مناطق تفریحی و توریستی بندر انزلی

۱,۵۸۲
۱
۰
دوشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۹:۰۵


جاذبه های گردشگری شهر زیبای بندر انزلی


بندر انزلی یکی از مهمترین شهرهای گردش پذیر (توریستی)، از مراکز مهم اقتصادی و یکی از قطب های ورزشی در ایران است. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین) است ، و در استان گیلان واقع شده است. شهر انزلی پس از مرکز استان (رشت)، دومین شهر پر جمعیت استان گیلان بوده و یکی از متراکم ترین ، شهرهای ایران از لحاظ تراکم جمعیت محسوب می شود. از این شهر با نام انزلی بارها در تاریخ یاد شده است و طی قرون متمادی ، راه مهم ارتباط اقتصادی، تمدن مشرق و مغرب محسوب می شده ‌است.


بندر انزلی با اینکه یک شهر مهاجرنشین است. در گذشته بیشتر اهالی آن را مردم گیل تشکیل می دادند، ولی حال بافت جمعیت شهر به هم خورده و نیمی از اهالی را آذرزبان، و اهالی سایر شهرهای گیلان خصوصا فومنات تسکیل می دهند.

سابقه تاریخی بندر انزلی

بندرانزلی از اوایل صفویه (زمانیکه قزوین پایتخت بوده است) مورد توجه انگلیسی ها ، قرار گرفته تا بعنوان سرپلی برای عبور ابریشم گیلان که مرکز آن در رشت بوده به روسیه باشد. همین امر باعث شد که روس ها و حکومت مرکزی ایران نیز به موقعیت بندرانزلی پی ببرند.جاذبه های گردشگری بندر انزلی بندرانزلی، به علت موقعیت خاص جغرافیائی، بهترین پناهگاه و لنگرگاه برای کشتی های ، تجاری و نزدیکترین و امن ترین راه بین ایران و اروپا، ازطریق روسیه درمسیر تجارت ، و محلی برای تخلیه و بارگیری کالای تجارتی و عبور مسافرین گردید . جاذبه های گردشگری بندر انزلی چنانکه در زمان نادرشاه ، انزلی پایگاهی جهت بارگیری برنج ، و سایر مایحتاج قشوننادری که در قفقاز می جنگیدند بوده است.

تالاب

آب و هوا و بهترین زمان سفر

بندر انزلی از شهرهای شمالی ایران است و آب و هوای مرطوب و بارانی و معتدلی دارد.و در ماه های گرم سال آب و هوای شرجی دارد. گردشگران ایرانی و خارجی زیادی در هر فصلی به این شهر می آیند و از آب و هوای دلچسب و تالاب و دیدنی های این شهر بازدید می کنند. می توان گفت که بندر انزلی یکی از انتخاب های همیشگی افراد بخصوص تهرانی ها برای سفر و تازه کردن روحیه است. بندر انزلی در هر فصل و ماه و هفته میزبان مسافران زیادی است ولی خب هر شهری فصل سفر خاص خود را دارد

بهترین زمان هم برای مسافرت به بندر انزلی در همه ماه های ابتدایی سال و بهار است.بخصوص در اردیبهشت ماه.البته زمستان های آن ملایم و بیشترین بارندگی در ماههای شهریور و مهر است. این شهر در تمام فصول زیباست و هر فصلی در آن به یک رنگ است و هوای آن دلپذیر پیشنهاد می کنیم بندر انزلی را در هر فصل حداقل یکبار بیایید و ببینید.

جاذبه های تفریحی و تاریخی بندر انزلی

تالاب بندر انزلی

یکی از تماشایی ترین قسمت‌های بندانزلی تالاب آن است. این تالاب که پناهگاه پرندگان مهاجر است، بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ نوع ماهی و موجودات گیاهی نادر را در خودش جای داده. نیلوفرهای آبی این تالاب که در آخر تیرماه به نهایت زیبایی خود می‌رسند و قایق سواری در این تالاب از جذابیت ها وصف ناپذیر آن است. وسعت این تالاب در زمستان و بهار به بیشترین حد خود می‌رسد و در تابستان و پاییز از حجمش کم می‌شود. در محدوده تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل نیز یکی از قشنگ ترین‌هاست.

بلوار ساحلی بندر انزلی

بلوار ساحلی قدس بندر انزلی که به بوستان ساحلی انزلی یا بلوار ساحلی بندر انزلی هم معروف است، یکی از جاذبه‌های گردشگری انزلی محسوب می‌شود. بلوار ساحلی از قدمت بالایی برخوردار است و اولین پارک به سبک اروپایی و نوین در ایران محسوب می‌شود. میتوان در بلوار ساحلی نشست و به رفت و آمد کشتی ها و پرواز مرغان دریایی بر فراز آن و مردمی که برایشان خوراکی و نان می‌ریزند، ساعت ها نگاه کرد و خسته نشد.

در کنار بلوار ساحلی و در کنار بنای شهرداری، نباید دیدن بنای حافظیه که به دلیل شباهتش با حافظیه به این نام خوانده می‌شود را از دست داد. این بنا مربوط به سال ۱۳۱۱ است و حالا هر از گاهی در کنارش نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی برگزار می‌شود.

انزلی

موزه نظامی بندر انزلی

موزه نظامی انزلی یا کاخ میان پشته یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بندرانزلی است. موزه نظامی انزلی با اینکه اسم زمختی دارد و آدم را یاد انواع و اقسام سلاح ها می‌اندازد، ولی در باغی بسیار قشنگ قرار گرفته. باغی بزرگ که ساختمان یکدست سفید و زیبای موزه در آن جای گرفته و درختان بهارنارنج، سرو و کاج اطرافش را پر کرده‌اند. در حیاط کاخ چندین تانک و توپ و سلاح های سنگین و نیمه سنگین در بین درختان قرار دارد که از همان ابتدا نظامی ‌بودن کاخ را به ما یادآوری می‌کند. در طبقه پایین کاخ موزه نظامی انزلی سلاح های سبک و ادوات نظامی ‌از زمان زندیه تا دوره رضا خان قرار داده شده. موزه نظامی بندانزلی در منطقه میان پشته بین دو پل انزلی و پل غازیان در محوطه وسیعی قرار گرفته است.

کشتی تفریحی میزرا کوچک خان بندر انزلی

کشتی تفریحی میرزاکوچک خان، بزرگترین کشتی تفریحی ایران و یکی از جذاب ترین تفریحات بندرانزلی است. کشتی ای که بخش اقامتی اش امکاناتی در حد هتل‌های ۴ ستاره دارد. کشتی در سال ۱۹۷۱ در ژاپن ساخته شده و در ۵ طبقه ظرفیتی حدود ۲۵۰ مسافر را داراست. کشتی در بنادر انزلی، آستارا و کیاشهر پهلو می گیرد، اما این روزها فعالیتش تنها محدود به تابستان هاست. پنجشنبه شب ها از ساعت ۲۰ تا ۲۴ کشتی به راه می‌افتد و همزمان با راه افتادنش گروه موسیقی شروع به نواختن می‌ کند فضای شاد و خاطره انگیزی را برای مسافرانش رقم می‌زند.

برج ساعت انزلی و موج شکن

برج ساعت که به دستور خسرو خان گرجی، حاکم ناصرالدین‌شاه در انزلی در سال ۱۱۹۴ شمسی ساخته‌شده و در پشت بازار سپه و میدان انزلی واقع شده و موج شکن بندرانزلی که برای جلوگیری از آسیب‌های دریا به کشتی‌ها و دریا ساخته شده و گردش روی آن و تماشای کانال و امواج دریا از به یادماندنی ترین لحظات است، از دیگر جاذبه های گردشگری انزلی اند.

بندر انزلی

بازارهای بندرانزلی


بازارهای شمال از جذابیت ترین جاهای آن هستند، بازارهایی رنگارنگ و پر از بوی خوب و محصولات باغی متنوع که میتوان گوشه‌ای از زندگی بومی‌های آن منطقه را نیز از نزدیک دید. بازار های بندرانزلی نیز چنین بازارهایی‌اند، هرچند که به حال خود رها شده و بعضا چهره شهر را نیز نازیبا کرده‌اند. تعدادی از بهترین بازارهای بندانزلی اینها هستند:

شنبه بازار: کاری کنید که در سفرتان شنبه را حتما در بندر باشید. شنبه بازار بندرانزلی یکی از کامل ترین بازارهاست و همه چیز در آن پیدا می‌شود. شنبه بازار هرهفته برپاست و اقلامی مثل ترشی و سبزی های محلی، لبنیات محلی، میوه های رنگارنگ و صنایع دستی و ماهی در آن عرضه می‌شود. شنبه بازار در خیابان میرزا کوچک خان قرار گرفته.

بازار ساحلی (آسیای میانه) بندر انزلی: این بازار در جاده انزلی به رضوانشهر قبل از هتل سپیدکنار قرار دارد. بازار ساحلی که درضلع شمالی جاده و در ساحل دریا واقع شده، یکی از توریستی ترین بازاهای انزلی است غرفه های متعددی دارد و مزیت بزرگ آن داشتن پارکینگ است

بازار ماهی انزلی: هرچند به کلیت بازار که نگاه کنید قشنگ است و قرار گرفتن در زیر پل نیز بر جذابیتش افزوده، ولی نیاز به بازسازی و بهسازی دارد. در این بازار انواع و اقسام ماهی ها به قیمت مناسب و درحالی که چند دقیقه بیشتر از صیدشان نگذشته عرضه می‌شود.

سوغات بندر انزلی

انواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی این شهرستان است ، ولی انواع سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد.بندر انزلی مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبین و همچنین صنایع مروار بافی است. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات و یا تهیه خوراکی‌های، محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است. از شیرینی ها می توان به حلوا عسلی، کاکا، نباتی و… اشاره کرد.

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و گردشگری شهر دورود

معرفی مناطق دیدنی و تاریخی قمصر

آشنایی با مناطق دیدنی و تفریحی شهرستان پاوه

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • بندر انزلی
  • جاذبه های گردشگری شهر زیبای بندر انزلی
  • سابقه تاریخی بندر انزلی
  • آب و هوا و بهترین زمان سفر
  • تالاب بندر انزلی
  • کشتی تفریحی میزرا کوچک خان بندر انزلی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter