دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۴ اوت ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت 8 بیت و 16 بیت در فتوشاپ همراه با فیلم آموزشی
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در این مقاله تفاوت 8 بیت و 16 بیت در فتوشاپ را بررسی خواهیم کرد .

چه تفاوتی در کیفیت تصاویر 8 بیتی و 16 بیتی وجود دارد؟

این مبحث آموزشی دیجیتال، مبتنی بر درک تفاوت بین ویرایش تصاویر با رنگ 8 بیتی و یا 16 بیتی است. تفاوتی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود اما این گونه به نظر می رسد که عکس ۱۶ بیتی کیفیتی دو برابر کیفیت عکس ۸ بیتی داشته باشد.

علت این عدم تشخیص توسط چشم انسان این است که چشم انسان تنها قادر به تشخیص 10 میلیون رنگ است.

در حالی که یک تصویر 8 بیتی میتواند 2 به توان 8 یعنی بیش از 16 میلیون رنگ را در بر داشته باشد و این فراتر از قدرت بینایی چشم انسان است.

پس بدیهی است که چشم غیر مسلح نتواند تصویری با تعداد رنگ بالاتر از ۱۰ میلیون را درک کند و آن را مورد پردازش کیفیت قرار دهد. حال می خواهد تصویر 8 بیتی باشد ، خواه 16 بیتی.

حال این سوال مطرح می شود که زمانی که کیفیت بالاتری از 10 میلیون رنگ برای انسان قابل درک نیست، دیگر چه نیاز به ویرایش تصاویر در رزولوشن های بالاتری همچون ۱۶میلیون رنگ داریم؟

آموزش واقعا کوتاه دیجیتالی که ارائه می شود واقعا زمانی نمی گیرد اما شما را به درکی می رساند که دیگر سراغ ویرایش عکس ها با عمق اطلاعات 8 بیت نروید! با استفاده از 2 تنظیمی که صورت داده می شود، خواهید دید که برای دست یابی به بهترین کیفیت، لازم است که از تصاویر 16 بیتی برای کار استفاده کنید.

تفاوت 8 و 16 بیتی

یکی از حالات تصویری حالتی است که رنگهای بین تیره و روشن را بهحای 256 پله به 512 پله تقسیم کنیم این حالت رنگی را اصطلاحا 16 بیتی می گویند.

یعنی در هر کانال رنگی به جای 8 بیت از 16 بیت استفاده می شود. کیفیت نمایش بیشتر خواهد شد و متناسب با آن حجم آن نیز بیشتر می شود.

ولی متاسفانه در فتوشاپ بسیاری از فرامین هستند که هیچ نوع سازگاری با مدل 16 بیتی ندارند . امروزه بسیاری از اسکنرها هستند که می توانند 16 بیتی , اسکن کنند

تفاوت تصاویر 8 بیتی و 16 بیتی


separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است