مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
بررسی اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان
27
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان و چگونگی بدنسازی کودکان و نوجوانان

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

یکی از سوال هایی که بطور مکرر به عنوان یک مربی بدنساز با آن روبرو می شویم این است که ایا خردسالان و نوجوانان می توانند با اطمینان تمرینات بدنسازی و با وزنه را انجام دهند یا نه؟ توجه به تمرینات فیزیکی و آمادگی جسمانی برای بچه های بین سنین ۱۲-۷ سال اهمیت بسزایی دارد. این تمرینات فواید زیادی را با خود به همراه دارد. از جمله بهبود قدرت عضلات استخوانها و مفاصل، بهبود آمادگی قلبی و عروقی، گسترش مهارتهای بنیادی(جسمی و روانی) و در نهایت شرکت در فعالیتهای ورزشی و جسمانی در سنین بالاتر. تمریناتی که برای این گروه سنی ارائه می شود باید با راهنمایی های کامل همراه باشد، همچنین باید خلاقانه و لذتبخش باشد تا باعث ایجاد انگیزه در آنها شود و به عنوان مهمترین عامل ایمنی کامل در تمرینات باید رعایت شود. این مقاله به شما توضیح خواهد داد چرا تمرینات آمادگی جسمانی و تمرینات با وزنه برای بچه ها مفید خواهد بود.

افزایش قدرت در عملکرد

تا چند سال قبل بسیاری از متخصصان، تمرینات با وزنه برای کودکان را منع می کردند ولی گذشت سالها و با تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده متوجه شده اند اینگونه تمرینات فواید زیادی برای این گروه سنی خواهد داشت. طبق تحقیقات انجام شده نوجوانانی که دوباره در هفته در تمرینات بدنسازی شرکت کرده بودند قویتر از نوجوانانی بودند که یک بار در هفته در تمرینات شرکت کردند. این تحقیقات نشان می دهد که انجام تمرینات با وزنه و آمادگی جسمانی در سنین بلوغ باعث افزایش قدرت بدنی آنها می شود ولی باعث افزایش حجم عضلانی و بزرگتر شدن عضلات مانند بزرگسالان نخواهد شد بلکه باعث شروع فعل و انفعالاتی در سیستم عصبی آنها می شود و باعث هماهنگی بهتر در عضلات آنها می شود.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

شکل گیری عادتهای مثبت

انجام تمرینات ایمن و تاثیر گذار در دوران کودکی و نوجوانی فواید بسیاری از لحاظ ذهنی و جسمی دارد و این موضوع می تواند باعث شکل گیری عادتهای مثبت در دوران بزرگسالی شود. افرادی که زودتر (در سنین پایین تر) تمرینات پایه و بنیادی آمادگی جسمانی را فرا گرفته اند در سنین بزرگسالی تواسنته اند سبک شندگی مناسبتری را حفظ کنند.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

افزایش سلامتی در بزرگسالی

امروزه بیماری هایی مثل دیابت، در سنین محتلف بطور چشمگیری در حال افزایش است و یکی از مهم ترین دلایل آن سبک زندگی افراد برمی گردد. با آموزش این تمرینات به فرزندانمان باعث بالا بردن آمادگی آنها نسبت به بسیاری از بیماریها و خطرات در سنین بزرگسالی آنها می شویم. متعهد ساختن آنها به انجام تمرینات ئ فعالیت های جسمانی در این سنین برای سبک زندگی بهتر،بهترین هدیه ای است که می توانیم به فرزندانمان بدهیم.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس

داشتن تنساب اندام و رسیدن به اهدافی که برای این گروه سنی در نظر گرفته شده باعث افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. این موضوع در فعالیت های روزانه آنها یا حتی بازیهایی که در خانه یا مدرسه انجام می دهند به راحتی قابل مشاهده است. در صورتی که اینگونه فعالیتهای به شکل هدفمند مثلا برای داشتن تناسب اندام دنبال شوند باعث شکوفا شدن بسیاری از استعدادهای درونی آنها شده و احساس استقلال و آزادی به آنها دست خواهد داد و از همه مهمتر باعث احساس لذت و بالا بردن ارزشهای دورنی آنها می شود.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

بهبودی تمرکز

بچه انرژی بسیار زیادی دارند و برای آزاد کردن آنها به فعالیتهای جسمانی احتیاج دارند در حالی که اگر این انرژی تخلیه نشود باعث کاهش تمرکز آنها خواهد شد. در طول بازی و تمرین موادی مثل سروتئپونین و آندرونین در بدن ترشح می وشد که باعث انتقال بهتر اکسیژن و مواد مغذی به مغز می شود. به همین دلیل باعث تمرکز بهتر آنها خواهد شد.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

چطور مطمئن شویم تمرینات برای بچه هاایمن و خلاقانه است؟

بهترین زمان برای شروع هرگونه فعالیت جسمانی که بیشتر از لحاظ فیزیولوژیکی نسبت به فعالیت های ساده تر آنها را به چالش می کشد در سنین ۱۲-۷ سال است. در این دوره خردسالان و نوجوانان بیشتر مشتاق به پذیرش فعالیت های جدید هستندو انعطاف پذیری بیشتری در سیستم عصبی آنها وجود دارد، بنابراین هنگامی که بچه ها برای اولین بار شروع به اینگونه تمرینات می کنند با دقت حرکاتشان را زیر نظر بگیرید و مطمئن شوید حرکات را به درستی از شما الگو برداری می کنند این کار نه تنها از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند بلکه باعث افزایش مهارتهای عصبی ئ عضلانی آنها از طریق انجام فرم صحیح حرکات می شود.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

تمرینات را با شدت کم شروع کنید

تمرینات قدرتی که برای بچه های در نظر گرفته می وشد نباید خیلی سبک باشد. شاید این فکر بع نظرتان برسد که بچه ها باید مثل بزرگسالان تمرین کنند. ولی نکات ویژهایی باید در تمرینات آنها رعایت شود. مجموعه ای از تمرینات با وزنه های آزاد و یکسری حرکات ورزشی مثل شنای سوئدی و کرانچ همراه با وزنه های سبک تر و تکرارهای بیشتر. ابتدا باید اجازه دهیم تا بچه ها خود اینگونه تمرینات تطابق دهند، بنابراین در ابتدا تمرینات را با حجم و شد پایین شروع کنید. ۳۰ دقیقه تمرین در هفته،۴ ست ۲۰ تایی از تمریناتی مثل جلو بازو دمبل، پرس سرشانه،پشت بازو سیم کش با طناب و اسکوات با دمبل، میتوانیم این تمرینات را باچند حرکت ورزشی مثل کرانچ،زاند بلند و بارفیکس ترکیب کنیم. حرکات کششی حتما باید در تمرینات گنجاده شود.

 اثرات بدنسازی کودکان و نوجوانان

انجام تمرینات متنوع

بچه های بطور طبیعی ورزشکار هستند. خیلی از فعالیت های ساده ای که در روزمره انجام می دهند می تواند باعث پرورش فاکتورهای آمادگی جسمانی در آنها شود. مثلا هنگام بستن کفش یا رفتن به نوک پنجه برای برداشتن ظرفق بیسکویت به نوعی تمرین انعطاف پذیری انجام می دهند. از این رو بچه ها به راحتی با خیلی از حرکات سازگاری نشان می دهند. مثب پریدن،پرتاب کردن،هل دادن،کشیدن. این کار باعث جلوگیری از یگنواختی تمرین شده و باعث جلب توجه بیشتر بچه ها می شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (27 رای)  
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

حامد | ۸ سال پیش
خیلی ممنونم از سایت خوبتون من یه مدتی بود که تمرینات بدنسازی رو انجام می دادم و بعد از مدتی به گوشم رسید که باعث کوتاهی قد میشه و ... و خیلی میترسیدم در این باره تحقیق کردم که با سایت شما خدا رو شکر کارم راه افتاد.
راستش با ذکر منبع یه کپی هم گرفتم گذاشتم سایت خودم
www.patogh_irania.rzb.ir
0
0