دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
چه جراحی لاغری را انجام دهیم که بهتر باشد؟
7
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چه جراحی لاغری را انجام دهیم که بهتر باشد؟-انجام جراحی لاغری خوب -کدام عمل جراحی برای شما مناسب‌تر است؟-چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟-

انجام جراحی لاغری خوب را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

در برخی موارد عمل جراحی راه حل چاقی است . جراحی منجر به بیشترین کاهش وزن می شود ولیکن می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد . جراحی از دو طریق منجر به کاهش وزن می شود : مقدار غذایی را که فرد به راحتی توانایی خوردن آن را دارد محدود می کند و یا جذب غذا و کالری را مهار می کند .

معمولاً جراحی در موارد زیر توصیه می شود :

فرد دچار چاقی بسیار شدیدی است و نمایه توده بدنی 40 و بالاتر است .


نمایه توده بین بین 35 تا 39.9 قرار دارد و مشکلات جدی مرتبط با چاقی نیز در فرد وجود دارد مانند دیابت ، فشار خون بالا .

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟


چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

با زیاد شدن چاقی‌ جراحی‌های چاقی محبوبیت زیادی پیدا کرده است . اگر به آگهی‌های مختلف جراحی‌ها نگاهی کرده باشید مطمئنا می‌دانید شیوه های گوناگونی مثل اسلیو، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … برای این مقصود وجود دارد.

در واقع هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و برای گروه خاصی از افراد توصیه می‌شوند. اگر شما هم از رژیم و ورزش جوابی نگرفته‌اید و به فکر جراحی‌های لاغری هستید

حتما قبل از تصمیم‌گیری به جراحی صحبت‌های دکتر محمدرضا ابراهیمی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و چاقی را در این مورد بخوانید.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

جراحی با قصابی فرق دارد!

باید بدانید که جراحی با قصابی فرق دارد! مردم نباید گول تبلیغات را بخورند. بیماری که برای جراحی چاقی به پزشک مراجعه می‌کند باید قبل از عمل از همه لحاظ بررسی شود.

لازم به ذکر است بیمارانی جراحی می‌شوند که از ریسک قلبی و ریوی مناسبی برخوردار بوده و اعتیاد به مواد مخدر و الکل نداشته باشند. همچنین بیماران مبتلا به افسردگی شدید و غیر قابل کنترل یا افراد مبتلا به روان‌پریشی یا سایکوز موارد مناسبی برای عمل جراحی چاقی نیستند.

بنابراین قبل عمل باید همه چیز بررسی و مشکلات اولیه رفع شود. شاید این مشاوره‌ها حتی تا یک ماه هم طول بکشد و بعد بیمار عمل شود. پس اگر به جراح مراجعه کردید و او تصمیم گرفت همین فردا شما را عمل کند مطمئن باشید یک جای کار ایراد دارد.

در ضمن باید بدانید که در جراحی چاقی مانند تمام جراحی‌های دیگر احتمال عوارض وجود دارد منتها باید درنظر داشته باشید که عوارض خود چاقی هم آنقدر کم نیست.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

کدام عمل برای شما مناسب‌تر است؟

نوع عمل جراحی چاقی را نمی‌توان براساس BMI انتخاب کرد. در واقع این موضوع به فاکتورهای متعددی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد.

برای مثال کسانی که ریفلاکس معده دارند توصیه به جراحی اسلیو نمی‌شوند یا کسانی که سابقه سرطان فامیلیال معده دارند نباید جراحی بای‌پس انجام دهند زیرا در این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ به آن دسترسی نخواهیم داشت تا معده را بررسی کنیم.

عمل اسلیو برای این افراد مناسب‌تر است زیرا در این عمل 75 تا 80 درصد معده برداشته می‌شود و احتمال سرطان معده نیز 75 تا 80 درصد کم می‌شود. در عین حال بخش باقی‌مانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی است.

علاوه بر این جراحی اسلیو برای کسانی که عادت به ریزه‌خواری دارند، غذا زیاد می‌خورند و نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند، مناسب نیست زیرا بعد از عمل با این حجم غذا خوردن دوباره معده می‌شود و فرد اضافه وزن پیدا می‌کند. البته انتخاب خود بیمار هم در این رابطه اهمیت دارد.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

5 نکته که قبل از رفتن زیر تیغ باید بدانید

1. فرد بعد از هر کاهش وزن سریع ممکن است پوست افتادگی پیدا کند. افراد جوان‌تر و کسانی که ورزش می‌کنند کمتر دچار این حالت می‌شوند.

2. نتایج روش‌های باندینگ و بالن، موقتی است و برای گرفتن نتایج طولانی‌مدت باید از روش‌هایی مثل بای‌پس معده و اسلیو استفاده کنید.

3. روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می‌خواهند سریع 15 تا 30 کیلو وزن کم کنند.

4. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل‌های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

5. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل‌های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

کدام BMI باید جراحی کند؟

شاخص توده بدنی برای افراد بالغ اگر بین 18.5 تا 25 باشد، نرمال است. بین 25 تا 30 اضافه وزن است، بین 30 تا 35 چاقی درجه یک است، بین 35 تا 40 چاقی درجه دو است و از 40 به بالا چاقی شدید یا مفرط حساب می‌شود

که افراد با این BMI باید نهایتا عمل جراحی شوند. افرادی که شاخص توده بدنی‌شان بین 35 تا 40 است هم اگر بیماری‌های همراه مثل سندرم متابولیک، دیابت، فشار خون، چربی خون، کمردرد، کبد چرب، مشکلات ارتوپدیک و … داشته باشند،

می‌توانند جراحی چاقی انجام دهند. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده هم برای شاخص توده بدنی 30 تا 35 روش باندینگ یا حلقه معده را توصیه کرده است.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

نقش ژنتیک را دست‌کم نگیرید!

هم ژنتیک و هم سبک زندگی در میزان وزن موثر هستند.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

چقدر خرج برمی‌دارد؟

هزینه اعمال جراحی چاقی در ایران بیشتر به وسایل عمل بستگی دارد. ممکن است یک استاپلر یا کارتریج بستگی به نوعش حدود 800 هزار تومان تا 5/1 میلیون تومان هزینه داشته باشد، معمولا هم از 3 تا 6 عدد از آنها در عمل استفاده می‌شود.

هزینه جراحی متابولیک که اخیرا در ترکیه تبلیغ می‌شود حدود 140 تا 150 میلیون تومان درمی‌آید. هزینه این اعمال در مراکز غیر دولتی و نیمه خصوصی شاید حدود 10 تا 11 میلیون تومان و در مراکز خصوصی‌تر حدود 20 تا 22 میلیون تومان تمام شود.

چه جراحی لاغری برایتان بهتر است؟

چند روز بستری می‌شوید؟

بعد از عمل مدت بستری در بیمارستان از دو روز تا یک هفته متغیر است. بعد از بستری اکثر بیماران می‌توانند به کارهای روزمره خود برسند. بیماران بعد از 10 روز تا 3 هفته می‌توانند به کار خود بازگردند که البته این موضوع بستگی به فرد و شغل او دارد. گاهی اوقات افراد سؤال می‌کنند که آیا بعد از عمل ممکن است ریزش مو پیدا کنند یا خیر.

در پاسخ باید گفت هر زمانی که کاهش وزن سریع در بدن به وجود آید (چه از طریق جراحی و چه سایر روش‌ها) ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. این مشکل از 3 ماه تا یک سال بعد از جراحی ممکن است به وجود آید. البته این مسئله موقتی است و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است. در نهایت موی ریخته شده بازخواهد گشت.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits