دویدن بر چه اساس موثر است زمان یا مسافت ؟

۲,۰۹۴
۲
۰
چهارشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۹
دویدن بر اساس مسافت، اغلب برای آماده‌سازی و تمرین برای دویدن مسیرهای طولانی مثل ماراتون مناسب است.
دویدن بر چه اساس موثر است زمان یا مسافت ؟

دویدن بر اساس زمان موثر است یا مسافت ؟

️چه از لحاظ تاثیر فیزیکی و چه از لحاظ روانی، بین این دو معیارِ سنجش تفاوت‌هایی وجود دارد.
به گفته متخصصین، دویدن بر اساس زمان به شما این امکان را می‌دهد که تمرکز بیشتری روی تمرینتان داشته باشید، راحت‌تر نتیجه عملکر خود را ارزیابی و تمرینتان را در آینده بهینه کنید.
علاوه بر افراد مبتدی، بسیاری از ورزشکارانی که حفظ و سنجش ضربان قلب هنگام دویدن برایشان اهمیت دارد بر این اساس تمرین می‌کنند.
دویدن بر اساس مسافت، اغلب برای آماده‌سازی و تمرین برای دویدن مسیرهای طولانی مثل ماراتون مناسب است.
اکثر ورزشکاران حرفه‌ای که قصد شرکت در مسابقات را نیز دارند، با توجه به این معیار تمرین می‌کنند.
همچنین تاثیر روانی و اعتماد به نفسی که سنجش و بیان کردن مسافتِ دویدن به شخص می‌دهد بیشتر است.
نمی‌توان گفت یکی از این معیارها به طور کامل اشتباه است. معیار مناسب را باید با توجه به هدفتون انتخاب کنید.

دویدن چه زمانی موثر است ؟

افرادی که قصد کم کردن وزن دارند غالبا به پیاده روی یا دویدن روی می آورند. برخی از افراد پیاده روی را بر اساس مسافتی که طی کرده‌اند هدفگذاری می‌کنند و برخی بر اساس زمان. این سوال وجود دارد که کدام نوع هدفگذاری مناسب‌تر است.

به طور کلی به افراد پیشنهاد شده است که حداقل در طول هفته‌ ۱۵۰ ‌دقیقه پیاده روی یا ورزش کنند یا ۱۰ هزار قدم راه بروند. بعضی افراد زمان پیاده روی خود را اندازه‌گیری می‌کنند و بر اساس آن هدفگذاری می‌کنند و بعضی مسافت را در نظر می‌گیرند.

مطالعات جدید که در مجله علم ورزش منتشر شده است ۱۵ فردی که ‌اضافه وزن دارند را مورد بررسی قرار داده است یک گروه بر اساس زمان دویدند و یک گروه این کار را بر اساس مسافت انجام دادند.

پس از به پایان رسیدن برنامه ورزشی مشخص شد افرادی که بر اساس مسافت ورزش کردند بعد از به پایان رسیدن برنامه ۱۰ هفته‌ای، ۸.۸ پوند (حدود چهار کیلوگرم) کاهش وزن داشتند. در حالی که افرادی که بر اساس زمان ورزش کردند ۲.۵ پوند (حدود یک کیلوگرم) افزایش وزن داشتند.

مطالعات نشان داده است که دلیل این مساله این است که افرادی که بر اساس زمان پیاده روی می‌کنند میزان فعالیت خود را بیش از حد ارزیابی می‌کنند و به همین دلیل کالری بیشتری دریافت می‌کنند و بیشتر غذا می‌خورند.

مردانی که بر اساس زمان پیاده روی می‌کنند ۳۱ درصد و زنان ۳۷ درصد بیشتر از آنچه که فعالیت داشته‌اند، کالری سوزی خود را تخمین می‌زنند.

وقتی که بر اساس زمان ورزش می کنید تخمین زدن میزان کالری سوزی سخت است، زیرا سرعت و لذت ورزش می‌تواند، تاثیرگذار باشند. بنابراین دویدن بر اساس مسافت می‌تواند ارزیابی بهتری را از میزان کالری سوزی به شما بدهد. برای این که بیشتر وزن کم کنیم بهتر است هم زمان ورزش و هم مسافت پیاده روی را افزایش دهید و به یاد داشته باشید که شدت را نیز اندازه‌گیری کنید.


تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • دویدن بر اساس مسافت
  • دویدن بر اساس زمان
  • دویدن بر چه اساس موثر است زمان مسافت؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter