alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
 لیپوماتیک Lipomatic چیست؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
لاغری موضعی با لیپوماتیک : شیوه لیپوماتیک به معنی بیرون کردن چربی های ناحیه ای و موضعی با نیروی مکیدن است. اما آیا از عوارض لیپوماتیک خبر دارید؟ با دلگرم همراه باشید تا با عوارض لیپوماتیک آشنا شوید.

معایب لاغری به روش لیپوماتیک چیست؟

سالها است که این شیوه استفاده می شود اول با دستگاههای سنتی به بستری و بیهوشی عمومی زیادی نیاز بود و حجم چربی کمتری خارج می شد و میزان خونریزی و کاهش هموگلوبین بیشتر بود، ضمناً بیمار تحت بیهوشی عمومی و خطرات آن قرار می گرفت و احتمال آمبولی نیز بیشتر بود و بیمار حدود یک سایز کم می شد. با ابداع روشهای نوین بتدریج پزشکان رو به روشهای کم خطرتر و سریعتر آوردند.

لذا با تبدیل دستگاهها به نوع پیشرفته تر از جمله دستگاههای ارتعاشی Vibration و مکش توسط هوا Pneumatic یا (ultra suction) ابتدا موضع مورد نظر را با یک محلول ترکیبی به نام Tumescent که به آرامی زیر پوست وارد می شود بی حس می شود، به علت ترکیب خاص موادی که در این محلول می باشد خطر آمبولی یعنی ورود چربی های کنده شده بداخل خون و انتقال به مغز یا قلب و ایجاد خسارات جبران ناپذیر که در روشهای مکانیکی قبلی دیده می شد بسیار بسیار کم شده است، یعنی بر اساس آمار به زیر ۵% و حتی ۲% رسیده است.

در این روش موضع مورد نظر پس از بی حسی کامل با یک یا دو سوراخ چهار میلی متری باز وکانولا وارد می شود و تمامی چربی خارج می شود پس از این عمل بیمار بدون بستری به منزل برگشته و پس از ۲ الی۳ روز قادر است فعالیت خود را آغاز کند. پس از هر روش لیپوماتیک بیمار باید گن فشاری را برای جمع شدن پوست منطقه ای استفاده کند. ورزش و عدم مصرف مجدد چربی و قند کمک به حفظ سایز بدن می کند. کلیه افرادی که با این روش های جدید لیپوماتیک شده اند با کاهش ۳-۲ سایز در اندام مورد نظر بسیار راضی هستند.

هر روش پزشکی و درمانی که انجام می شود، بدون عارضه و عیب نیست. به همین دلیل است که شعار اصلی سازمان پزشکی «پیشگیری بهتر از درمان است» می باشد. با این وجود روند چاق شدن گاهی خارج از اختیار است و پس از مدتی که به اندام خود نگاه می کنیم، متوجه چاق شدن برخی قسمتها از جمله شکم می شویم. برای درمان می توان از روش لیپوماتیک استفاده کرد. اما این روش با تمام مزایایی که دارد، بدون نقص نیست. در زیر به برخی از معایب می پردازیم.

لیپوماتیک

خطرات لاغری به روش لیپوماتیک

  1. متورم و کبود شدن قسمتی که چربی های آن خارج شده اند، از جمله معایب این روش می باشد. البته این تورم و کبودی مدت دار نیست و پس از چند روز برطرف می شود.
  2. بازگشت به کار در روش لیپوماتیک سریع انجام می شود. اما به این معنا نیست که بیمار می تواند هر فعالیتی که بخواهد را انجام دهد. بلکه باید از فعالیت های سنگین خودداری کند.پس از عمل لیپوماتیک ، پوشیدن گن ضرورت دارد. این کار به مدت 9 هفته انجام می شود که گاهی برای بیماران سخت و دشوار است.
  3. این روش قابل استفاده برای قسمت هایی همچون زانو و غبغب نیست و تنها برای نواحی بزرگ از قبیل شکم، سینه و ران کاربرد دارد.
  4. خطر آمبولی یکی از مواردی است که به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. در صورتی که پزشک در کار خود مهارت نداشته باشد، احتمال این عارضه افزایش می یابد. بنابراین در زمان انتخاب پزشک باید به کارهای قبلی و تجربه او توجه شود.
  5. اگر چه جراحتی که برای خارج کردن چربی های اضافه ایجاد می شود، کوچک است، اما باید توجه داشت که این جراحت نیز می تواند مکانی برای رشد باکتری ها و ورود میکروب به داخل بدن باشد. بنابراین مراقبت طولانی از جراحت ضرورت پیدا می کند.
  6. روش لیپوماتیک برای افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، گزینه مناسبی نیست. ارتعاشات حاصل از دستگاه تاثیرات نامطلوبی بر روی قلب دارد که سلامت بیمار را به خطر می اندازد.
  7. کوفتگی بیمار به دلیل ضربات و ارتعاشات حاصل از دستگاه از دیگر معایب دستگاه لیپوماتیک می باشد. در صورتی که استفاده از دستگاه به آرامی و با صبر و حوصله باشد، این عارضه رخ نمی دهد.
  8. با وجودی که تلاش می شود تا پس از درمان پوست صاف و یکدست باشد، اما نمی توان فیبروبلاستها و کلاژن سازی را تحریک کرد. به همین دلیل تضمینی برای از بین بردن چروک ها وجود ندارد. یکی از اشتباهات رایج برخی از بیماران اینست که تصور می کنند با لیپوماتیک می توانند فرآیند کلاژن سازی را تحریک کرده و در نتیجه پوست صاف و یکدست داشته باشند. اما چنین چیزی وجود ندارد. اگر پس از لیپوماتیک و خروج چربی ها، پوست افتاده و شل شد می توان از روش لیفتینگ استفاده کرد.
  9. هیچ روش لاغری موضعی دائمی نیست. بلکه به حذف چربی های فعلی کمک می کند. در صورتی که رژیم های غذایی مناسب و برنامه ورزشی در پیش گرفته نشود، احتمال بازگشت چربی ها زیاد است.

لیپوماتیک

10. طولانی شدن مدت زمان درمان

یکی از دلایل مخالفت با لیپوماتیک، طولانی بودن طول درمان است که این امر خستگی پزشک را در پی دارد. ضمن اینکه حذف چربی ها به دقت بالایی نیاز دارد و پزشک خسته نمی تواند بخوبی از عهده این کار برآمده و در نتیجه لاغری با لیپوماتیک با خطرات زیادی مواجه می شود که البته این ایراد کاملا مردود است و می توان گفت، پزشک در صورتی که تشخیص دهد بیمار به حذف چربی ها نیاز دارد، برای درمان، جلسات را بیشتر کرده تا جلسه درمان طولانی نشود. همچنین اگر درمان تنها در یک جلسه باشد، پزشک می تواند در میانه کار استراحت کرده و مجدد کار خود را آغاز کند.

11. صدمه وارد شده به بدن بیمار

در گذشته از دستگاه های قدیمی همچون لیپوساکشن استفاده می شد که در آن امکان آسیب به قسمت هایی همچون عروق خونی، رگ ها، اعصاب و ماهیچه بالا بود و در نتیجه بیماران به دلیل ترس از آسیب های این دستگاه کمتر به استفاده از آنها تمایل داشتند. این در حالی است که در دستگاه لیپوماتیک تدابیر ایمنی و سلامتی بیمار اندیشیده شده و تلاش شده تا با تعبیه سنسور در قسمت کانولا، صدمات لاغری موضعی به حداقل ممکن برسد. کانولا به دلیل داشتن سنسور تنها چربی های اضافه را حذف کرده و در نتیجه زمان برخورد با سایر قسمتهای بدن متوقف می شود.

12. آسیب به سیستم امنیتی بدن بدلیل استفاده از امواج

دستگاه لیپوماتیک با ارتعاشات و لرزش هایی که در کانولا ایجاد می کند، سلول های چربی را تخریب می کند. این در حالی است که مقدار کمی امواج اولتراسون ایجاد کرده که میزان آن خفیف است و هیچ خطری سلامتی بیمار را تهدید نمی کند.

لیپوماتیک

13.درد و خونریزی در زمان درمان

با توجه به میزان برشی که برای تخریب سلول های چربی ایجاد می شود، کمترین میزان خونریزی و درد رخ می دهد. البته بیمار نباید تا 2 هفته قبل از انجام لیپوماتیک از داروهایی همچون اسپرین و وارفارین استفاده کند زیرا این داروها میزان خونریزی در زمان جراحی را افزایش می دهد. همچنین اگر خونریزی زیاد باشد، بیمار با مصرف داروی اپی نفرین می تواند از آن جلوگیری کند.

14. زخم و عفونت ناشی از جراحی

جای زخم ناشی از لیپوماتیک بسیار کوچک و ظریف بوده و مراقبت های پس از جراحی نیز در سرعت بهبودی آن موثر است. به این معنا که اگر بیمار تمامی تجویزات و توصیه های پزشک را رعایت کند، زخم در مدت کوتاهی درمان می شود. اما بی توجهی به تجویزات پزشک و عدم مراقبت صحیح از ناحیه جراحی شده، ممکن است به عفونت تبدیل شده و سلامت بیمار را تهدید کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
زهرا سامعی فرد | ۲ سال پیش
خدا لعنت کند سه نفر لیپوساکشن کردند و مردند
0
0
hits