نحوه استفاده از فشارسنج دیجیتال چگونه است؟

چگونه با فشار سنج دیجیتال فشار بگیریم؟
۳,۰۶۳
۶
۰
چهارشنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۲۷
نحوه کار با دستگاه فشارسنج دیجیتالی بازویی برای قرائت و اندازه گیری مقدار فشار خون ساده است، زیرا تنها کافی است آن را بر روی بازوی خود ببندید. با این حال ما در این مقاله درباره طرز استفاده صحیح از این فشارسنج مطالب جامعی را بیان می داریم، با دلگرم همراه باشید.
چگونه با فشار سنج دیجیتال فشار بگیریم؟

آموزش نحوه گرفتن فشار خون توسط دستگاه فشارسنج دیجیتال

برای استفاده از این سیستم فشار خون قبل از هر چیز شما باید منبع تغذیه آن را بدانید که چهار باتری قلمی به پشت آن می خورد و زمانی که شما میخواید باتری تهیه کنید حتما دقت کنید مدلش آلکالاین باشد .

دلیلی نداره که مارک خاصی باشد فقط مدلش آلکالاین باشد کافی است. علاوه بر باتری شما میتوانید از آداپتور های خود شرکت اومرون هم استفاده کنید و شما میتوانید از طریق سوراخ پشت دستگاه آداپتور را به آن متصل کنید .

سمت چپ دستگاه جایی تعبیه شده که شما میتوانید کاف فشار سنج را همزمان به آن متصل کنید . قبل از اندازه گیری فشار سنج حتما دقت کنید که حدود ده دقیقا استراحت کنید و سیستم گردش خون بدنتان به حالت سکون و ریلکس قرار بگیرد . حتی دقایقی با صندلی ماساژور بدون خود را ماساژ آرام بخش دهید بسیار مفید و قابل تحسین می باشد .


کاف فشارسنج سیستم فشار خون را به دست راست یا دست چپ ببندیم؟

بعد از ده دقیقه استراحت حتما در بهترین حالت نشسته و یا درازکش قرار بگیرید و در حالت ایستاده فشار خود را نگیرید . بازو بند فشارسنج را به صورتی که شلنگ آن به سمت پایین می باشد ، وارد دست چپتان کنید و آن را روی پوست خود حدود یک الی دو سانتی متر بالا تر از خط تای آرنج خود ببندید . میزان تنگی فشارسنج نه زیاد باز باشد که شل بشود و نه زیاد محکم که فشار بیاورد .


انواع فشارسنج ها

فشارسنج ها در سه رده عمومی تقسیم بندی می شوند: فشارسنج های جیوه ای، عقربه ای و دیجیتال. در ادامه شما را با انواع و مزایا و معایت هر کدام بیشتر آشنا خواهیم کرد.

فشارسنج جیوه ای

این فشارسنج ها با این که دقیق ترین انواع این نوع دستگاه ها هستند، امروزه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل این موضوع هم سمی بودن جیوه است که باعث شده تا این فشارسنج ها دیگر طرافداران زیادی نداشته باشند. البته مواردی همچون ابعاد بزرگ، حساس بودن به ضربه نیز از دیگر عواملی هستند که باعث کاهش رغبت خریداران شده اند.

فشارسنج عقربه ای

فشار سنج عقربه ای نوع بسیار مرسوم این وسیله است که همه ما بارها مشاهده کرده ایم. البته با توجه به اینکه استفاده از این دستگاه معمولا نیاز به بودن فردی جز خود شما برای گرفتن فشار خون است، شاید برای همه چندان کاربردی نباشد.

البته توجه داشته باشید دقت این فشار سنج ها بسیار بالا بوده و به همین دلیل یک انتخاب مناسب است.

یکی از انواع پرطرفدار این محصولات فشار سنج های ضد ضربه پالم هستند. با توجه به ضد ضربه بودن این دستگاه ها، امکان خرابی آن بسیار پایین بوده و لذا در طول زمان دقت دستگاه کاهش نخواهد یافت. جهت اطلاع بیشتر از این محصولات به صفحه فشارسنج های ضد ضربه پالم مراجعه فرمایید.

فشارسنج دیجیتال

فشارسنج دیجیتال بسیار کاربردی بوده و استفاده از آن راحت و آسان است. همین موضوع سبب شده است که بیشتر افراد رو به سوی استفاده از فشارسنج دیجیتال بیاورند. می توانید به سادگی خودتان فشارخون را بررسی کرده و از وضعیت سلامت خود آگاه شوید. برای تهیه این محصولات می توانید از صفحه فشارسنج های دیجیتال در سایت های معتبر استفاده نمایید.


کارکرد فشارسنج بازویی چگونه است؟

اشخاصی که مشخصات زیر را دارند می توانند بازوبند را به دست راست خود ببندند :

 • افرادی که عمل رگ دست انجام دادند و رگهای آن را برداشته اند
 • کسانی که دستشان لرزش دارد
 • افرادی که هر مشکلی برای دست چپشان ایجاد شده است

دستتان حتی المقدور روبروی قلبتان باشد ، برای اینکه دستتان تکان نخورد میتوانید یک وسیله ای زیر آن بگذارید تا از کشیدگی عضلات بازو جلوگیری شود . در هنگام انجام تست فشارخون تحت هیچ شرایطی صحبت نکنید و از افرادی که در کنار شما هستند خواهش کنید تا سکوت کامل را رعایت کنند . تمامی این موارد را که رعایت کردید میتوانید کلید استارت دستگاه را فشار دهید .

قسمت بازوبند دستگاه باد می شود و یک فشاری به دست شما می آورد که این فشار کاملا طبیعی است . پس از مدتی این باد خالی می شود و بعد از چند ثانیه دستگاه اعدادی را توسط نمایشگر خود به شما نشان میدهد.

عدد بالایی درواقع فشار بالای شما و عدد پایین فشار پایین شما می باشد که به صورت نرمال عدد بالا ۱۲ و عدد پایین ۹ می باشد . عدد سوم و پایین تری نیز قابل مشاهده است که آن میزان ضربان قلب شماست .

در صورتی که فشار خون شما در حالت نرمال باشند چراغهای سمت چپ نمایشگر به رنگ سفید هستند و در صورتی که مقدار کمی به حالت خفیف فشار خون داشته باشید این چراغ نارنجی خواهد شد . همچنین درصورتی که چراغ های سمت چپ هر کدامشان قرمز شوند و یا همه آنها قرمز شود یعنی فشارخون شما در وضعیت حاد قرار داد .

چراغ سبز رنگی هم میتوانید ببینید که هر زمان بازوبند را به صورت صحیح بسته باشید آن چراغ روشن می شود . پس نگران هیچ چیزی نباشید . هر فردی به تنهایی میتواند به سادگی فشار خون خود را بسنجد و نتیجه آن را متوجه شود حتی اگر بی سواد باشد و یا عینک چشم خود را همراه نداشته باشد . این دستگاه خطری برای افراد مختلف نخواهد داشت .

حافظه این دستگاه برای دو نفر را به صورت مجزا ۶۰ نتیجه را در خود ذخیره کند که در مجموع ۱۲۰ نتیجه را در خود در بر خواهد گرفت . شما با تنظیم تاریخ دستگاه توسط دکمه setting می توانید همه نتایج گذشته را با ذکر تاریخ آن متوجه بشوید .

طرز استفاده از فشارسنج دیجیتالی بازویی

 1. اگر فشارسنج دارای دفترچه راهنما است، نخست آن را مطالعه کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که آرام و راحت هستید. اگر مضطرب یا ناراحت باشید، ممکن است دقت اندازه گیری مورد بحث باشد.
 3. سپس کاف فشارسنج را در حد فاصل شانه تا آرنج در وسط بازو ببندید، لازم است کاف نه خیلی سفت و نه خیلی نرم بسته شود.
 4. سپس فشارسنج بازویی را روشن کنید، خواهید دید که کاف پر از هوا شده و متورم می شود؛ تورم کاف به بازو شما فشار وارد می کند. بعد از چندین ثانیه دستگاه به طور خودکار خالی از هوا می شود و سپس اعدادی بر روی صفحه نمایش LCD نمایان می شود.
 5. این اعداد به ۳ بخش تقسیم می شوند، عدد بالایی نمایانگر فشار خون بالا در طول انقباض قلبی یا سیستولیک است، عدد پایی نمایانگر فشار خون پایین در طول اام شده قلب یا دیاستولیک است که مقداری کمتر از سیستولیک دارد. همچنین عدد پایین تر که معمولا اندازه کوچکتری (از نظر فونت) دارد، مقدار ضربان قلب را نشان می دهد.
 6. در صورتی که فشار خون شما بالا باشد، چراغ دستگاه قرمز رنگ خواهد شد، اگر فشار خون به مقدار خفیفی وجود داشته باشد، چراغ نارنجی رنگ می شود. چراغ در حال فشار معمول سبز رنگ می شود.
 7. دو یا سه بار فشار خود را در هر دو دقیقه ثبت کنید و سپس میانگین آنها را محاسبه کنید. مشاهده خواهید کرد که اولین قرائت خیلی بیشتر از قرائت های بعدی است.
 8. فشارسنج‌های دیجیتالی بازویی معمولا دارای حافظه جانبی برای ذخیره قرائت های اندازه‌گیری شده است. این می‌تواند نظارت دقیقی را در روند پیگیری شرایط سلامتی شما باشد.
نکته: نحوه استفاده از فشارسنج مچی نسبت به مدل‌های بازویی تنها در ناحیه بستن کاف است، وگرنه در نحوه قرائت شبیه به یکدیگر هستند.

همچنین بخوانید:

لیست قیمت انواع فشار سنج در بازار

لیست قیمت انواع فشار سنج لاستیک در بازار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(6 امتیاز , میانگین: 2.5 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter