alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با مناطق دیدنی و تفریحی شهرستان پاوه 
0
2.5K
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پاوه از شهرهای تاریخی با قدمت بالای ۳ هزار سال در کرمانشاه است که در دامنه کوهها ساخته شده است.


معرفی جاذبه های گردشگری پاوه


پاوه از شهرهای تاریخی با قدمت بالای ۳ هزار سال در کرمانشاه است بیشتر سازه ها و ساختمان هایی که در این شهر می شوند بیشتر این سازه ها در دامنه کوه های ساخته شده اند و به همین دلیل دارای جذابیتی خاص هستند. برخی از این مکان های دیدنی پاوه شامل آبشارهای تماشایی و مرتفعی هستند که در جنگل ها بسیار دیده می شوند. علاوه بر این در این شهر شاهد جاذبه های توریستی بی نظیر دیگری نیز خواهید بود.


پاوه را می توان مهد شگفتی های طبیعت خواند، چشم اندازهای منحصر به فرد، دره های سرسبز با آبشارها و جویباران همیشه جاری، هوای پاک و زلال، روستاهای شگفت انگیز شمشیر، خانقاه و حجیج با معماری بومی و زیبا بر فراز تپه ها و در دل دره ها هر گردشگر را در بدو ورود به این شهرستان محسور خود می سازد.


ویژگی های طبیعی پاوه


شهرستان زیبای پاوه با سابقه بیش از سه هزار سال در شمال غرب استان کرمانشاه با فاصله 121 کیلومتر از مرکز استان و شهر کرمانشاه بین 34 درجه و 53 دقیقه تا 35 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی و 45 درجه و 56 دقیقه تا 33 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد که از طرف شمال و شرق به استان کردستان و از طرف جنوب به شهرستان روانسر و از طرف غرب به کشور عراق و شهرستان جوانرود محدود می شود.


این شهرستان با 860 کیلومتر وسعت دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که دارای زمستان های سرد و تابستان های خنک و معتدل می باشد که حداکثر درجه حرارت 40 و حداقل آن 5/19 درجه سانتی گراد است. شهرستان پاوه صد درصد کوهستانی و بلندترین قله های آن زاولی و گاقران با ارتفاع 3390 متر از رشته کوه فرعی شاهو منشعب از رشته کوه عظیم زاگرس سربه آسمان کشیده و در شمال شرقی شهر پاوه واقع شده است .

روستا

جاذبه های گردشگری شهری پاوه


نوسود یکی از شهرهای زیبای شهرستان پاوه می باشد که دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و کوههای زیبا و محل های تفریحی مانند دالانی که یکی از مهمترین جاذبه های منطقه اورامانات محسوب می گردد و دشت اسپریز، حوضه لاره و بازارچه مرزی است. آبشار زیبای "قه لوز" در این منطقه است و رودخانه سیروان از بخش رزاب به دره های این بخش سرازیر می شود.

باینگان یکی دیگر از شهرهای زیبا و دیدنی شهرستان پاوه است. طبیعت زیبای منطقه با صفا و صمیمیت مردم درآمیخته و فضای دلنواز و دلنشین را فراهم آورده است. از جمله نقاط دیدنی باینگان می توان از کنده کاری میگوره در دل کوه یا غار حسین نام برد که توسط شخصی به همین نام ساخته شده است. این مجموعه دارای 9 اتاق در دل کوه است که چندتا از آنها به یکدیگر متصل می باشند. غار سنگی حسین به فرهاد دوم شهرت پیدا کرده و یکی از جاذبه های دیدنی منطقه است.

نودشه یکی از جاذبه های دیدنی شهرستان پاوه است که مامن هنرمندان گیوه کشی است که با سختی و مشقت گیوه هایی زیبا، سبک و راحتی را تهیه می کنند. نودشه در میان باغات گردو محصور گشته، طبیعت جالب و دیدنی آن و مردمان مهربان و مهمان نواز آن وجه خاصی به این شهر بخشیده است. غارزیبای دشاش نیز در این منطقه می باشد.

نودشه

روستاهای گردشگری پاوه


روستای هجیج در 25 کیلومتری نوسود قرار دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی و خصوصیات آب و هوایی و قدمت تاریخی و سایر مشخصات منطقه ای از جذابیت خاصی برخوردار است. خانه های روستایی همگی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده است به گونه ای که پشت بام خانه ای، حیاط خانه دیگر است. هنرهای بومی و صنایع دستی در این روستا از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است.


روستای خانقاه که از قدمت و پیشینه تاریخی برخوردار است در 2 کیلومتری جنوب غربی پاوه و مقابل کوه آتشگاه قرار دارد. این روستا توسط درختان میوه محصور شده و منظره بسیار زیبا و دیدنی را به وجود آورده است.


روستای شمشیر یکی از زیباترین روستاهای منطقه پاوه و اورامانات است که در 10 کیلومتری جنوب شرقی پاوه بر مسیر جاده اصلی کرمانشاه - پاوه واقع شده است. و به علت نزدیکی به شاهو، منظره باغات این روستا و ارتفاعات شاهو جذاب و دیدنی است.


روستای نُسمه یکی از روستاهای بکر و دیدنی استان کرمانشاه از توابع شهرستان پاوه در منطقه زیبای اورامانات است که این روزها سخت در تب و تاب پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است و هر روز به زیرساخت های گردشگری خود می افزاید. «نُسمه» گل سرسبد روستاهای منطقه اورامانات در استان کرمانشاه است که تک تک اهالی آن خود را با مقوله گردشگری عجین ساخته و از هیچ تلاشی برای جذب گردشگری بیشتر به روستای خود کم نمی گذارند.

دریاچه

جاذبه های تاریخی پاوه


امامزاده کوسه هجیج :

این امامزاده در روستای هجیج امروز به عنوان یک روستای ساحلی در کنار سد زیبای داریان وچشمه آب معدنی بل قرارگرفته است . این روستا همچنین بنام امامزاده سید عبیدالله مشهور به کوسه هجیج معروف ومشهور است . پیش نمازان روستای هجیج در باره نام و نسب این امام زاده به نقل از "بحرالانساب" می گویند: نامش عبیداله و فرزند امام موسی کاظم (ع) است.نقل است امامزاده کوسه بوده و ازدواج نکرده و یاران او نیز تا وقتی که او زنده بود، ازدواج نکردند.

مسجد جامع پاوه :

این مسجد تک مناره ای در خیابان امام محمد شافعی در شمال شهر پاوه قرار دارد. مسجد جامع پاوه بدون صحن و از یک شبستان مستطیل شکل تشکیل شده است. مردم محل بنای این مسجد را به صدر اسلام نسبت میدهند و بر این باورند که این بنا در روزگار خلیفه دوم و به دستور فرزندش "عبداله بن عمر" بنا شده است. از دیگر جاذبه های تاریخی می توان به قران های دستنویس روستای زردویی و مسجد دخان در پاوه اشاره کرد.

امام زاده

جاذبه های طبیعی پاوه

کوهها :

پستی و بلندیهای شهرستان پاوه بخشی از کوهستان عظیم زاگرس است که ارتفاع برخی از آنها 3000 متر بیشتر است. معروفترین آنها عبارتند از : 1- کوه شاهو 2- کوه ماکوان 3- کوه آتشگاه 4- کوه کزن.

رودخانه ها :

شهرستان پاوه به دلیل وجود دره های پر پیچ و خم و عمیق کوهستانی بودن و پوشش جنگلی انبوه، فاقد دشت می باشد. وجود ارتفاعات و کوههای بلند و بارش برف و باران در اغلب مناطق این شهرستان باعث ایجاد چشمه سارهای پرآب و رودخانه های متعدد مانند رودخانه سیروان، لیله، چم مره خیل، گلال، آب خلیفه، آب مرن شده است.

سراب ها :

از مهمترین سراب های پاوه می توان از سراب بل، هولی، سپیا نام برد و همچنین آب معدنی بل که از زیباترین سراب های منطقه غرب محسوب می شود در مجاورت روستای هجیج قرار دارد و منسوب به یکی از خدایان بابل است.

چشمه ها :

چشمه معدنی کانی با (kanib^a) در بلندیهای کوه آتشگاه واقع در بخش حومه پاوه در 4 کیلومتری شهر پاوه از دل کوه خارج می شود. مردم این محل بر این عقیده اند که آب چشمه شفابخش و برای دردهای روماتیسمی مفید است. از دیگر چشمه های این شهرستان می توان چشمه هانی کوان در نزدیکی روستای دشه را نام برد.

پوشش جنگلی :

با توجه به آب و هوای معتدل منطقه اورامانات پوشش جنگلی گیاهی خودرو فراوان است که مهمترین آنها جنگلها، مراتع و پوشش گیاهی گسترده و کوهپایه ای هستند. جنگلهای مهم منطقه عبارتند از : 1- جنگل مرخیل 2- جنگل بوزه 3- جنگل پلنگانه. در نقاط هموار و کوهستانی نیز انواع گیاهان خوراکی، دارویی و معطر و خوشبو و گلها می روید.

آبشارها:

آبشار شیلماو: این آبشار از فراز کوه های روستای خانقاه سرازیر می شود که در فاصله ۳ کیلومتری از پاوه قرار گرفته است کوه های این منطقه نیز به کوه های آتشگاه شهرت دارند و در فصل بهار جوشش این آبشار بسیار بیشتر از فصل های دیگر سال است

آبشار دشه: یکی از آبشارهای موجود در شهر پاوه آبشار دشه است که از آبشارهای افسانه ای است و در فصل های مختلفی از سال جاری است این آبشار از رودخانه بزرگ سیروان سرچشمه می گیرد.

آبشار شوخله: این آبشار یکی از جاذبه های طبیعی بی نظیر و مکان های دیدنی پاوه است که یک آبشار دو قلو است و در فاصله ۷ کیلومتری از پاوه قرار دارد. این مناطق دارای چشم اندازهایی بکر است که گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

آبشار نودشه: در روستای نودشه که یکی از توابع سر سبز پاوه است و در امتداد رودخانه عظیم سیروان قرار دارد آبشاری عظیم با نام نودشه قرار دارد که از جاذبه های مهم پاوه است. طبیعت کوهستانی اطراف این آبشار و وجود جنگل های انبوه به زیبایی این آبشار و نواحی اطراف آن افزوده است.

صنایع دستی پاوه


پاوه و اورامانات از مراکز مهم صنایع دستی استان کرمانشاه به شمار می آید. از همه مهمتر می توان به گیوه کشی و گیوه بافی و شال بافی در این منطقه اشاره نمود، که از معروفیت خاصی برخوردارند. شهر نودشه و روستای هجیج یکی از مراکز عمده تولید گیوه است. نمد مالی و ساخت زیرانداز و پوشش های نمدین خصوصا" تولید نوعی پوشش مخصوص مردان به نام "فرنجی" که در منطقه اورامان رایج است. موج بافی یا جولایی، سجاده بافی (برمال)، رشک بافی، سبد بافی، پشم ریسی، قالی بافی و خراطی از دیگر هنرهای سنتی مردم با ذوق و سلیقه این سرزمین است.

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و جاذبه های تاریخی زیبای بهشهر

مناطق دیدنی و تفریحی بندر گناوه

مناطق دیدنی و تفریحی عجب شیر

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • www.ostan-ks.ir
  • arga-mag.com
اسنپ تریپ
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
سام | ۲ ماه پیش
واقعا زیباست. یک شهر بسیار سرسبز و بکر با مردمی مهربان و ساده، اگر یکبار به آنشهر بروید از زیبائی های طبیعی و آب و هوای لطیف آن تعجب خواهید کرد و باز هم خواهید رفت. برای تفریح و مسافرت به جای شمال که تکراری شده و در ایام تعطیلات بسیار گران و شلوغ میشود و راهبندان جاده چالوس و هراز بسیار آزار دهنده است، به پاوه و شهرهای اطراف آن بروید اورامانات .واقعا دیدنی است یک شهر مرزی زیبا. از کرمانشاه تا پاوه حدود یکساعت و نیم جاده زیبا و جنگل بلوط و آبشارهای کوچک و طبیعی و غارهای بزرگ و کوچک و رستورانهای بین شهری کوچک که ارزانی غذا در آنها تعجب برانگیز است. بازارچه مرزی و...اگر در اواسط فصل بهار و تابستان بروید میتوانید از طریق جاده مرزی نوسود به مریوان بروید. در گردنه آن جاده، میشود شهرهای داخل عراق را دید .سد دربندیخان و شهرهای طویله و حلبچه و ...شبها چراغهای شهر سلیمانیه.
برای من که از تهران و بصورت تصادفی و ناخواسته به آن منطقه رفته بودم دل کندن از آنجا مشگل بود و بعد از اینکه کرونا برود اولین کاری که خواهم کرد یک سفر یک هفته به شهر پاوه و اطراف آن است.
0
0
hits