دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۴ میلادی
درد غضروف گلو نشانه چیست ؟
5
زمان مطالعه: 10 دقیقه
درد غضروف گلو: زمانی که گلودرد ما را می آزارد در اولین برخورد بزرگترها احتمال سرماخوردگی می دهند، این در بسیاری مواقع یک حدس درست است، عفونت های ویروسی که در عموم به آن سرماخوردگی (فارنشیت) هم گفته می شود علت درد غضروف گلو هستند.

علل و روش های درمان درد غضروف گلو

گلو درد نوعی احساس درد، تحریک گلو و آزردگی است که معمولا با بلعیدن آب دهان بدتر می شود. رایج ترین نوع گلودرد مربوط به عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی است. جالب است بدانید درد گلو ناشی از عفونت ویروسی خود به خود برطرف می شود. هم چنین عفونت استرپتوکوکی نوع کمتر شایع درد گلو است که معمولا با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می شود.

با این حال دیگر علل شایع گلودرد نیازمند درمان های پیچیده تری می باشند. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم با راه های درمان درد غضروف گلو بیشتر آشنا شویم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه دلگرم باشید.

گلودرد نوعی درد شایع است که اغلب ما در زندگی خود آن را تجربه کرده ایم. هنگامی که گلودرد باعث آزردگی ما می شود، در اولین برخورد بزرگترها احتمال سرماخوردگی را می دهند. اگرچه این تشخیص در بسیاری موارد کاملا درست است، اما در بسیاری موارد عفونت های ویروسی یا فارنشیت نیز علت اصلی درد غضروف گلو هستند و باید درمان شوند. نوع دیگری از گلودرد ناشی از باکتری است که به آن گلودرد استرپتوکوکی گفته می شود.

 درد غضروف گلو

این درد معمولا با مصرف آنتی بیوتیک ها برطرف می شود. هم چنین آلرژی و برگشت اسید معده نیز می تواند علت درد غضروف گلو باشد. حال این سؤال مطرح می شود که در چه شرایطی باید نگران درد گلو بود؟ آیا همه گلودردها ناشی از سرماخوردگی هستند؟ چه زمانی درد غضروف گلو خطرناک است؟ درمان درد غضرف گلو از چه راه هایی امکان پذیر است؟

با این حال اگر در گلوی خود دردی احساس می کنید که نوع آن متفاوت بوده و مدت زمان بیشتری طول کشیده است، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

شایع ترین علائم و نشانه های درد در ناحیه گلو چیست؟

درد در ناحیه گلو بسته به علت آن با علائم متفاوتی همراه است که این علائم عبارتند از:

 • مشکل در بلع
 • تورم در لوزه ها و ایجاد قرمزی
 • صدای گرفته و خشن
 • درد و احساس خراشیدگی در ناحیه گلو
 • حس درد و غدد متورم در گردن و ناحیه فک
 • دردی که با فرو خوردن آب گلو، بلعیدن غذا و حرف زدن بدتر می شود.
 • ایجاد لکه های برف مانند و سفید بر روی لوزه ها

در بسیاری موارد بروز مشکل در ناحیه گلو، علاوه بر ایجاد درد، با مشکلاتی مانند کاهش وزن، بلع و مشکلات تنفسی همراه است.

درد غضروف گلو چگونه درمان می شود؟

درد غضروف گلو یا درد زیر گلو می تواند به یکی از دلایل زیر ایجاد شود:

عفونت های باکتریایی

در بسیاری موارد عفونت های ناشی از باکتری منجر به ایجاد درد زیر گلو می شوند. معمولا همراه با این باکتری ها، لکه هایی سفید و برف مانند بر روی لوزه ها ایجاد می شوند که با قرمزی و تورم همراه هستند. در این شرایط بهترین درمان درد غضروف گلو و از بین بردن باکتری، مصرف آنتی بیوتیک است. از مهم ترین نشانه های عفونت باکتریایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تب
 • تهوع یا استفراغ
 • سردرد
 • شکم درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • درد در زمان قورت دادن
 • ایجاد نقاط قرمز بر روی سقف دهان
 • قرمزی لوزه همراه با لکه های سفید چرک

برخلاف سایر دلایل گلودرد، در عفونت های باکتریایی دیگر خبری از سرفه، قرمز شدن چشم ها، آبریزش بینی و گرفتگی صدا نیست. اغلب گلودردها بعد از مدت زمان مشخصی تمام می شوند، اما گلودردهای ناشی از باکتری نیازمند مصرف آنتی بیوتیک می باشند.

علت درد غضروف گلو

عفونت های ویروسی

از شایع ترین عفونت های ویروسی که باعث درد زیر گلو می شوند می توان به بیماری آنفولانزا، سرماخوردگی، آبله مرغان، سرخک و خروسک اشاره کرد.

عفونت های ویروسی در مجرای هوای بینی

عفونت ناشی از قارچ ها، ویروس ها یا باکتری ها که به افزایش مخاط بینی منجر می شوند. تجمع این مخاط در پشت گلو می تواند به درد در این ناحیه منجر شود.

آلرژی و حساسیت

هنگامی که بدن نسبت به عوامل حساسیت زایی مانند گرد و غبار، گرده گیاهان و موی حیوانات حساس می شود، نوعی ماده شیمیایی در بدن آزاد می شود. این قبیل مواد با علائمی نظیر عطسه، گرفتگی بینی، گلودرد و آبریزش چشم ها همراه هستند. در چنین شرایطی مخاط اضافه بینی پشت گلو رفته و باعث ایجاد درد و ناراحتی در آن می شود.

سوزش گلو به دلیل مواد شیمیایی یا دود سیگار

عواملی مانند ذرات اسپری های خوشبو کننده، بوی مواد شیمیایی تمیز کننده، هوای آلوده، دود و … نیز می توانند منجر به درد گلو شوند. در فضاها و مکان هایی که گرد و غبار و دود زیادی وجود دارد، احتمال گلودرد و گرفتگی بینی بعید به نظر نمی رسد. به طور مثال در خانه تکانی های عید و تمیز کاری هایی که با مواد شوینده انجام می شود.

سوزش گلو به خاطر هوای خشک

به طور معمول در هوای خشک، رطوبت دهان و گلو از بین می رود. در نتیجه خارش و خشکی در آن ناحیه ایجاد می شود. به همین خاطر در فصل زمستان که معمولا هوای محیط های بسته خشک و گرم است، احتمال بروز گلودرد افزایش می یابد.

رفلاکس معده و بازگشت اسید

هنگامی که رفلاکس معده را تجربه می کنید، اسید معده به طرف مری باز می گردد. بازگشت اسید به سمت دهان از کانال مری می تواند به سوزش گلو و مری منجر شود. از سوی دیگر این مشکل با عوارضی مانند سوزش معده همراه است.

جراحت

برخی از گلودردها ریشه در جراحت و مشکلاتی نظیر گیر کردن لقمه در گلو دارند. به خاطر داشته باشید که بعد از حرف زدن با صدای بلند، فریاد کشیدن و حتی آواز خواندن نیز احتمال گلودرد و جراحت وجود دارد.

ایجاد تورم در غده تیروئید

گاهی اوقات بیماری های تیروئید و تورم در آن ها نیز می تواند منجر به درد غضروف گلو شود.

تومور

گاهی اوقات درد زیر گلو ناشی از وجود تومور در گلو، زبان و حنجره است. در چنین شرایطی باید نسبت به درمان جدی اقدام کرد. معمولا عوارض گلودردهای ناشی از تومور همانند دیگر انواع گلودرد به زودی برطرف نمی شوند.

از چه راه هایی می توان درد غضروف گلو را تشخیص داد؟

اگر درد زیر گلوی شما بیشتر از ۳ هفته طول کشید، باید برای پیدا کردن علت آن اقدامات مؤثرتری انجام دهید. زیرا احتمال دارد بیماری های تیروئید مانند ندول یا گره تیروئید باعث ایجاد این درد شده باشند. هم چنین بهتر است به منظور بررسی دردی مانند سرفه، تب، دردهای عضلانی و خستگی که دائم شما را آزار می دهد نزد پزشک مراجعه کنید.
به طور کلی پزشک با بررسی نشانه ها و سوابق پزشکی و انجام معاینات فیزیکی به تشخیص مورد نظر دست پیدا می کند. از مهم ترین راه های تشخیص درد غضروف گلو می توان به این موارد اشاره کرد:

درمان درد غضروف گلو

گوش دادن به صدای تنفس به کمک گوشی پزشکی
لمس کردن آرام گردن به منظور بررسی غدد متورم یا گره های لنفاوی
معاینه مجرای بینی، گوش ها و نگاه کردن به گلو با استفاده از چراغ قوه
سواب حلق: منظور از سواب حلق این است که پزشک به منظور تشخیص عفونت ناشی از گلودرد استرپتوکوکی با استفاده از یک سواب، نمونه ای از ترشحات پشت گلو را برای آزمایشگاه می فرستد. بسیاری از کلینیک های مجهز به آزمایشگاه می توانند در عرض چند دقیقه نتیجه آزمایش را دریافت نمایند.

درمان درد غضروف گلو به کمک دارو

به طور معمول گلودردهای ناشی از عفونت ویروسی طی ۵ تا ۷ روز کاملا برطرف می شوند و نیازی به مداخلات پزشکی ندارند. در واقع تجویز آنتی بیوتیک ها هیچ کمکی به درمان درد غضرف گلو ناشی از عفونت ویروسی نمی کنند. هم چنین بهتر است به منظور کاهش تب و درد، با مشورت پزشک از استامینوفن و دیگر مسکن ها استفاده کنیم. برای درمان این عفونت در کودکان می توانیم تحت نظر پزشک از داروهای مسکن مخصوص کودکان مانند استامینوفن استفاده کنیم.

به خاطر داشته باشید که مصرف آسپرین به هیچ عنوان برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود؛ چرا که می تواند منجر به بروز سندرم ری شود. این سندرم نوعی بیماری نادر است که می تواند حیات فرد را تهدید کند و معمولا منجر به التهاب کبد و مغز می شود.

چنانچه درد زیر گلو ناشی از عفونت باکتریایی باشد، معمولا پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند. این آنتی بیوتیک ها باید تحت نظر پزشک و با دوز مصرفی تعیین شده مصرف شوند. حتی اگر تمامی علائم ما از بین بروند، قطع خودسرانه داروها می تواند منجر به تشدید بیماری و گسترش عفونت به تمامی قسمت های بدن شود. در واقع تکمیل نکردن دوره مصرف آنتی بیوتیک به منظور درمان گلودرد استرپتوکوکی می تواند خطر ابتلا به التهاب کلیه و تب روماتیسمی را افزایش دهد.

اگر علت گلودرد ما چیزی غیر از عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد، بسته به علت زمینه ای آن، پزشک درمان مناسب با آن را برای ما در نظر خواهد گرفت. صرف نظر از علت اصلی گلودرد، برخی راهکارها وجود دارند که می توانند به کاهش علائم بیماری کمک کنند. در ادامه به راه های درمان طبیعی گلودرد اشاره خواهیم کرد.

حتماً بخوانید:
گلودرد شبانه و ۱۰ روش خانگی برای درمان آن

گلودرد شبانه و ۱۰ روش خانگی برای درمان آن

علل گلودرد شبانه و راههای درمان آن گلودرد شبانه علل مختلفی دارد , آلرژی، هوای خشک، تنفس دهانی و ریفلاکس معده ممکن است باعث گلودرد شبانه شود . برای حل…

استراحت

بهتر است در این شرایط به اندازه کافی در خانه بخوابیم. هم چنین خوب است کمتر صحبت کنیم و از این طریق به صدای خود استراحت بدهیم. استراحت کردن و ماندن در منزل می تواند از ابتلای دیگران به سرماخوردگی و انواع ویروس ها جلوگیری کند.

مصرف غذاها و نوشیدنی های آرام بخش

مصرف خوراکی های سردی مانند بستنی یخی و مایعات گرم مانند چای بدون کافئین، سوپ، آب گرم و عسل می تواند تسکین دهنده درد گلو باشد. البته مصرف عسل برای کودکان زیر ۱ سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

هوای مرطوب

استفاده از یک مرطوب کننده هوای خنک مانند دستگاه بخور می تواند به از بین بردن هوای خشکی که باعث گلودرد بیشتر می شود، کمک کند. بهتر است به طور مرتب مرطوب کننده را تمیز کرده تا از این طریق از رشد باکتری و قارچ جلوگیری کنیم. هم چنین استفاده از حمام بخار به مدت چند دقیقه نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

غرغره آب نمک

انجام غرغره آب نمک (یک دوم قاشق چای خوری نمک خوراکی به همراه ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر آب ولرم) به میزان زیادی می تواند درد گلو را تسکین دهد. کودکان بیشتر از ۶ سال و بزرگترها می توانند محلول فوق را غرغره کرده و سپس آب آن را بیرون بریزند.

مصرف مایعات

استفاده از مایعات می تواند به مرطوب نگه داشتن گلو کمک کند و جلوی کم آب شدن بدن را بگیرد. در این شرایط بهتر است از مصرف الکل و کافئین اجتناب کنید؛ زیرا می توانند منجر به کم آبی بدن شوند.

اجتناب از عوامل تحریک کننده

در این شرایط توصیه می شود تا حد امکان از دود سیگار و مواد شوینده تحریک کننده گلو خودداری کنید.

منبع : تیراد - آرگااین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits