دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نشانه های قورت دادن سکه در کودکان چیست؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر کودک یک شیء خارجی را قورت دهد علائمی همچون بیرون ریختن بزاق دهان، استفراغ و دل درد را بروز می دهد. اقدامات مهمی برای پیشگیری از عوارض قورت دادن سکه، باید انجام شود.

کودکان نوپا و پیش دبستانی ها هر چیزی را که می بینند مثل سکه ، باتری ، سنجاق و...را در دهان خود فرو می کنند می دانید این کار چقدر سریع اتفاق می افتد بنابراین تعجبی ندارد همیشه نمی توانید وضعیت را درک کنید حتی یک سکه کوچک می تواند یک موقعیت اضطراری باشد، و بسیاری از بچه ها سکه های کوچک را قورت می دهند به سرعت وضعیت را ارزیابی کنید تا حرکت بعدی را انجام دهید.

نشانه های قورت دادن سکه در کودکان چیست؟

اگر کودک شما به طور تصادفی یک سکه یا شی را قورت دهد، پس باید مراقب باشید و به دقت کودک را مشاهده کنید اگر سکه خورده شده به معده برسد احتمال بسیار زیادی وجود دارد که از بین روده عبور کند و از طریق مدفوع خارج شود با این حال، اگر سکه در مسیر معده به دام بیفتد، وضعیت خطرناکی دارد و باید جدی گرفته شود اگر سکه بلعیده شده در مری گیر کرده باشد، می تواند باعث بروز علائم متمایزی شود. مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که در حال خفگی نیستند مشکل تنفس، بلعیدن یا صحبت کردن باعث ترس فوری می شود دقت کنید و مراقب فرزندتان باشید با اورژانس تماس بگیرید.

قورت دادن سکه توسط کودک

علائم قورت دادن سکه توسط بچه ها بزاق دهان کودک به طور مداوم از دهان بیرون می ریزد بیرون ریختن آب دهان مداوم نشان دهنده این است که چیزی درون کودک رخ داده است. سختی در قورت دادن هر چیزی ممکن است غذا و نوشیدنی را حتی اگر گرسنه است بالا بیاورد.
استفراغ را هم چنین می توان مشاهده کرد. کودک از درد گردن یا سینه شکایت می کند. یک تب ناگهانی ایجاد می شود. هوشیاری کودک کاهش پیدا می کند. اگر سکه ای در روده گیر کند و دیواره روده را پاره کند علائم مختلف ممکن است مانند خون در مدفوع باشد که به خاطر آن می تواند مدفوع تیره به نظر برسد، صداهای شکم نرمال نیستند، دل درد و استفراغ اتفاق می افتد گاهی اوقات سکه به دام می افتد.

یک کودک می تواند به قورت دادن و خوردن بدون هیچ مشکلی ادامه دهد در چنین وضعیتی کودک به طور مداوم سرفه می کند. سکه ثابت می تواند باعث التهاب و سوزش بافت های مری شود که می تواند مری را پاره کند و باعث ایجاد موقعیت های خطرناک بالقوه شود.

چقدر طول می کشد تا سکه از معده بگذرد؟

ممکن است در حالت وحشت باشید، چون کودک یک سکه یا یک چیز خارجی دیگر را قورت داده است 80 تا 90 % مواقع، یک سکه یا یک شی کوچک به تنهایی عبور می کند و باعث آسیب نمی شود و سرانجام با مدفوع خارج می شود سکه از سیستم گوارشی عبور می کند و یکی دو روز طول می کشد تا خارج شود با این حال، باید مراقب کودک خود باشید.

خطرات قورت دادن سکه

اگر علائم زیر ذکر شده وجود داشته باشد، می تواند یک وضعیت اضطراری باشد: کودک نمی تواند حرف بزند و گریه کند و به سختی نفس بکشد. آب دهان کودک بیرون می ریزد و نمی تواند حتی غذا و آب را قورت دهد. کودک سرفه می کند یا با سر و صدا نفس می کشد. احساس خفگی می کند. کودک هوشیاری خود را از دست می دهد و به طور مداوم استفراغ می کند.

اگر کودک خوب عمل می کند و هیچ علائمی را نشان نمی دهد، پس صبر کنید تا سکه دفع شود پزشک اطفال توصیه می کند با دادن ملین ها به کودک برای تسریع فرآیند دفع، خود درمانی نکنید چون ممکن است کمکی نکند ، نه این که کودک را مجبور به خوردن غذا کنید اگر بترسید یا احساس درماندگی کنید، بهترین گزینه مراجعه به پزشک است.

قورت دادن سکه توسط کودک و گیر کردن آن در گلو : اگر سکه ای از گلو عبور کند و به شکم برسد باید در عرض کم تر از 4 تا 5 روز و معمولا در عرض 2 روز از بدن خارج شود سکه ای که گیر کرده، شکم یا سینه درد،ریزش آب دهان، مشکل بلعیدن، استفراغ و تب را القا می کند. در هر یک از این موارد کودک را زودتر از حد ممکن به بیمارستان ببرید.

اگر علائم قورت دادن یک شی خارجی یا سکه گیر افتاده وجود داشته باشد نباید : کودک را وادار کنید استفراغ کند. به کودک چیزی بدهید که بخورد یا بنوشد.

اگر کودک چیزی که نرم، کوچک، صاف و غیر سمی است بلعیده این کارها را دنبال کنید: حتما مدفوع او را دوتا سه روز بعد چک کنید. این کار را می توان با قرار دادن مدفوع در یک ظرف در بسته و اسپری کردن آب داغ روی آن انجام داد با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که اشیا خارجی بلعیده شده بیرون آمده و دیگر نیازی به نگرانی نیست.

خفگی کودک با سکه

در دوره زمانی لازم است والدین کودک خود را به دقت مشاهده کنند. غذایی به او دهید که نرم و فیبری است موز گزینه خوبی است زمانی که می خواهید با سرعت بیشتری سیستم بدن کودکتان حرکت کند. دقت کنید و مقدار زیادی آب به کودک بدهید و او را مرطوب نگه دارید یک بدن هیدراته به خوبی عمل می کند و کودک شما هیچ مشکلی در دفع مدفوع با سکه ندارد.

درمان بلعیدن سکه و از بین بردن آن اگر با وجود تمام مراحل ذکر شده در بالا سکه دفع نشود و بیش از 48 ساعت در بدن باقی بماند، وقت آن است که به بیمارستان سر بزنید، حتی اگر کودک هیچ نشانه ای از اضطراب را نشان ندهد به پزشک مراجعه کرده و کمک پزشکی بگیرید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که کمی بیشتر صبر کنید و برخی از داروها را برای کمک به کودک توصیه کند پزشک نیز موقعیت دقیق سکه یا شی دیگر را با کمک اشعه ایکس پیدا می کند با این حال، نیازی به حذف سکه با روش های جراحی وجود ندارد. با این حال، اگر شی فرو خورده یک سکه نباشد و چیزی تیز باشد مجرای معده و روده می تواند آسیب ببیند و یا سوراخ شود ممکن است پزشک آندوسکوپی را پیشنهاد کند.

حتماً بخوانید:
پریدن جسم در گلوی کودک،جلوگیری از خفگی کودک چگونه ممکن است؟

پریدن جسم در گلوی کودک،جلوگیری از خفگی کودک چگونه ممکن است؟

پریدن جسم در گلوی کودک و جلوگیری از خفگی کودک متأسفانه در این مواقع بسیاری از افراد تصور می‌کنند بهترین اقدام برای خروج جسم، وارد کردن انگشتان دست به…

اجازه ندهید که هنگام خرید فرزندتان پول پرداخت کند یا باقی مانده ی پول خریدتان را در دستانش نگاه دارد، حتی با اسکناس یکی از دلایل متعدد برای اینکه اجازه ندهید کودک شما این کار را بکند این است که او ممکن است آن را بخورد و یک عادت بد کودکان است که با پول بازی کنند و پول هزاران نوع باکتری و میکروب دارد زیرا در دست بسیاری از افراد رد و بدل می شود.
اجازه ندهید که فرزندتان با اشیا کوچک بازی کند. عروسک ها، ماشین ها، و اسباب بازی هایی که قطعات جدا شدنی دارند، می توانند قورت داده شوند و داخل سیستم گوارش کودک گیر کنند پس بهتر است احتیاط کنید.

منبع : آخرین خبراین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits