مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
معرفی تنگه رازیانه ایلام + علت شکل گیری تنگ رازیانه
10
زمان مطالعه: 9 دقیقه
تنگه رازیانه یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی در استان ایلام در غرب ایران است. .تنگ رازیانه در ۵۷ کیلومتری شرق شهر ایلام قرار گرفته است.این تنگه درهٔ باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع شده‌است.

تنگه رازیانه کجاست ؟

تنگه رازیانه یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی در استان ایلام در غرب ایران است. .تنگ رازیانه در ۵۷ کیلومتری شرق شهر ایلام قرار گرفته است.این تنگه درهٔ باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع شده‌است.

محل این تنگه در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-بدره است.در درون این تنگه نیز رودی روان است پس از روستای چنار سه کیلومتر به سمت شرق پیش بروید در میان دامنه های ارتفاعات کبیرکوه (حد فاصل رشته کوه ‌های کبیرکوه و سیوان کوه) تنگ رازیانه قرار گرفته است.

راه باستانی بدره آبهر به پشته ارشت و بردبال چنارباشی، از کوهپایه ‌ها عبور کرده و در ادامه پس از عبور از کلم و تنگه رازیانه به روستای گنجه و سپس به روستای پاکل گراب و منطقه چنارباشی متصل است. آثار متعددی از دوران مختلف در این ناحیه قابل مشاهده می باشند.

معرفی تنگه رازیانه ایلام + علت شکل گیری تنگ رازیانه

علت شکل گیری تنگ رازیانه

با سفر کردن به این منطقه انسان به قدرت خداوند پی میبرد و کنجکاو است بداند که این پدیده چگونه بوجود امده است.

علت این پدیده ی زمین شناسی در ابتدا، زمین لرزه و گسیختگی روی لایه ی ضخیم آهک (مربوط به دوره الیگومیوسن) بوده که سبب به وجود آمدن درز و شکاف شده.

سپس عواملی دیگر چون فرسایش، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های پایینی و بالایی، وضعیت توپو گرافی خاص و عواملی چون بارش و پوشش گیاهی متنوع، همه باهم موجب شکل گیری تنگ رازیانه شده اند.

تنگه رازیانه ایلام

از طرفی دیگر عملکرد آب های زیرزمین و فعالیت های هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی درز و شکاف ها را عمیق تر کرده و در طول سالیان دراز اثری بدیع و کم نظیر را در این خطه از سرزمینمان به وجود آورده است.

با توجه به وجود لایه های یکسان و هم جنس و عدم مشاهده هرگونه جابجایی این لایه ها در طول آنها، بر خلاف نظرات غیر کارشناسی و غیر تخصصی، هیچ گونه عملکرد ناشی از فعالیتهای گسیختگی و گسل برای ایجاد آنها قابل تصور نیست.

بررسی های انجام شده بر رسوبات تحتانی - فوقانی تنگه، نشان داده که رسوبات منعلق به دوران سوم و چهارم زمین شناسی ( منوزوئیک_ آنتروپوزوئیک ) می باشد.

تنگه رازیانه ایلام

وجه تمسیه تنگه رازیانه

رازیانه گیاهی معطر، با خواص دارویی بسیار است. رازیانه گل هایی زرد رنگ و خوشه ای دارد که به صورت وحشی و زراعی در ایران وجود دارد.

تنگه رازیانه ایلام

از آن جهت نام این تنگ را رازیانه گذاشتند که در پیرامون آن گیاه رازیانه بسیار دیده شده است با سفر کردن به این مکان زیبا و استشمام عطر گیاه رازیانه به آرامش خاصی دست خواهید یافت.

پیمایش تنگ رازیانه

جنس دیواره های تنگ رازیانه، آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. بلندی دیوارها و همچنین آبی که در میان تنگ روان است، عبور و مرور داخل را مشکل می کند.

بهتر است برفراز آن قدم بزنید و تنگ رازیانه را از بالا تماشا کنید.

اما اگر توان بدنی و لباس و کفش مناسب (تجهیزات سنگ نوردی) داشته باشید، به دنیای درون تنگ رازیانه رفته و قدم در رود کم عرض و کم عمق بگذارید و از فضای بسیار دیدنی و جذاب آن لذت ببرید.

هرچه جلوتر بروید، تاریک و تاریک تر می شود و شاید کمی دچار دلهره و ترس شوید، اما همه این ها بخشی از این سفر جذاب و دوست داشتنی است که همیشه از آن یاد خواهید کرد.

گونه های جانوری و گیاهی تنگ رازیانه

روان بودن آب داخل تنگ و تنگی داخل آن موجب شده تا هیچ جانوری در داخل تنگ زندگی نکند.

این تنگ دارای دو اکوسیستم است:

  1. اکوسیستم داخلی، پوشیده از گیاهان نیمه آبزی
  2. اکوسیستم بیرونی، به خاطر نزدیکی به رشته کوه های کویر کوه مملو از انواع گونه های گیاهی می باشد.

معرفی تنگه رازیانه ایلام + علت شکل گیری تنگ رازیانه

به لحاظ داشتن شرایط اقلیمی و میکروکلیمای خاص و موقعیت طبیعی منحصر بفرد خود می تواند زیستگاه خوبی برای پرندگان مهاجر و بومی و خزندگان آن منطقه باشد. در صورت حفظ و حراست این اثر بسیار جالب و طبیعی می توان علاوه بر معرفی جاذبه های طبیعی و ارزشهای علمی آن، زیستگاه و پناهگاه مهمی را نیز برای حیات وحش فراهم نمود.

راه دسترسی به تنگه رازیانه

اگر با ماشین شخصی سفر کنیم، نزدیک‌ترین مسیر از آزاد راه ساوه به همدان شروع می‌‌شود، از کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب می‌گذرد و به مقصد می‌رسد. این مسیر حدود ۶۷۲ کیلومتر است و حدود ۸ ساعت طول می‌کشد.

مسیر طولانی‌تری هم هست که از قم، اراک، ملایر، نهاوند، کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب می‌گذرد. این مسیر ۵۰ دقیقه طولانی‌تر است و ۹ ساعته شما را به ایلام می‌رساند.

پرواز همیشه یکی از گزینه‌های راحت و البته گران سفر است. می‌توانیم بلیط هواپیما بخریم و از فرودگاه ایلام با تاکسی به تنگ رازیانه برویم. مدت این پرواز یک ساعت و هشت دقیقه است. اتوبوس‌های تهران به ایلام هم از ترمینال غرب حرکت می‌کنند.

از ایلام که ۵۰ کیلومتر بگذریم و وارد جاده ایلام به بدره، مرکز دره‌شهر بشویم، باید اول از روستای چنارباشی رد شویم. تا این جا ۴۵ کیلومتر از شهر دور شده‌ایم. کمی جلوتر، یعنی پنج کیلومتر دیگر که برانیم، تابلوی تنگه رازیانه را کنار جاده می‌بینیم.

اگر از تهران قصد سفر به تنگ رازیانه را دارید باید به سمت همدان حرکت کنید و پس از پشت سر گذاشتن این شهر وارد جاده کرمانشاه بشوید.

تنگه رازیانه ایلام

پس از رسیدن به شهر ایلام کافی است ۵۷ کیلومتر به سمت شرق بروید تا به مقصد برسید. در کل ۷۲۰ متر را و حدود ۷ ساعت رانندگی در پیش خواهید داشت.

بهترین فصل سفر به تنگه رازیانه

ایلام یکی از بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری ایران زمین می باشد که در اولین ماه اولین فصل سال می تواند هدف گردشگران قرار گیرد.

مردم شهر ایلام رسمی دارند که بر اساس آن دو هفته ی اول فروردین ماه را به آغوش طبیعت می روند و با برپایی چادر در کوه و دشت، بهار را در دل کوهستان شروع می کنند. البته راه دسترسی به تنگه آسان است به نحوی که در تمام طول سال می توان از تماشای آن بهره مند شد.

فصل بهار و آغاز سال نو با نو شدن طبیعت همراه است. فصل تابستان هوا گرم است و با ورود به تنگ می توان از خنکای مطبوع آن بهره مند شد البته در این فصل آب داخل تنگه کم و کمی گل آلود است.

پاییز با آغاز بارندگی هایی همراه است وآب داخل تنگه زیاد می شود و اما زمستان معمولا در این منطقه برف سنگینی می آید و در صورتی که تمایل به بازدید از آن را داشتید به همراه آوردن امکانات و خودروی مناسب برای تردد در برف را فراموش نکنید.

نکات لازم برای سفر به تنگه رازیانه

در این سفر شما در میان تنگه راه خواهید رفت که در میان آن آب جاری است، پس کفش مناسب همراه خود داشته باشید.

دوربین عکاسی، آب معدنی و غذای سبک همراه‌مان باید باشد. اگر قصد چادر زدن در طبیعت را داریم، بهتر است همه‌ وسایل از جمله آب، غذا، لباس اضافه، کیسه خواب و دیگر خرده‌ریزه‌های سفر همراه‌مان باشد. در آن نزدیکی فروشگاهی برای خرید نیست.

آنهایی که صخره‌نوردی بلندند، خوب است تجهیزات کافی همراه داشته باشند. صخره‌نوردی روی دیواره این تنگه، باتوجه به عمق آن و رودی که از پایینش می‌گذرد، تجربه‌ای به‌یادماندنی می‌‌سازد. لباس اضافی را بعد از صخره‌نوردی لازم دارید،چون عمق آب در برخی از نواحی ممکن است زیاد شوید حتما آن پایین خیس می‌شوید.

در این سفر شما در حال طبیعت گردی در ایلام هستید پس لازم است وسایل لازم را همراه بیاورید و از آمادگی بدنی مناسبی برخوردار باشید.

جاذبه های گردشگری نزدیک تنگه رازیانه

در همین جاده تنگ رازیانه ایلام، روستای گنجه قرار گرفته که خیلی‌ها معتقدند قشنگ‌ترین روستای ایلام است.

تفرجگاه تجریان، دشت سرسبزی‌ست که گردشگران زیادی به آن سر می‌زنند. این منطقه‌ ییلاقی‌ست و در فصل‌های گرم خیلی باصفاست. تنگ بهشت هم جای قشنگ دیگر است که حوالی تجریان قرار گرفته. این منطقه در ۲۰ کیلومتری جاده ایلام به چوار قرار گرفته.

چیزی که در ایلام تمامی ندارد، جاهای بکر و آرام است. یکی دیگر از تفریج‌گاه‌های خارج از شهر، ششدار است که به‌ویژه در بهار و پاییز که هوا ملایم‌تر است، طرفدار زیاد دارد.

این منطقه در کیلومتر ۵ جاده ایلام به کرمانشاه است.

تنگه رازیانه ایلام

اقامت در تنگه رازیانه

بیشتر گردشگران در برنامه سفر ایلام، به بازدید تنگ رازیانه می روند و اقامتشان را شهر ایلام قرار می دهند.

بعضی از طبیعت گردان و سنگ نوردان، در اطراف تنگه چادر برپا می کنند و شب را در این منطقه سپری می کنند.

نزدیکترین هتل به تنگ رازیانه هتل پل دختر است قیمت این هتل از شبی 130 تومان شروع میشود می توانید برای اقامت این هتل را انتخاب کنید.

دلتون میخواد به تنگه رازیانه سفر کنید؟ از تجربه سفر خودتون به تنگه رازیانه برای ما بنویسید


بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری بی نظیر ملایر را بشناسید (۱)

هزینه های سفر به مشهد و جاذبه های گردشگری این شهر زیارتی

هزینه های سفر به همدان و جاذبه های گردشگری آناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (10 رای)  
  • منبع
  • fa.wikipedia.org
  • tripyar.com
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

زهرا | ۳ سال پیش
من اینجا رفتم خیلی قشنگه شماهم خوب توصیفش کرده بودین
0
0