یادونگ با خانه های عجیب غارگونه

آشنایی با خانه های غارشکل
۲,۰۸۹
۰
۰
سه شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۴۶

خانه های یادونگ چین

بیشتر از چهارهزار سال پیش مردم در غارهایی به نام یادونگ واقع در شمال چین(لویس پلاتیو) ساکن شدند. بعضی از این خانه های غاری شکل روی سراشیبی کوه از بیرون تراشیده شده اند در حالی که بعضی دیگر به طور عمود به سمت پایین حفر می شوند و تشکیل حیاط خانه غاری شکل را می دهند و اتاق ها به شکل افقی قرار می گیرند.

آخرین نوع این خانه های غاری شکل از همه انواع مشابهش در دنیا عجیب تر است. خانه های غاری شکل ماتماتا در تانیسیا (کشوری در جنوب شرقی آفریقا) از این نوع می باشد.موقعیت جغرافیایی لویس پلایتو در اطراف رودخانه وی در داخل این دره قرار دارد. دو ایالات شانیکسی و شانیکس بسیار در تاریخ کشور چین مهم می باشند زیرا که یکی از تمدن های اولیه این کشور را تشکیل داده است.

خانه هایی در زمین

پلاتیو از ته نشین شدن رسوبات ریزی که توسط باد آمده اند، بعد از گذر میلیون ها سال به وجود آمده است. بنابراین خاک این جا بسیار خوب و نرم است و حاصلخیزی بالایی دارد و بسیار مناسب برای کشاورزی و حفاری می باشد در نتیجه ساختن و حفر کردن خانه های غاری شکل انتخاب بسیار منطقی به نظر می رسد. اولین یادونگ 4000 سال پیش در طول سلسله زیای (Xia) چینی پدید آمد ودر زمان سلسله هان(Han) در بین سال های (206 قبل از میلاد تا 220 بعد از میلاد ) این نوع خانه ها محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در زمان سلسله مینگ(Ming) در طول سال های (1368 تا 1466) وسلسله کینگ(Qing) در طول سال های (1644تا 1912) این خانه ها به اوج محبوبیت خود رسیدند.

www.delgarm.com

حتی امروزه بعضی از این مردم چهل میلیونی به زندگی در این خانه های غاری شکل اعتقاد دارند. رایج ترین نوع یادونگ ها آن هایی هستند که درقسمت بالایی شیب داردره پلاتیو قرار گرفته اند. این یادونگ ها در لبه های لوییس پلایتو واقع شده اند. در قسمت داخلی پلاتیو جایی که دره های عمیق و سراشیبی وجود ندارد ، روستاییان گودال مربعی شکل روی زمین حفر کرده اند و سپس این خانه های غاری شکل چهار دیواری را به صورت افقی ویک حیاط که از مرکز فرورفته تشکیل دادند. ورودی این خانه های غاری شکل یا به صورت سطح شیب دار از بیرون و یا از طریق راهرویی در زیر زمین می باشد. یک یادونگ به عنوان نمونه دارای یک اتاق طاقدار دراز به همراه یک ورودی نیم دایره ای شکل که با یک در خروجی چوبی پوشیده شده است ، می باشد.

منطقه ای عجیب

غار های بهتر درکوه ها به وجود می آیند و با آجر و مصالح بنای محکم تری می شوند. اغلب این خانه ها در کنار یا در بالای یکدیگر ، طوری که با هم در ارتباط باشند و تشکیل روستا را بدهند ساخته می شوند. این خانه ها گاهی برای خانواده تک نفره و گاهی هم برای خانواده های بزرگ در نظر گرفته می شوند. زندگی در این خانه ها بسیار خوشایند است ، زیرا که درتابستان هوای داخلش خنک و در زمستان گرم است. اگر این خانه ها دارای امکاناتی همچون لوله کشی آب و الکتریسیته باشند ، 750 فوت مربع ازیک غار سه اتاقه ساده به همراه سرویس حمام و دستشویی به قیمت 46000 دلار در بازار می تواند قیمت داشته باشد. اجاره یک غار ساده که دارای یک اتاق هست و امکانات لوله کشی ندارد در ماه ، 30 دلار می باشد.

تصویر ماهواره ای از این خانه های غاری شکل پیچیده در منطقه شانژو در ماه 21ژانویه سال 2018 در یکی از ایالت های چین. (Henan).


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter