دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا ورزش با اسکی فضایی باعث لاغری می شود؟

فواید اسکی فضایی : آیا ورزش با الپتیکال باعث لاغری می شود؟

آیا ورزش با اسکی فضایی باعث لاغری می شود؟
6
زمان مطالعه: 11 دقیقه
اسکی فضایی یا الپتیکال :اسکی فضایی یا الپتیکال ، تمرین های قلبی و عروقی موسوم به هوازی را شبیه به آنچه که از طریق پیاده روی، دویدن یا استفاده از تردمیل به دست می آید را فراهم می کند.

اسکی فضایی چه فوایدی برای سلامت بدن دارد؟

چبر روی پدال های اسکی فضایی، پاهای خود را در یک حرکت بیضوی وار حرکت می دهید بدون اینکه پاها شما از پدال جدا شوند. دستگاه های اسکی فضایی در مدل های گوناگونی طراحی و ساخته شده اند، اما مزایای تناسب اندام در همه آن ها ثابت است.

بنابراین، انتخاب مناسب اسکی فضایی بستگی به ویژگی های هر کدام و نیاز های اساسی شما در راستای تناسب اندام و سلامتی دارد.

مزیت بزرگی که دستگاه های اسکی فضایی ارائه می دهند توانایی انجام یک تمرین برای تمام بدن است که به ندرت در هر تجهیزات ورزشی دیگر دیده می شود.

برخلاف تردمیل ها و دوچرخه های ثابت، اسکی های فضایی شامل:

تمرین های بالاتنه با حرکت دست ها به سمت جلو و عقب است، بنابراین در زمان کمتری می توانید تمرین های بالاتنه و پایین تنه را به درستی انجام دهید. اسکی های فضایی، عضلات مختلف پاها از قبیل” چهار سر ران، همسترینگ، پشت ساق پا، باسن و همچنین تعدادی از عضلات دست ها شامل: پشت بازو و جلو بازو را پرورش می دهند.

همه چیز در مورد مزایا و معایب اسکی فضایی

 • در مطالعه ای، الگوهای فعالیت عضلانی چهارسر ران و همسترینگ در راه رفتن بر روی زمین، راه رفتن بر روی یک تردمیل، دوچرخه ثابت و اسکی فضایی مقایسه شد، که در این بین اسکی فضایی باعث شد تا عضله چهار سر ران در هماهنگی با همسترینگ نسبت به هر یک از روشهای دیگر افزایش داشته باشد.
 • در مطالعه ای دیگر در دانشگاه Willamette بررسی شد که که هنگامی که شما به به شکل بر عکس بر روی اسکی فضایی پدال می زنید، عضله چهار سر ران حتی بیشتر به چالش کشیده می شود. با توجه به اینکه اکثر افراد عضله چهار سر ران کوچک تر و ضعیف تری نسبت به همسترینگ دارند، این مزیت اسکی فضایی می تواند برای آن ها مهم باشد.
 • دستگاه های اسکی فضایی برای عضلات شکم عالی هستند. هنگامی که شما در یک موقعیت تمرینی منظمی قرار دارید، به طور خودکار عضلات اصلی خود را درگیر خواهید کرد. این بدان معنی است که شما با استفاده از تنها یک دستگاه، تمام بدن خود را به کار می گیرید، به جای اینکه برای تقویت هر یک نیاز به داشتن دستگاه بدنسازی مجزا داشته باشید.
 • بنابراین شما نه تنها یک تمرین برای تمام بدن خود دارید، بلکه می توانید در زمان نیز صرفه جویی کنید. دستگاه های اسکی فضایی نیز در هنگام کار کردن ثابت کرده اند که مقدار “وزن بدن” را پایین می آورند، این بدان معنی است که شما در حال انجام تمرین کالری بیشتری می سوزانید.
 • شما می توانید شیب یا مقاومت دستگاه را با توجه به نیازهای خود افزایش یا کاهش دهید. شما همچنین می توانید پدال زدن به جلو یا عقب را انتخاب کنید. با توجه به شیب، مقاومت و جهت که شما انتخاب می کنید، شما می توانید تمرین ساده تر و سخت تر خود را با تاکید بر عضلات مختلف از طریق کنسول دستگاه سفارشی سازی کنید.
 • بسیاری از دستگاه های اسکی فضایی همچنین انواع مختلف تمرین ها مانند: تمرین های دوره ای (ترکیب تمرین با شدت بالا و پایین) و یا برنامه بالا رفتن از تپه را ارائه می دهند.
 • مزیت بسیار خوب اسکی فضایی این است که می تواند ظرفیت هوازی را افزایش دهد. ظرفیت هوازی یک جنبه بسیار مهم تناسب اندام است. اگر آن بالا است، پس شما قادر خواهید بود برای مدت طولانی فعالیت ها را بدون توقف انجام دهید.
 • این مزیت اسکی فضایی به افزایش ظرفیت هوازی شما کمک می کند تا میزان ضربان قلب شما را افزایش داده و باعث کالری سوزی بالا و در نتیجه کاهش وزن و حفظ سلامت کلی بدن می شود. فقط ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و سه یا چند روز در هفته، کافی است تا در مسیر درست تناسب اندام حرکت کنید.
 • از دیگر مزایا می توان به استفاده در فضای خانه و برای همه اعضای خانواده اشاره کرد. اکثر دستگاه های اسکی فضایی ابعاد مناسبی برای قرار گیری در بخشی از خانه را دارند و می توانند به آسانی برای استفاده قابل دسترس باشند. اگر فضای کمتری دارید یا یک ورزشگاه کوچکتر در منزل دارید، یک اسکی فضایی می تواند راهی عالی برای صرفه جویی در فضا در طول تمرین های شما باشد.

فواید اسکی فضایی برای لاغری

 • برای رسیدن به لاغری تنها یک اصل وجود دارد و آن این است که مقدار کالری کمتری نسبت به مقداری که مصرف مان است دریافت کنیم
 • و یا اینکه مقدار کالری سوزی بدن را بیشتر کنیم به این معنی که با ورزش میزان کالری سوزی را افزایش داده و با یک برنامه رژیمی منظم غذایی مقدار کالری دریافتی را کنترل و کاهش وزن داشته باشیم اگر هدف از انجام ورزش های هوازی کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است هیچگاه نبایستی از رژیم غذایی مناسب غافل شد.
 • در این راستا اسکی فضایی دستگاهی است که میتوان به کمک آن ورزش های هوازی را انجام داد این وسیله این امکان را فراهم می کند که بتوان با ورزش کردن مقداری کالری بیشتری از دست داد و به اندامی مناسب رسید.
 • بیشتر دستگاههای اسکی فضایی دارای 2 دسته ثابت و 2 دسته متحرک هستند که با در دست گرفتن دسته های متحرک میتوان دستان را هماهنگ با حرکت پاها به جلو و عقب به حرکت وا داشت که این عمل، درگیر شدن قسمت بالایی بدن را در پی خواهد داشت که موجب افزایش ضربان قلب و اکسیژن رسانی بیشتر به بدن و در نهایت موجب افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی و لاغری خواهد شد.
 • زمانی که در ورزش با اسکی فضایی پاها را به صورت دورانی بر روی پدال دستگاه به حرکت در می آوریم در واقع در حال شاداب سازی فیبرهای عضلانی هستیم که این فرم از حرکات باعث منقبض شدن عضلات شکمی شده و تعادل را در آن عضلات پدید می آورد.
 • هنگامی که عضلات در بدن فعال می شوند سوخت و ساز بدن افزایش یافته و بدن شروع به سوزاندن چربی های اضافه می کند. اسکی فضایی این قابلیت را دارد که ورزشکار بتواند با تنظیم شیب و مقاومت پدال ها فشار بیشتری به عضلات درگیر وارد کرده تا بدن با چربی سوزی بیشتر به فرم مناسب تری برسد.

دستگاه اسکی فضایی (الپتیکال) برای شکم

 • عضلات شکمی هسته بدن را تشکیل داده اند که تقویت آنها برای انجام فعالیت هایی مانند دویدن، پیاده روی، بلند کردن، ایستادن و با نشستن امری ضروری است. بدن برای حفظ تعادل از عضلات شکم و پاها، و همچنین برای برخاستن و نشستن از ستون فقرات بهره می گیرد پس تقویت و پرورش این عضلات بسیار موثر خواهد بود.
 • برای تقویت عضلات شکم و سوزاندن چربی های اضافه آن به کمک دستگاه اسکی فضایی ابتدا باید عضلات شکم را به چالش کشید برای این کار، افزایش سرعت و مقاومت دستگاه نقش ویژه ای در به چالش کشیدن عضلات شکم خواهد داشت.
 • با افزایش مقاومت دستگاه سختی تمرین بیشتر خواهد شد و در نتیجه موجب تلاش بیشتر بدن و فعال کردن تمامی عضلات در راستای کالری سوزی بیشتر خواهد شد. در هنگام انجام تمرین های دشوار عضلات شکم به طور غیر ارادی منقبض می شوند که این انقباض به معنای افزایش فشار به این عضلات است.
 • چربی های شکمی متشکل از چربی های زیر جلدی هستند که در زیر پوست تشکیل شده اند که از بین بردن آنها نیازمند هدف قرار دادن تمام لایه های چربی موجود در قسمت شکم است که این امردر تمرین با شدت بالا و انجام تمرین های فاصله ای در بازه دوره های مختلف محقق خواهد شد.
 • تمرینات فاصله ای سبب ایجاد شوک به بدن می شوند زیرا در مدت زمان تمرین موجب تغییر در سرعت، شدت و سختی تمرین خواهد شد که این خود یک مزیت در مقابل تمرینی با سرعت و سختی مشخص شده است.

فواید اسکی فضایی برای دیسک کمر

 • بسیاری از افراد از دیسک کمر که یکی از بیماریهای شایع کمر است رنج می برند اما این دلیل موجهی نیست که نتوانند فعالیت ورزشی داشته باشند بلکه میتوانند با یک برنامه ورزشی دقیق و هدفمند به فعالیت ورزشی بپردازند.
 • ورزش با اسکی فضایی میتواند برای افرادی که از کمر درد رنج می برند انتخاب درستی باشد. اسکی فضایی یک ابزار ورزشی کاملا بی خطر است که در تمام مدت ورزش پدالهای دستگاه از حرکات پاها پشتیبانی می کنند و مانع از ورود ضربه به کمر و ستون فقرات می شوند.
 • هنگامی که در تمرین با اسکی فضایی دسته متحرک آن را در دست می گیرید تمام بدن شروع به فعالیت می کند از این رو اندام هایی بالایی بدن به حرکت در خواهند آمد. بر روی این دستگاه قابلیت هایی مانند افزایش مقاومت و تغییر شیب پدال های آن طراحی شده است اما افرادی که از دیسک کمر و یا کمر درد رنج می برند
 • نبایستی مقدار مقاومت دستگاه را تا حدی افزایش دهند که باعث ایجاد فشار به کمر شان شود و حتی از افزایش مقدار شیب پدال های دستگاه خودداری کنند زیرا افزایش شیب برای این افراد موجب ایجاد ناراحتی در کمر خواهد شد.
 • در هنگام تمرین هر گاه احساس کمر درد نمودید ورزش را متوقف و برای مدتی کوتاهی قدم زده و با بر روی زمین دراز بکشید. قدم زدن یا پیاده روی در کنار تمرین با اسکی فضایی از فعالیت های بسیار مفیدی است که متخصصان معمولا به افرادی که از دردهای کمر رنج می برند توصیه می کنند.

آیا اسکی فضایی برای زانو مضر است ؟

 • در پاسخ به این سوال باید گفت : اسکی فضایی مناسب ترین دستگاهی است که اثرات آسیبی بسیار کمی بر روی زانو ها دارد. این دستگاه ورزشی کم اثر ترین وسیله ورزشی از نکته نظر آسیبی برای اندام هایی مانند زانو، و کمر محسوب می شود که خود میتواند گزینه بسیار مناسبی به جای پیاده روی، دویدن باشد و با افزایش جریان خون در غضروف ها، عضلات زانو را تقویت کند.
 • ورزش با اسکی فضایی موجب تقویت ماهیچه های ران، مچ پاها و همسترینگ شده که این ماهیچه ها خود در سلامت زانوها تاثیر گذارند. چنانچه در زمان ورزش با اسکی فضایی احساس درد در ناحیه زانوها پیدا کردید
 • نحوه تمرین خود را مورد بازنگری قرار دهید بدین صورت که نحوه قرار گیری دست ها بر روی دسته ها، وضعیت پاها بر روی پدال، و شیب دستگاه متناسب با قد و بدن خود را کنترل کنید برای اینکه این دستگاه نبایستی باعث بروز هیچگونه فشاری بر روی زانوها شود.
 • به طور کلی در ورزش با اسکی فضایی تا هنگامی که از آن به صورت اصولی و صحیح مورد استفاده قرار گیرد هیچگونه ضرر و آسیبی برای زانوها در پی نخواهد داشت این وسیله مناسب ترین ابزار در جهت چربی سوزی، لاغری، کاهش وزن و تقویت عضلات پائین تنه بشمار می آید.

معایب اسکی فضایی

 • این دستگاه ها، تمرینات قلبی و عروقی مناسبی را فراهم می کنند، اما برای پرورش عضلات مناسب نیستند. برای این منظور بهتر است به تمرین های قدرتی با وزنه بپردازید.
 • ورزش هایی که به شما ضرر می رسانند باید حفاظت در مقابل پوکی استخوان را ارائه دهند، که باید برای زنان بعد از یائسگی اهمیت زیادی داشته باشد. با این وجود، استفاده از ماشین های اسکی فضایی باید از لحاظ وزن تحمل حداقل مزایا را ارائه دهد. بعلاوه، بعضی افراد این نوع ماشین ها را به دلیل نیاز به شروع حرکت پدال ها که نیاز به تلاش زیادی دارند، سخت می کنند.
 • این نوع از تجهیزات همچنین مقدار نابرابر تلاش و یا فشار را به قسمت پایینی بدن و پاهای شما وارد می کند. اکثر مدل هایی که کنترل دست ر ابا دستگیره های مرتبط ارائه می دهند ضروری است. به طور کلی روش استفاده از اسکی فضایی مهم است.
 • شاید راه رفتن سنتی یا پیاده روی معمولی برای بیرون آمدن از آن، فراموش شده است. ممکن است مردم به دلیل شیوه زندگی شلوغ که اغلب مانع از خروج از خانه های خود می شوند، مزایای روش های تمرینی اولیه را نادیده گرفته اند. خوب، اگر بخواهید یک مدستگاه اسکی فضایی خریداری کنید، ابتدا به مزایا و معایب فکر کنید.

نتیجه نهایی

 1. در کل در بالا برخی از مزایا و معایب اسکی فضایی را بیان کردیم. الپتیکال بسیار خوب برای کمک به مردم در رسیدن به آرزوها و بدست آوردن بدن هایی باشد که تا به حال آرزو داشته اند.
 2. به خاطر داشته باشید که تمرین با اسکی فضایی باید به طور منظم انجام شود زیرا آنها یک شبه شما را به تناسب اندام نخواهند رساند.
 3. با این حال آنها ویژگی هایی متفاوت از تمرین ها را برای همه افراد از ورزشکاران حرفه ای گرفته تا مبتدیان را ارائه و تحت پوشش قرار می دهند.

همچنین بخوانید:

لیست قیمت انواع اسکی فضایی در بازار

لیست قیمت انواع اسکی و پاتیناژ در بازار

معرفی کامل ورزش اسکی روی برف : قوانین و نکات مربوط به اسکی سواری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (6 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits