alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه هزینه های سفر را کاهش دهیم و با پول کمتری سفر کنیم؟!
4
1.2K
زمان مطالعه: 11 دقیقه
سفر می تواند هزینه بر باشد ولی با ترفندهایی مانند انتخاب مسیر یا پرواز رایگان می توان هزینه ها را کاهش داد.


راهکارهایی برای کاهش هزینه های سفر


سفر می تواند هزینه بر باشد ولی با ترفندهایی می توان هزینه ها را کاهش داد. شما در هر صورت برای سفر باید بودجه مجزایی در نظر بگیرید هرچند راهکارهایی برای کاهش هزینه ها و مسافرت ارزانتر وجود دارد که از فشار مالی آن می کاهد. برای آشنایی با روش های کاهش هزینه های سفر با مجله دلگرم همراه باشید.

صرفه جویی در هزینه های مسیر سفر

۱- تهیه پروازهای ارزان برای سفر: برای تهیه پروازهای ارزان قیمت، بسته به مقصدتان روش های متفاوتی پیش روی شما قرار می گیرد. به طور مثال برای تهیه پروازهای ارزان قیمت داخلی باید یک سری روش را در پیش بگیرید و برای سفرهای خارجی، روش های دیگری مد نظر است. در ایران بیشتر وقت ها، پروازهای لحظه آخری بسیار ارزان تر هستند؛ اما در کشورهای خارجی دقیقا عکس این قضیه برقرار است، یعنی اگر بخواهید پرواز ارزان قیمتی گیر بیاورید، یکی از راه ها، رزرو هر چه زودتر پروازهاست.

یکی دیگر از راه های پیدا کردن پروازی ارزان، استفاده از سایت هایی چون www.farecompare.com است. در این سایت ها، هزینه پرواز مورد نظر را در سایت های مختلف بررسی می کنید و به راحتی می توانید پرواز ارزان تر را با ساعت دلخواه رزرو کنید.

۲- انتخاب مسیرهای جداگانه برای سفر: انتخاب مسیرهای جداگانه از جمله راه هایی است که کاملا بسته به مقصد، می تواند برای شما ارزان یا گران تمام شود. یعنی اهمیت دارد که این روش را برای کجا و چه مقصدی استفاده کنید. به طور مثال برای سفر به باکو یا ایروان، طی کردن مسیر زمینی به صورت جداگانه برای شما بسیار ارزان تر از مسیر اتوبوسی و یکسره خواهد شد؛ اما این موضوع برای سفر به استانبول نمی تواند چندان جالب به نظر بیاید مگر آن که عاشق سفرهای زمینی و مسیرهای طولانی باشید و از بودن در مسیر، بیش از رسیدن به مقصد لذت ببرید. چرا که پروازهای ایران به استانبول آن قدر زیاد و متنوع و مناسب هستند که طی کردن مسیر زمینی طولانی از ایران تا استانبول، به مقدار زیاد، عشق سفر می طلبد و هیجانِ کشف ناشناخته ها! بنابراین برای این کار، مقصد خود را در نظر بگیرید.

۳- پیدا کردن هم مسیر برای سفر: سایت هایی هستند که به شما امکان می دهند تا اگر ماشین دارید و بدون همسفر پا به جاده گذاشته اید، تنها نباشید و یا اگر سفری انفرادی در پیش دارید و وسیله نقلیه هم ندارید، کسی را پیدا کنید که در ماشینش صندلی خالی دارد. به این ترتیب هزینه ها بین افراد تقسیم می شود و این گونه می توان سفری کم هزینه تر را رقم زد.

سایت www.blablacar.com یکی از جاهایی است که می توانید در آن برای خود هم مسیر خارجی پیدا کنید.

مسافرت

اقامت رایگان یا صرفه جویی در هزینه های اقامت در حین سفر


باید بدانید که هتل ها، تنها محل اقامت در طی سفر نیستند و راه های بسیار متنوع و جالبی در پیش روی شما قرار دارد تا از هزینه های اقامت سفر خود بکاهید و یا به کل اقامتی رایگان را تجربه کنید:


۱- اقامت در هاستل ها: هاستل ها یکی از معمول ترین راه ها برای کاهش هزینه های اقامت در سفر محسوب می شوند. اگر نمی دانید، هاستل نوعی خوابگاه است که امکاناتی چون تخت، سرویس بهداشتی، کمد و ... را در ازای قیمتی مناسب، در اختیار شما قرار می دهد. شما هاستل ها را در سراسر دنیا و حتی در بسیاری از نقاط دور افتاده خواهید دید و برای رزرو تخت های آن می توانید از سایت هایی چون www.hostelworld.com و www.booking.com استفاده کنید.

۲- استفاده از ایر بی ان بی (Airbnb): ایر بی ان بی یک شرکت مجازی است که به شما این امکان را می دهد تا برای اقامت خود در حین سفر روی خانه افراد بومی مقصد مورد نظر حساب کنید. با استفاده از این سایت می توانید با هزینه ای بسیار پایین تر میزبان و محل اقامت خود را در ۱۹۱ کشور انتخاب کرده و به راحتی در هزینه ها صرفه جویی نمایید. در واقع این سایت نقش نوعی واسطه مجازی را دارد که امکان برقراری ارتباط بین مشتری و میزبان را ایجاد می کند. سایت ایر بی ان بی: www.airbnb.com

۳- استفاده از کوچ سرفینگ (couchsurfing): در سال های اخیر استفاده از سایت کوچ سرفینگ در میان هیچهایکرها (سفر رایگان) و بک پکرها (کوله گردها) بسیار رایج شده است. این سایت چیزی شبیه ایر بی ان بی بوده، اما تفاوت های جذابی دارد! با استفاده از کوچ سرفینگ می توانید به طور مستقیم با میزبان خود ارتباط برقرار کرده و از همه مهم تر، محلی رایگان را برای اقامت خود حین سفر بیابید.
سایت کوچ سرفینگ: www.couchsurfing.com

۴- تعویض خانه برای سفر : یکی از راه های جالب برای اقامت رایگان حین سفر ، همین تعویض خانه است. در این روش، خانه خود را به رایگان، با خانه فرد دیگری از یک کشور خارجی، عوض می کنید. به این ترتیب در حالی که برای سفر به پاریس رفته اید و روی مبل های یک خانواده فرانسوی نشسته اید، این امکان را برای صاحب آن خانه ایجاد کرده اید که در سفرش به ایران در خانه شما بماند! برای استفاده از این روش سری به سایت www.homeforexchange.com بزنید.

5- کمپینگ در سفر : اگر اهل طبیعت گردی باشید، برای اقامت و شب مانی در سفر می توانید روی کمپینگ ها هم حساب کنید. اغلب اوقات برپا کردن چادر در محوطه های کمپ رایگان بوده و یا هزینه های بسیار کمی دارد.

سفر

راهکارهای کاهش هزینه های سفر


در سفر به دنبال تخفیف ها باشید

اگر بخواهید بدون رزرو کردن، به سفر بروید ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های سنگین شوید. برای یک اقامت سه شبه در هتل یا اگر نقد پرداخت می کنید، می توانید از تخفیف برخوردار شوید. بدون تردید هزینه اقامت در یک هتل گران قیمت در فصل سفر با اقامت در یک هتل معمولی در خارج از فصل، بسیار متفاوت خواهدبود.

پروازهای ارزان را برای سفر پیدا کنید

در برخی از کشورها، در روزهای جمعه سیزدهم ماه، روز کریسمس یا 31 دسامبر پروازها ارزان تر هستند. مدیر یکی از سایت های پروازی می گوید: «زمانی که می خواهید از پروازهای داخلی استفاده کنید، بلیت رفت و برگشتتان را به طور جداگانه تهیه کنید. حتی می توانید از خطوط پروازی متفاوت نیز استفاده کنید. اگر کمی بتوانید در تعیین برنامه تان انعطاف پذیر باشید، می توانید از قیمت های مناسب تری برخوردار شوید.» گاهی اوقات چند روز جا به جایی در سفر، می تواند منجر به تفاوت قیمتی بسیار زیاد در پروازتان بشود.

در سفر از قطار به عنوان اتاق خواب استفاده کنید

بسیاری از افراد تجربه سفرهای بسیار ارزان را در ذهن دارند. یکی از افرادی که سفرهای متعددی را پشت سر گذاشته بود، می گفت من تقریبا سراسر اروپا و بخش عمده ای از آسیا را با هزینه بسیار کم سفر کرده ام. برای این کار، همیشه سفرهایم را طوری تنظیم می کردم که مسیر حرکت با اتوبوس یا قطار را در شب بگذرانم، علاوه بر اینکه سفر در شب ارزان تر است، باعث می شود که شما هزینه محل اقامت و خواب را پرداخت نکنید. زمانی که شب را در قطار سپری می کنید، در همان قطار هم می خوابید و زمانی که به مقصد رسیدید، پس از خوابی خوش در قطار، به گشت و گذار در مقصد می پردازید. اگرچه ممکن است زمان زیادی را نخوابید یا گاهی اوقات خواب سخت باشد، اما مقدار قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کرده اید.

به جایی سفر کنید که نیازی به ویزا ندارد

شهروندان آفریقای جنوبی پاسپورتی دارند که می توانند به 97 کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. لیستی کامل از کشورهایی را که با پاسپورت کشورتان، بدون ویزا می توانید به آن ها سفر کنید، آماده کنید. از سوی دیگر، ساکنان برخی از کشورها می توانند بعد از ورود به خاک کشور مقصد، ویزا دریافت کنند. به این ترتیب هزینه ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند؛ بنابراین پیش از تصمیم برای سفر، حتما چک کنید که سفر به کدام کشور بدون ویزا امکان پذیر است.

حین سفر از غذای محلی استفاده کنید

بسیاری از غذاهای محلی که ساده وسالم هستند، از نظر مالی بسیار به صرفه ترند و استفاده از این غذاها تا اندازه ای هزینه های شما را کاهش خواهد داد. علاوه بر صرفه جویی، خوردن غذاهای محلی تجربه بسیار جدید و لذتبخشی حین سفر خواهد بود.

با اطلاع و آمادگی سفر کنید

داشتن اطلاعات دقیق از مقصدمورد نظر، جاده ها و اماکن مورد علاقه برای بازدید همگی می توانند نقش مهمی در کاهش هزینه های شما داشته باشند. تحقیق پیش از سفر، خود بخشی از سفر در دنیای ذهنی محسوب می شود، علاوه بر آن، دیدار از مکانی که شما از پیشینه آن آگاهی دارید بسیار جذاب تر خواهد بود. در این حالت شما می توانید اطلاعات تان را به دوستان و همسفران خود هم ارائه دهید. علاوه بر این، برخی از وسایل ضروری و خوراکی های فاسد نشدنی را پیش از سفر تهیه کنید تا مجبور نباشید این ابزار یا مواد خوراکی را به بهای بیشتری بخرید.

هزینه سفر

ترفندهای کاربردی برای کاهش هزینه های سفر


1. در سفر به دنبال فعالیت های مجانی باشید


اگر کمی تحقیق کنید، خواهید دید که فعالیت های رایگان زیادی در شهر مقصدتان وجود دارد. مثلا می توانید تاریخ رویدادهای کانون های مختلف آن شهر را ببینید. کمی در شهر قدم بزنید و با آن آشنا شوید. موزه ها نیز در روزهای خاص تخفیف در نظر می گیرند.

2. در سفر قبل از رزرو هتل، مکان آن را چک کنید

حمل و نقل می تواند هزینه ی زیادی روی دستتان بگذارد. پس شاید بهتر باشد یک هتل در مرکز شهر رزرو کنید. یا جایی که بتوانید با پیاده روی کوتاه خودتان را به مکان هاب توریستی برسانید. یا حداقل نزدیک به یک ایستگاه مترو یا اتوبوس باشید.

3. حین سفر بهترین اتاق را نگیرید

چه قدر قرار است در اتاقتان اقامت کنید؟ آیا فقط یک جای خواب می خواهید؟ آیا اتاقی بزرگ با منظره ی زیبا می خواهید؟ آیا از امکانات هتل مثل استخر و باشگاه بدنسازی استفاده می کنید؟

4. در فصل شلوغی سفر نکنید

اگر در فصلی غیر از "های سیزن" سف کنید، بلیت هتل و پرواز ارزانتری پیدا خواهید کرد. به علاوه انتخاب های بیشتری دارید و جاذبه های گردشگری را هنگامی که خلوت تر و ارزانتر هستند، می بینید.

5. در سفر ناهار را مفصل بخورید

رستوران ها معمولا ناهارهای ویژه با قیمت های ارزانتری دارند. پس ناهارتان را پرپیمون بخورید و حتی غذای اضافه برای شامتان هم بگیرید.

6. در سفر از سیستم امتیازی استفاده کنید

هتل های زنجیره ای مثل هیلتون و ماریوت سیستم امتیازی دارند. به این شکل که به ازای مدت اقامتتان در هتل به شما امتیاز می دهند. این امتیازها در سفرهای بعدی و به ویژه اقامت دو شبه ی رایگان در این هتل ها بسیار به کار می آید. هواپیمایی ها نیز سستم امتیازی مشابهی دارند.

7. حین سفر در نزدیکی مکان های توریستی غذا نخورید

این یک توصیه ی بهداشتی نیست! در بعضی شهرها قیمت غذای رستوران ها ر نزدیکی مکان های توریستی بیشتر است. تنها چند بلوک آن طرف تر، قیمت ها به شدت افت می کند. پس حوصله به خرج بدهید و کمی راه بروید.

8. برای سفر بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید

بدانید چه زمانی و چه مقدار می توانید خرج کنید. همیشه می خواهیم شب آخر سفر در بهترین رستوران بهترین غذا را بخوریم. از راه های مختلف برای کمتر خرج کردن استفاده کنید. ولی سعی کنید خوش بگذرانید.

9. حواستان به تلفن همراهتان باشد

زمانی که به مسافرت می روید، گوشیتان را طوری تنظیم کنید که فقط پیامک دریافت کنید، در مکان هایی نیز که وای فای رایگان وجود دارد، ایمیل و پیام های اینترنتی تان را چک کنید. در زمان سفر از شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام جز به ضرورت استفاده نکنید. به این ترتیب می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه های ارتباطی تان صرفه جویی کنید.

10. در سفر از اینترنت رایگان استفاده کنید

امروزه اینترنت و فضای مجازی به یکی از بخش های جدایی ناپذیر زندگی همه ما بدل شده است و بسیاری از ما در طول سفر هم دلمان می خواهد به اینترنت دسترسی داشته باشیم. بسیاری به سراغ سیمکارت های محلی مقصد می روند و با پرداخت هزینه های گزاف، سیم‌کارتی می خرند تا بتوانند از اینترنت همراهش استفاده کنند. اگر به دنبال کاهش هزینه ها و البته، اینترنت رایگان هستید، باید بدانید راه هایی هست که شما را به راحتی به سوی بهشتی از اینترنت رایگان هدایت می کند.

divider

بیشتر بخوانید:

هزینه های سفر به نخجوان آذربایجان و جاذبه های توریستی آن

ضرورت مسافرت چیست؟چرا باید به سفر برویم؟

با راههای کاهش هزینه های سفر آشنا شوید

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم

این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • www.shanagasht.com
  • lastsecond.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits