد می باشد. از ماه آبان تا اواخر اسفند، اغلب بارش باران و برف را مشاهده می کنیم و درجه حرارت در شب می تواند به ۲۰- درجه سانتی گراد کاهش یابد. تابستان گرم و آفتابی است، گرچه به اندازه اطراف شهر گرمای زیادی ندارد، ولی میانگین دمای روزانه در ماه های تیر و مرداد ۲۶٫۵ درجه سانتی گراد است.

میزان بارندگی سالانه در تبریز معمولاً برای آب و هوای نیمه خشک حدود ۳۱۰ میلی متر است. در بهار و در تابستان با حداقل بارش باران روبرو هستیم. در تبریز، خورشید به طور مرتب در تابستان می درخشد، در حالی که در زمستان، بین روزهای ابری و آفتابی حالت تناوبی وجود دارد. در دریاچه ارومیه در غرب شهر، آب و هوا شبیه به تبریز است.

ویژگی مهم: هوای تمیز، خنک و دلپذیر

کلام آخر

به طور کلی، شاید تعیین بهترین شهرهای ایران از نظر آب و هوا را کمی سخت دانست، زیرا هر فصل می تواند برای هر فردی جذابیت خاص خود را داشته باشد. برای مثال، درست است که هوای شهر اردبیل سرد است، ولی تمیز بودن آن ویژگی مهم می باشد، یا اگر استان گلستان دارای آب و هوایی خشک است، ولی دشت های سرسبزش به شدت خودنمایی می کنند.

داشتن آب و هوای تمیز، خنک و مطبوع برای انسان ها جزء جداناپذیری از شرایط آن‌ها برای زندگی است. به همین دلیل، ایرانیان می توانند برای یافتن جاهای خوش آب و هوا با خرید و رزرو بلیط پرواز داخلی به بیشتر شهرهای کشور سفر کنند تا شرایط آب و هوای هر کدام نیز به خوبی آشنا شوند.

همچنین بخوانید:

۱۱ مکان گردشگری خوش آب و هوا برای سفرهای تابستانی


امتیاز 4.7 از 5 بر اساس 17 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • eskano.com
  • eligasht.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter