دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت لایحه و عریضه و نکات حقوقی مربوط به هر یک

فرق لایحه با عریضه چیست؟

تفاوت لایحه و عریضه و نکات حقوقی مربوط به هر یک
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لایحه و عریضه دو اصطلاح حقوقی است که در دنیای حقوق و دادگاه ها و در میان حقوق دانان ، روزانه بارها و بارها به زبان می آید و مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت لایحه و عریضه در چیست؟

لایحه و عریضه دو نوع مدرک قانونی هستند که برای برطرف کردن مسائل حقوقی می‌توان از آنها استفاده نمود. لایحه عبارتی با شمولیت بیشتری بوده و به نوعی عریضه را نیز شامل می‌شود اما بااین‌حال در معنی عام و در میان عموم این دو عبارت تفاوت‌هایی با هم دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت لایحه و عریضه پرداخته و نکات مربوط به هر یک را نیز به‌صورت مجزا مرور کنیم. بررسی مسائل مربوط به هر یک از این دو باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه کاربران با معنی هر یک آشنا می‌شوند، در استفاده از آنها نیز دقت بیشتری داشته باشند.

لایحه چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت لایحه و عریضه ابتدا باید به تعریف هر یک بپردازیم. یکی از مدارکی که قاضی در دادگاه به آن استناد کرده و بر اساس آن به بررسی پرونده می‌پردازد، دفاعیاتی است که هر یک از طرفین دعاوی در لایحه ثبت کرده‌اند. قاضی پرونده بعد از بررسی‌های به عمل آمده از طرفین می‌خواهد که دفاعیات خود را به‌صورت کتبی ارائه نمایند. این درخواست اصطلاحاً از نظر حقوقی لایحه خوانده می‌شود. ازاین‌رو می‌توان لایحه را یک درخواست حقوقی قلمداد کرد که طرفین دعاوی برای دفاع از خود تقدیم به قاضی می‌نمایند.

لایحه

عریضه چیست؟

عریضه نیز نوعی درخواست است که از آن برای تسلیم درخواستی به دادگاه و یا دادگستری استفاده می‌شود. عریضه برای کارهای عمومی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال درصورتی‌که طرفین از استطاعت مالی لازم برای گرفتن وکیل و یا سایر موارد مربوط به پرونده برخوردار نباشند می‌توانند با استفاده از عریضه درخواست خود را به دادگاه و قاضی تسلیم نمایند. در مواردی مانند صدور رأی اعسار یا عدم توانایی در پرداخت هزینه دادرسی ازجمله مواردی است که در آنها می‌توان از عریضه استفاده نمود.

تخصص موردنیاز برای لایحه ‌نویسی

در تفاوت لایحه و عریضه بایستی به تخصص‌های لازم برای نگارش هر یک نیز بپردازیم. لایحه یک سند قانونی بسیار مهم برای دادگاه است که استناد بسیاری از رأی‌ها به آن بوده و ازاین‌رو در تهیه آن باید به مسائل حقوقی به‌صورت کاملاً تخصصی ویژه دقت شود. عدم دقت به این موضوع می‌تواند منجر به از بین رفتن فرصت‌ها برای طرفین دعوا شده و ضرر و زیان‌های حقوقی و‌ مالی را برای آنها به دنبال داشته باشد. ازاین‌رو لازمه تهیه و تنظیم آن استفاده از خدمات وکیل و مشاور حقوقی با تجربه و تحصیل کرده و آشنا به مسائل حقوقی است.

حتماً بخوانید:
شرایط نوشتن لایحه در قانون چگونه است ؟

شرایط نوشتن لایحه در قانون چگونه است ؟

لایحه به نوشتارهایی گفته می‌شود که از سوی اصحاب دعوا یا وکلای آن‌ها چه دعاوی حقوقی چه دعاوی کیفری - به مقام قضایی تقدیم می‌شود.

چه کسانی می‌توانند عرضه‌ نویسی کنند؟

یکی از مواردی که احتمالاً شما هم در خیابان‌های منتهی به دادگاه‌ها در شهرهای مختلف به آن برخورده‌اید، عریضه نویسان تجربی است که آماده ارائه این خدمات از روی تجربه به کاربران هستند. این افراد بدون تخصص و تحصیلات مرتبط و تنها با تجربه بالایی که دارند اقدام به ارائه خدمات عریضه‌نویسی برای کاربران می‌نمایند. در تجربه و سابقه این عزیزان در تنظیم عریضه هیچ شکی نیست اما در حال حاضر امکان عریضه‌نویسی آنلاین و اینترنتی موانع استفاده از خدمات افراد باتجربه و متخصص را برای کاربران برداشته است.

دادگستری با فراهم نمودن امکان ارائه خدمات عریضه‌نویسی آنلاین، این شرایط را برای کاربر فراهم آورده تا بدون نیاز به حضور فیزیکی در کنار افراد غیرمتخصص، از هر جایی و مکانی در چند دقیقه به این خدمات دسترسی پیدا کرده و نیازهای خود را برآورده سازند.

عریضه و فرق آن با لایحه

نکات حقوقی در تنظیم لایحه و دادخواست

تنظیم لایحه می‌تواند به‌مراتب سخت‌تر از تنظیم دادخواست باشد.
برای تنظیم لایحه نیاز به تخصص و تجربه بالا خواهید داشت.
کیفیت نگارش در لایحه بسیار مهم است.
یک نویسنده توانمند نمی‌تواند حتماً یک لایحه نویس توانا باشد و هر وکیل و مشاور حقوقی هم نمی‌تواند استعداد نوشتن لایحه را داشته باشد.

تفاوت لایحه و دادخواست

در بیان تفاوت میان این دو ابتدا به نوع کاربری آنها اشاره کنیم. لایحه سندی برای تنظیم دفاعیه در دادگاه است درحالی‌که دادخواست یا همان فرم دادخواست برای دادخواهی و تنظیم شکایت علیه فرد حقیقی یا حقوقی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
همچنین باید در نظر داشته باشید که برای دادخواست شما با فرم‌های آماده روبرو هستید که باید اقدام به پر کردن آن نمایید. اما لایحه فرم مشخصی نداشته و برحسب نوع تخصص و تجربه تنظیم کننده آن تنظیم می‌شود.

در انتها به خاطر داشته باشید: لایحه نویسی و عریضه‌نویسی با توجه به پیچیده‌تر شدن پرونده‌های حقوقی و کیفری امری بسیار حساس تلقی می‌شود که عدم دقت به آنها می‌تواند تفاوت یک فرد پیروز و یک فرد مال‌باخته در این پرونده‌ها را رقم بزند. از این گذشته با توجه به فراهم شدن امکانات اینترنتی و آنلاین برای دریافت این خدمات، دیگر هیچ بهانه‌ای برای عدم استفاده از این خدمات برای کاربران وجود نداشته و شما می‌توانید با خیال راحت در هر شهری از چنین خدمتی استفاده کنید.

هزینه نوشتن لایحه

هزینه تنظیم لایحه و نوشتن لایحه توسط عریضه نویسان علی الاصول دارای نرخ و هزینه ثابتی است. ولیکن هزینه تنظیم لایحه توسط وکیل نظر به موضوع دعوا، میزان دانش و خبره بودن وکیل، مرحله رسیدگی و بسیاری دیگر از موارد بستگی داشته و در نهایت هزینه مذکور به تراضی و توافق میان طرفین یعنی وکیل و موکل بستگی دارد.

حتماً بخوانید:
وصول لایحه چیست و چه تفاوتی با دادخواست دارد؟

وصول لایحه چیست و چه تفاوتی با دادخواست دارد؟

اظهارات در دادگاه می تواند به صورت شفاهی یا به صورت کتبی باشد که شکل کتبی آن را لایحه میگویند به هر اظهاری که فرد برای ضمیمه کردن به پرونده انجام…

خوب است بدانید یک وکیل متخصص و باتجربه به کلیه اصول نگارشی و لازم در تولید محتوای یک لایحه و ایراد دفاعیات موثر و حتی ترتیب بیان مطالب و رعایت تقدم و تاخر آنها دستی توانا و قلمی تاثیرگذار دارد. همواره از به کاربردن کلمات ثقیل و عربی آنهم بصورت قطاری و پشت یکدیگر اجتناب نمایید. جملات خویش را کوتاه انتخاب نموده و مقصود خویش را صریح بیان نمایید.
تنظیم لایحه دفاعیه ، تنظیم دادخواست، تنظیم شکوائیه، تنظیم درخواست و تنظیم اعتراض به آرا جملگی توسط وکیل متخصص و باتجربه به نحو احسن صورت میگیرد. موسسه حقوقی اراز فرتاک اماده ارائه مشاوره حقوقی و وکالت در دعاوی و انجام وکالت از نظر حقوقی و تخصصی است ونیز در تنظیم لایحه دفاعیه نیز از نظر کارشناسی دو وکیل باتجربه بهره میبرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی