alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
معرفی مناطق دیدنی جزیره هنگام
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
جزیره هنگام یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است و با وسعت حدود ۵۰ کیلومترمربع در جنوب جزیره قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب است .


جاذبه های گردشگری جزیره هنگام


جزیره هنگام یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . جزیره هنگام با آبادی های کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومترمربع در جنوب جزیره قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب است . این جزیره ۳۳/۶ کیلومترمربع مساحت دارد و به شکل مخروط ناقصی است که در کرانه های جنوبی جزیره قشم واقع شده است . فاصله آن تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی می باشد این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه آن کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است . طولانی ترین قطر آن از« روستای هنگام کهنه » تا « روستای هنگام جدید » ۹ کیلومتر است. این جزیره در موقعیت جغرافیایی N263912 E555248 واقع است.

اقتصاد جزیره هنگام


تنها فعالیت اقتصادی در جزیره هنگام که اکثر اهالی به آن مشغولند . ماهی گیری و صیادی است . از نقاط دیدنی جزیره تاً سیسات بندری انگلیسی ها است . صید کوسه در اطراف جزیره یکی از دیدنی های این جزیره به شمار می رودهمچنین سواحل مرجانی ، خاکی حاوی آهن ، لاک پشتهای بزرگ و زیبا و دلفین های بسیار زیبای دریایی ، سواحل زیبای صخرهای و شنی ، آکواریم های طبیعی و آهون از جاذبه های توریستی جزیره هنگام محسوب می شود .

تأسیسات بندری انگلیسی‌ها از دیدنی های بسیار جالب جزیره است و تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره از مهیج‌ترین تفریحات مسافران جزیره است. شنا و غواصی در سواحل جزیره و تماشای لاکپشت های دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی هم که جای خود را دارد.تنها پارک کروکودیل کشور از دیگر جاذبه‌های داخل جزیره هنگام محسوب می‌شوند. پارک کروکودیل” نوپک “مهم‌ترین مرکز گردشگری ساخته شده در این جزیره دیدنی و اولین مزرعه پرورش کروکودیل کشور است. در نزدیکی پارک کمپینگ دائمی برای فراهم شدن امکان اقامت طبیعت گردان وجود دارد. آب‌تنی در آب‌های نیلگون خلیج فارس را که به خاطر مرجانی بودن در این منطقه بسیار شفاف است را هم از دست ندهید.آب کشی از چاه آب میان نخلستان جزیره را هم حتما تجربه کنید.

ساحل

دیدنیهای جزیره هنگام

روستای قدیم و جدید جزیره هنگام

جزیره هنگام سه روستا دارد به نام های هنگام قدیم، هنگام نو و غیل. این روستاها به وسیله جاده های سوشه به یکدیگر مرتبط اند.روستای هنگام نو شنی می باشد و برای پهلو گرفتن قایق ها مناسب است. این روستا شامل تاسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه ی آب شیرین کن، دفتر پست و مدرسه است. روستای غیل بین ۲ روستای نو و قدیم هنگام قرار دارد. این روستا به دلیل واقع شدن در گودی، آب بسیاری را در خود جمع می کند که به همین دلیل نام این روستا را به زبان محلی، غیل گذاشته اند. روستای قدیم هم که نسبت به دو روستای دیگر کم جمعیت تر می باشد، در فاصله ی ۴ کیلومتری از آنها قرار دارد و اکثر خانه هایش خالی از سکنه می باشد. شغل اصلی اهالی روستای قدیم هنگام، ماهی گیری به ویژه صید کوسه است.

لذت تماشای دلفین ها در جزیره هنگام

آب های نیلگون خلیج فارس و انواع گونه های جانوران دریایی که به وفور آن ها را خواهید دید. معروف ترین آن ها دلفین ها هستند که از جاذبه های گردشگری این جزیره به حساب می آیند. آب های اطراف جزیره هنگام به زیستگاه دلفین ها شهرت دارد و بسیاری از گردشگران برای تماشای زندگی دلفین ها به این جزیره می‌کشاند. در این جزیره میتوانید با کرایه کردن قایقی ساعت ها مشغول تفریح و مسابقه دادن با این دلفین‌های زیبا باشید.

اما توجه داشته باشید که اگر می خواهید بازی دلفین ها را از نزدیک و با کمترین هزینه تماشا کنید، باید صبح زود خود را به این جزیره رسانده باشید. از دیگر لذتهای جزیره آب تنی در آب های خلیج فارس است. سواحل جزیره به دلیل مرجانی بودن بسیار شفاف می باشد. البته به همراه داشتن لوازم موردنیاز و به ویژه آب شیرین برای شست وشوی بدن پس از آب تنی می تواند برای به جا گذاشتن خاطره ای بهتر کمک کند.

دلفین

تاسیسات بندری انگلیسی ها در جزیره هنگام

انگلیسی ها در زمان حکومت قاجار، با ساختن خانه ها و تاسیساتی نظیر انبار ذغال، تلگراف خانه و غیره در این جزیره نفوذ کردند. به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی، انگلیسی ها بسیار به این جزیره در گذشته توجه داشته اند. لذا تاسیسات بندری، دریانوردی و ساختمان های متعددی در آن ایجاد نمودند و از همان محل بر خط کشتی رانی خلیج فارس نظارت داشتند. آنها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی از جاسک به هنگام احداث کردند. به اعتقاد انگلیسی ها، این جزیره با داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی ها و داشتن چاه های آب، همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه ی استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار بوده است.

سنگ مادر و دختر جزیره هنگام

در نزدیکی روستای غیل در جزیره هنگام، سنگ هایی قرار دارد که شبیه انسان می باشد. به اعتقاد مردم این روستا، سنگ ها متعلق به مادر و دخترش می باشد که به هنگام فرار از زورگویان در زمان قدیم، دست دعا به سوی خداوند بلند کردند و از او نجات خواستند. خداوند هم آنها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آنها را نجات داد.

کوه و خاک های قرمز جزیره هنگام

در جزیره هنگام کوه ها و خاک های قرمز رنگی وجود دارد که به گلک معروف است. از این خاک قرمز در صنعت سنگ های تزئینی برای ساخت ساختمان ها استفاده می شود. همچنین کاربرد دیگر خاک قرمز یا گلک این است که مردم این منطقه، برای تهیه نوعی مربا که به مربای سوراخ معروف است، از آن استفاده می کنند. در مناطق مرکزی جزیره، خاک قرمز برای ساخت و ساز اسکله و سایر تاسیسات مورد نیاز هم کاربرد دارد.

هنگام

پارک کروکودیل نوپک جزیره هنگام

پرورش کروکودیل یکی از انواع پرورش جانوران در جهان است که همانند سایر پرورش ها با هدف بهره برداری اقتصادی، همراه با حفظ محیط زیست صورت می گیرد. در کشور ما نیز در سال های اخیر، بررسی های علمی و کارشناسی لازم توسط سازمان های ذیربط نظیر شیلات، محیط زیست و دامپزشکی انجام شده و راه کارهای مناسب بهره برداری از این صنعت تدوین شده است. در این راستا، شرکت نوپک پس از پیگیری و طی مراحل بررسی کارشناسی از سازمان های متولی امر و ناظر، مجوزهای لازم را جهت پرورش کروکودیل در جزیره هنگام را اخذ نموده است. پارک نوپک اولین پارک در ایران می باشد که محیطی را برای پرورش کروکودیل ها در نظر گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ، سعی دارد تا این جزیره را به یکی از قطب های صنعت جدید در کشور تبدیل نماید.

شکم گردی در جزیره هنگام

یکی از جذاب ترین تجربه های سفر، مربوط به بخش شکم گردی و امتحان کردن غذاهای سنتی و محلی هر منطقه می شود. در سفر به جزیره هنگام، بهتر است به دنبال رستوران های شیک و مدرن نگردید، چون در نهایت، اثری از این سبک رستوران ها پیدا نخواهید کرد. بهتر است سری به رستوران های محلی بومیان بزنید و از چشیدن طعم ناب غذاهای سنتی این جزیره به تجربه های بی نظیر سفرتان اضافه کنید.

بازارگردی در جزیره هنگام

همه چیز در میان بازار بومی های این منطقه، رنگ وبوی محلی جزیره را دارد. از حجره های آن که از مصالح بومی ساخته شده اند گرفته تا انواع و اقسام دست سازها و لباس های رنگارنگی که نشان از سنت های کهن مردم بومی این منطقه دارند و در میان بازار برای فروش به نمایش گذاشته می شوند. جالب اینجاست که با گشت و گذار در این بازار چیزی بیشتر از خرید کردن نصیبتان خواهد شد. می توانید همراه خرید کردن در این بازار، علاوه بر آشنایی با فرهنگ و سنت های مردم، از شنیدن داستان ها و افسانه های قدیمی جزیره و آشنایی با فرهنگ و سنت های بومیان نیز لذت ببرید.

separator line

بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی فریدن

آشنایی با مناطق دیدنی و گردشگری چمستان

معرفی مناطق دیدنی و تاریخی قمصر

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • irandehkadeh.com
  • seeiran.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits