دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
داستان ضرب المثل گربه را باید دم حجله کُشت
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت گربه را باید دم حجله کُشت بپردازیم .

معنی ضرب المثل گربه را باید دم حجله کُشت

ضرب المثل گربه را باید دم حجله کُشت: یعنی اگر از همان اول سخت گیری کنی تا حساب کار به دست دیگران آید، در آینده کسی جرئت نمی کند خطاکاری کند.

برخی با گفتن این ضرب المثل در ابتدای هرکاری، چه کارهای گروهی، مدیریت و چه ابتدای زندگی، سعی دارند خود را قاطع نشان دهند تا دیگران در میانه ی کار سر باز نزنند و سوء استفاده نکنند.

در قدیم مردها از این روش در ابتدای زندگی استفاده می کردند تا مردسالارانه تا آخر عمر زندگی کنند! بدین روش که از همان اول زندگی در برابر خواسته های زن ها مثل خرید کردن، با جدیت برخورد می کردند یا اگر دعوایی می شد، با آب و تاب قدرتنمایی می کردند تا حساب کار دست زن هایشان بیاید!

و با این تفکر خود می خواستند که ولخرجی ها و توقعات احتمالی زنانشان را بگیرند.

البته خیال نکنید این ضرب المثل اختصاص به مردان دارد! بلکه بسیاری از خانم ها امروزه در همان آغاز زندگی با سخت گیری های زیاد و قاطع نشان دادن خود سعی دارند به خیال خودشان حساب کار دست شوهرشان بیاید و تا آخر عمر، غلام حلقه به گوش اینها باشند! (زن سالارانه!)

♦ البته همیشه این ضرب المثل در معنای منفی به کار نمی رود بلکه گاهی برای شوخی و یا توصیه دیگران به محکم کاری در آغاز کارها استفاده می شود.

داستان ضرب المثل گربه را باید دم حجله کُشت

می گویند در ایام قدیم دختری تندخو و بد اخلاق وجود داشته که هیچکس حاضر به ازدواج با او نبوده است. پس از چندی پسری از اهالی شهامت به خرج می دهد و تصمیم می گیرد که با وی ازدواج کند.

بر خلاف نظر همه ، او م گوید که می تواند دخترک را رام کند. خلاصه پس از مراسم عروسی ، عروس و داماد وارد حجله می شوند و …. چند دقیقه از زفاف که می گذرد پسرک احساس تشنگی می کند .

گربه ای در اتاق وجود داشته از او می خواهد که آب بیاورد. چند بار تکرار میکند که ای گربه برو و برای من آب بیاور. گربه بیچاره که از همه جا بی خبر بوده از جایش تکان نمی خورد تا اینکه مرد جوان چاقویش را از غلاف بیرون می کشد و سر از تن گربه جدا می کند.

سپس رو یه دختر می کند و می گوید برو آب بیار….‬ خب معلومه دختر از ترس سریع میره آب میاره واین است که این ضرب المثل رایج شد.

همسر این مرد پوزخندی می زند و می گوید: « گربه را باید دم حجله کشت »

separator line

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هرگز از کف دست مویی نمی روید یعنی چه ؟

ضرب المثل نه خانی آمده نه خانی رفته یعنی چه ؟

اصطلاح عامیانه پشمم ریخت به چه معناست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • daneshchi.ir
  • magerta.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است