دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
جاهای دیدنی و تفریحی سیاهکل گیلان
1
1.6K
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سیاهکل شهری زیبا در استان گیلان است و می‌توان گفت به وسیله جنگل‌ها و چشمه‌ها محاصره شده است.


جاذبه های گردشگری سیاهکل

سیاهکل شهری زیبا در استان گیلان است و می‌توان گفت به وسیله جنگل‌ها و چشمه‌ها محاصره شده است. هر گوشه‌ای از این شهر زیبایی خاص خودش را دارد. در قسمتی از سیاهکل رودخانه‌ای از میان خانه‌ها و خیابان‌ها می‌گذرد. بازار محلی، صفابخش سفر به شهر سیاهکل است. چشم انداز کوه‌ها و جنگل‌های اطراف شهر از داخل شهر پیداست و منظره‌ای بی‌نظیر دارد.

سیاهکل یکی از شهرستان های استان گیلان است، اسم سیاهکل در زبان محلی سی کل به معنای آبادی کنار کوه با شیب تند است.سیاهکل از گذشته قشلاق دیلمان محسوب می شده که در فصل سرما به منطقه کوچ می کردند. البته سکونت دائمی مردم دیلمان به این منطقه به 150 سال پیش باز می گردد. شهرستان سیاهکل از شمال به شهرستان‌های لاهیجان و آستانه اشرفیه و از شرق به شهرستان‌های لنگرود و رودسر و املش و از جنوب به شهرستان رودبار و منطقهٔ الموت و از غرب به شهرستان رشت محدود است.

منطقه شکار ممنوع دیلمان سیاهکل


منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک در ‌١٠ کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل قرار گرفته است و از سال ‌١٣٧٤ به صورت شکار ممنوع مدیریت شده است و پس از آن دو بار نیز تاکنون ممنوعیت شکار در آن تمدید شده است. وسعت منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک ‌٤٤٨٨٥/٩٩ هکتار بوده و وضعیت توپوگرافی منطقه جنگلی، مرتعی و کوهستانی است. درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است.

گونه‌های گیاهی مهم منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک شامل افرا، ممرز، پلت، شیردار، راش، توسکا، لیلکی، صنوبر، انار، تمشک، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج است و در مواردی مورد توجه مراکز دانشگاهی برای تفرج قرار گرفته است گونه‌های مهم جانوری شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، گربه جنگلی، سمور و رودک می باشد. گفتنی است مرال از خانواده گوزنها (Cervidae) می باشد که در بین گوزنهای کشور بزرگترین جثه را دارد.

آبشار

کوه درفک سیاهکل

این قله در رشته کوه های البرز غربی در شمال شرقی شهرستان رودبار و در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد. بررسی توپوگرافی قله: آتشفشان خاموش دُرفک در منتهی الیه خط الرأس غربی البرز واقع است که از شرق توسط گردنه دیلمان به قله کم ارتفاع 2200 متری ناتیش کوه و سپس ارتفاعات اشکورات و در نهایت به قله خشچال بزرگ متصل می گردد.

ویژگی خاص: در ضلع شمالی قله دیواره 500 متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله سایر دیدنی های آن باید از غار یخ برفراز کاسه درفک نام برد.

قلعه گرماور سیاهکل

در نزدیکی روستای گرمابر شما می توانید قله و برجی ببینید که قدمت آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد، که بخش پایینی آن با سنگ های صیقل داده شده و بخش های بالای نیز با خشت خام درست شده است. البته در حال حاضر چیزی جز برج دیدبانی این قله وجود ندارد.

آبشار لونک سیاهکل


این آبشار در مسیر لاهیجان به دیلمان و پس از شهر سیاهکل قرار دارد. آبشار بسیار زیبایى در منطقه جنگلى است که در کنار جاده کوهستانى لاهیجان به دیلمان قرار دارد. آبشار لونک ، این آبشار در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است . این آبشار دوقولو می ‌باشد . این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می ‌باشد.

جاده

چشمه های آب معدنی منطقه غازی گوابر و خورتاب سیاهکل


چندین چشمه آب طبیعی در منطقه کوهستانی غازی گوابر و خورتاب وجود دارد که به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به حساب می آید.

چشمه آب معدنی سیرگیلی سیاهکل

در دامنه های کوهپایه ای و کوهستانی منطقه بورپشته سر چوشل چشمه سارهای زلال و پرآب فراوانند. چشمه سیرگیلی در نقطه میانی نرسیده به جنگل کاهکوه ( 2کیلومتری) قراردارد و آب آن بسیار سرد و گواراست.

چشمه گرماخانی سیاهکل

در جوار آرامگاه امامزاده سید نجف الدین (ع) در منطقه میان محله روستای چوشل که به امامزاده گرماخانی معروف است چشمه ای جوشان وجود دارد که آب گوارائی دارد. این چشمه در ضلع شرقی امامزاده وجود داشته و اطراف آن نیز پوشیده از درختان شمشاد و جنگلی است . مردم چوشل این چشمه را مقدس و آب آن را شفابخش می دانند و به همین دلیل از آب آن بعنوان تبرک برای درمان بیماریها استفاده می کنند.

چشمه آب معدنی لاریخانی سیاهکل

در دامنه های کوهپایه ای و کوهستانی سیاهکل چشمه سارهای زلال و پر آب روانند . به دلیل کوهستانی بودن و پوشش انبوه درختان تنومند ، چشمه های فروان در سیاهکل روانند . چشمه لاریخانی در نقطه پایانی جنگل لاریخانی و در یال کوه منتهی به دیلمان قراردارد .

کاروانسرا

کاروانسرای تی تی سیاهکل

کاروانسرای تی تی خانم در مسیر دیلمان است که این کاروانسرا از سنگ و ساروج درست شده است و گنبد آجری نیز بر روی واقع شده است.در گذشته مجل توقف کاروانیان بوده که در مسیر اصلی لاهیجان به دیلمان بوده اند.

پناهگاه سنگی گیلارکش سیاهکل

بنا به گفته ی اهالی محل در این دیواره صخره ای، چندین سوراخ به ابعاد متفاوت وجود داشته که بر اثر زلزله ی سال 69 بیشتر آنها بسته شده است. این پناهگاه رو به سمت شرق و مشرف به رودخونه ی گیلارکش است. آب این پناهگاه، از رودخونه گیلارکش تامین می شده است.

از سیاهکل بعد از طی 37 کیلومتر به روستای گیلارکش میرسید. این منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد سیری است. پناهگاه سنگی گیلارکش، در شمال روستای گیلارکش واقع شده است که از توابع دهستان پیرکوهِ دیلمانه و در سمت پایین روستا، در ارتفاع 1780 متری، روی دیواره ی صخره ای قرار گرفته است.

آبشار باباولی سیاهکل

آبشار بابا ولی در روستای بابا ولی، و در حدود 5 کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر، که در ساحل رودخانه پاکرود واقع شده و این آبشار فصلی است که بر اثر آب شدن و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف آن به جریان می افتد و تصویری رویایی به همراه صدایی دل انگیز از خود ارائه می دهد.

با توجه به اینکه اطراف آبشار جوی آب قرار دارد، می توان در ایام خشک سال بصورت مصنوعی آب را به بالای آن هدایت کرد. ارتفاع آن در حدود 20 متر است و از آبشار لونک با عظمت تر می باشد.

قلعه

حمام میربلوک سیاهکل

برخی از جاذبه‌های تاریخی مانند ماشین‌ زمان گردشگران را به سفری در تاریخ می‌برد. بازدید از بنای تاریخی حمام میربلوک مانند سفر به دوران ایلخانی و آشنایی با معماری آن زمان است. بنایی که به لحاظ قرارگیری در کوهستان با آب‌و‌هوایی سرد مناسب همین منطقه ساخته شده است. نورگیرهای حمام که به جای شیشه از مرمر ساخته شده‌اند از ویژگی‌های خاص معماری این حمام هستند.

بازار هفتگی سیاهکل

در روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه هر هفته مردم سیاهکل برای خرید و فروش گردهم می‌آیند تا شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین بازارهای گیلان را به وجود آورند. شاید یکی از علل رونق بازار سابقه منطقه باشد که خان‌نشین بوده و بازار آن محل دید و بازدید و حل و فصل اختلافات بوده است. اما در حال حاضر رونق بازار بیشتر به سبب تنوع محصولات و ایجاد و گسترش شبکه راه‌هاست. در بازار سیاهکل از هر نوع کالایی می‌توان پیدا کرد. دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار سیاهکل نمونه کامل بازارهای هفتگی گیلان هستند و کلیه مشخصات و ویژگی‌های آن‌ها را در خود دارند.

استخر و پارک پاشوران سیاهکل


در داخل شهر (ورودی سیاهکل از بازکیا گوراب ) استخرو پارک پاشوران قرار دارد، همانند استخرهای لاهیجان و لنگرود بنا شده است ، اطراف آن با درختان چنار و اقاقیا و انواع گیاهان تزئین شده. استخری کوچک و زیبا می باشد که با دو مجسمه دلفین در دو طرف و دو مجسمه لک لک کنار هم در وسط آن ترئین شده است . از دیگر امکانات این استخر قایق پارویی برای گردشگران می باشد. در این استخر امکانات اولیه لازم برای استراحت و اتراق فراهم شده و دارای یک پارک بازی برای کودکان و همچنین ابزارهای ورزشی آمادگی جسمانی می باشد که این محل امن را محلی مناسب برای استراحت مسافران تبدیل کرده است. همچنین دور استخر نیز با انواع مجسمه های شیرسنگی ، بزکوهی ، کشاورزی با زنبیلی پر از اردک و … مزین است.

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و گردشگری شهر دورود

بازدید از مناطق دیدنی و تفریحی محلات

مناطق دیدنی و گردشگری سرعین

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • tiktrip.com
  • seeiran.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter