دلگرم
امروز: شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
معرفی جاهای دیدنی و تفریحی زاغمرز
1
4,032
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زاغمرز روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر است که به دلیل حضور شرکت صدرا ، بندر امیرآباد ، نیروگاه شهید سلیمی نکا ، شرکت ملی نفت ایران و شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله و... قطب گردشگری و اقتصادی و تجاری شرق مازندران و دروازدهٔ ورود به…


مناطق دیدنی زاغمرز

زاغمرز روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در استان مازندران ایران است. این روستا به دلیل حضور شرکت صدرا ، بندر امیرآباد ، نیروگاه شهید سلیمی نکا ، شرکت ملی نفت ایران و شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله و ... قطب گردشگری و اقتصادی و تجاری شرق مازندران و دروازدهٔ ورود به کشورهای آسیای میانه و روسیه و شمال اروپا است .

در سال‌های اخیر اقوام مختلفی به زاغمرز و حومه آن مهاجرت کرده‌اند با این حال جمعیت اعظم زاغمرز و منطقه چهارقلعه عبدالملکی را افراد ایل عبدالملکی تشکیل می دهند که نزدیک به دو قرن قبل در این منطقه عاری از سکنه و مورد تهاجم ترکمن‌ها ساکن شدند. عبدالملکی‌ها از کُردهای هورامی زبان هستند که از سپاهیان شجاع سلسله افشاریه و زندیه بودند که برای مقابله با اقوام مهاجم به این منطقه کوچانده شدند . عمده محصولات تولیدی زاغمرز و حومه را مرکبات ، برنج ، هندوانه و محصولات دامپروری تشکیل می‌دهد.

زبان و گویش ساکنان زاغمرز

ساکنان زاغمرز بهشهر بخش مرکزی دهستان میانکاله حتی یک واژه مازندرانی ندارند و همگی به زبان کردی هورامی سخن می‌گویند.

تالاب

غالب ساکنان روستاهای زاغمرز و حسین‌آباد، امیر آباد و زینوند واقع در بخش مرکزی دهستان میانکاله کردهای ایل بزرگ عبدالملکی هستند و این چهار روستا در محل به چهار قلعه عبدالملکی معروف است. این ایل دارای چهار طایفه به نام‌های فهروند، زینوند، شیخ‌وند و کالوند است.

سابقه تاریخی زاغمرز


پیشینه تاریخی اَوْملکی یا عبدالملکی‌ها به قبل از اسلام برمی‌گردد و زمان کوچ آنها به مازندران، پس از انقراض سلسله زندیه بوده است. آقامحمدخان قاجار دوازده هزار خانوار عبدالملکی، کلهر، مافی و خواجه‌وند را به همراه خانواده لطفعلی‌خان زند به تهران تبعید کرده ایل عبدالملکی نزدیک به سه سال در شهریار به سر بردند و سپس به منطقه نور و کجور در مازندران کوچانده شده و در نهایت در زمان سلطنت ناصرالدین‌شاه به شبه جزیره میانکاله کوچیدند و امروز ساکنان چهار قلعه عبدالملکی از طوایف و تیره‌های مختلف به شرح زیر هستند.

روستای زاغمرز چهار طایفه فهروند به نام‌های پاشاکلاهی _ کُلَسَوَند (گل اسفند) شاه‌قلی و چهاربینچه دارد. روستای «زینوند» شش تیره یا حوزه به نام‌های حوزه قره _ حوزه اشتمعی، حوزه مراویس، حوزه شیبه سری، حوزه دونه، حوزه رضا دارد. در روستای امیرآباد چهار طایفه شیخ‌وند، حَتَم _ مریدوند و ملک شعبان و دوازده تیره زندگی می‌کنند.
در روستای حسین‌آباد نیز چهار طایفه کالوند، کمرشافی، جمالی‌وند و سل‌یاکوتی با دوازده تیره زندگی می‌کنند.

ساکنان چهار قلعه عبدالملکی هر چند که به زبان مازندرانی تسلط کافی دارند ولی زبان کردی را فراموش نکرده و در خانواده رسما به زبان کردی سخن می‌گویند.

مجموعه مرداب‌های لپو زاغمرز

تالاب زاغمرز

مجموعه مرداب‌های لپو ، شیرخان لپو و پلنگان به فاصله یک کیلومتری جنوب دریای خزر و در شرق نیروگاه و شمال منطقه زاغمرز قرار گرفته‌اند. این مرداب‌ها ظاهراً زمانی جزو خزر بوده‌اند که بعدها با عقب‌نشینی دریا به صورت باریکه‌ای جدا باقی مانده‌اند و با گذشت زمان با آب دریا و سیلاب پر شده‌اند . این مرداب ها در زمستان و پاییز زیستگاه پرندگان مهاجری چون قو ها ، چنگر ها ، اردک سر حنایی و... می باشند .

منبع: جمال ابوطالبی عبدالملکی ، عضو شورای اسلامی زاغمرز و محقق تاریخ اقوام

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و بکر ییلاقی گیلان را بشناسید

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی فریدن

معرفی مناطق دیدنی شهرستان طارم

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

hits
statcounter