دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت صدق الله العلی العظیم با صدق الله العظیم : پاسخ مقام معظم رهبری در این باره !
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
صدق الله العلی العظیم چه فرقی با صدق الله العظیم دارد؟ پاسخ مقام معظم رهبری به این سوال را در ادامه می خوانید.

آیا صدق الله العلی العظیم با صدق الله العظیم تفاوت دارد؟

رهبر انقلاب در پاسخ به ابهام خانواده شهید درباره قرائت قرآن می فرمایند:«صدق الله العلی العظیم» با «صدق الله العظیم» یکی است.

در خاطرات منتشر شده از دیدار رهبر انقلاب با خانواده شهید در مشهد، سؤال جوابی بین رهبر انقلاب و خانواده شهید به وجود می آید که ذکر آن خالی از لطف نیست.

در قسمتی از این خاطرات آمده است: پدر شهید از سال های قدیم، جلسات قرائت قرآن کریم داشته است و سعی می کرده از اساتید دعوت کند تا به جوان ها و کودکان قرآن بیاموزند. مدت زیادی در خانه و بعد که مأموران رژیم شاه اذیت می کنند، در مسجد محل این جلسات را برگزار می کرده. حمیدرضا هم در همین جلسات رشد کرده و این طور بار آمده است. او مدتی است که از رادیو گلایه ای دارد که حالا به خاطر فرمایشات آقا به یادش می آید و می گوید:

خانواده مشهدی: ما یک گلایه ای از رادیو داریم؛ یعنی اکثراً در موقع اذان، با آنکه ما قرای فارسی زبان بسیار خوبی داریم، قرائت قرای عرب را پخش می کنند و این ها «صدق الله العظیم» می گویند و این باعث رنجش خیلی هاست.

فرق «صدق الله» با علی و بدون علی از نظر رهبر انقلاب

رهبر انقلاب: ... فرقی نمی کند؛ «صدق الله العلی العظیم» با «صدق الله العظیم» یکی است، هیچ فرقی نمی کند. آن علی که در «صدق الله العلی العظیم» هست، علی ما نیست، علی همه است!

خانواده مشهدی:بله متوجه هستم، ولی درعین حال، خاصه در مشهد، انتظار هست که این مسئله اصلاح بشود دیگر.
رهبر انقلاب:نه فرقی نمی کند، «صدق الله العظیم» هم درسته، «صدق الله العلی العظیم» هم درسته. در قرآن هم هر دوی این ها هست. هیچ فرقی نمی کند، این مهم است.

البته، شما توجه داشته باشید ما این روش قرائت جدید را که بین جوان های ما حالا باب شده و این ها بحمدالله خواندشان خیلی خوب شده، به طوری که در دنیا، در مجامع جهانی وقتی شرکت می کنند، همة قرّا، حضار، اهل فن و عامه مردم نسبت به این ها احساس خضوع می کنند؛ این را از مصری ها یاد گرفتند.

من خودم جزو کسانی هستم که اولین بار، این مفاهیم قرآنی را بین جوان ها رایج کردم، در مشهد و غیر مشهد. ما همین قرّای مصری را دادیم دست این جوان ها. جوان ها از این ها یاد گرفتند. آن ها در واقع اساتیدی هستند که معلمین جوانان ما هستند و این ها روزی که بتوانند مثل آن ها بخوانند، آن روز این ها قرّایی هستند که خودشان استادند، البته الان هستند کسانی که از بعضی از قرّای مصری خیلی بهتر می خوانند؛ یعنی هر قاری عربی معلوم نیست که خیلی خوب باشد.

نه! بعضی از قرّای ما، مخصوصاً مشهدی ها که بینشان قرّای خیلی خوبی هست، از بعضی از مصری ها بهتر می خوانند، اما اساتید مصری، آن هایی که واقعاً استادند، آن ها هم بخوانند، چه ایرادی دارد؟! بعضی اوقات این ها را بگذارند، بعضی اوقات آن ها را بگذارند. اصل قضیه این است که قرآن را مردم یاد بگیرند، گوش کنند، بفهمند.

عمده این است. معنای قرآن را بفهمند، استفاده کنند. اگر این بشود، آن وقت دنیا، به معنای حقیقی کلمه، اصلاح خواهد شد. اگر قرآن، مفاهیم قرآن، حقیقتاً رایج بشود، همه چیز درست می شود.

منبع : ایرنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits