آشنایی با مناطق دیدنی جاده هراز 

۵,۳۰۱
۲
۰
شنبه, ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۰۳


معرفی جاذبه های گردشگری جاده هراز


جاده هراز یکی از چهار محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است که استقبال ترددکنندگان از این جاده باعث شده تا در برخی از روزهای سال، ترافیک ۱۷۰ کیلومتری در این جاده شکل بگیرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخلاف شهرت جاده چالوس، بسیاری از نقاط بکر گردشگری و طبیعت گردی ایران در مسیر جاده هراز قرار دارند. در واقع بیشتر تورهای شمال ایران به مقصد یکی از شهرستان های واقع در جاده هراز منتهی می شود.

تاریخچه جاده هراز

با وجود آنکه استفاده از دره هراز به عنوان راه ارتباطی آمل به شهر ری سابقه‌ای بسیار طولانی دارد، ولی جاده هراز یکی از جدیدترین جاده‌های ماشین‌روی منتهی به شمال کشور است که از سال 1342 ساخت آن به صورت اصولی آغاز شد و مدت 23 سال به طول انجامید؛ اما تاریخچه این جاده زیبا چیست؟

اسنادی وجود دارد که نشان می دهد مسیر هراز از زمان ساسانیان به عنوان یک جاده مستقل مورد استفاده قرار می گرفت. در محلی به نامتنگه بند بریده آثاری یافته شده است که خط اتصال ری به آمل را نشان می دهد. لازم است بدانید با وجود اهمیت این نظریه، هنوز اکتشافات باستان شناسی در منطقه به شکل مستمر صورت نگرفته است.

بسیاری از مردم از وجود قلعه های تاریخی که در این مسیر قرار دارد، بی خبرند؛ به طور مثال در کناره ی رودخانه ی هراز آثار تاریخی یافت شد که حکایت از تردد مردم در زمان اشکانیان و هخامنشیان از مسیر هراز برای مسافرت به شهرهای شمالی دارد. همچنین در جاده هراز قلعه هایی با قدمت چند صد سال وجود دارد که برخی از آنها متعلق به قبل از اسلام هستند. علاوه بر قلعه های باستانی در منطقه، آتشکده یا برج بیامه سی و برج گبری هم در این مسیر هراز به چشم می‌خورند. البته شاید دلیل اصلی عدم آشنایی گردشگران و ایرانگردان به جاذبه های گردشگری اطراف جاده هراز، عدم وجود عکس های کافی از قسمت های مختلف و جاهای دیدنی جاده هراز باشد.

هراز

تونل های جاده هراز

یکی از هیجان انگیزترین بخش خاطرات سفر به شمال، عبور از تونل ها باشد! جاده هراز دارای 15 تونل است که مجموع طول این تونل‌ها به ۵۷۰۰ متر می‌رسد. طولانی‌ترین تونل در مسیر هراز، تونل وانا با طول ۱۵۴۰ متر است. بوق زدن، جیغ کشیدن و روشن و خاموش کردن چراغ های ماشین را همه ما به خاطر می آوریم و شاید جزو خاطره انگیزترین بخش سفرمان به شمال کشور باشد.

مهمترین جاهای دیدنی جاده هراز

آبگرم اسک، آبگرم بایجان، غار گل زرد، دره استله‌سر، دره منظریه و دشت و آبشار دریوک، دخمه سنگی و غار کافر کلی، قلعه ملک بهمن، دشت لار، کتیبه نقش برجسته شکل شاه و قله دماوند، جنگل الیمستان، منطقه پلور، آبشار شاهاندشت مهمترین دیدنی های نزدیک به جاده هراز هستند.

امامزاده هاشم در مسیر جاده هراز

جاده هراز از وجود امامزاده هم بی‌نصیب نیست. مهمترین امامزاده این جاده، امامزاده هاشم است که بر بالای بلندی قرار گرفته، امامزاده هاشم را که به سمت پلور بروید به آبشار قلعه دختر می‌رسید.

جاده

جنگل الیمستان در مسیر جاده هراز


جنگل الیمستان، جنگل بکری‌ست که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز به آن می‌رسید. الیما اسم گیاهی‌ست شبیه پیازچه که در کنار جوی آب می روید و به صورت خوراکی در خورشت از آن استفاده می‌شود و فصل روییدنش اردیبهشت است. مسیر رسیدن به این جنگل پرپیچ و خم است و دشت‌های پرگل و خود جنگل که مه‌ای بیشتر وقت‌ها آن را گرفته، از جاذبه‌های الیمستان به حساب می‌آید.

مسیر دسترسی: وارد جاده ای که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از سمت آمل قرار دارد، بشوید. تابولی امام زاده لهاش یا امام زاده قاسم را دراین جاده می‌بینید. وارد این مسیر بشوید، کمی بعد به یک دوراهی می‌رسید که جاده سمت چپی، جاده‌ای به طول ۷ کیلومتر و آسفالته با پیچ و خم‌های زیاد است. بعد به روستای لهاش میرسید. از روستای لهاش حدود ۵ کیلومتر، جاده خاکی‌ای را که وجود دارد بروید تا به روستای الیمستان برسید.

منطقه باستانی لاریجان در مسیر جاده هراز

یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین جاذبه ها در مسیر جاده هراز منطقه باستانی لاریجان است که در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار دارد. کوه دماوند در لاریجان واقع شده و راه‌های صعود به آن در لاریجان جای دارد. بسیاری از گردشگران از طریق جاده‌ی هراز به سمت روستای لاریجان می روند برای رسیدن به این قله نیز باید از همین منطقه استفاده کنند.

منطقه پلور در مسیر جاده هراز

پلور یکی از روستاهای آمل مازندران است که در ۸۰ کیلومتری تهران قرار گرفته و آب معدنی‌اش خیلی معروف است. پلور، هم خودش دیدنی‌ست و هم طبیعت اطرافش. مثل دره زمان. این دره، تنگه‌‌ایست که رودخانه‌ باصفایی از بینش می‌گذرد.

مسیر دسترسی: از تهران با ورود به جاده هراز از انتهای بزرگراه بابایی و عبور از رودهن و بومهن و گردنه امامزاده هاشم در سمت چپ جاده یک مسیر فرعی وجود دارد که تابلوی رودخانه و سد لار آن‌را مشخص می‌کند. وارد این مسیر فرعی می‌شوید. به اولین پیچ که رسیدید، از روی پل رودخانه‌ لار می‌گذرید. این ابتدای دره‌ زمان است. همین‌جا ماشین را پارک کنید و آماده رفتن به تنگه بشوید.

جاده زیبای هراز

آبشار شاهاندشت در مسیر جاده هراز

۶۵ کیلومتری آمل به دلیل وجود آبشار شاهاندشت، مقصد خیلی‌هاست. این آبشار با ارتفاع ۵۰ متری‌اش مشرف به روستای ییلاقی به همین اسم است. اگر دقیق بخواهیم بگوییم در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در دهکده‌ای به اسم شاهاندشت در منطقه امیری لاریجان در جاده هراز.

مسیر دسترسی : برای رسیدن به این آبشار، وارد جاده هراز شوید. در ۸۶ کیلومتری تهران در نزدیکی منطقه گزنک و روستای شنگلده در منطقه لاریجان پل فلزی و معروف وارنا را می‌بینید که روی رودخانه هراز ساخته شده است و به عنوان گذرگاه منطقه امیری از آن استفاده می‌شود. با گذشتن از روی پل و بلافاصله بعد از آن وارد مسیر آسفالته سمت راست بشوید که در کنار رودخانه هراز و برخلاف جهت آب ادامه پیدا می کند.

بعد از ۲ کیلومتر به روستای شاهاندشت می رسید. در اینجا باید ماشینتان را پارک کنید و ادامه راه را پیاده بروید. در مسیر آبشار تابلوی کوچکی برای راهنمایی‌تان وجود دارد. بعد از گذشتن از یک قبرستان اگر مسیر جنوبی را بروید بهتر است.

دشت لار در مسیر جاده هراز


۱۰۰ کیلومتری آمل و در بخش لاریجان می‌رسیم به سد لار که بر روی رودخانه هراز قرار دارد. سد لار در کنارش دشت زیبایی را در آغوش گرفته به اسم دشت لار. این دشت که جزو منطقه حفاظت شده است هم تنوع گیاهی بالایی دارد و هم تنوع جانوری زیادی. فقط اینکه پیش از ۱۵ خرداد به دلیل فصل زاد و ولد حیوانات امکان عبور با خودرو از محیط بانی وجود ندارد.
مسیر دسترسی: جاده آبعلی (تهران به سمت آمل) و داخل شهر پلور. این مسیر از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای (ورودی شرقی پارک ملی لار) ادامه دارد.

آب معدنی لاریجان در مسیر جاده هراز

این منطقه در ۷۰ کیلومتری آمل قرار گرفته و منطقه‌ای خوش آب و هوا سرسبز است با آب‌های معدنی شفابخش.

مسیر دسترسی: از آمل وارد جاده هراز شوید و با عبور از روستاهای بایجان، امیری و شنگلده، وقتی به شهر گزنک رسیدید، بلافاصله بعد از خروج از شهر، مسیر فرعی آسفالته سمت راستتان را به ترتیب به مقصد گزانه، امیرآیاد و آبگرم لاریجان ادامه بدهید.

غار گل زرد در مسیر جاده هراز


دشت و غار گل زرد در منطقه پلور قرار دارد و مراتع شمالی‌اش به روستای منظریه می‌رسد. در داخل غار چندین حوضچه آب سرد وجود دارد که عمق بعضی‌هایشان به ۴ متر می‌رسد و دشت هم در بهار از گل های زرد فرش می شود.

مسیر دسترسی: در جاده هراز، در فاصله ۶۵ کیلومتری تهران، کمی پیش از خروجی سد لار و نرسیده به راهدارخانه منظریه، جاده‌ای خاکی از سمت چپ مسیر اصلی منشعب می‌شود که ۴ کیلومتر طول دارد. بالا رفتن از آن تنها با اتوموبیل‌های شاسی بلند یا پیاده امکان‌پذیر است. این جاده در انتها به یک کلبه کوهستانی می‌رسد که از کنار آن تا دهانه غار نیم‌ساعت پیاده راه است.

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و تاریخی قوچان

مناطق دیدنی شهر زیبای یزد

آشنایی با مناطق دیدنی نشتارود

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • جاده هراز
  • جاذبه های گردشگری جاده هراز
  • تاریخچه جاده هراز
  • تونل های جاده هراز
  • منطقه باستانی لاریجان در مسیر جاده هراز
  • منطقه پلور در مسیر جاده هراز

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter