مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
یازده رخداد جنجالی در تاریخ جام جهانی
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
یازده رخداد جنجالی در تاریخ جام جهانی - رخدادهای جنجالی تاریخ جام های جهانی - خطای کارلوس روی برونو بیونه - ضربه سر زیدان به مارکو ماتراتسی - ماندن بازیکن اخراجی در زمین - برخورد شوماخر و باتیستون - فرانک ریکارد به رودی فولر تف کرد - دست خدا - خطای...

لوئیز سوارز مهاجم تیم ملی اروگوئه و باشگاه لیورپول به خاطر گاز گرفتن جورجو کیلینی بازیکن تیم ملی ایتالیا توسط فیفا مجازات و به مدت چهار ماه از فعالیت در عرصه فوتبال و همچنین از ۹ بازی ملی محروم شد.

این رخدادو مجازاتی که در پی داشت تاکنون جنجالی ترین لحظه در مسابقات جام جهانی برزیل بوده است.

یازده رخداد جنجالی در تاریخ جام جهانی

اما حوادث جنجالی نظیر این در دوره های قبلی این مسابقات نیز اتفاق افتاده است. بخش ورزشی بی بی سی با نگاهی به تاریخ جام جهانی یازده رخداد جنجالی در دوره های قبلی را برگزیده است.

۱- ضربه سر زیدان به مارکو ماتراتسی

زین الدین زیدان کاپیتان تیم ملی فرانسه در مسابقه فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با سر به سینه مارکو ماتراتسی ضربه زد.

داور چهارم مسابقه این حرکت زیدان را دید و به داور اصلی خبر داد و او نیز با نشان دادن کارت قرمز زیدان را از بازی اخراج کرد. چند ماه بعد از این حادثه ادعا شد که زیدان در واکنش به توهین بازیکن ایتالیایی به خواهرش این کار را کرده بود.

ضربه سر زیدان به مارکو ماتراتسی

این حادثه پایانی بود بر فوتبال بین المللی زیدان.

۲- خطای کارلوس روی برونو بیونه

خطای کارلوس روی برونو بیونه

کارلوس دروازه بان تیم ملی برزیل در مسابقه یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ به هنگام حمله برونو بیونه مهاجم تیم ملی فرانسه به دروازه برزیل به شیوه موزیانه ای روی او خطا کرد. داور مسابقه تصمیم گرفت که در برخورد با این خطا به فرانسه ضربه کاشته ندهد. جیمی هیل، گزارشگر بی بی سی که مسابقه را گزارش می کرد آن را " یک خطای فاحش" توصیف کرد.

۳- ماندن بازیکن اخراجی در زمین

ماندن بازیکن اخراجی در زمین

رودلف کرایتلین داور مسابقه یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان که در استادیوم ومبلی برگزار می شد، آنتونیو رتین کاپیتان تیم ملی آرژانتین را از زمین اخراج کرد. آنتونیو رتین از این تصمیم بسیار خشمگین شد و حاضر نشد زمین را ترک کند. این واکنش او باعث شد که ادامه مسابقه به تاخیر بیافتد.

۴- برخورد شوماخر و باتیستون

برخورد شوماخر و باتیستون

در جریان مسابقه نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا، هارولد شوماخر دروازه بان تیم آلمان روی پاتریک باتیستون مدافع فرانسوی خطا کرد. پاتریک باتیستون بی هوش شد و پزشکان مجبور شدند در زمین بازی به او اکسیژن بدهند. ولی چارلز کورور داور مسابقه خطا نگرفت و توپ را به تیم آلمان داد.

۵-فرانک ریکارد به رودی فولر تف کرد

فرانک ریکارد به رودی فولر تف کرد

در مرحله حذفی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا و ۲۲ دقیقه پس از شروع مسابقه ای پر تنش بین آلمان و هلند، داور فرانک ریکارد هافبک هلند و رودی فولر مهاجم آلمان را همزمان از زمین اخراج کرد. فرانک ریکارد در لحظه خروج از زمین به صورت رودی فولر تف کرد.

۶- 'دست خدا '

در مسابقه تیمهای انگلستان و آرژانتین در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، دیه گو مارادونا جلوی دروازه انگلستان یک پاس هوایی را با دست وارد دروازه این تیم کرد.

دست خدا

داور این خطا را ندید و در نتیجه این گل آرژانتین محسوب شد. بعدها مارادونا به خبرنگاران گفت که در آن مسابقه "دست خدا" به یاری او آمده بود. آرژانتین با گل دوم مارادونا که از زیباترین گل های تاریخ جام جهانی است به پیروزی رسید.

۷-خطای دست لوئیز سوارز

در آخرین دقایق وقت اضافی مسابقه اروگوئه و غنا در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، سوارز توپی را که بازیکنان غنا به سمت دروازه فرستادند روی خط دروازه با دست مهار کرد.

خطای دست لوئیز سوارز

داور مسابقه لوئیس سوارز را از زمین اخراج کرد و به تیم غنا پنالتی داد. اما پنالتی آسامواه ژیان به تیر دروازه اروگوئه اصابت کرد و سرنوشت مسابقه به ضربات پنالتی کشید که در آن اروگوئه با نتیجه چهار بر دو به پیروزی رسید.

۸- 'نبرد نورنبرگ'

در دور دوم مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و در جریان مسابقه ای خشن و پر تنش بین تیم های پرتغال و هلند در ورزشگاه شهر نورنبرگ ۱۶ بازیکن از دو تیم کارت زرد گرفتند که بالاترین تعداد کارت زرد در یک مسابقه در تاریخ جام جهانی است.

نبرد نورنبرگ

پرتغال با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید اما به خاطر خشونت شدید دو تیم این مسابقه به "نبرد نورنبرگ" مشهور شده است.

۹- ضربه کاراته نایجل دی یانگ

ضربه کاراته نایجل دی یانگ

در مسابقه فینال جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بین تیم های هلند و اسپانیا، نایجل دی یانگ با لگد به سینه زابی آلونسو هافبک تیم اسپانیا کوبید. اما داور مسابقه فقط به او یک کارت زرد داد. این لگد چنان بد و خشن بود که یکی از مفسران فوتبال بی بی سی آن را "ضربه کاراته" نامید. مسابقه با تک گل آندرس اینیستا در وقت اضافی به پایان رسید و اسپانیا قهرمان جهان شد.

۱۰- 'مصدومیت' ریوالدو

مصدومیت ریوالدو

در جریان مسابقه تیم های برزیل و ترکیه در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن و کره جنوبی، شوت هاکان اونسان مدافع ترکیه به ریوالدو هافبک برزیلی اصابت کرد. ریوالدو اینطور وانمود کرد که این ضربه به سر او وارد شده و خود را در حالت "مصدومیت" روی زمین انداخت. داور مسابقه هاکان اونسال را از زمین اخراج کرد. ولی بازپخش تصاویر تلویزیونی به خوبی نشان داد که ریوالدو نقش بازی می کرد.

۱۱-'نبرد سانتیاگو'

نبرد سانتیاگو

در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی در مسابقه ای خشن و متشنج بین ایتالیا و کشور میزبان دو بازیکن ایتالیایی از زمین اخراج شدند. این مسابقه بعدها به عنوان "نبرد سانتیاگو" مشهور شد. در این رقابت ها برزیل به مقام قهرمانی رسید و شیلی سوم شد.

منبع: وبسایت خبری بی بی سی

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است