دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
اگر میخواهید شکمی تخت داشته باشید حتما بخوانید

تاثیر جادویی پیاده روی در لاغری شکم

اگر میخواهید شکمی تخت داشته باشید حتما بخوانید
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بسیاری از افراد از چاقی شکم شاکی بوده و می خواهند شکمی صاف و تخت داشته باشند. یکی از راه حل های رسیدن به شکم صاف پیاده روی است. این ورزش بسیار اثربخش بوده و می تواند شما را به اندام دلخواه برساند. تا انتها با ما باشید.

تاثیرات پیاده روی در لاغری شکم

اگر می خواهید متناسب و سالم بمانید، باید به صورت مرتب ورزش داشته باشید. دلیلش این است که فعال بودن از نظر فیزیکی، به کاهش خطر مشکلاتی مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک می کند. ورزش علاوه بر اینکه کمک می کند طول عمر بیشتری داشته باشید و سالم تر بمانید.

همچنین می تواند برای کاهش و نگهداری از وزن کم شده مفید باشد. خوشبختانه، پیاده روی یکی از بهترین شکل های فعالیت بدنی است که رایگان، کم خطر و قابل دسترس برای بسیاری از مردم است. در واقع پیاده روی تنها برای خودتان خوب نیست، بلکه یکی از ساده ترین شکل های ورزش است که می توانید وارد زندگی روزانه تان کنید.

1. پیاده روی برای لاغری شکم، کالری می سوزاند

بدنتان برای تمام واکنش های پیچیده شیمیایی که باعث می شوند حرکت کنید، نفس بکشید، فکر کنید و عملکردی طبیعی داشته باشید به انرژی نیاز دارد (در شکل کالری).

با این حال کالری مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به فاکتورهایی مانند وزن، جنسیت، ژن ها و سطح فعالیت بستگی دارد. این را می دانیم که برای کاهش وزن، باید بیشتر از کالری دریافتی کالری بسوزانیم. علاوه بر این، افرادی که از نظر فیزیکی بیشتر فعال هستند کالری بیشتری نیز می سوزانند.

با این حال سبک زندگی مدرن و فضای ادارات کاری کرده که بیشتر بخش روز را در حالت نشسته باشیم، مخصوصا که یک کار اداری نیز داشته باشیم. متاسفانه سبک زندگی یک جا نشینی نه تنها با افزایش وزن در ارتباط است، بلکه می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامت را نیز افزایش دهد.

سعی کنید با افزایش مقدار پیاده روی، فعالیت خود را بیشتر کنید. پیاده روی کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و این خطر را کاهش دهید. در واقع 1.6 کیلومتر پیاده روی کردن می تواند بسته به جنسیت و وزن حدود 100 کالری بسوزاند. با وجود اینکه دویدن کالری بیشتری می سوزاند اما در هر 1.6 کیلومتر تنها 23 کالری بیشتر از پیاده روی می سوزاند.

این یعنی هر دو ورزش می توانند به سوزاندن مقدار زیادی کالری کمک کنند. برای افزایش شدت پیاده روی و سوزاندن کالری بیشتر، سعی کنید در مسیرهایی پیاده روی کنید که مقداری شیب داشته باشند یا از تپه ها بالا بروید.

2. پیاده روی برای لاغری شکم، به حفظ عضلات کمک می کند

وقتی افراد، کالری دریافتی را کاهش می دهند و وزن کم می کنند علاوه بر چربی بدنی مقداری عضله نیز می سوزانند. این می تواند مخرب باشد چون عضله از نظر سوخت و ساز نسبت به چربی فعال تر است. یعنی با داشتن بافت عضلانی می توانید به صورت روزانه کالری بیشتری بسوزانید.

ورزش از جمله پیاده روی می تواند به مقابله با این تاثیر بپردازد و از آب شدن بافت عضلانی پیشگیری کند. این کار می تواند جلو اُفت سرعت سوخت و ساز بدن را که معمولا با کاهش وزن همراه است بگیرد و به حفظ نتیجه ای که گرفتید کمک کند.

به علاوه ورزش می تواند مانع کاهش بافت عضلانی که با بالا رفتن سن همراه است، شود و کمک کند قدرت و عملکرد عضلات خود را حفظ کنید.

3. پیاده روی برای لاغری شکم، باعث سوزاندن چربی شکمی می شود

ذخیره شدن چربی در قسمت میانی بدن از عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است. در واقع مردانی که دور شکمشان بیشتر از 102 سانتی متر و زنانی که بیش از 88 سانتی متر است، دچار چاقی شکمی هستند که یک خطر برای سلامتی محسوب می شود.

یکی از تاثیر گذارترین راه ها برای کاهش چربی شکمی این است که به صورت مرتب ورزشی هوازی مانند پیاده روی انجام دهید.

در یک تحقیق کوچک، خانم های چاقی که به مدت 12 هفته، هر هفته سه مرتبه به مدت 50 تا 70 دقیقه پیاده روی می کردند. توانستند سایز میان تنه شان را 2.8 سانتی متر و 1.5 درصد وزن بدنشان را کاهش دهند.

در یک تحقیق دیگر، افرادی که یک برنامه غذایی کاهش وزن را رعایت می کردند. به مدت 12 هفته، هر هفته پنج مرتبه یک ساعت به پیاده روی رفتند و توانستند از میان تنه خود 3.7 سانت کم کنند.

4. پیاده روی برای لاغری شکم، خلق و خو را بهبود می بخشد

یکی از تاثیرات شناخته شده ورزش، بهبود خلق و خو است. در واقع فعالیت بدنی نشان داده که می تواند خلق و خو را بهبود ببخشد. احساس استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

ورزش، این کار را با حساس کردن مغز به هورمون های سروتونین و نوراپی نفرین انجام می دهد. این هورمون ها، احساس افسردگی را از بین می برد و ترشح اندورفین را تحریک می کند که باعث می شود احساس نشاط کنید. بهبود خلق و خو با پیاده روی مرتب، کمک می کند این عادت سالم را ادامه دهید.

به علاوه تحقیقات نشان داده اگر از انجام یک فعالیت فیزیکی لذت می برید احتمال اینکه آن را ادامه بدهید افزایش می یابد. پیاده روی، ورزشی با شدت متوسط است و به همین دلیل انتخابی عالی به حساب می آید.

5. پیاده روی کمک می کند وزن کاهش یافته را حفظ کنید

بسیاری از افرادی که وزن کم کرده اند، در نهایت دوباره به وزن پیشین خود بازگشته اند. ورزش نقشی بسیار مهم در حفظ وزن کاهش یافته ایفا می کند. ورزش مرتب مانند پیاده روی، نه تنها کمک می کند کالری ای که در روز می سوزانید افزایش پیدا کند، بلکه باعث می شود عضله سازی کنید.

این یعنی حتی در حالت استراحت نیز نسبت به قبل بیشتر کالری می سوزانید. به علاوه شرکت مرتب در ورزش های با شدت متوسط مانند پیاده روی، می تواند خلق و خو را بهبود ببخشد. باعث شود برای طولانی مدت فعال بمانید.

در یک بررسی که اخیرا انجام شده بود، محققان به این نتیجه رسیدند: برای تثبیت وزن کاهش یافته، باید حداقل هفته ای 150 دقیقه پیاده روی کنید. با این حال اگر مقدار زیادی وزن کم کرده اید، برای حفظ آن باید در هفته بیش از 200 دقیقه پیاده روی کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که بیشتر ورزش می کنند در حفظ وزن کاهش یافته خود موفق تر بوده اند.

در حالی که دیگر افراد با کمتر ورزش کردن نتوانسته اند وزنی که کم کرده اند را حفظ کنند.

پیاده روی و لاغری

تغذیه سالم در کنار پیاده روی

با این وجود سوزاندن چربی شکم با پیاده روی به این سادگی هم نیست. به گفته استیون گولزر Steven Goelzer مربی شخصی ورزشکاران لیگ های حرفه ای، سوزاندن چربی بیشتر از نوع ورزشی که انجام می دهید به هورمون ها بستگی دارد. ورزش با شدت کم مثل پیاده روی باید درصد بالایی از چربی بدن را بسوزاند ولی حجم تمرین مورد نیاز برای چربی سوزی در همه افراد یکسان نیست. قدرت متابولیسم بدن شخص هم در مقدار پیاده روی روزانه اش برای چربی سوزی موثر است.

سبک زندگی نقش بسیار بزرگ تری در سوزاندن چربی شکم ایفا می کند. داشتن رژیم غذایی سالم و دور ماندن از استرس نقشی اساسی در چربی سوزی دارد. در کنار این دو پیاده روی می تواند عاملی برای کوچک شدن شکم شما باشد.

پولزر توصیه می کند برای حفظ سلامت بدن و به حداکثر رساندن پتانسیل چربی سوزی بدن حداقل 6 روز در هفته به مدت نیم ساعت یا بیشتر پیاده روی سریع داشته باشید. ورزش منظم و پیوسته در طولانی مدت به همراه رژیم غذایی سالم و نوشیدن مایعات چربی سوز از جمله چای دارچین، چای زنجبیل و آب کرفس و مدیریت استرس می تواند شما را به باریک شدن دور کمرتان برساند.

بیشتر بخوانید:

فواید پیاده روی در شب بر روی سلامت

آیا کاهش وزن با پیاده‌روی امکان‌پذیر است؟

یک میان وعده‌ برای چربی سوزی و لاغری شکم

معرفی ۲۵ میوه از بی رحم ترین میوه های چربی سوز شکم و پهلو !

ورزش برای لاغری و داشتن شکم صاف و عضلانی (ورزش در خانه)این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است